Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde STEFAN88 » 18 Ian 2015, 19:34

Domnilor, deschid un nou topic si ridic problema inmulurii naturale adica prin roire....eu as dori sa fac exact cum faceau bunicii si strabunicii nostri odinioara ...
Ce ma safatuiti......? Mentionez faptul ca am 3 familii si sunt la inceput de drum in apicultura, spuneti-mi va rog avanajele sau dezavantajele aceste inmultiri, mentionez ca nu stapanesc inmultirea artificiala si as vrea sa procedez in acest fel mai ales ca nu doresc o dezvoltare acelerata a stupinei mele.
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde proapis13 » 18 Ian 2015, 20:10

STEFAN88 scrie: si ridic problema inmulurii naturale adica prin roire....eu as dori sa fac exact cum faceau bunicii si strabunicii nostri odinioara ...

Bunicii nostri cand se apropia vremea roitului asteptau linistiti in stupina si cand un stup roia il capturau si il introduceau in buduroi
Nu ezista cine stie ce tehnica de capturare sau de urmarire,pur si simplu astepti sa se aseze si il culegi
Eu unul ma chinui si reusesc de ani de zile sa nu-mi roiasca nici macar o familie si tu urmaresti roirea naturala... :?
Spor la treaba,rabdare si tutun....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde Florin Dobre » 18 Ian 2015, 20:17

Vezi intai de ce si când roiesc stupii. Nu aplici nici una din metodele de combatere si treaba-i gata.
Sa ai scara si fara rau de inaltime. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde STEFAN88 » 18 Ian 2015, 20:30

am inteles ca primele doua roiuri nu zboara departe ....este adevarat?
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde STEFAN88 » 18 Ian 2015, 20:31

ale aceeasi familii fineinteles....aceste roiuiri naturale sunt mai puternice ??? dau randament mai bun la cules si cladit?
ce informatii aveti???
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde un OM » 18 Ian 2015, 20:54

Un roi, indiferent ca este primar ( cu matca batrana) sau secundar (cu matci nefecundate) (daca spun ca mai pleaca si vreunul tertiar, deja trebuie sa te intrebi "da io cu ce mai ramam?), reprezinta pierdere pentru stupar. Pierdere insemnand un procent de atata% din albine plus matca fec sau nefec, ceva miere bagata la gusa, ceva forta de munca, unde mai pui ca exista o perioada in care puiet nu o sa ai in stup, plus ca nu se stie daca matca ramasa se va fecunda.
Pentru a "sunta" cateva probleme, pazesti stupii, cand vezi ca sunt pe picior de plecare cauti matca batrana, daca o gasesti faci un roi cu ea si puietul capacit plus albina, in stupul vechi lasi cel mult doua botci, daca se poate de varste diferite, adeca botca capacita si necapacita. Daca nu gasesti matca batrana faci roi egali cu putere, ii departezi deoparte si de cealalta parte a locului vechi, cu cel putin o botca fiecare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde jenica67 » 18 Ian 2015, 23:40

STEFAN88, spui ca nu stapanesti imultirea artificiala. Ai citit, ca sa intelegi, cu ce se mananca ?? Eu iti spun sa incerci sa o aprofundezi, ca pana nu o sa stapanesti imultirea artificiala, nu o sa devi stupar. Deci singura sansa este sa te apuci de invatat, chiar daca asta, in cel mai rau caz doare. Incepi cu metodele cele mai simple, pana ajungi sa ai una, care te multumeste. Dar daca vrei sa ti le citeasca cineva, inainte de culcare, ai abordat gresit problema.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde BogdanU » 19 Ian 2015, 01:18

Acumaaa... prin cam toate cartile ce le-am citit eu ( nu am citit prea multe) si prin forumurile astea pe unde mai aruncam un ochi, se pune accent pe SELECTIE si obtinerea de suse NEROITOARE deoarece nu obtinem REZULTATUL dorit si dumneata vrei inmultire "ca la bunici".

Unde mai pui faptul ca mai "poluezi" si pe langa dumneata pe unu care se ZBATE, cat de cat , sa obtina ceva!
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde thomas » 19 Ian 2015, 23:14

Sunt persoane care practica inmultirea naturala dupa multi ani de apicultura. Si cand renunta la stuparitul comercial/industrial. Ei spun ca vor sa revina "la origini". Un lucru bun de altfel. Chiar prin vest sunt apicultori pasionati care isi lasa stupii sa roiasca, pe motiv ca daca le suprima aceasta bucurie transmisa genetic din vremurile ancestrale, stupii vor regresa. Se poate sa existe adevar in treaba asta.
Dar pe de alta parte, cine are o afacere in apicultura nu.si poate permite asa ceva.
Depinde pe ce cale vreti sa mergeti: natural sau tehnologizat/profitabil.
Ca idee, am vazut la salcam 2014 (care a mers ff prost) o multime de roi naturali la diversi apicultori care mergeau extrem de bine fata de familiile formate artificial.. Poate era o nimereala.
Si inca ceva: familia care mi.a iesit cel mai bine din iarna e facuta cu matca din botca de roire.
Problema e ca multi se lupta sa selectioneze matci cu un caracter din ce in ce mai neroitor. Si bine fac! Dar oare nu e asemanator cu selectiile din marile ferme zootehnice unde s.a tot selectionat pana intr.acolo incat o vaca arata a friptura si a masa de muschi, numai nu a vaca?
Productie da, dar caracterul ei genetic e profund afectat.
Fiecare sa decida ce.i mai bun pt el. Dar dupa mult studiu si multa practica!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cucubau » 20 Ian 2015, 12:00

Poate s-a exprimat gresit, el defapt dorind sa inmulteasca familiile respective fara sa se complice cu matci imperecheate sau botci.Oare cat de rau poate fi daca duce o familie de albine in pragul roitului si apoi le divizeaza pe toate trei in functie de putere si buzunar .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cobi » 20 Ian 2015, 12:15

cucubau scrie:... le divizeaza pe toate trei in functie de putere si buzunar .


Cele trei, anul viitor s-ar putea sa-ti aduca buzunarul gol, daca vrei sa produca miere. Categoric, o influenta o au conditiile meteo si activitatea stuparului, dar predispozitia la roire exista...+ sau -
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cucubau » 20 Ian 2015, 19:35

Cu trei familii pretentiile nu pot fi prea mari . Candva un batran apicultor a spus : daca ai pina la 20 de stupi ii ti din buzunar , intre 20 si 40 se intretin singuri , de la 40 in sus iti aduc profit .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde bunicu » 20 Ian 2015, 21:01

STEFAN88 scrie:am inteles ca primele doua roiuri nu zboara departe ....este adevarat?

la primul roi este adevarat , la al doilea sa ai bicicleta si pompa de stropit aproape.
bunicu
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Feb 2012, 15:42

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cobi » 20 Ian 2015, 21:47

STEFAN88 scrie:... Mentionez faptul ca am 3 familii ....

La cate familii vrei sa ajungi in 2,3..7 ani ? :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cobi » 20 Ian 2015, 21:48

cucubau scrie:.... de la 40 in sus iti aduc profit .

Depinde si de pretentiile fiecaruia :)
Toata stima.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde mellis » 21 Ian 2015, 01:59

Dragilor,

Spuneti ca nu este bun "apicultor" daca nu isi tine familia in frau sa nu roiasca..
Poate fi scutit un om pasionat de albine de maretia si experienta roitului?
Se poate limita doar la ce citeste in carti?
Ati uitat cum e la inceput, si ce inseamna sa capturezi un roi pentru prima data cu propriile maini (intepate ;))?
Cate sunt de invatat de la un roit - si avantajul punerii unui roi in cutie noua - cu faguri noi?
Sunt multe pagini scrise despre roitul natural si lupta albinei impotriva varoa.
Pentru apicultura profesionista cu sute de stupi nu este de dorit - dar pentru un incepator - cate sunt de invatat din asta?
Parerea mea umila este ca merita toti banii (cel putin la o familie), mai putin daca nu se potrivesc orele roitului cu cele ale culegatorului (de roiuri) si roiul este scapat.

Cat despre familia de baza - ar trebuie tinuta in frau imedat dupa roiul primar sa nu o tina tot asa pana la ultima albina.

Numai de bine..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori