Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde popageorgian » 19 Ian 2015, 22:46

lucky5strike scrie:Apicultura s-o face cu carca, cu ochii, dar se mai face si cu mintea.

Care tre sa conduca?

PS: suna-l pe Janese...

de ce sa-l sun ?
eu sunt toma necredinciosul!
ps o intrbare de la fimea- nene cu care ochi vede albina dimineata devreme?
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2015, 23:08

Nimeni nu e perfect în afară de El. Nici apicultorii sau apicultura din ţara noastră....... Forumul şi net-ul ne ajută să devenim mai buni şi sper eu mai uniţi.
Avem legi făcute împotriva apiculturii şi naturii şi implicit împotriva noastră şi a generaţiilor ce ne vor succeda.......trebuie să ne unim .....să facem miting-uri campanii de presă, petiţii, reportaje........prin care să arătăm opiniei publice adevărul ........şi celor care trădează interesele naţionale să se oprească......să nu ne mai vândă......
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2015, 23:12

Georgiane, sa-ti traiasca fetita. Si las' sa te puna la incercare...

Ia ce e mai bun de la cine vrei tu, da... nu cere aluia forma in care sa te invete... in rest, nu fii mai deranjat ca nu avem aceleasi pareri.

Daca toti am gandi si glasui la fel...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2015, 23:13

Cam asa, Petere, cam asa...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2015, 23:30

Aproape toţi am avut pierderi în ultimii ani din cauza intoxicării familiilor de albine cu insecticide ( în special neonicotinoide ), ierbicide ,fungicide (pesticide).
Am fost protejaţi de legi ? A fost cineva despăgubit ? A fost un criminal de fermier condamnat că a omorât cu bună ştiinţă animale sălbatice sau domestice......sau albine şi alte insecte polenizatoare ? A protejat statul ecosistemele ţării, pădurile, apele......etc ?
Nu dar a dat o lege prin care toţi cei ce nu se pricep la albine le hotărăsc soarta.........şi noi suntem răsplătiţi cu amenzi ?
Primarii hotărăsc cine face pastoral şi cine nu, fermierii hotărăsc cu ce otravă ne mai omoară albinele , instituţiile abilitate ale statului ce amenzi ne mai dau..... :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2015, 00:04

Acum când se cere o nouă derogare pentru neonicotinoide ....au sters filmul ce era tradus https://www.youtube.com/watch?v=r8boPb-w9VM
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2015, 11:10

S-a demonstrat ştiinţific că polenul plantelor modificate genetic omoară familiile de albine . În Canada au murit mii de familii de albine după ce au cules polen de la porumb modificat genetic.
viewtopic.php?f=28&t=2070
Ultima oară modificat de peterneamt pe 20 Ian 2015, 11:21, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2015, 11:12

peterneamt scrie:Acum când se cere o nouă derogare pentru neonicotinoide ....au sters filmul ce era tradus https://www.youtube.com/watch?v=r8boPb-w9VM

ps. L-am reâncărcat !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Apicultura romaneasca

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2015, 19:27

Apicultorii sunt aleşi de către albine....
https://www.youtube.com/watch?v=h4xptEbmAPo ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori