Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde mircea » 19 Ian 2015, 14:36

Pentru a putea continua actiunea Bursa Gica Romanescu cu editia a-4-a , cred ca ar trebui sa stabilim cateva lucruri.
Drept pentru care va invitam sa raspundeti.

- Sa definim ce inseamna incepator.
- Care sunt criteriile de acordare a bursei ?
- In ce consta bursa oferita (un premiu simbolic sau daca exista sponsori un premiu consistent).
- Sa fie limita de varsta sau nu .
- Cine sa voteze castigatorul ( membrii sau sponsorii)
- Cum sa se faca votarea ? (automat sau nominal)
- Cum se face inscrierea la bursa.
- Cate burse se vor da ? (una sau mai multe)
- Etc.
- Etc.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde CATALIN » 19 Ian 2015, 14:42

DACA conteaza parerea mea...cred ca un incepator inseamna un tanar apicultor,asta inseamna ca as dori ca sa fie impusa limita de varsta
acctivitatea pe forum ar mai fi una
iar cea mai tare intrebare pt cei ce vor sa participe cred ca ar fi:
de ce considera ei ca tre sa castige bursa (ce au demonstrat)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Cristi Ciocoiu » 19 Ian 2015, 17:28

Deoarece daca se va tine bursa as dori sa particip si eu voi raspunde doar la o parte din intrebari pentru a nu influenta votul final


- In ce consta bursa oferita (un premiu simbolic sau daca exista sponsori un premiu consistent) - nu cred ca are nimeni nimic impotriva daca cineva vrea sa sponsorizeze.
- Sa fie limita de varsta sau nu - NU
- Cine sa voteze castigatorul ( membrii sau sponsorii) - 50% sponsorii 50% sa se tina cont de membri
- Cum sa se faca votarea ? (automat sau nominal) - automat dupa ce sau inscris timp de o saptamana sau doua (daca este activ pe forum intr-o saptamana va vedea ca se tine concursul)
- Cum se face inscrierea la bursa. - pe forum in topicul destinat
- Cate burse se vor da ? (una sau mai multe) - cate vor vrea sa sustina sponsorii
Cristi Ciocoiu
 

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Cristi Ciocoiu » 19 Ian 2015, 17:31

CATALIN scrie:DACA conteaza parerea mea...cred ca un incepator inseamna un tanar apicultor,asta inseamna ca as dori ca sa fie impusa limita de varsta

Conform DEX - TẤNĂR, -Ă, tineri, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Persoană, p. gener. ființă) care este, ca vârstă, între copilărie și maturitate, care nu este încă matură. - deci e greu de definit
Cristi Ciocoiu
 

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde CATALIN » 19 Ian 2015, 18:46

Conform DEX

CONFORM DEX...ESTI EDIT Mircea ;) ....IN CAZUL TAU CONSTAT nu te fac eu
era de ajuns sa-ti exprimi punctul de vedere si atat!...deranjul de a ma cita te face sa pari penibil :lol:
repet din punctul meu de vedere, cum am mai spus, vreu sa dau elan unui COPIL nu unui pensionar care s-a apucat de apicultura la 40-50-60 ani!
Acel Copil care va castiga v-a fi mult mai motivat in a invata si a,avansa in aceasta nobila meserie
Nu-mi doresc clinciuri pe aceasta tema,voi asculta de sfaturile prietenilor.....imi este drag sa votez si (sa) sponsorizez....
fara a mai comenta imi voi tine promisiunile mentionate mai sus daca lucrurile vor decurge NORMAL (din punctul meu de vedere)
-rog si moderatori pe aceasta cale sa tina cat mai curata aceasta pagina si de asemenea toti userii sa scrie aici numai ce domnul admin ne-a cerut
va multumesc :)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde valy » 19 Ian 2015, 18:58

1 .maxim 2 ani vechime
2.vot deschis pentru activitatea din stupina si de pe forum(ce a realizat ca incepator)
3.premiu simbolic daca nu se gasesc sponsori
4.dreptul la vot pt cei ce au minim 50 de postari pe forum
5.vot automat
6.inscrierea pe topicul destinat
7. cate burse greu de spus simbolice multe ,premii din sponsorizari depinde de sponsori dar ca la orice concurs 1 2 3 si o mentiune .
8.cei ce au cel putin o banare sa nu aiba posibilitatea de a se inscrie la bursa

EDIT Mircea: Tema este alta si anume Bursa Gica Romanescu
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde mircea » 20 Ian 2015, 10:22

Va rog sa postati strict pe subiect.
Mesajele off topic vor fi sterse fara atentionate.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde TDI » 20 Ian 2015, 10:32

- Incepator inseamna maxim 15-20 de familii, < 3 ani de zile de cand practica apicultura individual.
- Care sunt criteriile de acordare a bursei ? 50% vot - 50% curs cu teste aleatorii eventual dat fizic undeva, cum este intrunirea de la Craiova poate sa fie si o intrunire pentru bursa.
- In ce consta bursa oferita (un premiu simbolic sau daca exista sponsori un premiu consistent). Un sut in fund, un pas inainte. Cu cat mai mult cu atat mai bine.
- Sa fie limita de varsta sau nu . Evident cu limita de varsta, undeva pe la 25-30 de ani.
- Cine sa voteze castigatorul ( membrii sau sponsorii). Voturile sa fie acordate doar de sponsori.
- Cum sa se faca votarea ? (automat sau nominal). Automat
- Cum se face inscrierea la bursa. In primul rand se poate amana pana la toamna pentru popularizare.
- Cate burse se vor da ? (una sau mai multe) In functie de fonduri..
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Florin Dobre » 20 Ian 2015, 13:05

- Sa definim ce inseamna incepator. Sa aiba pana la 3 ani de apicultura si 20-50 de familii;
- Care sunt criteriile de acordare a bursei ? Sa aiba peste un an de activitate pe forum si sa fie un user cunoscut/la vedere(prezentare, foto din activitatea in stupina); sa fie activ pe forum, interesat in dezvoltarea stupinei, respectuos cu colegii si civilizat in exprimare(cu cazierul curat/fara banari la activ);
- In ce consta bursa oferita (un premiu simbolic sau daca exista sponsori un premiu consistent). Premiul poate fi sub forma unei diplome onorifice si material in functie de generozitatea sponsorilor;
- Sa fie limita de varsta sau nu . 20-45 ani;
- Cine sa voteze castigatorul ( membrii sau sponsorii). Membrii propun, sponsorii voteaza;
- Cum sa se faca votarea ? (automat sau nominal). Nominal si secret(in timpul votarii). Dupa votare se afiseaza cum a votat fiecare.
- Cum se face inscrierea la bursa. La propunerea membrilor. Membrii sa aiba minim un an vechime pe forum si minim 100 de postari pana la data demararii propunerilor;
- Cate burse se vor da ? (una sau mai multe) Doua.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Mircea_63 » 20 Ian 2015, 13:11

Propun ca fiecare dintre cei inscrisi in cursa, sa scrie in minim cateva randuri:

1. Cine a fost Gica Romanescu si ce a reprezentat el pentru Stuparitul, dupa parerea lor.
2. Ce inseamna forumul Stuparitul pentru stupari si pentru ei.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde cristi_vidican » 20 Ian 2015, 13:23

Pentru o mai bună colectare a ideilor, ar fi indicat un sondaj. Se poate discuta/detalia pe margine, dar centralizarea s-ar face mult mai bine cu un sondaj pentru fiecare întrebare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde TDI » 20 Ian 2015, 13:24

A, da.
Reclama in privat si cererile pentru vot sa fie rasplatite cu eliminarea din lista de candidati la bursa.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2015, 13:26

Parerea mea:

Bursa sa se dea unui tanar apicultor, sa zicem pana in 35 de ani care are activitate pe forum si care are pana intr-un anumit numar de albine.
Votul .. cred ca ar fi mai ok ca bursa sa fie acordata de administrator + moderatori sau de un grup de apicultori stabiliti de admin/moderatori. Daca toata lumea se apuca sa voteze iese harababura. Eventual ar merge adaugat un sistem de votare pe forum.

.. parerea mea :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Florin Dobre » 20 Ian 2015, 13:30

TDI scrie:A, da.
Reclama in privat si cererile pentru vot sa fie rasplatite cu eliminarea din lista de candidati la bursa.

Buna precizare!
Se numeste campanie sau propaganda electorala. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde Florin Dobre » 20 Ian 2015, 13:32

jonny_it scrie:...si care are pana intr-un anumit numar de albine....

Minim 10.000 de albine sa aiba. Macar sa populeze o roinita. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Consultare bursa Gica Romanescu

Mesajde cantemir » 20 Ian 2015, 21:46

Parerea mea:

-cine vrea, sa candideze.
-cine vrea, sa sponsorizeze.
-cine vrea, sa jurizeze.
-membrii sa aplaude...
- In memoriam... Magna cum laude!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori