Prima pagină OFF TOPIC ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI

Esti certat cu cineva de pe forum si doresti o reconciliere ? Aici este locul....in Zona Verde...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Am fost onorat.

Mesajde proapis13 » 21 Ian 2015, 17:13

Ai fpst primul apicultor pe care l-am citit cand am intrat pe forum,sper ca o sa ai timp sa mai si scrii :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Am fost onorat.

Mesajde Ioan Guist » 21 Ian 2015, 17:46

Ce aveti ma ? In loc sa sariti in sus de bucurie ca ...aveti o santinela in minus la supreveghere :D (nu stiu cat timp ca sefu vrea sa intregeasca echipa) va bociti acilea.

Io ce sa zic acuma? multumesc frumos de ganduri si de ...vorbe.Dar.
O data ca ....na...apare o rutina si o uarecare...saturatie.Peste asta, vine alta .Adica ...stie toata lumea ca nu o data am fost luat in balon, in suturi, in pleazna, in batjocora sau la oha.Am fost cantarit si rastalmacit. Injunghiat si pleznit in botic.Asta-i viata si uite ca traiesc bine, :lol: multumesc si dau inainte cu mai toate lucrurile.E nashpa sa fi pleznit cand tu dai "din casa" lucruri ce-ti par de interes.
Problema insa a aparut cand am constientizat ca devin un magnet al antipatiilor ce poate atrage o uarecare...antipatie directionata si peste Stuparitul.Iar comuitatea asta nu merita,Chiar nu merita !!
Suntem acilea cu bune si cu rele o mana de oameni ce trec prin viata indraznind sa cunoasca albina, sa lucreze cu ea si sa o mulga cat de cat.
Cand vom fi batrani (care apuca) vom privii inapoi si vom rade.Dar ne vom si bucura de istoria asta a Stuparitului.
Multumesc Lui Dumnezeu pentru fiecare membru din aceasta comunitate.Daca as fi putut alege dintre toti apicultorii ce au trait si vor traii pe pamant, v-as alege tot pe voi.Pe toti !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Am fost onorat.

Mesajde CORNEL V. » 21 Ian 2015, 17:58

Nelule,ai fost in echipa de moderare.Bun asa.
Spune-mi si mie daca stii vreun sef care n-a fost injurat sau balacarit...asa ca atunci cand cand detii oaresce functie,o sa trezesti si simpatii si antipatii...ti-o garantez
In definitiv,ce-i mai greu decat sa lucrezi cu omul?
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Am fost onorat.

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2015, 18:13

Pentru mine eşti şi vei rămâne, Omul care mi-a dat curajul (prin exemplul personal) de a renunţa la servici şi să rămân doar apicultor, dar stăpân pe viaţa mea şi pentru asta îţi mulţumesc frumos ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Am fost onorat.

Mesajde Florin Dobre » 21 Ian 2015, 18:23

peterneamt scrie:Pentru mine eşti şi vei rămâne, Omul care mi-a dat curajul (prin exemplul personal) de a renunţa la servici şi să rămân doar apicultor, dar stăpân pe viaţa mea şi pentru asta îţi mulţumesc frumos ! :D

Asta-i pohta ce-am pohtit si eu. Multumesc frumos nea Pupe!

Ioan Guist scrie:...Peste asta, vine alta .Adica ...stie toata lumea ca nu o data am fost luat in balon, in suturi, in pleazna, in batjocora sau la oha.Am fost cantarit si rastalmacit. Injunghiat si pleznit in botic.Asta-i viata si uite ca traiesc bine, :lol: multumesc si dau inainte cu mai toate lucrurile.E nashpa sa fi pleznit cand tu dai "din casa" lucruri ce-ti par de interes.
...

"Mintile luminate discuta idei; mintile mediocre discuta evenimente; mintile mici discuta oamenii." Eleanor Roosevelt
Asa ca...merem inainte. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Am fost onorat.

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Ian 2015, 18:27

Badie , poimaine te sun !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Am fost onorat.

Mesajde Cristian IONITA » 21 Ian 2015, 19:00

Ioan Guist scrie: ..... Adica ...stie toata lumea ca nu o data am fost luat in balon, in suturi, in pleazna, in batjocora sau la oha.Am fost cantarit si rastalmacit. Injunghiat si pleznit in botic. ...


In viata de pizma, barfe, invidie, si alte rautati nu prea ai cum sa scapi .... important este pe care latura te afli .... a celui invidiat sau a celui care invidiaza :D

ce-mi pare rau la tine ... este ca prea pui la suflet neroziile si rautatile altora .... si lasi asta sa-ti influenteze deciziile ....
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 21 Ian 2015, 19:01, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost onorat.

Mesajde valy » 21 Ian 2015, 19:01

Nu comentez alegerea dumitale, dar ca tot incepatorul sper sa putem beneficia cat mai mult de sfatul batranilor. ;)
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: Am fost onorat.

Mesajde Ioan Guist » 21 Ian 2015, 19:04

Va mai zic una dar sa ramana intre noi astia de aici.
Pentru mine urmeaza o noua etapa in apicultura.Nu neaparat un salt sau ceva nou.Doar un volum mare.MAREE
Fi-ti cu ochii pe mine ca pe butelie. :lol:
Sper sa reusesc.
Vorbim peste 3 ani daca am reusit sau nu.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Am fost onorat.

Mesajde CORNEL V. » 21 Ian 2015, 19:14

Dar promiti ca dupa ce closca va scoate puii de aur,ii dai si lui Janese doi pui mici...ai mai mici ca sa ne arate si noua ca ne ameninta de vreo cativa ani? :lol:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Am fost onorat.

Mesajde Mircea_63 » 21 Ian 2015, 19:16

Desi esti tot aici si acelasi prieten si OM de nadejdie, la un telefon distanta, om pe care il pot suna in pastoral de la... multi kilometri ca am ramas impotmolit si vine cu mana goala, ia masina sub brat si o muta mai incolo, apoi te incurajeaza cand esti necajit sau iti da un ghiont cand visezi... desi stiu ca esti alaturi de noi, renuntarea ta la moderare ma intristeaza. Chiar daca ti-am spus in particular, vroiam sa o spun si in public.
Asa sunt eu... mai sentimental.

Recunosc si partea mea egoista. Inteleg foarte bine decizia ta. Ti-ai facut cu varf si indesat datoria, lasarea la vatra la cerere este justificata. Insa m-as fi bucurat sa nu fi fost. Sa fie ca inainte,caci vorba ceea: inainte era mai bine. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Am fost onorat.

Mesajde laura » 21 Ian 2015, 19:34

Multa sanatate si putere de munca !
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost onorat.

Mesajde geangu » 21 Ian 2015, 19:53

Ioan Guist scrie:Ce aveti ma ? In loc sa sariti in sus de bucurie ca ...aveti o santinela in minus la supreveghere :D (nu stiu cat timp ca sefu vrea sa intregeasca echipa) va bociti acilea.

Io ce sa zic acuma? multumesc frumos de ganduri si de ...vorbe.Dar.
O data ca ....na...apare o rutina si o uarecare...saturatie.Peste asta, vine alta .Adica ...stie toata lumea ca nu o data am fost luat in balon, in suturi, in pleazna, in batjocora sau la oha.Am fost cantarit si rastalmacit. Injunghiat si pleznit in botic.Asta-i viata si uite ca traiesc bine, :lol: multumesc si dau inainte cu mai toate lucrurile.E nashpa sa fi pleznit cand tu dai "din casa" lucruri ce-ti par de interes.
Problema insa a aparut cand am constientizat ca devin un magnet al antipatiilor ce poate atrage o uarecare...antipatie directionata si peste Stuparitul.Iar comuitatea asta nu merita,Chiar nu merita !!
Suntem acilea cu bune si cu rele o mana de oameni ce trec prin viata indraznind sa cunoasca albina, sa lucreze cu ea si sa o mulga cat de cat.
Cand vom fi batrani (care apuca) vom privii inapoi si vom rade.Dar ne vom si bucura de istoria asta a Stuparitului.
Multumesc Lui Dumnezeu pentru fiecare membru din aceasta comunitate.Daca as fi putut alege dintre toti apicultorii ce au trait si vor traii pe pamant, v-as alege tot pe voi.Pe toti !


Stii care-i treaba, cand vorbeste un apicultor adevarat putin ma intereseaza cat de antipatizat este de altii. Eu, personal, chiar daca as fi injurat de unul ca tine nu m-as supara, in schimb am boala pe unii care sunt paraleli cu apicultura dar se cred mari deontologi si campioni la topicurile de atitudine personala.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Am fost onorat.

Mesajde BRUMITA » 21 Ian 2015, 19:56

Daca va lasati si de albine era mai rau.
Asa sunteti tot al nostru . :D
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Am fost onorat.

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 21 Ian 2015, 20:27

- Nelu, desi eu am renuntat intre timp la visul numit apicultura (dupa ce incepusem sa investesc euroi...tu stii),
tu esti cel care vei ramane in mintea mea ( si sunt convins ca si in mentalul colectiv al unei mari majoritati din comunitatea Stuparitul),
asociat pentru totdeauna cu imaginea combinata a unei apiculturi idilice, dar in acelasi timp progresista.

Vei ramane Prometeul care a furat focul din Olimp ca sa il ofere oamenilor pe care i-a iubit, suportand constient urmarile - devorarea zilnica a ficatului de catre 'vulturii' traditionalisti, incapabili sa accepte schimbarea de mentalitate in domeniul apiculturii romanesti. Schimbare pe care ai generat-o si ai facut din Stuparitul (la vremea respectiva), SINGURA SURSA de informare apicola de secol XXI, nu de secolul V i.e.n. (epoca cand Herodot scria despre albinele getilor).
Userii de pe Stuparitul au simtit ca le-ai oferit si inima, nu numai mintea si experienta ta. Si asta te face un Mare OM !

Ramai cu bine, prietene. In amintirea tuturor !

(din partea unui apicultor esuat - LUPU' ALBINELOR )
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3845
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Am fost onorat.

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2015, 21:18

Vine primavara, incepe jocul...
---
Si eu sunt onorat, batrane. Si voi fi in continuare, mai ales ca ramai cu noi. Sanatate si spor la toate!

PS: n-ai cum sa stai departe... :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori