Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde kalimera » 31 Dec 2014, 12:11

Sunt nou in bransa! Am din toamna un stup cu albine si cateva rame in interior.Ramele erau doar insarmate si vechi, asezate de o parte a despartitorului, de cealalta parte fiind albinele pe (ATENTIE) faguri (le spun eu) salbateci claditi fara rame dispusi oarecum diagonali pe peretii dintr-un capat al stupului! La momentul de fata sunt in aceeasi configuratie,n-am facut nimic decat sa le ajut cu mancare, precizez ca aveau oricum miere vizibil adunata in fagurii salbateci!Sunt si acum acolo,saptamanal le verific vizual ca mai mult nus ce sa fac! Cum fac trecerea pe faguri artificiali si cand ? Multumesc anticipat pentru un eventual sfat!
kalimera
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Dec 2014, 11:53

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde lucky5strike » 31 Dec 2014, 13:45

Din timpul pomilor.

Pana atunci, ar trebui sa te asiguri ca au miere pe langa ghem.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde kiloz » 01 Ian 2015, 14:01

Daca verifici saptaminal,cu deranjul cei faci nu mai apuca primavara!Intre 15-20 ian. dacati permite vremea incerca sa le pui peste fagurii claditi 1/2kg de serbet.Iar verifici peste doua saptamini,si daca au consumat pui altul.Si tot asa pina apare cules in natura!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde mellis » 22 Ian 2015, 03:04

"Cum fac trecerea pe faguri artificiali si cand ? Multumesc anticipat pentru un eventual sfat!"

Anul trecut am lasat o lada goala in gradina si m-am trezit in ea cu un roi destul de mic- au facut fagurii lipiti de podisor.
AM venit pe vreme buna - prin aug/septembrie - am desprins incet fagurii unul cate unul de pe podisor si i-am prins cu sarma pe rame goale - pentru ca mai aveau miere/pastura si puiet.
Daca sunt faguri mici pot fi pusi mai multi unul dupa altul - de preferat sa se respecte aranjarea lor si sa permita timpul.
Sarma trebuie pusa cu grija pe ambele parti mai ales la fagurii cu puiet.
Dupa ce s-au linistit - le-am mai ajutat cu cateva rame de albia de la alti stupi (cat cu rame albine pus deasupra cu ziar intre caturi).
A treia etapa a fost coborarea ramelor din catul de sus si introducerea ramelor cu miere/pastura.
Sunt curios daca vor trece iarna - nu este foarte puternic - pana acum sunt bine.

Spor..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde jenica67 » 22 Ian 2015, 09:13

Eu asi face in felul urmator. La pomi cand va fi nevoie de extinderea uibului, asi bloca cu polestiren, sau ori ce ai la indemana restul corpului, ca albinele sa nu mai aiba acces. Asi pune inca un corp deasupra cu urdinis si asi bloca urdinisul unferior. In corpul dedeasupra, unde asi pune la inceput rame cladite (limitate cu diafragma vertical si orizontal), pentru ca cuibul incet sa se migreze in sus, in corpul adaugat. Pe masura ce incepe sa ai puiet deasupra, incepi sa iei din faguri de jos si ce se poate recupera, sa ii prinzi in rame cu sarma de insarmare, pentru ai mai folosi, pana eclozeaza tot puietul(asezate la margine), restul la reciclare dupa diafragma, sa recupereze ele ce mai pot.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde mellis » 22 Ian 2015, 12:14

Nu m-am gandit la aceasta metoda - dar este interesanta. Am cateva nelamuriri:
Exista riscul ca albinele sa paraseasca puietul si sa se duca pe ramele noi din corpul de sus- daca acestea au rezerve de miere?
Fagurele initial fiind construit pe diagonala - vor avea punte suficienta sa treaca singure in corpul de sus (cazul ME cu distanta de max 1cm parca intre corpuri), sau trebuie pus peste rame bucati de ceara sau lemne sa aibe contact cu corpul de sus?
"incepi sa iei din faguri de jos si ce se poate recupera, sa ii prinzi in rame cu sarma de insarmare, pentru ai mai folosi, pana eclozeaza tot puietul(asezate la margine),"
Nu exista riscul ca fiind la margine - puietul sa raceasca nefiind acoperit de albine?
Multumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde jenica67 » 22 Ian 2015, 12:49

Daca citeai atent, intelegeai ca am spus sa faci operatia, cand este nevoie de extinderea cuibului. Daca matca va urca sus sa oua, ea nu mai coboara daca are spatiu sus si caldura, pana nu umple sus. Dupa ce a urcat matca sus, poti pune si un haneman intre corpuri, ca matca sa nu mai coboare pana eclozeaza tot puietul. Nu sti ce constructie de corpuri ai, dar eu cand pun orice combinatie de corpuri unul peste altul, nu am mai mult de 10mm intre rame.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 01:38

Mulțumesc de răspuns.
Din ce am inteles eu, fagurele e construit după rame, jos nu sunt rame!
Întrebarea mea se referea la acest caz de fagure sălbatec - nu cred ca avem un cm, mai ales ca daca e prins sus se va rupe
Ce se poate pune peste fagure ca si punte?
Mulțumesc.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde jenica67 » 23 Ian 2015, 07:58

Poti pune ceara de fagure in V, sau doua betisoare,ca problema este de inceput. Albinele isi vor construi propiile punti. Eventual daca faguri sunt prinsi de sus, nu si lateral, poti sa ii strapungi cu 2-3 electrozi sau sarme, bete subtiri din lateral, sa ramana in bloc si sa nu cada pe o parte.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ajutor-roi dispus pe fagure salbatec in stup!

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 11:29

Multumesc pentru idee , nu m-am gandit la ea in momentul in care am avut roiul lipit de capac.
E drept ca vremea permitea interventia in toamna, i-am decupat si prins de rame.
In momentul in care le-am dat rame cu miere (erau cam saraci), dupa o perioada au cam lasat balta fagurii si s-au mutat acolo.
I-am indepartat cei mai mici si goi - mai putin unul pe care au inceput sa-l cladeasca.
Spor in toate..

PS: Cum e vremea prin Resita? Au fost ferestre de zbor?
Ieri la Dumbravita am vazut ca au adus ceva polen timid, si am avut un zbor foarte frumos - tot stupul a iesit afara, au stat pe costumul alb la soare sa ma salute ;) (sau sa me certe ca le-am strans cuiburile - am avut cam 15 grade..).
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori