Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde Hans » 10 Ian 2015, 23:51

D-le mircea_63,
sincer nu prea inteleg ce ati vrut sa spuneti cu "Bayer"! Se produce varachet la Fa. Bayer? Posibil, dar in mod SIGUR nu va vinde in Germania! In Romania nu am fost de peste 25 de ani - viata este uneori mai complicata decit pare- cel putin pentru unii-....Eu sint insa optimist si sper ca la anul viitor voi reusi sa mai vad odata Timisoara, ... dar de dorit imi doresc sa vad si alte localitati din Romania. Dar asta nu prea are legatura cu tratamentul albinelor...
Cu stima!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde TDI » 11 Ian 2015, 00:23

nae scrie:La multi ani , d-le Hans .
Multumesc pt traducere si sper sa mai traduceti si altele .
Dupa cat stiu eu despre varroa nu se leaga ceva sau .. mai bine spun ce .
1-masculii nu intra nicaieri , ei se nasc din primul ou depus de femela care patrunde in celula ; dupa cateva zile femela depune oua fecundate(e fecundata de alt mascul ) din care ies femele = se intampla aceasta ca masculul sa se maturizeze ;) ...
2- masculul are aparatul bucal TRANSFORMAT/adaptat in PENIS = pt mine inseamna ca e adaptat FOARTE strans cu SIMBIOZA albinei +se orienteaza cu ajutorul mirosului feromonului juvenil , adica !?
Acel /acea substanta care-l deruteaza poate afecta LARVA de albina ? Sau pupa/ninfa ?
Substanta trebuie sa ''puta'' =mai stie albina cand sa capaceasca sau uita de larva sau o considera '' de LOCA'' sau .. ma intreb !?

Pe bune Nae ?
Oricat de la inceput ar fi, teoretic ar fi extraordinar sa reuseasca.
Pana la produsul final.. mai trece timp si... ne va costa si suficient.
Spre exemplu MAQS.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde Mircea_63 » 11 Ian 2015, 13:37

Hans scrie:D-le mircea_63,
sincer nu prea inteleg ce ati vrut sa spuneti cu "Bayer"! Se produce varachet la Fa. Bayer?


Da, Bayer, nu Bayern... Nu intelegi, imi pare rau. Era doar o chestie de umor si asta nu are farmec explicat. Totusi, explic: imi parea comica situatia in care esti in tara cu producatorul numarul 1 mondial de chimicale si nu gasesti o anumita chimicala. Atat! Cauzele, motivele, le inteleg perfect si nu ma mira situatia, dar imi parea amuzant.

In rest... doar o diferenta intre spiritul Latin si cel Germanic in privinta umorului.
S-auzim de bine! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 00:06

Ca începător, am auzit de la un veteran in domeniu ca tratează albinele cu ulei amestecat cu tacktic , pe un carton ( inmoaie catonul) si il introduce in mijlocul cuibului. Ma întreb daca folosește uleiul doar ca sa dizolve soluția activa , sau pt ce zic băieți aceștia in articol. Din cate spunea ii foarte mulțumit de rezultate.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 22 Ian 2015, 03:15

Cat e de sanatos acest tratament - din cate stiu Tacktic se foloseste pentru (din prospect):
4 INDICAŢIE (INDICAŢII)
Porcine: tratamentul şi controlul infestaţiei cu râie sarcoptică şi păduchi
Bovine: tratamentul şi controlul infestaţiei cu căpuşe, râie şi păduchi
Ovine si caprine: tratamentul şi controlul infestaţiei cu căpuşe, râie, păduchi şi Melophagus ovinus
7. SPECII ŢINTĂ
Porcine, bovine, ovine şi caprine.
6. REACŢII ADVERSE
Nu sunt, dacă se respectă dozele recomandate.

{care sunt dozele recomandate pentru albina - daca nu este precizat - cine a facut studiu de caz cu dozele respective + analiza substanta prezenta in albina si ceara/miere??}

Dacă observaţi reacţii grave sau alte efecte care nu sunt menţionate în acest prospect, vă rugăm informaţi medicul veterina
9. RECOMANDĂRI PRIVIND ADMINISTRAREA CORECTĂ
A nu se îmbăia animale obosite sau însetate.
A nu se utiliza la cai.
Numai pentru uz extern

{albina roade din cate am inteles servetelul respectiv!!}.

Supradozare (simptome, proceduri de urgenţă, antidoturi), după caz
În caz de supradozare accidentală (puţin probabilă), se poate observa sedarea animalului. În mod normal se aşteaptă revenirea naturală fără intervenţie clinică, dar dacă este necesar se va asigura terapia de susţinere până la dispariţia simptomelor.

10. TIMP DE AŞTEPTARE

Carne şi organe de bovine: 4 zile
Carne şi organe de ovine si caprine : 24 zile
Carne şi organe de porcine: 1 zi
Lapte de vacă: 4 zile

Lapte de ovine si caprine : Nu se va utiliza la capre si oi care produc lapte pentru consumul uman.

Mai doriti sa folositi acest tratament?
Eu dupa ce am citit prospectul am decis - NU!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 13:33

Din cate am citit si eu , cred ca o sa rămân la varaket .
In ce am scris mai sus vroiam sa punctez folosirea uleiului pt diluare, referitor la titlul subiectului.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde TDI » 22 Ian 2015, 14:53

Uitati-va putin la compozitia Varachetului, ce substante active contine si in ce concentratie.
Diferenta consta doar in excipienti.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde yulian » 22 Ian 2015, 14:53

mellis scrie:Cat e de sanatos acest tratament - din cate stiu Tacktic se foloseste pentru (din prospect):
....
Mai doriti sa folositi acest tratament?
Eu dupa ce am citit prospectul am decis - NU!


Dar ce folosesti?? Ce are Tacktic-ul si nu are varachet-ul...sau ce are varachet-ul si nu are Tacktic-ul?? Cu ce tratezi contra varroua?? Daca se poate, dezvolta, te rog, subiectul. Ideile proaspete sunt intotdeauna binevenite.
Mersi!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 17:29

Cred ca discuția trebuie sa se îndrepte spre folosirea uleiului , si nu spre diferențe intre produse.
Eu cred ( doar cred) ca folosirea unui singur produs pentru tratarea păduchirilor nu este așa de eficend, deoarece ca si in cazul altor boli medici prescriu o combinație de produse cu diferite substanțe active ( mai ales in cazul tratamentelor lungi) . La un momentdat păduchele va savura cu placere tratamentul care il oferă omul albinelor, nu numai cs nu v-a mai avea nici un efect.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde Closcutz » 22 Ian 2015, 22:16

Varachet si Tactik au cam aceleasi substante in compozitie...iar substanta activa care ne intereseaza in combaterea varroa este in cazul de fata amitrazul. Eu am strans din dinti in toamna, am luat un furetto si ca substanta principala am folosit tactik. E bine sau rau, ramane de vazut. In sezonul activ nu tratam deloc, dar acum am sa fac macar la cei de la care nu extrag(roi in special).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 01:32

Dar ce folosesti?? Ce are Tacktic-ul si nu are varachet-ul...sau ce are varachet-ul si nu are Tacktic-ul?? Cu ce tratezi contra varroua?? Daca se poate, dezvolta, te rog, subiectul. Ideile proaspete sunt intotdeauna binevenite.
Mersi![/quote]
Clasic, amitraz si mavrirol. Stiu ca este aceeași substanță activa (amitraz)..dar povestea cu concentrațiile diferă. Din ce vad eu nu vreau sa fac teste si pe chimistul cu albinelel. Pe viitor sper sa renunț la amitraz, se da prea mult, va fi interzis si la noi mai apoi.daca in germania se poate fara, se poate si la noi.
Am in plan oxalic si mai studiez..
Spor in toate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde jenica67 » 23 Ian 2015, 08:33

mellis, Varachetul se deosebeste esential de taktic. Taktic are 12.5% amitraz, Varachetu are Amitraz 200 gr/l Taufluvalinat CE 240 g/l . VARACHET-FORTE acționeaza asupra parazilor prin contact și inhalare, blocându-le funcțiile enzimatice și nervoase. Combinația celor doua substanțe active din noua formula, previne instalarea rezistenței la tratament a acarienilor pentru o perioada mai îndelungata. Moartea acarienilor liberi de pe albine se produce în câteva zeci de minute pâna la 3-4 zile în funcție de cantitatea de substanța activa acumulata în corpul acestora. Pentru a obține o eficiența sporita a tratamentului se recomanda închiderea etanșa a stupului fapt ce împiedica pierderea substanțelor active volatile.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 11:20

Multumesc pentru raspuns,
M-am cam ingrozit cand am citit prospectul la Taktic, e drept ca daca as fi citit la VARACHET-FORTE probabil ar fi fost la fel.
Eu am folosit Mitak (tot amitraz 200 parca) - sarbesc - probabil mai slab decat VARACHET-FORTE.
Nu am facut mai mult de 3 tratamente in toamna, si nu am verificat cu foaia de control - la ce am citit pe forum sunt cam ingrozit de cati paraziti au avut albinele anul trecut.

Mai cateva rugaciuni si plecaciuni in fata stupilor - sper sa scape cu bine.
Pudrarea cu zahar in primavara (infloritul pomilor) - este indicata sau uzeaza mult albina.
Cam cand faceti tratament VARACHET in primavara (eu nu am facut primavara pana acum)?
Anul acesta voi fi mai responsabil...
Multumesc.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde nae » 23 Ian 2015, 21:40

mellis scrie:Multumesc pentru raspuns,
...daca as fi citit la VARACHET-FORTE probabil ar fi fost la fel.
Cam cand faceti tratament VARACHET in primavara (eu nu am facut primavara pana acum)?
Anul acesta voi fi mai responsabil...

Nu e tratament :( , este o otrava care in cantitati mici omoara varroa si afecteaza albina iar in cantitati mari omoara TOT .
''Tratamentul'' poti sa-l faci si iarna si primavara daca temperatura (>12-14*) desface ghemul .
In zilele calduroase ce au trecut era PERFECT = fara puiet ,acarianul e liber si expus .
In primavara il faci DEGEABA = sunt ascunsi sub capacele .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 22:46

Mulțumesc pentru sfaturi.
Ieri a fost foarte frumos si am strâns cuiburile.
Am maturat fundurile si deschis șubarul mai mult.
A fost un zbor atât de frumos, a ieșit tot stupul afara, parca era roi sau zbor de recunoaștere(înainte să-l deschid).
S-au așezat pe costumul apicol sa se scalde-n soare.
Am scos câteva rame nefolosite afara (din păcate nu am apucat sa strâng in toamna).
Era bun si un tratament, sper sa nu am surprize.
Frigul fiind mai mare anul acesta, sper ca au mai murit din urâți..
Se răcește săptămână ce vine, nu cred ca mai apuc să-i tratez.
Folosește cineva uleiuri esentiale?
Ce tratament alternativ as putea sa le fac cu impact minim la albine si max la varroa?(la vreme buna)
Mulțumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde proapis13 » 23 Ian 2015, 23:11

mellis scrie:Ce tratament alternativ as putea sa le fac cu impact minim la albine si max la varroa?(la vreme buna)

Ia cauta la adresa de mai jos,ropicul asta este despre altceva
viewtopic.php?f=8&t=558
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori