Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde nae » 25 Dec 2014, 20:13

hntrnth@mailinator.com scrie:Am rezerve pt. ianuarie si februarie maxim. In martie va fi problema. Eram curios daca sunt si la noi stupari care nu se complica cu turte in cazuri de astea.
Pui un ziar deasupra ramelor, zaharul, spritzezi cu putina apa si voila! Americaniii ii spun metoda "mountain camp".

In loc de zahar merge un borcan de magiun ?,e invertit + natural ; eu ''am rezerve'' intreb de ''curios'' .
Pe vremea Lui se manca paine nedospita = un fel de zahar neinvertit ;)
:roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 26 Dec 2014, 08:21

Am dat ieri la un roi si pare sa functioneze.
Fişiere ataşate
DSCN4382.JPG
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde nae » 26 Dec 2014, 12:09

Daca ii dai unui sugar coca-cola crezi ca-l refuza ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Hranirea de completare

Mesajde CristiTm » 30 Dec 2014, 01:16

pacat de sugar !!!
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Hranirea de completare

Mesajde mircea_tm » 18 Ian 2015, 10:49

la cine permite sistemul de lada, se poate si asa...

https://www.youtube.com/watch?v=h7J9rKV0-_0
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 19 Ian 2015, 09:06

mircea_tm scrie:la cine permite sistemul de lada, se poate si asa...

https://www.youtube.com/watch?v=h7J9rKV0-_0


Am gasit si varianta de turnat in direct in capac. Am facut varianta asta la 2 in 1 ca aveam capacele la ras si nu aveam unde sa bag zaharul.
La altii am pus o gratie haneman + guler de inaltare + capac cu zaharul candy peste gratie.
Fişiere ataşate
18012015088.jpg
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde jenica67 » 19 Ian 2015, 17:07

hntrnth@mailinator.com, functioneaza, dar daca ai rezerve, numai uzezi albina degeaba. Mai bine dadeai zaharul sub forma de sirop in toamna.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 20 Ian 2015, 08:36

Am facut prostia sa fac completarea dupa ultimul cules prin Septembrie si cum am avut roiuri exclusiv, a trebuit sa renunt din cauza furtisagului. Anul asta o sa le dau completare cat mai e cules de la 1 August. Am facut asa acum 2 ani si a mers bine.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde jenica67 » 20 Ian 2015, 09:16

Daca le dadeai sirop in pungi de nailon, sau in galeti de smantana cu capacul gaurit si pus in jos, nu faceai nici un furtisag. In plus, hranitorul uluc se foloseste de cand sunt stupii sistematici, nu au creat stuparii furtisag, ca au dat siropul seara si numai cat a putut duce stupul peste noapte. Pentru completarea rezervelor, am hranitor podisor de 5-6 l de sirop si nu face furtisag, nici daca il iau in o saptamana. Intra la hranitoare si vezi acolo.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 26 Ian 2015, 08:58

In sfarsit, faptul e consumat.
Cam asta a iesit. Unde am avut gratii haneman am pus peste gratie zaharul. Am reusit sa imi bag ochii la unul mai usor si totusi desi coronitele erau consumate mai aveau inca destule rezerve pe mijlocul ramei. Daca in Februarie va fi ceva vreme buna, in cateva zile se vor burdusi cu polen de la padurea de alun.
Fişiere ataşate
23012015094.jpg
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde oroles » 26 Ian 2015, 13:55

600 ml de apa se pune la fiert intr-o oala smaltuita (in apa se poate dizolva si sare de lamaie, circa 1 gr. la 1 kg). La inceput se lasa focul mai moale. Se adauga 5 kg de zahar treptat, amestecand continuu sa nu se lipeasca. Dupa ce se umfla si se lasa spuma jos se opreste focul (sau la 117 grade Celsius cu termometrul alimentar). In tavite tapetate cu hartie cerata se toarna amestecul. Se lasa la racit si iese ceva de genul.

Imagine

Imagine

Eu nu am avut forme. Avantajul este ca nu curge si este tras lent de catre albine, ajungand o perioada mai mare de timp
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde cristian bh » 27 Ian 2015, 00:17

ai grijă,oroles sa nu gresesti reteta,......aici!
una,doua te trezesti si tu transferat ,....pe lista ,,,,,,,,,calamitatilor! :lol:
vezi tu,.....fantomele bantuie locurile pe unde preumblau! :P
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 27 Ian 2015, 08:46

Nu toata lumea face apicultura la mare arta. Io mi-s mai badaran de felul meu. Am facut deocamdata inmultire la 4, am gresit tratamente si am iesit mai prost in toamna. Cu ajutorul Lui Dumnezeu anul asta vreau sa continui inmultirile. Nu am timp de invertiri si alte alea. Altfel cunosc toate teoriile.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde oroles » 27 Ian 2015, 10:41

cristian bh scrie:ai grijă,oroles sa nu gresesti reteta,......aici!
una,doua te trezesti si tu transferat ,....pe lista ,,,,,,,,,calamitatilor! :lol:
vezi tu,.....fantomele bantuie locurile pe unde preumblau! :P


Lasa-le sa bantuie! Nu ma face pe mine nicio fantoma.
Reteta nu este gresita, fiind foarte buna si utilizata de cateva persoane pe care le cunosc dar refuzau sa spuna cum le fac. Americanii si englezii o folosesc, de asemenea. In plus are avantajul de a fi usor de facut, fata de alte retete vehiculate de "monstrii sacri ai apiculturii" (prefer acest termen in loc de cel de "fantoma").

http://youtu.be/jmS8zWdnzPs
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde varza » 18 Feb 2015, 22:51

Adi Hodis scrie:
hntrnth@mailinator.com scrie:1. Nu am decat o iarna la activ si nu prea le am cu evaluarile si de aia ma gandeam sa le dau o portie de urgenta sa aiba in caz de nevoie
2. fara sa imi bat capul sa fac turte
3. iar in ce priveste stimularea cu turte pe parcursul iernii e o practica pe care am intalnit-o inclusiv pe acest forum si la stupari "reali".
4. Am ajuns in situatia de fata din cauza unei inmultiri masive de care deocamdata nu imi pare rau.
5. Ma interesa sa aflu daca si altii folosesc zahar brut pe timpul iernii.

Hristos se naste, intampinati-L

Deci, cu regret ... direct la dorinta.
1.
2.
3.
4.
5. Sigur ca da dar f. putini. :idea:


Citesc si ma minunez. La punctul 5 sa inteleg ca cineva s-a gandit sa gandit sa completeze cu zahar brut ?! Cand spui zahar brut te referi la zaharul din trestie ce are un pret egal cu cel al mieri ? Dezvolta-ti va rog putin acest subiect eu sunt interesat ..... :shock: . Macar sa nu mor prost. Vorbesc serios. :shock:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Hranirea de completare

Mesajde proapis13 » 19 Feb 2015, 08:55

varza scrie:Citesc si ma minunez. La punctul 5 sa inteleg ca cineva s-a gandit sa gandit sa completeze cu zahar brut ?!
sunt interesat ..... :shock: . Macar sa nu mor prost. :shock:

Asa se intampla cand citesti pe sarite...
Cu o pagina in urma ai si dovada ca se foloseste zaharul brut iarna
Am vazut cateva filmulete la canadieni si americani unde se foloseste aceasta metoda
viewtopic.php?f=9&t=468&start=400#p228605
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori