Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde lucky5strike » 28 Ian 2015, 21:51

V3

Varianta comoda, dar nu inveti mare lucru. Cine iti face roiul si matca, chiar tre sa fie om serios.

Cumperi 25 roi pe fagur (5 rame).
- 25 roi - 5600
- 25 lazi – 3100
- 125 rame artificiale complete - 600
- 30 caturi echipate – 1500
- 15 matci – 675
- 200 kg zahar - 600 lei
- 150 l motorina pastoral - 900

Total cost: 12.300 lei
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde lucky5strike » 28 Ian 2015, 21:51

V4

Varianta recomandabila daca vrei sa cresti repede. Si inveti pe masura.

Cumperi 25 familii. Atunci:

- 25 familii – 10.000
- 25 lazi - 3100
- 30 caturi – 1500
- 15 matci – 675
- 200 kg zahar - 600 lei
- 150 l motorina pastoral - 900

Total: 16.800 lei

Diferenta de vreo 5000 de lei fata de varianta 2. Nu e mult loc de redus costuri.

Treaba e ca in cazul asta, familiile iti pot produce si ceva de miere, plus vreo 15 roi in acelasi an .
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde lucky5strike » 28 Ian 2015, 21:59

Eu ti-am calculat pe Dadant, la repezeala, cum am spus. Traduce-ti pe ME cum poti.

In aste 4 variante, vei numara ~ 30 de familii in lada, eventual cu un magazin cladit. Am presupus ca vatra, auto cu remorca, alte acareturi, chef de munca… le ai. Astea ar fi costuri standard de infiintare familii. Sunt costuri grosiere, gen cat ai cheltui daca cumperi chiar totul. Daca le depasesti, mai bine inchizi pravalia!

In functie de zona si de cum te misti, poti taia mult din aceste costuri.

Vorba e sa fie treaba.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 28 Ian 2015, 22:26

andrei_d scrie:1 Martie - hranesc cele 5 familii cu sirop 1:1 invertit si Protofil. Pun in hranitor 200 ml la 2 zile. Temperatura 4 grade ziua cu -1 noaptea.
25 Martie - duc familiile la salcie si pomi fructiferi. Temperatura 12 cu 2.
10 Aprilie - cele 5 famiii au 8 rame de puiet.
10 Aprilie - iau puietul familiei 5 si il impart la cele 4 familii (2 RP fiecare). Acum au 10 RP fiecare. Tin familiile stranse bine pentru a provoca roirea.
15 Aprilie - botci cu larva. Cand botcile sunt luate in crestere, orfanizez stupul. Hranesc.
22 Aprilie - toate botcile sunt capacite
24 Aprilie - Seara fac 40 de roi de forma: rama cladita, rama puiet cu 2 botci, rama cladita, hranitor. In aceeasi seara duc roii la rapita. Temperatura 17 cu 5.
2-5 mai - Trebuie vreme buna pentru imperechere. Temp 21 cu 8.
8 Mai - Verific inceperea ouatului in fiecare roi. Seara ii duc la salcam 1.
15 Mai - Trei rame ouate, albina inghesuita, introduc doua rame cu FA langa cuib
25 Mai - Cinci rame ouate, introduc trei cu FA, etc

Problema 1:
La pomi fructiferi duc astea 5 familii fiindca ca au nevoie de polen pentru a creste puiet. Ceea ce nu stiu, este daca roii rpaspat formati mai sunt ajutati de culesurile de rapita si salcam asa de mult incat sa merite sa ii duc sau ei fiind mici si neavand albina culegatoare e mai ieftin si la fel de eficient sa ii tin pe vatra si sa ii hranesc cu zahar. Pentru ca daca asupra roiului pe o rama, culesul nu are o influenta foarte mare, presupun ca merita sa ii tin pe zahar. Oricum si la cules cred ca as hrani cu zahar. Dar nu am experienta si nu stiu ce ii dezvolta mai mult, repet ei neavand prea multa culegatoare. Asta ma intereseaza foarte mult.

Problema 2:
In 2016 vreau ca aceste familii sa fie gata pentru productie in sensul de a putea scoate ceva chiar de la rapita. Daca as prinde numai tei si floarea soarelui nu ar fi prea bine. Asadar, sa presupunem ca in 2015 am avut noroc si am adus cei 40 de roi pe 8 rame fiecare. Vorbim de ME, unde o familie iernata pe 8 rame nu va putea valorifica culesul de rapita din anul urmator pentru ca dezvoltarea din 2016 ii va lua mult timp, timp pe care nu il are ca imediat vine rapita. Gresesc?. Ma vad nevoit ca astia 40 de roi sa ii bag in iarna pe doua corpuri, nu numai pe unul. Fiecare corp cu 8 rame. Si am nevoie si de un cat cu rame construite macar partial. Ca sa obtin asta, m-am gandit sa mai cumpar inca 5 familii de albine acum in primavara acestui an si sa fac cu ele acelasi lucru, adica sa le fac in inca 40 de roi. Ideea mea era ca la fiecare stup de acum din 2015 sa am doua corpuri despartite de o gratie Hanemann si sa merg cu doua matci in acelasi timp, pana in toamna. Una ponteaza in corpul de jos, alta in corpul de sus, doi roi se dezvolta in acelasi timp in acelasi stup si in iarna am 40 de roi pe doua corpuri fiecare, cu aproximativ 16 rame per roi. Elimin una din regine si iernez. Cu cladit si magazie in 2015 nu vad rezolvare, ar inseamna o a treia matca in cel de-al treilea corp si alte 5 familii cumparate, ceea ce nu imi permit, financiar vorbind.

Problema 3: cred ca diferenta dintre a reusi si a nu reusi, o va face hranirea celor 5 familii de acum din primavara, pentru ca ele sa aiba o dezvoltare accelerata. Sa oua adica. Trebuie mult polen, stiu dar ala va veni tocmai pe 25 Martie cand le deplasez la pomi fructiferi. Dar Apiinvert? Siropul 1:1 si Protofilul nu cred ca sunt de ajuns. Este cineva care cunoaste si doreste sa spuna, care metoda de hranire da cele mai bune rezultate?

Problema 4: tot legat de startul din primavara, pe langa hrana am citit ca este nevoie de ingrijire speciala. La ce se refera acest lucru? Asigurarea caldurii cu folie deasupra? Strangerea cuibului cand temperatura permite o interventie rapida in stup? Ce altceva mai pot face?

Va multumesc si astept cu interes raspunsurile dvs.
Am citit si ceea ce ati scris pana acum si am urmat si link-ul de pe forumul vechi. Va multumesc!

Asa da domnule.
Iaca flacau de treaba care a citit mult sia examinat cum se face si stie ce vrea a face cu stupi
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde Closcutz » 28 Ian 2015, 23:21

andrei_d scrie:24 Aprilie - Seara fac 40 de roi de forma: rama cladita, rama puiet cu 2 botci, rama cladita, hranitor. In aceeasi seara duc roii la rapita. Temperatura 17 cu 5.

:shock: Bre da titlul parca era ,,de la 5 la 30", acum a dospit! Iti curge informatia apicola prin vene...Dai lovitura in 2016 garantat! :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde B-father » 29 Ian 2015, 00:02

cred ca topicul asta e facut anume ca sa zgandare forumistii asa cum dai cu bota in stup
nu cred ca cineva chiar crede ca ce initiatorul entuziastului plan de afaceri se poate realiza
hai ca partea cu roii o tragi de par gen on-line dar cum tratezi cu astia de la meteo sa te rezolve cu temperaturile preconizate
\ ce te faci daca ai un aprilie cu geruri ca anul trecut, nu-ti vine sa-ti bagi picioarele in ea matematica?
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde popik50 » 29 Ian 2015, 00:03

Ce imi place cum viseaza incepatorii...e bine ca afirmatiile si planurile sunt incarcate cu optimism, dar realitatea va fi alta. In planurile colegului intrau si temperaturile din lunile respective, asta m-a facut sa zambesc :D , poate era necesar sa stim si cate zile cu soare sau ploaie va fi la fiecare cules. Nu vreau sa fiu ironic cu aceste afirmatii,dar asta e, planurile sunt frumoase, insa e greu sa devina si realitati ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde teinegru64 » 29 Ian 2015, 07:59

teinegru64 scrie:Acest scenariu seamana foarte mult cu bazaconiile lui ursu
Cica un apicultor tare din Moldova face lobby la Harbuz.Sa-si fi bagat ursu coada ??? :lol:[/quote]
Cica de aia nu are ursu coada.....nu are nici, Dumnezeu.Si cand te gandesti ca USA importa miere chinezeasca din Turcia la 1,4$.....unde mai vinzi.. lobbystule ?
Cercetatorii au descoperit ca ...spalatul pe cap cu sirop de zahar, ajutat de ceva prafuri...... previne caderea parului.Te tzine punga pentru a interzice si asta??
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 29 Ian 2015, 08:51

Cel mai important lucru la inmultiri sunt matcile.
Se pot face in timpul salcamului cu o rama de puiet si una de miere cate un nucleu, de preferat in lazi 2 in 1 pt. a ierna usor. Prolificitatea matcilor tinere va da roade pe masura in al doilea an.
2014 a fost un an bun pentru inmultiri - ponta pe tot parcursul iernii, cules timpuriu de polen.
Fişiere ataşate
DSCN2606.jpg
stup la sfarsit de Martie 2014
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde geangu » 29 Ian 2015, 09:47

Citind o reclama despre afacerea cu albine nu am putut rezista sa nu fac o asociere cu subiectul de fata: " INCASARILE afacerii apar destul de repede! In primele 30 de zile, amenajam stupina si cumparam albinele. Dupa care incepem extragerea mierii, propilisului, laptisorului de matca, si ambalarea. Afli cum sa faci toate acestea din articolul de mai jos. ".
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde andrei_d » 29 Ian 2015, 12:24

Va multumesc din nou tuturor celor care v-ati facut timp sa scrieti, am luat cate ceva de la fiecare, sunt informatii de folos. Daca doriti sa continuati discutiile, sunteti liberi sa o faceti. Pentru alti incepatori care citesc, mentionez ca nu voi urma planul pe care l-am scris mai sus, dar voi incerca sa ajung la acelasi rezultat pe o alta cale.
Salutari!
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde jenica67 » 29 Ian 2015, 12:52

Fa-ti rost si citeste : Apicultura - Manual pentru scolile tehnice si profesionale agricole - 1952 - 363 pag - o te ajute foarte mult.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 29 Ian 2015, 13:03

andrei_d scrie:Va multumesc din nou tuturor celor care v-ati facut timp sa scrieti, am luat cate ceva de la fiecare, sunt informatii de folos. Daca doriti sa continuati discutiile, sunteti liberi sa o faceti. Pentru alti incepatori care citesc, mentionez ca nu voi urma planul pe care l-am scris mai sus, dar voi incerca sa ajung la acelasi rezultat pe o alta cale.
Salutari!

Dece? :oops: :oops: :oops:
O sa spuneti si mie cum facketi daca aveti plan mai bun?
O sa ziceti secretu?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde Closcutz » 29 Ian 2015, 18:52

Nicolaie Astaifoaiei scrie:
andrei_d scrie:Va multumesc din nou tuturor celor care v-ati facut timp sa scrieti, am luat cate ceva de la fiecare, sunt informatii de folos. Daca doriti sa continuati discutiile, sunteti liberi sa o faceti. Pentru alti incepatori care citesc, mentionez ca nu voi urma planul pe care l-am scris mai sus, dar voi incerca sa ajung la acelasi rezultat pe o alta cale.
Salutari!

Dece? :oops: :oops: :oops:
O sa spuneti si mie cum facketi daca aveti plan mai bun?
O sa ziceti secretu?

Pai secretul nu se poate divulga(fie vorba intre noi, cred ca din 5 s-a hotarat sa faca 50)...dar suntem curiosi ce rezultate va avea in 2016. :)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde andrei_d » 29 Ian 2015, 19:00

Domnule Nicolaie, am inteles ca acel plan are riscuri si cheltuieli mari. Nu este vorba de nici un secret doar de dezvoltare cat permite familia si munca. Daca in toamna reusesc ceea ce mi-am propus, desigur ca voi ajuta la randul meu, consider ca asa e normal. Pana atunci numai de bine!

Domnule Jenica, sper sa gasesc acea carte si o citesc. A intrat pe lista de prioritati. Va multumesc!
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde proapis13 » 29 Ian 2015, 20:09

andrei_d scrie:..Domnule Jenica, sper sa gasesc acea carte si o citesc. A intrat pe lista de prioritati. Va multumesc!

De azi inainte...toate cartile despre apicultura sa devina o prioritate pentru tine...o sa ne multumesti...vreodata...
Pana atunci,cu ocazia deschiderii acestui ropic,ai vazut pe ce palier te afli...nu-i rau...esti ambitios... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori