Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Salcia

Mesajde MyBees » 26 Mar 2013, 21:41

kio scrie:MyBees, vreau si eu! Ma poti ajuta?

Am editat, evitati a cita postul anterior, sa nu incarcam topicul. Multumesc! [L5S]


Kio, mi-a scapat postarea ta... incerc imediat dupa ce se indreapta vremea.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Salcia

Mesajde Jean Valjean » 25 Feb 2014, 09:17

Sambata am vazut in Leroy Merlin puieti de Salix Caprea, la pretul de 49.99 (daca tin bine minte). Pretul mi s-a parut cam mare, insa se explica prin faptul ca sunt vanduti ca arbursti ornamentali (ramurile sunt orientate in jos).
Erau inmuguriti si am ramas uimit de cat de mari sunt mugurii si cat polen pot avea.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 25 Feb 2014, 22:36

Am si eu din alea, sunt cam firave nu cresc mult.

Trebuie gasita capreasca sau zalog, crescute spontan.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Salcia

Mesajde catalin.profiri » 26 Feb 2014, 00:02

Si eu am una, nu am taiat-o anul trecut si ... a ramas cam pitica. anul asta trebuie neaparat sa fac ceva.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Salcia

Mesajde proapis13 » 01 Feb 2015, 16:00

La mine se pare ca primavara mai are cateva zile si isi intra in drepturi ;)
Fişiere ataşate
Fotografie-0166 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Salcia

Mesajde almasel » 01 Feb 2015, 16:36

Jean Valjean scrie:Sambata am vazut in Leroy Merlin puieti de Salix Caprea, la pretul de 49.99 (daca tin bine minte). Pretul mi s-a parut cam mare, insa se explica prin faptul ca sunt vanduti ca arbursti ornamentali (ramurile sunt orientate in jos).
Erau inmuguriti si am ramas uimit de cat de mari sunt mugurii si cat polen pot avea.


50 ron pe o salcie... e enorm!
Eu am luat de cineva de pe facebook cu... 5 lei. Mai are omul aluni turcesti la 7 lei...
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Salcia

Mesajde Florin Dobre » 01 Feb 2015, 17:56

proapis13 scrie:La mine se pare ca primavara mai are cateva zile si isi intra in drepturi ;)

Mai e pana la polen. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Salcia

Mesajde State » 01 Feb 2015, 18:31

almasel scrie:
50 ron pe o salcie... e enorm!
Eu am luat de cineva de pe facebook cu... 5 lei. Mai are omul aluni turcesti la 7 lei...


Salut.
Ma intereseaza si pe mine sa cumpar. Imi poti da, te rog, informatia pe mp?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Salcia

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2015, 19:01

State scrie:
almasel scrie:
50 ron pe o salcie... e enorm!
Eu am luat de cineva de pe facebook cu... 5 lei. Mai are omul aluni turcesti la 7 lei...


Salut.
Ma intereseaza si pe mine sa cumpar. Imi poti da, te rog, informatia pe mp?


Te duci intr-o padure si tai vergi de salcie capreasca, prin 10-15 martie, le pui in apa si le tii pana dau radacini, apoi le plantezi unde vrei tu.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Salcia

Mesajde liviutzbogos » 01 Feb 2015, 19:08

ignatov andrei scrie:
Te duci intr-o padure si tai vergi de salcie capreasca, prin 10-15 martie, le pui in apa si le tii pana dau radacini, apoi le plantezi unde vrei tu.

Ca o completare, sau mai degraba adeverire la cele spuse, vin si eu si spun ca acum multi ani in urma, tata a facut niste pari pentru rosii din salcie (de pe albia Timisului). Vara toata s-au udat rosiile, iar toamna cand sa scoatem parii, ei aveau niste radacini destul de mari. Deci, daca niste pari grosi s-au prins, cu niste mladite trebuie sa ai un rezultat de 100%.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Salcia

Mesajde State » 01 Feb 2015, 23:24

Eu va multumesc dar eram interesat de aluni. :D
Salcie gasesc eu si gratis, nu-i bai.
Anul trecut am plantat un pui de alun in gradina(cumparat din Cora parca) si n-a miscat nimic. Nici nu se dezvolta, nici nu moare. Tot in 4 frunze a stat.
In gradina bunicii mai am unul, adus de bunicul meu din padure si altoit cu nu stiu ce soi. Ii crescuse un pui langa dar nu stiu cine a pacalit-o pe mamaie ca a disparut subit. :oops:

Legat de salcie.
As planta mai multe pe un teren vecin. Mai exact pe prund. In momentul de fata este doar rachita si catina. Ma intreb daca sa ma duc la primarie sa le spun, sau nu. :? Pe de alta parte e munca de miner. Se merita? Plus ca trebuie protejate impotriva caprioarelor. Mai nou trebuie sa ma feresc si de urs. Cu doua case mai sus de mine, a violat intimitatea unor iepuri. :o In toamna, a rupt prunii.
Vorbeam de salcie... :oops:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 01 Feb 2015, 23:29

Pune linistit, n-ai la nimeni a da socoteala... ca idee, sa fie insorita plantatia . Salciilor le place mult vecinatatea apei curgatoare... care nici nu tre sa fie permanenta.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Salcia

Mesajde Florin Dobre » 01 Feb 2015, 23:30

State, am plantat anul trecut 4 aluni si le-a mers foarte bine. Au fost puieti rasariti din alune cazute. Am pastrat doi care dadeau mai bine in peisaj.
Poate faptul ca i-am luat de la un vecin de aproape o fi secretul...aceeasi zona, acelasi sol. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Salcia

Mesajde Closcutz » 01 Feb 2015, 23:44

Salcia aia care se vinde cu 50 de roni nu-i chiar acelasi lucru cu salcia maidaneza(de pe mal de Dunare)...Salcie capreasca(ornamentala) care cica da foarte bine polen, nici n-am vazut in zona mea. Salcia maidaneza se inmulteste foarte usor daca are apa la discretie(macar udata cat mai des). Salcia aia ornamentala cica s-ar si altoi :?
Alunii se inmultesc usor daca de linga trunchiul arbustului pe rod se gasesc puieti dati de jos; se pot desprinde relativ usor cu un tarnacop si cei viabili au mustati si daca se bucura de umiditate se prind. Intr-adevar in primii 2-3 ani se dezvolta foarte greu! Nu trebuie disperat! Abia dupa 5 ani daca are lumina incepe sa se ingroase, sa se ramifice, apar matisorii, primele alune si nu mult dupa asta si lastarii de pe linga trunchi care pot fi folositi la inmultire. Succes!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Salcia

Mesajde State » 01 Feb 2015, 23:45

lucky5strike scrie:Pune linistit, n-ai la nimeni a da socoteala... ca idee, sa fie insorita plantatia . Salciilor le place mult vecinatatea apei curgatoare... care nici nu tre sa fie permanenta.


Pai locul e perfect pentru ele. In fata casei curge raul Basca Chiojdului. Eu din ce-mi aduc aminte de cand eram chistoc, erau mai multe pe prund. Cu timpul a ramas doar rachita. De vreo 5-6 ani s-a inmultit excesiv catina.
O sa plantez pana la urma. Rau nu vor face nimanui. Doar sa nu se trezeasca vreun cioben sa zica ca nu-i locul lor acolo. :?

Florin Dobre scrie:State, am plantat anul trecut 4 aluni si le-a mers foarte bine. Au fost puieti rasariti din alune cazute. Am pastrat doi care dadeau mai bine in peisaj.
Poate faptul ca i-am luat de la un vecin de aproape o fi secretul...aceeasi zona, acelasi sol. :idea:


Foarte posibil sa fie solul lozul castigator. Mai incerc si anul asta, ca doar m-am obisnuit sa fac gauri. :lol: Tot anul trecut am plantat zmeura. Cum tata nu suporta iarba mare prin gradina, la 6 dimineata e cu motorul in ea. Daca intarzie, il tabara albinele. Asa am ramas cu zmeura doar in fotografii...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Salcia

Mesajde gusoiu_gigi » 02 Feb 2015, 21:02

Mai State treci pe la mine ca îți dau ieu o remorca cu puieți de alun iar daca mai vrei tei un tir. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gusoiu_gigi
 
Mesaje: 82
Membru din: 10 Apr 2011, 21:28
Localitate: Batrani Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori