Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tinctura de propolis

Mesajde delorin I » 19 Aug 2013, 19:41

Mai puteti adauga ceva fotografii cu propolis? Mai ales de culori diferite daca aveti..Banuiesc ca si proprietatile ar trebui sa fie diferite daca citim o definitie a propolisului. De pilda, la proposilul scos din scorbura, provenit de la sudarea fagurilor pe miezul putred de lemn de plop, am observat o culoare maronie inchisa, de culoarea cafelei...in schimb pe plasa de la podisor e un cafeniu de culoarea cafelei cu lapte! Mai exista si alte culori? (Stiu ca e o carte...dar nu dau de ea acum)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tinctura de propolis

Mesajde ovidiu_78 » 18 Dec 2013, 10:46

am facut si eu ceva tinctura de propolis acum 2-3 saptamani....bai dar nici unul nu a zis ca e lipicos ca super glue :lol: dupa ce am strecurat...am aruncat ala in chiuveta :o si apoi sa vezi frecat pe vase si chiuveta sa nu vada maica mea :lol: :lol:
a iesit super in rest,multumesc pt sfaturi care au postat aici
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 18 Dec 2013, 11:37

Poti sa-l caracterizezi ca radioactiv... sa vezi ce se intampla cand scapi pe haine sau pe plastic... deosebit. Cand intra(tinctiura) in contact cu apa depune un precipitat(substanta activa probabil) pe peretii recipientului.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 18 Mar 2014, 11:57

Ethanol..............................Bioactive compounds1, μg/mL....................................Total content of phenolic compounds2... mg/mL
..................Caffeic acid.....Ferulic acid.....Pinocembrin.....Pinostrobin.....Chrysin................GAE.................PGE
60%............6.20 ± 0.09.....8.05 ± 0.15.....0.74 ± 0.07.........0.76 ± 0.02.....1.85 ± 0.10.....8.88 ± 0.26.....16.52 ± 0.22
70%............4.06 ± 0.10.....5.61 ± 0.11.....2.56 ± 0.09.........0.67 ± 0.02.....2.43 ± 0.09.....9.17 ± 0.26.....29.19 ± 0.68
80%............3.38 ± 0.08.....4.45 ± 0.09.....2.63 ± 0.05.........0.78 ± 0.02.....2.72 ± 0.09.....9.57 ± 0.21.....27.44 ± 0.34
96%............3.24 ± 0.08.....2.56 ± 0.10.....1.55 ± 0.04.........0.74 ± 0.03.....2.31 ± 0.11.....9.07 ± 0.61.....32.70 ± 0.57
1 HPLC-DAD-MS method.
2 Spectrophotometric method.


Concluzii: Cele mai multe preparate din propolis sunt bazate pe extracte etanolice din propolis, solventul influenţează compoziţia extractului.
O concentraţie de etanol de peste 70% asigură un grup mai mare de compuşi bioactivi, prin urmare, se poate recomanda pentru prepararea extractelor etanolice de propolis.
activitatea antioxidantă a extractelor etanolice de propolis a fost investigată folosind 2,2 - difenil - 1 - picrylhydrazyl
( DPPH ) metoda de inactivare a radicalilor liberi care a aratat o activitate relativ mare a probelor din test. Din acest motiv, preparatele produse din această materie primă naturală pot fi utilizate ca un mijloc eficient de prevenire şi ca un tratament adiţional valoros pentru bolile cauzate de radicalii liberi.
Analiza corelativă a arătat ca activitatea antioxidantă a extractelor de propolis are cea mai mare legătură cu conţinutul compuşilor individuali - acizii ferulic şi cafeic - în condiţiile de test influenţate de solvent. Rezultatele confirmă faptul că acidul fenolic poate fi folosit ca marker pentru standardizarea propolisului brut şi a preparatelor obţinute.
Sursa:The influence of solvent on the quantity and antioxidant activity of ethanolic extracts of Lithuanian propolis; http://www.lmaleidykla.lt/publ/0235-7216/2010/2-4/118-122.pdf
Localizarea geografică: Chemija, Lituania Data: 2010

.................Total fenoli...........Total flavonoide
Propolis (96%) 2180.45 (RSD 3.9%) 415.03 (RSD 4.3%)
Propolis (70%) 2312.44 (RSD 3.8%) 494.23 (RSD 4.2%)
Este interesant de observat ca activitatea antioxidanta din extractul de propolis cu etanol 70% a fost mai mare comparat cu etanolul la 96%. Aceasta scadere in activitatea antioxidantilor se poate datora solubilitatii anumitor compusi antioxidanti cu un potential de mai buna solubilitate in apa.
Sursa: Comparative evaluation of the polyphenol composition and antioxidant capacity of propolis and Echinacea purpurea
Silviya S. Georgieva, Valentina L. Christova-Bagdassarian, Maria S. Atanassova, Institute of Chemical Engineering, Bulgarian Academy of Sciences; National Center of Public Health and Analysis, Department “Food Contact Materials”;
Metallotechnica Ltd.; Sofia, Bulgaria

Localizarea geografică: Sofia, Bulgaria Data: 28 mai 2013

Premise: Concentraţiile de etanol(alcool) folosite au fost de: 20, 40, 60, 70, 80 şi 96%.
Cantitatea de compuşi fenolic a fost analizata după: 0.5, 1, 2, 3, 4, 6, 9 şi 12 luni
[i]Capacitatea antioxidantă a fost determinata dupa 12 luni.
Cele mai mari cantitati de compusi fenolici au fost obtinuti cu etanol cu concentratii cuprinse intre 70% - 80%.
Cea mai mare cantitate de compusi fenolici au fost obtinuti in 2 luni.
La extractia antioxidantilor folosirea etanolului intre 40%-95% a avut aceleasi concentratii.
Aceste rezultate indica ca timpul optim de maceratie pentru propolisul finlandez este de nu mai mult de 2 luni.
Cu o perioada de macerare mai scurta valabilitatea produsului poate fi crescuta.[/i]

Sursa: http://www.uef.fi/documents/1758618/2108394/posterisalonen041113.pdf/8ef5cab8-f34a-4b13-a029-516bdd3a9cc9
Localizarea geografică: Finlanda [i]Data:
2012

Concentratiile mai mari de 10% conform Trucheva at al. (2007) sunt inutile, ducand doar la pierderi de solvent si energie.

Cantitati semnificative de flavonoide si de acid caffeic au fost detectate in extractele de propolis romanesc, folosind in special etanol concentrat ca solvent.
Extractele din propolis obtinute la temperaturi scayute pentru mai mult timp au concentratii mai mari de flavonoide comparate cu cele obtinute la temperaturi ridicate intr+o perioada mai scurta de timp.
Cele mai bune rezultate in evaluarea activitatii antioxidante au fost obtinute in cazul etanolului de 60% comparativ cu cel la 96%.
Sursa: http://www.chemicalbulletin.ro/admin/articole/14305art_13%2856-60%29.pdf
Localizarea geografică: Romania, Timisoara [i]Data:
2008


Daca ne gândim la tinctura de propolis vorbim de mai multe concentrații, bazate pe o unitate de măsură. Având in vedere ca 1 l de apa(aprox 1 kg) nu are aceeași masă ca 1 l de alcool etilic (etanol) de 96% (aprox 800 gr). Presupunând ca turnăm alcool pur(95.6 %) peste un organism unicelular, alcoolul va penetra peretele celulei al organismului din toate direcţiile, coagulând proteina imediat în spatele peretelui celular, bariera de proteină coagulată va împiedica alcoolul de a penetra celula mai departe, şi coagularea va înceta. În acel moment celula va intra în conservare dar nu va muri. În condiţii favorabile celula va reîncepe să funcţioneze. Dacă alcool cu o concentraţie de 70 de grade este turnat pe un organism unicelular, atunci alcoolul diluat va coagula de asemenea proteina, dar cu o rată mai mică, în aşa fel încât va penetra total celula înainte ca coagularea proteinei să-i poată bloca efectul, în acel moment celula este coagulată iar organismul moare.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde ovidiu_78 » 18 Mar 2014, 13:17

La faget am aflat cei ce am fost acolo de la un domn de la vama, finante, ca comercializarea tincturii de propolis nu se mai poate face de oricine, trebuie autorizatie de la ei, etc....deci e ilegal sa produci ca pana acum....detalii trebuie sa fie pe undeva pe site la ei...noua lege, tot ce e peste 22% alcool se incadreaza acolo....
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 18 Mar 2014, 15:01

Pai in studiile astea se vorbeste de tot felul de tehnologii de extragere... Si pana la urma se poate evapora alcoolul si folosi substanta concentrata. Ma rog, discutam.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde sti » 13 Apr 2014, 21:14

In urma cu o saptamina am facut in casa pentru consum propriu tinctura de propolis. Am descoperit cind a trebuit sa il trec prin tifon ca se coaguleaza. Doar atunci cind este cald este lichid. Cred ca mai contine si ceara. Ce pot sa fac?
Avatar utilizator
sti
 
Mesaje: 25
Membru din: 23 Ian 2014, 20:08
Localitate: Craiova

Re: Tinctura de propolis

Mesajde jimm » 13 Apr 2014, 22:30

Din cate stiu eu, posibil sa gresesc, alcolul dizolva doar propolisul nu si ceara, aceasta din urma ramanad in suspensie si depunadu-se pe fundul recipientului.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Tinctura de propolis

Mesajde sti » 14 Apr 2014, 19:52

jimm scrie:Din cate stiu eu, posibil sa gresesc, alcolul dizolva doar propolisul nu si ceara, aceasta din urma ramanad in suspensie si depunadu-se pe fundul recipientului.

Multumesc! In acest caz este posibil sa fi pus prea putin alcool? recunosc ca am pus propolis si alcool fara doza(nu am cintarit). Este solutia foarte viscoasa.
Aveti alte pareri?
Avatar utilizator
sti
 
Mesaje: 25
Membru din: 23 Ian 2014, 20:08
Localitate: Craiova

Re: Tinctura de propolis

Mesajde MyBees » 14 Apr 2014, 21:54

Ceara nu e solubila in alcool va ramane pe fundul vasului. Lasati-l o perioada pana se decanteaza, ramane tinctura deasupra foarte curata si dupa ce o separati o mai treceti printr-un filtru de cafea. Daca nu e prea limpede trece mai greu prin filtru.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Tinctura de propolis

Mesajde sti » 15 Apr 2014, 20:05

MyBees scrie:Ceara nu e solubila in alcool va ramane pe fundul vasului. Lasati-l o perioada pana se decanteaza, ramane tinctura deasupra foarte curata si dupa ce o separati o mai treceti printr-un filtru de cafea. Daca nu e prea limpede trece mai greu prin filtru.

Spor!

Multumesc pentru sfat!
Deja a inceput sa se decanteze o parte, o mai las citeva zile apoi o filtrez.
Avatar utilizator
sti
 
Mesaje: 25
Membru din: 23 Ian 2014, 20:08
Localitate: Craiova

Re: Tinctura de propolis

Mesajde mitica68 » 07 Sep 2014, 16:06

Multumesc, foarte util.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Tinctura de propolis

Mesajde proapis13 » 10 Dec 2014, 17:25

Atazi am gasit o noua reteta de tinctura de propolis la adresa de mai jos ;
http://www.frunza-verde.ro/tinctura-de- ... nfectioase
Tinctura de propolis – Reteta MAGICA impotriva bolilor infectioase
RETETA: Cum se prepara tinctura de propolis
La 100 de grame de alcool de 80°-86° se adauga 20 de grame de propolis intarit, tinut in frigider.
Alcoolul amestecat cu propolis se introduce intr-un vas, se incalzeste la 30°C-40°C si se amesteca bine.
Procedura se repeta intr-o saptamana de 6-7 ori, dupa care se lasa sa se aseze si se toarna lichidul curat.
Chimistul de serviciu ce parere are ca mie imi da cu virgula :?: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 10 Dec 2014, 18:20

Nu sunt chimist.
1 l alcool de 96 grade (95.6 mai exact) are aproximativ 790 grame (0.789 gr/cm3).
1 l alcool de 80 grade are 0.8344 kg iar de 86 grade are 0.8240 kg.
Retete sunt multe... mai sus am specificat niste extrase.
Cate bordeie atatea obiceie.
Daca propolisul e inghetat si dupa aceea macinat, totul e ok - daca are o concentratie de minim 70 de grade, e ok - dar o sa fie mai putin colorat, cu cat concentratia de alcool e mai mare cu atat e mai colorat - nu spun nimic despre clasele de substante active, am scris mai sus :D.
Cat despre incalzit, nu sunt de acord.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde ady12 » 04 Feb 2015, 22:24

MyBees scrie:Am tot amanat, pana zilele trecute, sa fac tinctura din propolisul recoltat in timpul sezonului. Am amanat in primul rand dorind sa folosesc un alcool natural(produs artizanal din fructe) insa pana la urma am apelat la alcoolul din comert. Nu am folosit "recoltatoare", insa am tot adunat de pe rame/pereti in timp ce lucram la stupi si in toamna cand am curatat/depozitat ramele. Cca 1 kg, nu m-am zbatut prea tare.
O mare parte l-am pastrat sub forma de "bilute", la momentul respectiv fiind cald si permitand modelarea sa.
Bagat apoi pentru pastrare la frigider, m-am trezit ca nu se mai sfarama, pentru a se dizolva mai usor. Asa ca am apelat la robot.

- Spart bulgarii de propolis cu ajutorulul robotului;
- Cantarit;
- Combinat cu alcool, in borcan de sticla. 40 grame de propolis la 100 ml. de alcool 96 grade;
- Amestecat si depozitat in loc intunecos;
- Timp de 7 zile agitat continutul(cel putin o data pe zi)
- Dupa 7 zile se trece prin filtru(un strat de vata, intre 2 straturi din tifon);
- Ambalat in sticlute de culoare maron inchis(din cele cu picurator/pipeta, disponibile in farmacii)

Asta este "reteta" dupa care am hotarat sa il fac, in care m-am inspirat din cele scrise pe celalalt forum. Bineinteles ca as dori sa participati cu alte sugestii sau retete/proceduri proprii.

Cantarit:
Imagine

Amestec cu alcool:
Imagine



Domnule MyBees,as vrea sa stiu daca reteta este completa pt ca as vrea sa fac si eu tinctura,va multumesc1
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos.
Avatar utilizator
ady12
 
Mesaje: 96
Membru din: 14 Noi 2011, 18:58
Localitate: Saceni

Re: Tinctura de propolis

Mesajde octavianpopescu » 22 Feb 2015, 14:41

Am facut si eu pentru prima data o tinctura dupa retata postata dar dupa strecurare rezultatul final este extrem de amar si nu imi pot da seama din ce cauza.evident nu l-am putut folosi.
Ma gandesc la doua cauze posibile:alcoolul de 96 este luat din obor vrac si ma gandesc ca o fi din ala necomestibil (sau cum se zice) sau o parte din propolis a prins vreo doua tratamente de varachet.
As vreau si eu o parare.multumesc
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori