Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Miere cu catina

Mesajde genutzu » 06 Sep 2011, 01:30

zic si eu reteta p care am foosit-o si o folosesc>
din 30 kg catina ies prin stoarcere la storcator/ blender + sita tifon 15 kg suc de catina
la acesta se adauga 15 gk miere lichida. Amestecul se pune in sticle si se pastreaza la o temperatura cat de cat rece .
Se pune 1/5 parti suc restul apa plata sau de care aveti si iese cel mai natural suc / bautura racoritoare
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: Miere cu catina

Mesajde MihaiM47 » 14 Sep 2011, 17:08

Salutare Tututror .....

Care Stiti Cata catina Se Pune La Un Borcan De 800 g Miere ?
MihaiM47
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Sep 2011, 17:07

Re: Miere cu catina

Mesajde echo » 28 Sep 2011, 10:20

Am facut amestecul - 2 kg de catina galbena, data prin storcatorul de fructe, care separa automat cojile

iese cam asa:

cum a spus genutzu (multumiri) , am amestecat cu miere de salcam in cantitati egale si bagat la frigider.
Cand vreau sa beau, pun putin in pahar si adaug apa minerala (incet ca face spuma ;) )

Sucul rezultata este excelent, le place si copiilor, dar mai ales sotiei..

Parere personala - nu cred ca poate fi intrecut in gustul excelent prin altceva... (exceptie facand berea si spritzul :D )

multumiri inca odata genutzu, mabee, nea gica.


totusi, imi aduc aminte ca am vazut odata in borcan miere cu catina sub forma de pasta.. (mierea .. opaca). cred ca pe aeroport am vazut-o, parca de la Georgescu, dar nu susnt sigur...
Cum oare s-o prepara aia? cum de nu fermenteaza? ca daca o pasteurizezi... adio vitamina C E ceea ce spune nea gica??

Ce e cu masina aia ? poate vreau si eu :D
Fişiere ataşate
Catina.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 29 Sep 2011, 18:12

Uite ca mi-am amintit acum , datorita postarii tale
Am facut-o si eu, acum 1 luna. Am cumparat apa minerala..... si am gustat.Dupa care am baut, asa pe seara,cam 1l.
Buna a fost.

Nu va spun ce am facut toata noaptea....

PS: Sfat: cunoaste-ti organismul. Se pare ca al meu refuza placerile copilariei... sucurile. In rest, de bun , e bun.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Miere cu catina

Mesajde alin m » 30 Sep 2011, 11:00

am facut si am amestecat 1la 1 ca litraj si nu gramaj. a iesit ok si acum e la rece. doar pt un timp
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Miere cu catina

Mesajde Adi Hodis » 30 Sep 2011, 13:09

liviu1965 scrie:...

Nu va spun ce am facut toata noaptea....

PS: Sfat: cunoaste-ti organismul. Se pare ca al meu refuza placerile copilariei... sucurile. In rest, de bun , e bun.

:lol: :lol: :lol:
Si zici ca-i bun, a ? ... pai mai bea si dimineatza asa, pe sec ... ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Miere cu catina

Mesajde pin » 27 Noi 2011, 19:25

Nici nu stiu daca sa postez aici sau la "ASA NU! POVESTI ADEVARATE!"

Dupa ce am citit aceasta sectiune am gasit ieri la un magazin gen PLAFAR "SIROP de CATINA cu MIERE de ALBINE" 500ml la 13 lei. Am zis ca e super afacere si am luat sa dau si eu copiilor. Acasa am citit eticheta. Contine: sirop de zahar invertit, extract de fructe de catina (200g/L adica 100g), miere de albine (67,5g/L adica 34g - cred ca maxim 2 linguri).
Fişiere ataşate
sirop de catina.jpg
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Miere cu catina

Mesajde MyBees » 27 Noi 2011, 19:54

Pin,

Gasesti prin piete catina. Inca mai gasesti(am vazut eu zilele trecute) dar trebuie sa te grabesti ca daca se strica vremea nu mai merg oamenii sa o culeaga, chiar daca fructul mai rezista.
Apoi iti prepari sucul acasa, chiar nu e greu deloc. Si iese "catina cu miere" nu "catina cu apiinvert".
Nu inteleg ce cauti in magazine sa cumperi prostiile alea, mai ales cand e vorba despre copii...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Miere cu catina

Mesajde pin » 27 Noi 2011, 20:07

Am cautat ceai. Pe asta l-am luat "extra" impreuna cu un sirop de muguri de pin
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Miere cu catina

Mesajde pin » 05 Dec 2011, 15:28

Am cumparat catina saptamana trecuta din piata si sambata am curatat-o de pe crengute si am bagat-o la storcatorul de fructe. Are insa un miros urat. Zici ca s-a stricat. Asa miroase ea natural sau chiar e stricata dupa ce am tinut-o 3-4 zile intr-o punga de plastic in frigider?

Multumesc.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 06 Dec 2011, 11:02

Daca esti nesigur.....mai bine o arunci. Stiu ca orisice ti in punga de plastic 2-3 zile in frigider, prinde un iz....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Miere cu catina

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2011, 11:06

pin scrie:Nici nu stiu daca sa postez aici sau la "ASA NU! POVESTI ADEVARATE!"

Dupa ce am citit aceasta sectiune am gasit ieri la un magazin gen PLAFAR "SIROP de CATINA cu MIERE de ALBINE" 500ml la 13 lei. Am zis ca e super afacere si am luat sa dau si eu copiilor. Acasa am citit eticheta. Contine: sirop de zahar invertit, extract de fructe de catina (200g/L adica 100g), miere de albine (67,5g/L adica 34g - cred ca maxim 2 linguri).



:)

ai avut noroc .... ca oamenii au fost cinstiti si-au trecut totul pe eticheta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Miere cu catina

Mesajde sdanut » 05 Ian 2012, 19:40

este prima data cand am facut si eu anul acesta miere cu catina. nemaifacand nu stiu cand este gata amestecul. poate sa imi dea cineva un indiciu?
sdanut
 
Mesaje: 33
Membru din: 26 Sep 2011, 14:18
Localitate: Vaslui

Re: Miere cu catina

Mesajde MyBees » 06 Ian 2012, 01:59

Pai pana acum trebuia sa fie gata. Adica deja consumata ... :)
Sari pe ea nu mai astepta ca nu ai ce. O consumi din prima zi, nu trebuie sa astepti nimic.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Miere cu catina

Mesajde sdanut » 08 Ian 2012, 11:02

Multam' frumos. De acum o sa stiu sa o consum mai repede. :D
sdanut
 
Mesaje: 33
Membru din: 26 Sep 2011, 14:18
Localitate: Vaslui

Re: Miere cu catina

Mesajde Cristian IONITA » 03 Oct 2012, 12:38

deci .... nu are nimeni retea succesului?

am facut si eu asta vara .... dar ca in pozele initiale ... fructele se ridica la suprafat mierii .... nu e rea deloc nici asa .... dar as fi preferat sa fie ca la carte.

Nu am facut sirop .... imi e tarsa sa dau fructele prin blender dar imi propun pentru la vara.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori