Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 06 Feb 2015, 22:55

nicu scrie:si carnica de unde o luam? :)


De la sloveni si unguri!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde paul » 06 Feb 2015, 22:56

nicu scrie:si carnica de unde o luam? :)

Incercam s-o gasim dintr-o linie mai pura in Germania, Austria, poate chiar ... Slovenia !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde paul » 06 Feb 2015, 23:09

ignatov andrei scrie:
Paul, milioane si milioane de felicitari !!!!

Andrei, nu-i cazul de ... felicitari ! Eu sunt mai traditionalist din fire si am convingerea ferma ca-i periculos sa te joci de-a ... Dumnezeu ! Chiar daca joaca asta duce la productii mult mai mari, invariabil aceasta crestere se face in detrimentul calitatii produsului si a mediului implicit! Prefer mamaliga din soiul de porumb stramosesc numit popular ciocantin (productie slaba la ha), prefer painea din soiurile de grau autohtone (pe cale de disparitie), prefer friptura din porcul autohton (mai multa grasime dar incomparabila ca gust), prefer branza de oaie din laptele turcanei ... etc !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 23:13

Si preferi sa le cresti cu orice altceva decat Monsanto, nu? Toate se leaga... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde italianu » 06 Feb 2015, 23:14

Nooo,pina la urma tot de afara :?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Mircea_63 » 06 Feb 2015, 23:17

Domnilor, intrebase colegul Guist, reiterez si eu... ce are dom`le Carpatina asta in plus fata de altele. Ce e asa grozav la ea. Am albine, dar nu stiu daca sunt carpatine sau nu. Cum le recunosc?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde italianu » 06 Feb 2015, 23:20

Nooo,pina la urma tot de afara :?
S-a vorbit 24 de pagini cit sintem noi de buni a face matci autohtone,ca sa se ajunga unde banuiam demult,importul de material biologic!
Se vb frumos pina sa trebuiasca sa bagi mina la chimir,dupa se schimba foaia!
Noi sintem cum zic italieni: vrem si muierea beata ,da'vrem si butoiul plin! :D
Ultima oară modificat de italianu pe 06 Feb 2015, 23:21, modificat 1 dată în total.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 06 Feb 2015, 23:20

Mircea_63 scrie:Domnilor, intrebase colegul Guist, reiterez si eu... ce are dom`le Carpatina asta in plus fata de altele. Ce e asa grozav la ea. Am albine, dar nu stiu daca sunt carpatine sau nu. Cum le recunosc?


Dupa pasaport!!! :lol:

Daca nu are... e Carpatina!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 23:25

Eu sunt multumit de albina din stupii mei. Chiar foarte multumit. E loc si de mai bine. Cum sa nu. Punti de ceara? Nu mai bine calitatea insectei? Sa dea randament 3 ani... la 300 de familii ai scuti destula manopera.

Nu ne incingem cam mult intr-o directie? De chimizare, defrisari, pastoral la mila Domnului... uitam?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 23:27

Nu ma pot abtine... DM o face pastoral? Il stropesc aia la rapita? Respira albina o noapte intreaga asfalt sau o saptamana 38 gr la botul lanului? :roll:

Ca sa nu-l mai invocam atata, ori ii echipam pe cheltuiala noastra o stupina cu matci carpatine la el in Canada (cine se baga?), ori ii dam tarcoale sa infiinteze el aici stupine "una pe judet" cu tehnica de acolo... tot pe cheltuiala noastra (cine se baga?)

Asa vom avea termeni reali de comparatie.

Noapte buna tuturor.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Trantorul@ » 06 Feb 2015, 23:39

Ioan Guist scrie:Intrebare.
Ce are bun si ce are de imbunatatit AM Carpatina? Ce este urgent ?
Va rog sa nu postati texte din carti si ...almanahe.


Igiena estem.
Rezistenta la boli estem.
Calma estem .
Anecbalie estem ( am familii la a 2 , 3 sau 4 schimbari linistite la 3 - 6 ani la sfarsit de Iunie/Iulie ) si sa o privim ca pe un prag foarte mare ce nu este atins si nu pe ceva nenormal ca pana la urma si alea daca le inghesui bine sar putea sa plece ...
VSH mai nou estem ( mai pronuntat sau mai putin pronuntat) .
Aclimatizata estem .
"Albina de miere" estem .


Urgent estem sa se obtina o uniformitate cat mai mare intre fiice si zone cat de cat izolate pentru imperecheri naturale, inseminare artificiala intre ce am scris eu mai sus din unele fiice iar altele tati ..... cresterile sa se faca ca la carte si nu urmarind aspectul comercial (am vazut prea multe filme si cu mari crescatori de renume international care aveau cioturi) .

Eu sa zicem ca am o mama de asta ( nu pot sti puritatea rasei dar toate albinele ei sunt cenusii iar fiicele ce am crescut din ea iasa tigrate si negre , intra in al 4-lea an asta) , pab zicea ca are si el asa ceva si cu siguranta or mai fii da nu scriu paici si nici nu ii lasa mana sa ..... , crescute fiice din cea cu mai multe caractere fixate si tati din cealalta si I.A. si ar mai trebui a 3 pentru tati sa imperecheze natural fiicele din artificiala in zone cat mai izolate .... alergatura , cheltuiala ......... pe mine nu ma tine nici de una nici de alta .... doar ceva aplecare .... si din astea 3 sa rezulte o linie si tot asa din alte 3 alta ....

In ce am scris eu mai sus poate fii oricine care are asa ceva si ii urmarit pe bune si nu povesti , macar 2-3 cicluri de anecbalie si restul dar sa se faca cu aplecare pe asa ceva si nu pe altceva ..... si pretul sa fie pe masura calitati ....

Chiar daca se dau fonduri la privat tentatia spre comercial este foarte mare chiar daca se ajunge la un moment dat sa se obtina calitate extraordinara , din pacate astia suntem , acolo ii marea problema mentinerea calitati si nu alunecarea spre comercial ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde valter » 07 Feb 2015, 00:08

x
Sa facem loc la trirasiale ca nu e buna matca care m-a scos din kk...ca vrea muschiul lui nea care vrea sa faca stanga mare la firma de ''cercetare'' din Varful cu dor.
Nu mai avem lapte pentru copii... din Romania, nu mai avem pamant in Romania... pentru romani, nu mai aven FS Favorit care ne scotea din kk pe noi albinarii...bravo multinationalelor care le suceste mintea ''debutantilor'' in apicultura.

In una din zilele precedente am citit cum ca nus ce televiziune e haznaua x...urmariti in acest moment haznaua si vedeti unde v-a ajunge apicultura romanesca pe mana celor care vor cumpara aproape toate fermele apicole...asa cum au cumparat toata Romania...eu nu o sa ma angajez la iei.

BA!!! IA PUNE-TI VOI COLEA FACTURILE DE PREDARE A MIERII DIN PRIMA ZI CAND V-A NASCUT MAMA APICULTURA...PE ANI...in termeni comparativi.
Cat a-ti facut pe raia aia nemerica initiala si cat faceti astazi cu ''visul sublim'' multi, tetra si siper rasial.
PS. hai pa...ca ma ia dracii.Flamanzilor si ruptilor in cu.c.
Ultima oară modificat de valter pe 07 Feb 2015, 00:27, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mircea_tm » 07 Feb 2015, 00:20

ignatov andrei scrie:
nicu scrie:si carnica de unde o luam? :)


De la sloveni si unguri!


din auzite...in Slovenia nu exista Carnica, cica Carniola?!! ii tot aia? :lol:
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 07 Feb 2015, 00:28

mircea_tm scrie:
ignatov andrei scrie:
nicu scrie:si carnica de unde o luam? :)


De la sloveni si unguri!


din auzite...in Slovenia nu exista Carnica, cica Carniola?!! ii tot aia? :lol:


O fi, nu stiu !!! Eu... tot din auzite...
Dar poate iti raspunde un coleg... ca sunt destui pe forum care se pricep la rase... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mircea_tm » 07 Feb 2015, 00:32

eu vreau un raspuns SI de la d-voastra :)
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2015, 00:36

Strainii folosesc termenul de "Carniolan". Se putea folosi fara probleme "Carpathian".

Ce sa-i faci. :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori