Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde Bogdan TLX » 11 Feb 2015, 17:25

In primul rand vreau sa va salut pt ca sunt nou si pe forum si-n apicultura. Acum 2 ani am cumparat 10 stupi verticali buni pe 12 rame,ulterior facusem 16 dar nepricepandu-ma acum mai am 8. Apicultura chiar a inceput sa-mi placa,e super. Intrebarea mea este cum pot face sa inmultesc stupii ( am zis ca 2 ani nu mai scot nici un gram de miere, le mai dau si sirop daca e nevoie, mai bag si ceva bani in ei doar sa-i inmultesc,sa nu raman fara.Astept sfaturi,Va multumesc!
Bogdan TLX
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2015, 17:01

Re: SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde Florin Dobre » 11 Feb 2015, 18:04

Inainte de a te gandi sa-i inmultesti, trebuie sa ajungi la stadiul in care sa reusesti sa-i intretii corespunzator ca sa ii mentii puternici. Apoi vine si inmultirea de la sine daca vei avea coloniile zdravene si cunostintele bine sedimentate.
Inmultirea poate fi capcana cel mai des intalnita la inceput. Din nefericire familiile nu sunt elastic sa intinzi de ele cum vrei. Sau poate...din fericire. :)
Din dorinta de a inmultii stupii cat mai repede se poate ajunge cel mai probabil la punctul in care sa-i pierzi pe toti sau pe acolo.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde Mircea_63 » 11 Feb 2015, 19:54

Faci tot posibilul sa le asiguri cules. Chiar si o vatra buna, nu acopera totul. Perioadele in care nu au nectar, le suplinesti cu sirop. Insa este important sa aibe si polen.

Daca ar fi doar atat...ar fi simplu. Foarte important sa faci tratamentele la timpul potrivit si sa le asiguri o buna dezvoltare manevrand ramele. Un raspuns scurt ar fi:
-Avand grija de ele si oferind ceea ce are nevoie albina.
Un raspuns lung ar fi prea lung. Neaparat citeste temeinic cateva carti de apicultura si incearca sa intelegi cum traieste albina.

Ce fel de vatra ai? Cum stai cu plantele melifere?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde vladut » 12 Feb 2015, 20:45

no drajilor

felul in care ai pus problema d-le incepator e fregvent si la stupari batrani din care vrind sau nu si io ma numar...
ce vreau sa spun e ca :lol: iti mor stupii si nu stii di ce or murit :roll: sau nu vrei sa spui ...........??????????

pai ca sa nu-ti moara si la anu tre sa stii draga ca...degeaba dam noi cu presupusu ca matale tre sa stii exact si daca nu reusesti
nu te lasa .......de aici tre sa inceapa tat ..noi din spatiu virtual ne caznim sa te ajutam dar NUMA STUPUL DESCHIS SI VAZUT eventual cu prieteni cunoscatori SPUNE TOT SICRETUL
;) asta e parerea me da si io am patit multe ohoooo :(

sunt asa multe situatii da numa una e adevarata asta-i fain in stuparit
vladut
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Ian 2015, 22:32

Re: SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde Bogdan TLX » 12 Feb 2015, 23:37

In zona mea, la Dunăre jud Calarasi, sunt plantatii de rapita, floarea soarelui nu mai zic, mai am ceva tei si plante poliflore nu mai zic, așa ca teoretic ar fi un cules propice, dar trebuie sa mă experimentez eu. Multumesc frumos, Salutari !
Bogdan TLX
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2015, 17:01

Re: SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde cucubau » 16 Feb 2015, 19:58

vladut scrie:no drajilor

felul in care ai pus problema d-le incepator e fregvent si la stupari batrani din care vrind sau nu si io ma numar...
ce vreau sa spun e ca :lol: iti mor stupii si nu stii di ce or murit :roll: sau nu vrei sa spui ...........??????????

pai ca sa nu-ti moara si la anu tre sa stii draga ca...degeaba dam noi cu presupusu ca matale tre sa stii exact si daca nu reusesti
nu te lasa .......de aici tre sa inceapa tat ..noi din spatiu virtual ne caznim sa te ajutam dar NUMA STUPUL DESCHIS SI VAZUT eventual cu prieteni cunoscatori SPUNE TOT SICRETUL
;) asta e parerea me da si io am patit multe ohoooo :(

sunt asa multe situatii da numa una e adevarata asta-i fain in stuparit

Problema se rezolva foarte usor intelegand cauzele care au produs-o .Restul vine de la sine.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: SALVARE (INMULTIRE) ROIURI

Mesajde lucky5strike » 16 Feb 2015, 21:56

Bogdan TLX scrie:In primul rand vreau sa va salut pt ca sunt nou si pe forum si-n apicultura. Acum 2 ani am cumparat 10 stupi verticali buni pe 12 rame,ulterior facusem 16 dar nepricepandu-ma acum mai am 8. Apicultura chiar a inceput sa-mi placa,e super. Intrebarea mea este cum pot face sa inmultesc stupii ( am zis ca 2 ani nu mai scot nici un gram de miere, le mai dau si sirop daca e nevoie, mai bag si ceva bani in ei doar sa-i inmultesc,sa nu raman fara.Astept sfaturi,Va multumesc!


Ia si frunzareste forumul. Apoi invata-te sa folosesti search. Apoi poti intra la incepatori unde sa pui cam ce intrebari te framanta. Apoi chiar o pagina pers., daca vrei.

Daca zona ta este buna, te vor obliga ele sa le inmultesti.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori