Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: insarmarea ramelor

Mesajde simplu » 23 Ian 2015, 17:59

Așa voi proceda. Va mulțumesc.
simplu
 
Mesaje: 27
Membru din: 07 Mai 2013, 10:35
Localitate: Constanta

Re: insarmarea ramelor

Mesajde traian » 05 Feb 2015, 00:14

La ramele care nu au canal in leatul de sus,prima sirma se pune la mai putin de un cm de leat,altfel se indoaie fagurele,pt ca albinele nu reusesc sa/l lipeasca de sus.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: insarmarea ramelor

Mesajde vlad » 05 Feb 2015, 07:13

cand bagi rame la crescut se presupune ca ai si popor in lada care sa acopere inclusiv rama bagata , ca ai si o farama de cules , ca ai temperaturi optime si ca ai familii in stare activa . atunci cand incepe construirea fagurelui , albinele incep intotdeauna de sus , prind si intaresc f.a . de leatul de sus si continua spre cel de jos . n-am avut niciodata sant in leatul de sus ( si n-am avut probleme ), iar distanta pana la prima sarma sub un cm cred ca e prea mica si sarma aceea nu-si mai are rostul
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: insarmarea ramelor

Mesajde traian » 10 Feb 2015, 23:29

Vlad,e posibil ca sa nu ai cules intens cind pui FA la cladit si sa stea fagurele in stup neatins citeva zile.Mai simplu,tine in mina ,la35g o bucata de fagure artificial de un cm si unul de trei cm si vezi in 5 min diferenta.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: insarmarea ramelor

Mesajde vlad » 11 Feb 2015, 07:52

traian scrie:Vlad,e posibil ca sa nu ai cules intens cind pui FA la cladit si sa stea fagurele in stup neatins citeva zile.Mai simplu,tine in mina ,la35g o bucata de fagure artificial de un cm si unul de trei cm si vezi in 5 min diferenta.


traiane , daca nu ai cel putin cules de intretinere , nu-ti creste . daca ai cules intens , tot f a e cladit in cateva zile ; popor sa fie . nu bagi rame in stup de dragul de a baga rame ( sa spui ca am stup pe n rame ) . iti spune stupul daca are nevoie de ceva
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: insarmarea ramelor

Mesajde traian » 11 Feb 2015, 10:24

Asa este cind timpul iti permite si ai fam.putine,altfel stii ca urmeaza un cules,spargi cuibul si daiFA. Nu/ti trebuie fam mari sa/ti cladeasca.Cu un clop de albine,roi natural,cladesti 3 rame in 3 zile.Poti sa aifam care sa intre in friguri si FA sa/ti stea in lada neatins,atunci sa vezi cum FA se indoaie.Asta/i motivul pt care prima sirma e esential sa fie sub un cm de leat.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: insarmarea ramelor

Mesajde vlad » 11 Feb 2015, 18:08

hai sa o luam treptat ca sunt lucruri diferite ! nu conteaza daca ai stupi mai multi sau mai putini , cand stii ca urmeaza un cules intens ( sa zicem salcam ) nu mai spargi cuibul cu f a ci pui catul ( rame noi pt culesul de salcam ai crescut la pomi ) - de fiecare data pregatesti familiile pentru culesul urmator , daca da Domnul sa fie - dai lovitura , daca nu e atunci iei masuri . daca ai fam care iti intra ( sau urmeaza sa intre ) in friguri nu mai bagi f a ca=l bagi degeaba . foloseste r claditoare si anticipezi si intratul in friguri .
ca sa revin la ce spuneam la inceput , daca zici ca ai stupi multi si timpul nu-ti ajunge (ca asa lasi sa se inteleaga ) iti zic eu cum sa faci ca sa nu pierzi timpul ca sa iei de fiecare data toti stupii la mana : dimineata , la cafea , iei caietul de stupina ( ca nu ai calculator pe umeri ca sa tii minte tot ) si te uiti la fiecare familie in parte . vezi ce-ai facut ultima data si anticipezi cam ce ii trebuie si notezi pe ceva ,, stpul nr... ce-i trebuie " asa te duci la fix si ai si timp sa mananci la prinz ( sunt cazuri cand ce gasesti e peste asteptari si esti placut surprins , dar si situatii cand asteparile nu se confirma si atunci cauti sa gasesti rapid cauzele )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 18:20

vlad scrie:hai sa o luam treptat ca sunt lucruri diferite ! nu conteaza daca ai stupi mai multi sau mai putini...

ba conteaza...
Personal la 1 aprilie am peste o mie(1000) de rame cu FA pe ele.Unele dintre ele,le folosesc anul urmator,daca raman nefolosite in primul an.
Crezi ca imi permit sa le fac astfel incat sa se indoie vara cand este cald?
Insarmarea ramelor este foarte importanta...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: insarmarea ramelor

Mesajde vlad » 11 Feb 2015, 18:44

eu atunci am toate ramele insarmate si cu sarmele stranse , dar fara FA pe ele . FA ii pun cu o seara inainte sau in dimineata in care folosesc direct in stupine . n-am pus niciodata FA primavara pentru tot sezonul, nu ma mai plimb niciodata de la o stupina la alta cu FA pusi pe rame ( mi s-a intamplat sa se rastoarne in masina si .... ) . cum ziceam si mai inainte ma uit in caiet , vad si stiu ca e perioada de crescut ca am nevoie , anticipez ca folosesc azi 100 , pun 100 , imi raman 3-4 , asta e ii bag peste o saptamana .

ps : ;) si nu mai lua din context ( ca nu esti politician ) ca eu m-am referit la altceva
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: insarmarea ramelor

Mesajde traian » 11 Feb 2015, 21:35

Gresit sa ai ramele cu sirma intinsa cu mult timp inainte de a puneFA,pt ca se slabeste sirma sau se indoaie lateralele.sirmele se intind cind se pune FA.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: insarmarea ramelor

Mesajde gabimihai » 11 Feb 2015, 21:45

Nu sunt de acord cu aceasta precizare"
traian scrie:pt ca se slabeste sirma sau se indoaie lateralele
, eu in fiecare an pun sarmele in februarie, apoi inainte de inflorirea pomilor aplic FA. Niciodata nu mi s-a slabit sarmele, doar nu am rame verzi, acestea sunt perfect uscate si stau intr-un mediu uscat, pe raft. La rame am capse pe laterale, chiar astazi am insarmat ceva rame. Prinderea fagurelui il fac electric cu redresorul. Un mic secret, poate unii il folosesc, dupa ce lipesc fagurii la toate ramele, topesc ceara intr-u ibric si la fiecare rama torn pe lungimea leatului superior acolo unde este lipit FA, ceara, aceasta va imbina perfect Fa de leat, si astfel nu se va desprinde, nu se rupe, iar albinele il cresc repede.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: insarmarea ramelor

Mesajde traian » 11 Feb 2015, 22:00

Si eu am facut lipire cu ceara la leatul de sus,dar de cind am ridicat prima sirma la sub un cm de leat,nu mai este nevoie.Imi place cind lipesc FAsa fie sirma intinsa ca la vioara.Nu pun capse,pt ca nu creapa laterala decit una la 100 si consider munca si bani in plus.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 22:10

vlad scrie: . FA ii pun cu o seara inainte sau in dimineata in care folosesc direct in stupine .

ok...
Eu iti doresc sa ajungi sa-mi dai dreptate,sa vezi cat conteaza numarul de stupi!
adica sa nu mai poti face asa...cum bine faci acum.
Numai bine
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: insarmarea ramelor

Mesajde vlad » 12 Feb 2015, 07:21

Dila Daniel scrie:
vlad scrie: . FA ii pun cu o seara inainte sau in dimineata in care folosesc direct in stupine .

ok...
Eu iti doresc sa ajungi sa-mi dai dreptate,sa vezi cat conteaza numarul de stupi!
adica sa nu mai poti face asa...cum bine faci acum.
Numai bine


Multumesc , la fel si tie ! Sa ai un an mai bun decat cel mai bun de pana acum !
Nu visez la 1000 si peste 1000 / pe sezon desi mi-ar fi usor sa ajung acolo , dar mai depind si de serviciu . Ori asta ar insemna sa nu pot sa fac nimic calumea , sa-mi bat joc de mine si de ele pentru simplu motiv ca n-as aveat timpul fizic necesar . poate voi ajunge acolo doar in cazul in care se modifica ceva ( in sensul sa devina mai accesibil ) la fondurile ue . atunci va fi mare cerere de roiuri si ... si noi pe acolo . Numai bine !
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: insarmarea ramelor

Mesajde alt stupar » 12 Feb 2015, 09:35

traian scrie:Gresit sa ai ramele cu sirma intinsa cu mult timp inainte de a puneFA,pt ca se slabeste sirma sau se indoaie lateralele.sirmele se intind cind se pune FA.

Nu.
Gresit este daca nu ai asigurat la inceputul sezonului intreg stocul de rame noi, cu foita gata lipita, bune de introdus in stupi.
O insamare corecta, o lipire corecta a foitei de ceara la o temperatura corecta urmate de pastrarea ramelor in pozitie verticala - ideal in caturi/lazi goale - garanteaza lipsa oricaror deformari nedorite, indiferent de durata pastrarii.
Vedeti... unii insarmeza de ceva ani pe vertical si nu ar mai reveni la orizontale never ;)
Cat despre "sarma vioara" :lol: de ceva timp...s-a inventat ondulatorul!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: insarmarea ramelor

Mesajde Florin Dobre » 12 Feb 2015, 10:18

Adi, ai o poza cu tipul de insarmare pe care-l folosesti?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori