Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde horia_ch » 13 Oct 2011, 13:06

Respectele mele, akmm!
Am o curiozitate pe care cred că dumneavoastră aţi putea sa o lamuriţi.
Care este, în acest moment, diametrul celulei de albina lucrătoare, respectiv de trântore, crescuţi liberi în stupii dumneavoastră Warre? Diferă cu ceva faţă de dimensiunile în care suntem ancoraţi noi, cei care (încă) mai folosim artificialii ce ni se oferă? Credeţi că aceste dimensiuni sunt cele "naturale", ori vă asteptaţi să se mai modifice (eventual)?
Vă mulţumesc mult!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 13 Oct 2011, 13:47

Redau o discutie de pe forumul vechi cu doua imagini

,,Oameni care tin albine in stare de semisalbaticie au observat la fagurii construiti liber diferente ale dimensiunii celulelor.
Stim ca o foaie artificiala are toate celulele imprimate de aceeasi dimensiune.Ulterior albinele strica ordinea initiala si isi face de cap construind cum le vine lor mai bine.Asta nu place stuparului si de aici un razboi rece.
Sa ne intrebam: de ce?
Si nu e vorba doar de celule de trantor si de lucratoare.E vorba de celule de lucratoare de dimensiuni diferite, deci albine de dimensiuni diferite.
Inca nu stim de ce asa.Dar daca ea asa vrea, sa o lasam sa faca asa.
In grafic este prezentata o statistica.
Fişiere ataşate
Dimensiuni celule liber construite.png
Rosu=mai mari ca
Primul mov=mai mici ca
celelalte= de la pana la''
Dimensiuni celule liber construite.png (8.82 KiB) Vizualizat de 18075 ori
Dimensiune celule.jpg
Fagure de stup ,,Top bar''
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 13 Oct 2011, 14:10

Mai fac un comentariu aditional.
Discutam de cateva faze in constructia fagurilor naturali in Warre.
O prima faza in care albinele mai mari din stupi cu faguri artificiali, incep sa construiasca liber.Deodata acestea trec la alta dimensiune de celule.Au uitat de celulele avute in stupul parasit.Ce rezulta aici? Un alt tip de albine.
Faza a doua cand generatia de albine noi crescute in celule de faguri naturali , fara sa stie vreodata de dimensiunile de fagure artificial, creste faguri liber.Din acest moment putem spune ca albina se intoarce in salbaticie.Dimensiunea celulelor se stabilizeaza ca in poza cu fagurele.Cativa ani oricul e o mixtura intre aceste doua tipuri de celule.Asta pana nu atingem performanta sa reformam corpul de sus, primul, cladit initial de roi.
E o poveste lunga pro si contra legata de influenta celulei in explozia Varroa pe planeta.Am citit cateva studii.E de urmarit.
Cat priveste reactia mea la noile celule, este ca traiesti un fel de soc.Deodata zici ca decat mare si prost mai bine mic si tantalau.Cu timpul te transformi intr-un fel de observator.Ai in stupina familii Dadant si familii Warre.Poti vedea in timp comportamentul lor.Astept ca treptat, tendinta de ,,fuga'' prin roire a familiilor din Warre sa se calmeze.Deja am doua familii care au cladit corpul trei fara sa roiasca.E mult, e putin? Discutam de o stupina de 20 familii Warre.Aproximativ.
Daca tendinta e un fenomen si nu o intamplare atunci Evrica!
Sigur, cand visezi sa treci pe Warre si sa faci baie in miere e un pic de dezamagire.Daca insa realizezi faptul ca esti un romantic indragostit pur si simplu de albine, atunci, sa parafrazez, ,,dragostea indelung rabda''.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Mircea77 » 13 Oct 2011, 14:32

Asa cum arata poza cu fagurele crescut - desi n-am facut masuratori pe caz concret - eu cred ca are legatura cu "Rezistenta materialelor".
Si anume: rezistenta la rupere si sarcina maxima suportata de materialul de constructie (in cazul nostru ceara).
In zona leatului superior sarcina poate fi mai mare fara a periclita integritatea fagurelui, deci celule mai mari.
In zona inferioara creste gradul de incarcare al structurii si ca atare celulele se reduc in dimensiuni pentru a pastra echilibrul dintre sarcina maxima si punctul in care apare deformarea, respectiv ruperea.
Eu unul asa vad lucrurile.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 13 Oct 2011, 14:44

Mircea77 scrie:Asa cum arata poza cu fagurele crescut - desi n-am facut masuratori pe caz concret - eu cred ca are legatura cu "Rezistenta materialelor".
Si anume: rezistenta la rupere si sarcina maxima suportata de materialul de constructie (in cazul nostru ceara).
In zona leatului superior sarcina poate fi mai mare fara a periclita integritatea fagurelui, deci celule mai mari.
In zona inferioara creste gradul de incarcare al structurii si ca atare celulele se reduc in dimensiuni pentru a pastra echilibrul dintre sarcina maxima si punctul in care apare deformarea, respectiv ruperea.
Eu unul asa vad lucrurile.

Nu se pune.
Oarece logica ar fi, dar asta din partea stuparului.Din partea albilei nu.
Detaliez, asa cum sunt burghie,,integral CMS'', asa sunt si faguri ,,integral celule trantor''.Adica, la fagurii claditi in rama claditoare vom intalni doar celule de trantor.In cuibul Warre, scoti o rama cu celule de lucratoare pana la jumatate, dupa care urmeaza explozia de celule de trantor pana jos.Sau faguri integrali doar din celule de trantor.
Deci supozitia initiala nu se sustine prin probe.
Intervine o alta logica, a albinei.Adica albina gandeste.Interesant lucru, nu?Pana mai acum ceva vreme ziceam ca gandirea este specifica omului iar celelalte vietuitoare actioneaza din instinct.E doar o forma de ignoranta ce ne permite sa fim carnivori, spre exemplu, fara nici o remuscare.Ca o paranteza, daca cititi Geneza, veti vedea ca initial, omul trebuia sa manance doar produsul vegetal.Rog sa nu dezvoltam acest din urma subiect aici.
Daca acceptam ca albina gandeste, rezulta ca la un anumit moment de dezvoltae al familiei este nevoie si de albine ,,pitice''.Ca sa nu mai spun ca dincolo de parerea unanim acceptata ca spre toamna matca oua in fagurii vechi pentru ca acestia conserva caldura, e posibil sa oua acolo si pentru a scoate albine mai mici pentru iernat.Albine mai mici, pantofi mai mici etc.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Mircea77 » 13 Oct 2011, 15:36

Eu am spus ca judec dupa ceea ce am vazut in acea poza.
Implicatiile sunt mult mai multe. A sustine ca animalele si insectele nu gandesc mi se pare o prostie foarte mare.
In cazul nostru matca este "capul rautatilor". In functie de necesitatile familiei (inclusiv roitul) dar si din cauza interventiei apicultorului (cresterea ramelor, largirea cuibului, stimularea, extractia mierii etc), ea decide.
In asta incluzandu-se si celulele in care oua intr-o anumita perioada (albine mai mici = consum mai mic = sanse mai mari pentru iesirea din iarna).
Eu unul privesc familia de albine in ansamblu ca pe un instrument foarte delicat la care trebuie sa stii sa "canti".
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 16 Noi 2011, 16:32

Urtmarind discutiile pe Warrebeekeeping am ajuns si la site-ul:
> http://xn--90aogkemo1e.xn--p1ai/rasha.htm
si
> http://zdorov-dfed.ucoz.ru/index/dejate ... vicha/0-39
Discutii in rusa despre cel ce a fost unul, daca nu primul, dintre cei ce au utilizat rama in apicultura.
Numele sau Petru Ivanovici Prokopovici.
Am citit si eu cate ceva si am aflat ca stupul sau in conceptie era de fapt tehnolohgie Warre,Procopovici explica succint cum face extractie la o treime din stupii aflati in ingrijire.Sau mai simplu o data la trei ani.
In primul an desarta roiul in stup, in al doilea il lasa sa se dezvolte, si in al treilea an sa extraga.Apoi lasa familia in pace doi ani , timp in care se intremneaza sau chiar poate roi.
Desigur, precizeaza, ca familiile recordiste, si intodeauna avem asa ceva, nu se supun regulei si sufera extractie in fiecare an.Unele ca acestea sunt si multiplicate de altfel.
Extractia se face de sus, ramele goale fiind puse apoi in corpul tocmai de jos.
Si ma gandesc ca vorbim de mii de familii administrate in vechea Rusie, parte de Prokopovici insusi, parte de multitudinea de apicultori pregatiti in scoala ce a deschis-o.
Daca a existat o asemenea realitate nu ar mai fi asa de groaznic faptul ca am extras din Warre in al treilea an.
Iata cum rabdarea este rasplatita.Tinem cont neaparat de cheltuieli extrem de mici in administrarea stupilor Warre.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde bogdannn » 16 Noi 2011, 16:43

multumesc domnule akmm pentru munca depusa pentru popularizarea stupului Warre, am recitit ambele topicuri legate de acesta :D

promit ca la primavara o sa experimentez si eu cu cel putin 10 roiuri, o sa va tin la curent cu rezultatele
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Marian » 18 Noi 2011, 01:08

acelasi principiu este regasit in ceea ce se cheama TBH sau Top Bar Hive ( stup cu leaturi deasupra )

stupari naturisti au copiat din africa si america de sud acest model care de fapt este o copaie acoperita cu sipci.
dat fiind ca lumea a treia nu are resurse ei se descurca asa cum pot cu materiale putine si nu din alta consideratie, daca le'ai da tabla, sarma, vopsea, scandura etc ar reinventa imediat ME :mrgreen:
mai jos e un filmuletz de pe youtube cu un tip care recupereaza scandurile de la gardul vecinului pt a face TBH'uri acoperite co policarbonat de la pancardele electorale aruncate dupa alegeri.
se pare ca e concurs de inventivitate cum sa faci stupi cu bani putini si ...
cand te plictisesti de ferarri mai mergi si pe jos nu ?

TBH'ul e considerat stup pt incepatori si gurmé'ti care vor miere din fagure nou in care nu a fost ponta ca deh e mai pura. dar ajung sa triseze pt ca pe bara aceea lipesc un pic de fagure pt start si au ajuns sa refoloseasca fagurii dupa recoltare prinzandu'i inapoi cu cleme de par :roll: si albinele termina treaba cu reatasarea fagurelui pe bara.
recoltarea nedistructiva a mierii se face centifugand fagurele prins intre doi suporti din sita rigida.

tre sa ai prea mult timp la dispozitie ca asemenea activitati sa te tenteze, parerea mea :ugeek:

http://www.youtube.com/watch?v=LQIf_sw1 ... ure=fvwrel
"out of the job yet? keep buying foreign!"
inca nu esti somer? continua sa cumperi importuri !
Avatar utilizator
Marian
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2011, 01:39
Localitate: Curtisoara, 286m, N 45º06' , E 23º21'

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 25 Noi 2011, 15:44

Marian scrie:TBH'ul e considerat stup pt incepatori si gurmé'ti care vor miere din fagure nou in care nu a fost ponta ca deh e mai pura. dar ajung sa triseze pt ca pe bara aceea lipesc un pic de fagure pt start si au ajuns sa refoloseasca fagurii dupa recoltare prinzandu'i inapoi cu cleme de par :roll: si albinele termina treaba cu reatasarea fagurelui pe bara.
recoltarea nedistructiva a mierii se face centifugand fagurele prins intre doi suporti din sita rigida.
tre sa ai prea mult timp la dispozitie ca asemenea activitati sa te tenteze, parerea mea :ugeek:

Un moment de despartire.TBH este stup cu cuib pe orizontala.Warre, stup cu cuib pe verticala.
Cineva care are TBH ar putea deschide un topic.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Marian » 26 Noi 2011, 10:55

akmm scrie:de akmm » 13 Oct 2011, 12:47
Redau o discutie de pe forumul vechi cu doua imagini ...


asemanarile sunt mult prea mari pt a crea un nou topic pt TBH, chair dvs in mesajul de mai sus prezentati imagini si informatii despre fagurele din TBH si nu din Warre
in mod cert ambele metode se preteaza la stuparitul stationar, la cursul de rezistenta materialelor albinele au lipsit in masa la lectia despre proiectarea fagurelui ca sa reziste socurilor pastoralului.
ar fi interesant de aflat informatii despre stimulare, iernare, si interactiunea ( furtisagul ) dintre astfel de familii si stupina revenita din pastoral
"out of the job yet? keep buying foreign!"
inca nu esti somer? continua sa cumperi importuri !
Avatar utilizator
Marian
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2011, 01:39
Localitate: Curtisoara, 286m, N 45º06' , E 23º21'

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 28 Noi 2011, 10:24

Marian scrie:
akmm scrie:de akmm » 13 Oct 2011, 12:47
Redau o discutie de pe forumul vechi cu doua imagini ...


asemanarile sunt mult prea mari pt a crea un nou topic pt TBH, chair dvs in mesajul de mai sus prezentati imagini si informatii despre fagurele din TBH si nu din Warre
in mod cert ambele metode se preteaza la stuparitul stationar, la cursul de rezistenta materialelor albinele au lipsit in masa la lectia despre proiectarea fagurelui ca sa reziste socurilor pastoralului.
ar fi interesant de aflat informatii despre stimulare, iernare, si interactiunea ( furtisagul ) dintre astfel de familii si stupina revenita din pastoral

Succes la noul stup TBH.In timp vom pastra legatura si ne vom impartasi experienta.Primele autoturisme au semanat izbitor cu trasura .Asta nu inseamna ca asa au si ramnas.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stefan_D » 09 Dec 2011, 21:05

Salut,

Legat de dimensiunea celulelor.
Am acasa un KTB ( Kenian Top Bar Hive), pe care il puteti vedea aici. Sunt filme si comentarii facute la inceputul activitatii mele de apicultor, va rog sa fiti ingaduitori (http://www.youtube.com/watch?v=gafP9qUaUN0).
Dimensiunile celulelor sunt intradevar diferite pe fiecare fagure, cele mari care nu sunt de trantor, sunt plasate in partea superiora si prima treime, apoi scad pe masura ce cobori catre baza. Am observat ca matca nu isi depune ponta in toate celulele de pe aceesi fata a fagurelui. Se pare ca ar dori sa aiba, intr-o anumita perioada, albine de o anumita dimensiune si de alta nu? In general, in partea de jos, cu celele mai mici, matca depune oua permanent. Variatia dimensiunilor morfologice ale lucratoarelor sunt mult mai evidente decat la albinele crescute in stupul dadant. Aceste aspecte nu sunt intamplatoare, observatiile sunt facute in timp si dupa cum am citit mai sus, sunt asemanatoare cu cele facute de alti apicultori. Astfel, putem constata existenta un mecanism care controleaza acest comportament.
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 15 Dec 2011, 15:56

O continuare a traducerii din Delon.
Cum putem ajuta familia de albine sa-si regaseasca temperatura optima?
Inainte de toate, apicultorul ar trebui sa intretina albinele intr-un stup a carui constructie sa impiedice aparitia condensului.
Prin constructia stupului nostru stabilo-climatic avem parte doar de o cantitate mica de condens la baza datorita ventilarii prin urdinis si a eliminarii acestuia prin inclinarea fundului spre fata.Acest lucru se intampla fara sa aiba loc vre-o racire a cuibului sau dezvoltare a mucegaiului sau microorganismelor.
Albinele tin sub control tot spatiul stupului sau, sa zicem, toti fagurii.
In stupii fara auto mentinerea stabilitatii climei, oricat de populari ar fi ei, condensul apare deasupra si pe peretii stupului, mucegaind fagurii, albinele ocupand in general doar doua treimi dintre ei.
Tineti cont ca stupii izolati bine nu au asigurata stabilitatea microclimatica, cei din poliuretan, spre exemplu (styrofoam) sau stupii cu pereti dubli prevazuti cu cavitati de aer ori cei acoperiti in saci de folie tot sufera de condens, chiar in regiuni cu clima temperata.

Cum arata viitorul pentru albine.
Am un regret pentru ignoranta umana care converteste,deranjeaza si violeaza in permanenta aerul conditionat determinat de caldura si vaporii de apa stabilizati armonios de albina.
Roiul urmareste in permanenta reducerea propriului volum in vederea fixarii /lipirii /aderarii fagurilor.Isi pastreaza microclimatul in jurul rezervelor de miere iar aerul viciat impreuna cu umiditatea il elimina pe jos.(vaporii de apa sunt condusi catre jos).
Stupii cu dimensiunea stabilita dupa ureche (Dadant etc.) exista de 150 de ani violand intelegerea fenomenului microclimatic al coloniei.Acestia o streseaza, o constrang, oferindu-i un adapost rece- bonavicios ce nu retine caldura fiind echipati cu faguri nefixati si prea lungi ce permic circulatia curentilor de aer pe care albina nu ii mai poate tine sub control, in special iarna.Prezenta golurilor din stupi pe care albina nu le mai poate controla cauzeaza dispersia si disipara caldurii.Iarna, acetea racesc stupul si de cele mai multe ori generaza o umiditate periculoasa.Pentru a compensa prezenta acestui fenomen albinele sunt obligate sa genereze mai multa energie.
Inainte de a fi pe deplin constienti de acestea, unii stupari au reusit sa creeze ceva mai dezastruos:o camera de condensare a umiditatii.Aceste adaposturi de dimensiuni nepotrivite favorizeaza dezvoltarea microbilor si a parazitilor periculosi ce determina bolile, obligand albinele sa reactioneze consumand si mai multe kilograme de provizii rezultand, si mai multa umiditate.Mai mult de atat, punand capac cu aceasta erezie unii au folosit o gaura in podisor pe timpul iernii, lasand kilograme de miere sa evadeze sub forma de caldura, reducand vitalitatea familiei conducand-o spre moarte.Crezand ca fac un lucru bun unii au incercat sa compenseze aceasta deteriorare negasind altceva mai bun de facut decat sa le hraneasca cu zahar.Prin hranire artificiala nu au facut dacat sa dubleze efectul negativ printr-un cerc vicios de uzura prematura..
Oamenii trebuie sa accepte ca alegerea neadecvata a volumului stupului cauzeaza:
-un plasament incorect al proviziilor de iarna in extremitati si nu in ghemul de albine.
-nevoia de largire a volumului cu cat superior sau cu rame laterale, perturband microclimatul
-neregenerarea fagurilor vechi si dificultatea sistematica de reinoire a fagurilor
-neinlocuirea matcilor si neefectuarea selectiei
-interventii inoportune pe vreme rece, umeda pe baza unor metode ce merg impotriva naturii, inoportune si hazardate
Toate acestea, din pacate , predispun familia la boli si epuizare.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde balu » 08 Ian 2012, 19:05

Va salut dl AKKM, stinghiile superioare in corpuri le-ati pus intodeauna in aceiasi directie, sau si transversal, cum ar fi mai bine pt anu lipi fagurii jos. Va multumim pt efortul de a posta atitea pagini!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Ian 2012, 09:42

balu scrie:Va salut dl AKKM, stinghiile superioare in corpuri le-ati pus intodeauna in aceiasi directie, sau si transversal, cum ar fi mai bine pt anu lipi fagurii jos. Va multumim pt efortul de a posta atitea pagini!


De fiecare data amplasez vara fagurii in pat rece.Adica perpendicular pe urdinis.
In cazul stupului Warre pentru a avea alta pozitie nu se face altceva decat rotirea corpului cu 90 grade.Corpul este patrat.
Nu am incercat patul cald pe timp de vara.
Cat priveste lipirea fagurilor intre ei, acest lucru este un impiediment doar in momentul in care la inspectie se introduce direct dalta apicola intre corpuri si se incearca desprinderea totala.Gresit.

Corect este sa se faca doar o desprindere superficiala (sau deloc!) dupa care se face rotirea corpului superior stanga-dreapta.Cate putin apoi mai mult.Teoretic in acest fel se obtine o separare completa.Spun teoretic deoarece in cazul fagurilor plini orice saltare a corpului fara rotire presupune si riscul de rupere.Chiar daca pare dificil, vara cand propolisul este cleios cu putina insistenta se obtine o rotire si fara desprindere.
Mai mereu rezistenta la forfecare este mai mica decat cea de intindere si din aceasta cauza se recomanda rotirea stanga-dreapta.
Comentariu
O situatie interesanta apare in momentul in care se experimenteaza renuntarea la leaturi si se plaseaza un plafon din blat de scandura.In aceasta clipa albinele au varianta personala de constructie a fagurilor.Se speculeaza ca directia liniilor campului magnetic al Pamantului ar fi aceea care determina directia fagurilor.Unii chiar utilizeaza cuie din materiale diamagnetice.Nu tot inoxul, spre exemplu, este atras de magnet.Incercati la lingura si la lama de cutit.
In acest moment vedem cati faguri construiesc albinele intr-un spatiu in care noi am decis sa fie 8.Este extrem de interesanta apicultura, daca experimentezi tinand cont mai ales de nevoia familiei de albine.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 35 vizitatori