Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 12:32

Ziua buna.
Mestecand un bob de propolis, m-am decis sa pasesc din anonimat.
Sunt Lucian Petrescu, casatorit, un copil de 1 an si o saptamana, locuiesc in Timisoara, am 33 de ani .
Sunt nascut in anul Domnului 1981, Octombrie 2, in localitatea Resita.
Am copilarit la bunici in satul Manastiur - langa Faget, o oaza de bucurie in mijlocul naturii, aventuri, zambete, libertate, fericire...
Domiciliul si scoala cu parintii in Lugoj. De la 18 ani am plecat la Timisoara la scoala si apoi servici..
Primul contact cu albina a fost in copilarie, in timpul culesului de struguri - veninul nu prea mi-a placut, de atunci ne respectam si ocoleam reciproc..
Un vecin a adus stupii in gradina bunicului si ma chema si pe mine sa asist..ma faceam atat de mic, cu mainile bagate in coaste, parul ridicat pe maini..ca un arici ghem, ascuns de primejdii..vorba tziganilor lui Adi Hodis "da cat de multe sunt"..
Au trecut ani, batranul a trecut la cele vesnice cu stramosii si mosii nostrii..si albinele au ramas de izbeliste..sotia sa le-a vandut dar mi-a lasat pe cel promis mie..O perioada a avut grija de el cel ce l-a cumparat, nu m-am lasat induplecat sa-l vand..ma tinea ceva legat de ele..un respect..o intelepciune..imi aminteau de batranul apicultor linistit si intelept...o cutie plina de mistere...
Am colindat prin lume cu lucrul, din Germania, Franta, Slovacia, Bulgaria, Serbia, Arabia Saudita, le-am cam lasat sa se descurce..si s-au descurcat foarte bine..Am rugat un vecin frate cu natura, binevoitor sa le mai verifice si sa le trateze, sa le pregateasca de iarna..au fost ani in care am primit miere, nu le-am dat nici o turta ani de zile, nici sirop, nimic, dar nici nu am luat daca nu a fost ce..un stup linistit, netulburat de nimeni..
Prin 2009 m-am intors dupa 6 luni din Germania plin de dor de natura, copilarie, viata...si m-am intalnit cu primul roi..am gasit cateva poze cu prima cutie de carton improvizata...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 12:39

Am gasit o poza cu primii stupi, sunt suparat ca am pierdut multe poze - sper sa reusesc sa le mai recuperez.
O alta poza este pregatirea lazii pentru a muta roiul din lada improvizata "ca-n Germania" (o sa vedeti si lada mai un pic)..
Dupa cum se vede, aveam sustinere, viitori apicultori de toate varstele..
Fişiere ataşate
PregatescPrimaLadaPentruMutareRoi_curs.JPG
AlbinePrimii2Stupi.JPG
PrimiiStupi
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde Florin Dobre » 12 Feb 2015, 12:45

Bun venit la vedere!
Deja mi-am setat ochii asa :shock:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 12:48

In una din poze se vede vecinul ce practica apicultura dupa legi mostenite de la strabuni, din zona Poieni langa Valea lui Liman..
Fişiere ataşate
numaram albinele din roi la mutarea in cutie....JPG
NumaramAlbinele
DefilamSpreNouaCutie.JPG
DefilamSpreNouaCasa
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde popik50 » 12 Feb 2015, 12:49

Bun venit in ghem... ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 12:51

Multumesc de primire..sper ca socul e de bine, si nu am gafat pana acum prea mult;)
mai am timp..
Sper sa tin caldura ghemului si sa nu fiu macelarit ca un trantor ;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 13:01

Primul roi l-am scuturat intr-o lada de carton, am mers la sat sa ma incarc cu aerul curat si plin de liniste din copilarie, si mi-a stat aerul in gat, am ramas fara cuvinte, printre pomii din gradina era o galagie, un atac?!, o invazie, un nor de insecte, am amutit..primul meu roi ...si cum s-a nimerit sa dau nas in nas cu el tocmai in weekend..
si acum ce fac??bate inima tare..emotii, intrebari, sun pe maestrul apicultor care mi-a daruit o matca cu ceva timp in urma si mi-a verificat stupii..
Cu pulsul batand in urechi, gafaind sa improvizez o lada de carton in care sa scutur roiul cuminte ce s-a asezat intr-un mar la inaltimea mea..m-am apropiat timid, am pus cutia sub el si am scuturat...dupa un zgomot puternic in cae am crezut ca am amorat atata frumusete de albine, m-am departat cu sufletul la gura sa vad ce se intampla..la invataturile maestrului am pus un capac tot de carton peste si l-am lasat sa se linisteasca..
am reusit, nu imi venea sa cred..eram plin de bucurie..si acum ma emotionez cand ma gandesc...
Fişiere ataşate
PrimaRoinitaDePrinsRoi_madeInGermania.JPG
RoinitaMadeInGermania
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Feb 2015, 13:02

Bine ai venit printre noi !!! Sanatate maxima tie si familiei tale !!!
Am intarziat putin cu primirea !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 15:16

Multumesc mult pentru primirile calde..
Ma bucur sa va cunosc si va impartasesc din micile mele aventuri cu albinele..
Am citit acest forum de multi ani, mai ales pe cel vechi, in situatii de criza stateam cu noptile sa gasesc raspunsul la intrebarile ce ma zbuciumau..Pe multi dintre voi va cunosc din paginile personale..si am decis sa ma fac si eu cunoscut (nu ca as avea ce sa va invat) dar sa am un fel de jurnal al activitatii in stupina...
Multa sanatate voua, familiilor voastre si nu in ultimul rand familiilor de albine ;).
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 16:05

Recuperam mierea si ceva proteina...
Fişiere ataşate
RecuperamTot.JPG
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 16:11

La sat in gradina am plantat cam 50 pomi fructiferi, intre ei am lucerna, primavara este un covor de papadii..in poza sora mea cu nepotelul, si 2 pui de vecini ;)..
Fişiere ataşate
DSCF5295.JPG
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 16:16

Ferma italianului din dealul Manastiur - prin 2009. De atunci nu a mai semanat acest frumos covor..
Fişiere ataşate
FermaItalian.JPG
FermaDealManastiur
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 16:29

In 2013, citind topicul despre Warre, si cartea - multumesc d-nului Nicolae, am facut 2 Warre.
Am gresit de la popularea lor, la hranirile insuficiente de complectare si altele cate..
Unul din ei a fost scos din stadiul de bezmetic, am introdus matci noi, i-am unit peste iarna dar tot nu a supravietuit, pot spune ca a fost un an plin de cunostinte noi...mi se rupe sufletul cand ma gandesc cate am gresit..
Fişiere ataşate
Warre2.JPG
Warre2
Warre1.JPG
Warre1
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 16:48

In 2013, am stat mai mult pe acasa, sotia insarcinata, nu mi-am mai permis sa plec prin lume, am avut timp sa ma ocup mai mult de albine, am cumparat lazi DB 12 Rame sa le schimb pe cele vechi, am facut roi artificiali, am introdus matci cumparate de la apicultori din zona, am incercat sa fac un fund AV cu colectoare de polen inspirat de d-nul Gica, odihneasca-l Dumnezeu, am facut naveta in fiecare saptamana la sat sa vad ce mai fac albinele..
Primul stup - cel primit - fiind foarte puternic- a fost impartit cam in doua, am rugat un vecin ca eu nu am apucat, fiind foarte multa albina in pragul roitului, matca nemarcata, nu s-a stiut unde a ajuns matca. La sfarsitul saptamanii am vazut ca matca era in stupul nou, iar in cel vechi am lasat cam doua botci sanatoase.
Stupul initial, fiind fara matca, cu lucratoare multa a umplut un cat 3/4 de miere, mi-a asigurat rezervele familiei pe anul respectiv.
In iarna 2013/2014 am intrat cu 7 familii, 3 bune, din care 4 roi iernati cate doi in lada DB 12 Rame.
Mi-a parut rau sa unesc dupa ce am facut roi cu matcile primite. Am vrut sa cumpar o matca si am primit 3 (superoferta), am reusit sa le introduc pe toate trei la roiuri artificiale, dar roiurile cam mici in iarna, am gresit neechilibrand de la familiile mai puternice...
Unul din roi a fost mancat de un soarece, am bagat lada la caldura si l-am prins cu o foaie cu lipici.
Pe masura ce m-am intristat ca am pierdut un roi, m-am bucurat ca al doilea din lada era inca bine.
Am gresit si l-am lasat in casa, in ideea ca va fi mai protejat, daca era afara sigur mai traia si acum..
Au mai ramas 3 familii si 2 roi..
Unul din roi l-am facut cadou unui vecin care a ramas fara matca, iar cel de-al doilea il mai am si acum (acum este familie bunicica)..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Feb 2015, 16:52

Hai ca esti de-al meu !!! Vad ca nici tu nu prea ne pui poze !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 17:01

Tot in 2013 am convins un coleg sa isi cumpere albine, am mers la un apicultor cunoscut din zona si am luat 2 ME (el a decis modelul) pe un corp, cam 6 rame cu albine..ca si locatie i-am pus pe aceeasi vatra de la sat..
Am fost incantat de iernarea MEului si dezvoltarea din primavara 2014 - au iesit doua familii bune..
In martie/aprilie 2014 am cumparat o familie de la acelasi apicultor si am adus-o la oras..
Initial am tinut-o langa Timisoara - la Mosnita - sunt cateva livezi de pomi- apoi am mutat-o la tei in oras.
La tei a strans un cat plin pentru mine si unul pentru ea - si anul trecut mi-am facut rezerva de miere tot de la un stup..
Stiu ca nu e foarte sanatos in mijlocul orasului dar a avut ce sa culeaga...nu a tras nici o botca tot anul, l-am tot verificat de frica sa nu am un roi in oras, dar matca si-a vazut de traba foarte bine..
Fişiere ataşate
ME.JPG
MEulDeOras
matcaME.JPG
MatcaME_DeCareSuntMandru
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori