Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 11 Feb 2015, 21:42

Am calatorit in diverse tari. Rosiile mi-au placut intotdeauna, dar nicaieri parca nu aveau acelasi gust ca cele de acasa. Am de gand sa ma apuc de cultivat rosii intr un viitor apropiat doar pentru consumul familiei, dar din pacate imi lipseste experienta. Va propun o discutie despre cultivarea rosiilor, de la samanta pana la cules, discutie in care cei cu experienta pot da un sfat bun incepatorilor intr-ale gradinaritului, ca si mine.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde Closcutz » 12 Feb 2015, 02:12

Desi sunt un novice in cultivarea rosiilor, am un prieten care poate da clasa oricui. Cateva secrete am desprins usor: pt productie trebuie o sera/ solar (in aer liber nu se mai poate obtine productii decat accidental), semintele, rasadul au nevoie de pamant bun, caldura, umiditate, aer, munca din plin, deci mai bine cumperi rasad de la cei care se pricep, intre randuri trebuie sa fie distanta, trebuie avut grija de polenizare, irigatia cu picatura e mult mai economica, trebuie stropite( cu ce nu prea stiu, dar pot sa-l intreb ce foloseste).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde Cristi Ciocoiu » 12 Feb 2015, 08:59

Din propria experienta:
- obligatoriu sera - sunt foarte multe ploi acide care strica recolta
- udare prin picurare - eficienta si mai putine boli - la stropire in ploaie mult pamant sare(ajunge) pe frunze si de aici boli
- stropiore cu apa + urzica - pentru a folosi cat mai putine chimicale - aici reteta - http://vasi-gioni.blogspot.ro/2011/05/c ... rzica.html
- de la sezon la sezon strang seminte de la rosiile proprii deoarece inmagazineaza insusiri genetice ale solului din batatura - mai putine probleme pe viitor privind bolile
Cristi Ciocoiu
 

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 11:51

De dorul rosiilor din copilarie din care muscam ca din mar, de 2 ani cultiv si eu rosii "de oras".
Rasadurile le iau de la un prieren ce foloseste vechile soiuri gustoase romanesti, am mai cumparat rasaduri dar parca nu sunt asa de bune..
Nu le-am stropit deloc, mai au pete pe ele, se mai strica una alta dar merg si asa..
Multumesc pentru reteta de urzici - am sa o incerc anul acesta..
Le plantez direct in pamant, fara sera, udat seara cu apa statuta daca este posibil, si atat.
Anul acesta am in plan o instalatie de irigat..
Caut poze daca le mai gasesc..
Spor la treaba..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde CATALIN » 12 Feb 2015, 21:24

nicus scrie:Am calatorit in diverse tari. Rosiile mi-au placut intotdeauna, dar nicaieri parca nu aveau acelasi gust ca cele de acasa. Am de gand sa ma apuc de cultivat rosii intr un viitor apropiat doar pentru consumul familiei, dar din pacate imi lipseste experienta. Va propun o discutie despre cultivarea rosiilor, de la samanta pana la cules, discutie in care cei cu experienta pot da un sfat bun incepatorilor intr-ale gradinaritului, ca si mine.


le placi?? le vrei?...afla-le toate secretele ;)
incepe astfel:
te duci la un magazin si-ti iei la pliculet seminte cu( pozele pe plic cum ai vrea tu)
le pui si le uzi in paharele de U.F. pana ce ajung la 10 cm
dupa la plantare chiar si fara solar asigurale apa zilnic si stropiri inainte de floare,cu florea data si cu fructul dat cel mai simplu tratament...piatra-vanata ;)
ai grije la copilit...e cel mai important proces cand incep sa lege
vezi rezultatul final Afara si urmatorul an iti spun eu sigur TOT TOT pt a produce o rosie de MILIOANE
placerea me e INIMA DE BOU (alea roze)...si niciodata nu le culeg sub 350grame
dupa ce o sa-mi prezinti ce te-am invatat...imi tr mp cu nr si o sa-ti dau o reteta BOMBA
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 13 Feb 2015, 00:09

Closcutz, multam pentru cele scrise, sper sa nu mai fi vazut multa lume. ;)
Aici e prima intrebare, samanta (fiindca si noi cautam la matci o samanta buna) prietenul tau merge tot pe rasad de la piata?
In prima faza si eu as proceda la fel pentru a simplica lucrurile.
Eu ma gandesc, daca se merita sa fac o constructie serioasa pentru sera (geam) sau nu se merita bagati banii in asa ceva, mai renatabila fiind polietilena schimbata la un intervat de timp.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 13 Feb 2015, 00:11

Si eu vreau rețete bomba, nu pentru atentate cu roșii, ci pentru rețete salata de vara..toată vara (nu numai) prefer roșii cu brânză ciobaneasca, ulei măsline bun si condimente...
Nu îmi plac semințele din magazin..am un coleg ce le mai are pe cele gustoase din copilarie..
Facem troc?
Geamul este casant, exista înlocuitor geam cam scump, folia este foarte buna, ca si la albine..
Mulțumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 13 Feb 2015, 00:14

Cristi poate imi moare rosia de la urzica ta, sa vezi atunci ce ne basicam. :lol:
Ce bazin crezi ca imi trebuie la o sera de 10x10, folosind sistem de picurare.
Total de acord cu selectia facuta de tine. Merci!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 13 Feb 2015, 00:22

Mellis, cand o sa am timp o sa ti iau postarile la citit, adica sa vad daca iti plac rosiile sau castravetii.
Oricum branza ciobaneasca se mai gaseste dar rosie ca cea din copilarie imposibil. :lol:

Cautand pe net am vazut niste chinezi care si au facut sera in pamant (fara gluma). Nah.. mintez de chinez, aia probabil acolo si trec iarna.
Tu cand cumperi rasadul (la ce data) si cand il plantezi? Imediat?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 13 Feb 2015, 00:50

Am crescut la tara cu roșiile la picioare..din păcate nu am ascuns câteva semințe...am pus si eu semințe cumparate in ghivece mici, cate 2 , 3 si au ieșit..cele de la colegul in cauza nu sunt tocmai cele de le sorbeam ca apa in căldură verii in loc de ceai..el așa susține..si mie îmi place la nebunie să-l cred..ii cer câteva daca vrei si poate facem un proiect de protejare a roșiei românești vs cea olandeza:)..
Va invit la citit, azi am ieșit din anonimat.,.
Roșii zemoase și gustoase va doresc...
Anul trecut nu am prea am avut grija de ele, au fost puține..acum 2 ani au fost mai mari decât mine fara sera..
Ultima oară modificat de mellis pe 13 Feb 2015, 00:57, modificat 1 dată în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 13 Feb 2015, 00:55

Anul trecut am cumpărat vreo 30 fire si am primit cam tot atâtea..
Toate erau in ghiveci mic sau pahar, nu le-am plantat imediat..au stat la umbra o perioada..udate moderat seara cu apa statuta..stiu ca bunicii le luau cu rădăcini in ziar umed sau cârpă uda, nu lăsau rădăcina sa se usuce si le puneau doar in gradina in mușuroi ..sa nu băltească apa pe ele..se uda intre rânduri in fiecare seara..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 13 Feb 2015, 01:24

Mellis, tu poate ai succes si datorita solului cu care lucrezi, insa nu toti sunt norocosi in privinta asta.
Trebuie ajutata planta (ca si albina) dar cu ce ? Si nu doar pentru a misca ceva in aceasta privinta ci pentru a avea rezultate.
Stai sa am rasa mea (de rosii) si dupa sa o protejez si inca..aveti grija poate faceti troc pe topicul asta si mie nu imi iese nimic. :lol:
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2015, 01:29

Amicul meu are solar cu folie. Samanta o parte foloseste ce selecteaza de la el, iar alta parte de seminte cumpara din Bulgaria. De la socrul meu stiu si eu de metoda cu udatul cu zeama de urzica( ce-i drept n-am aplicat-o, dar el este dependent de ea si chiar a avut ani in care avea rosii grozave, cu toate ca n-are solar). Eu sunt un incepator, prefer sa-l stimulez pe prietenul meu sa-si duca pasiunea si mini-afacerea mai departe si sa colaboram mai mult apicol. Sunt innebunit dupa salata de rosii cu ceapa si ardei (dar nu rosii de ,,cauciuc").
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 13 Feb 2015, 01:33

La mine acasa s a renuntat la acest sport din cauza lipsei de productivitate.
Eu, nu mai cumpar rosii din magazin decat foarte rar si atunci doar din cele mici (cherry) pentru salata.
Imi fac doar pofta si visez la ..rosia mea! ;)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde nicus » 13 Feb 2015, 01:39

Cataline, tu asa te ai apropiat de fete, uitandu te la ambalaj?
Eu daca o vad in bataia soarelui la o terasa, sub adierea vantului intr un balcon sau mai rar expusa la raft, imi doresc intai sa o miros.
(nu ma grabesc sa musc fiindca poate fi contaminata, iar de luat acasa nici gand!!). Gata cu ..rosioara :lol:

Deci sa inteleg ca imi dai sfaturi din al doilea an, nu i rau nici atunci. :)
Intr adevar , sunt buni si chiar sanatosi pasii mici iar propria experienta te invata cel mai bine insa nu ai timp sa le experimentezi pe toate intr o singura viata.
Tu de cati ani cultivi? Cat timp le ia sa ajunga la un.. 10cm?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: De-ale gradinii. Rosiile!

Mesajde mellis » 13 Feb 2015, 01:50

nicus scrie:Mellis, tu poate ai succes si datorita solului cu care lucrezi, insa poate nu toti sunt norocosi in privinta asta.
Trebuie ajutata planta (ca si albina) dar cu ce ? Si nu doar pentru a misca ceva in aceasta privinta ci pentru a avea rezultate.
Stai sa am rasa mea (de rosii) si dupa sa o protejez si inca..aveti grija poate faceti troc pe topicul asta si mie nu imi iese nimic. :lol:

Solul trebuie încercat, primul troc am să-l fac cu inițiatorul topicului..
Anul acesta am in plan instalație irigat românească:)..bidon cu apa mare la înălțime, umplut o data la săptămână, (sper) , programator cu baterie, am câteva ce așteaptă apa, roșii si soare sa fie...
Ma arunc peste roșiile cherry din frigider si visez la gustul soarelui de vara...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori