Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 27 Oct 2011, 15:02

Asa e . Nu pot sa inteleg pe unii care cresc pasari dar.... nu pot sa le taie. Dar de mancat.....
Sa dau din casa: cand eram copil nu aveam curte mare, casa in cartier.... si tata mai cumpara cate o gaina si..... o trimite-a pe mama sa o taie. Si mama suflet milos..., si eu si fratele. Asa ca ieseam in strada si rugam un trecator sa o taie.
Dupa un timp, cand a inceput sa-mi creasca mustata..... mi-a fost rusine sa o las pe mama sa iasa in strada sa roage pe cineva sa taie. Si asa am ajuns mare taietor..... asta prin.... oho... prin anii '80
De atunci am impartit pasarile/animalele in doua: de frumusete si de mancare. Nu sunt in stare sa o sacrific.... nu o cresc.
Dar de cand au aparut supermarketele astea cu tot felul de carne...... naturala, vorba aia , au apartinut unei vietati.

Cu iepurii.... a venit un vecin sa-mi arate cum se taie iepurele.... a luat cutitul... bagat scurt in gat si gata.
Peste o saptamana incerc si eu metoda... Cineva spunea ca iezii ...parca plang. Va garantez ca si iepurele. Milos din fire....am aplicat metoda topor. Pe care am imbunatatit-o. Fac o cruce si da doamne sa nu sufere.
Asta e viata...

Cu paunii.... am un verisor, comandat pe vapor comercial si spunea ca la Paris , la restaurantele cu fite se serveste paun. Si el insista .... sa treaca pe la mine..... la o friptura.

Da nu-l invit.

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde paul » 27 Oct 2011, 16:32

Da ...confirm si eu ...iepurii plang (tipa )cand ii tai !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 27 Oct 2011, 17:13

Asta daca nu-i ametesti inainte....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde iunicu » 04 Noi 2011, 22:16

Am in plan si eu o crescatorie de iepuri pentru consum propriu. Ador carnea de iepure. La supermarket carcasa de iepure costa 33 lei/kg, dau cate 50 lei pe o carcasa de 1,5 kg. Si eu ma gandesc, la fel ca majoritatea devoratorilor de urechiati, cu groaza la clipa sacrificarii. Cautand o solutie convenabila am concluzionat ca elongarea este cea mai ''umana'' metoda de anesteziere. Defapt se procedeaza la fracturarea coloanei cervicale si paralizarea iepurelui inainte de sacrificare.
http://www.youtube.com/watch?v=apGOPR1F ... re=related
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde gica » 04 Noi 2011, 22:24

liviu1965 scrie:Cu paunii.... am un verisor, comandat pe vapor comercial si spunea ca la Paris , la restaurantele cu fite se serveste paun. Si el insista .... sa treaca pe la mine..... la o friptura.
Da nu-l invit.
O zi buna,

Bine bine.Maine poimaine ramane vacant jiltul de la Cotroceni.Poate-i trece prin cap si poate ajunge acolo.
Sa nu ai pretentii. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Cristian IONITA » 19 Noi 2011, 20:03

@Liviu

am vazut ca o sa vinzi pauni ... te intreb aici ca nu doamne cumva sa-ti stric afacerea .,... nu e problema sa faci familii intre frati .... adica sa-si faca paunoiul harem din surori?

Paunii astia-s pe rase ... adica daca iau de la tine 3 paunite ce sanse am sa gasesc un paun care sa nu faca mofturi ca nu-i din aceeasi rasa cu el sau mai stiu eu ce alte incompatibilitati?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 21 Noi 2011, 01:21

Salut Cristi,

Paunii, albinele,iepurii, ..... sunt hobby . Ca si hobby-st banii trec pe plan secund.
Paunii...Costel este din alta crescatorie fata de fete.
Eu sunt semi fericit cu viata asta fatza de pauni. Ei...nu au nici o grija....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde CONSTANTIN » 27 Noi 2011, 14:09

Vad ca dintre gaini si iepuri au fost alesi paunii!!!
Nu stiu cata carne au iepuri si cu ce randament,da umbla vorba prin sat ca 10 iepuri consuma cat o vaca. Asa ca intre gaini, iepuri, pauni ar merge o baltata....atunci o sa avem lapte , carne, branza, oua. Cu speranta ca nu am sarit calul, as fi bucuros sa aflu mai multe informatii despre iepuri.
CONSTANTIN
 
Mesaje: 30
Membru din: 27 Noi 2011, 09:44
Localitate: Focsani

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde iunicu » 27 Noi 2011, 22:29

Nu stiu prin care sat umbla vorba dar eu am discutat cu crescatori care trimit iepuri spre abatorizare in ungaria si cresterea iepurilor nu este asa costisitoare cum vorbesc babele pe a poarta. E drept ca ei rontaie toata ziu cate ceva dar pentru asta e suficient sa le asiguram crengi pentru tocat.
Depunerea de carne este cea mai buna in comparatie cu alte animale, astfel ca, pentru un consum de 2,5-3kg de hrana va depune 1kg de carne
Exista o legatura intre iepuri si bovine, anume ca puii fatati pe parcursul unui an de la o singura iepuroaica si ajunsi la varsta de sacrificare cumuleaza atata carne cat se obtine aproape 200 kg carne (o medie de 8 carcase pe luna la 2 kg ori 12 luni 8*2*12=192 kg) Un vitel cata carne da?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde echo » 28 Noi 2011, 07:28

corect iunicu :lol: :lol: acelasi calcul l-am facut si eu rapid in minte cand am citit cele de mai sus :D

2-3.. max 5 iepuroaice si un mascul feroce, iti asigura necesarul de carne pe tot anul intr-o gospodarie familiala. Iti trebuie cca 1 ha cu lucerna si cam 1000 mp plantatie de salcam tanar sau rachita, care iti vor asigura atat frunze verzi (in sezonul de vegetatie) cat si bete pentru ros.

Ma rog, pana la urma toata treaba e chestie de preferinta a fiecaruia... strict la topic (iepuri sau gaini) eu zic .. iepuri si gaini.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde iunicu » 28 Noi 2011, 08:56

Adevarat! Crescatorii recomanda un mascul la patru femele pentru cresterea intensiva iar femelele valoroase nu trebuiesc montate decat o data la 2-3 luni. Fatarea constituie un efort foarte mare pentru organismul iepuroaicei. E ceva similar cu uzarea albinei.
Si gainile sunt de crescut. Nimic nu echivaleaza cu o ciorba din gaina inteleapta crescuta in curtea ta. Sa nu uitam de oua. Acum cine a crescut gaini stie ca sunt de departe niste gurmande pe langa iepuri.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 28 Noi 2011, 12:30

Strict despre iepuri:

Am inceput in primavara cu 5 iepuroaice si un iepuroi. Constructia..... am construit 9 baterii ( 3*3 nivele ).
Nepricepandu-ma am cam pierdut din pui.E o lunga istorie .
Intr-o duminica , stand la un gratar cu prietenii, vine unul cu o idee: de ce nu-i las in libertate. Am stat,m-am informat de la oamenii care locuies pe la tara si surpriza: multi " bunici " aveau o curte plina de iepuri.
Cum am acum: am stabilit un perimetru , pe care l-am sapat la 2 doua pene de harlet adancime. In acest sant am bagat plasa de rapit si am ridicat gardul.( e necesara operatiunea intrucat riscam sa evadeze , sunt buni sapatori ) . La 1,5luni de la punerea in functiune.....aveam ocolul plin de pui. Daca e nevoie am sa mai revin ( acum ocolul l-am impartit in trei )

Mancarea: toata buruiana din sectiunea de legume, toate crengile de la copacii toaletizati primavara, toate corzile de la vie. Am o mica livada , cu iarba. Aceasta o tund cu masina si tot ce rezulta====> iepuri.
Nu e multa munca cu ei , poti lipsi si o saptamana de acasa....
In toamna am cumparat cu 6lei / balotul de lucerna. Am luat 10buc.
Sub 1leu/kg de leguma este ok: am luat varza cu 50bani/kg , pepeni cu 30bani/kg.

La 3-4 luni e bun de taiere, nu fac boli, sunt simpatici, au o carne...... no comment. Si un ficat mare si gustos...
Nu se taie cand femela e gestanta. Nu stiu de ce dar e mai bine sa nu.

Care vreti sa va apucati, va spun ca si acum puteti incepe constructia gardului. Eu bag iepuroiul la inceputul lui februarie si merg cu 10 femele.

PS: Acum am si clienti la carcasa, dintre prieteni, bineinteles.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Cristian IONITA » 28 Noi 2011, 12:37

Ce faci iarna? .... banuiesc ca nu se mai pune problema de imperecheat ... cati opresti sa-i treci in primavara si unde-i tii? banuiesc ca nu sub cerul liber
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 28 Noi 2011, 12:42

Cristi, acum am o mica problema cu curentul.....
Am sa revin sa fac o prezentare structurala, incepand cu constructia. Am sa fac si poze ca sa fiu mai clar.

Inchid ca tipa UPS-ul.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde iunicu » 28 Noi 2011, 14:31

Pentru cei care construiesc baterii, este foarte important ca iepurele ridicat in pozitie verticala pe picioarele din spate si cu urechile ridicate sa nu atinga tavanul custii.
Limitarea acestei libertati constituie un factor major de stres.
Crengile rezultate in urma toaletarii pomilor constituie atat suport de tocire a dentitiei cat si aport de nutrienti.
Pentru o digestie optima iepurii trebuie sa isi poata consuma excrementele. Si de asemenea excrementele lor constituie un ingrasamant agricol valoros fara ca acestea sa fie supuse fermentatiei.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde liviu1965 » 28 Noi 2011, 20:33

Interesante informatiilor tale " stiintifice ", in sensul bun.
Putem face un tandem , eu cu informatiile " traditionale " ( vorbesc cu multi bunici care au avut iepuri ) si tu sau VOI, cu date concrete, punctuale.

Cateva zile sunt prins in alte treburi, pe joi pot sa incep sa dezvolt, cu ajutorul vostru, un topic ptr. creterea iepurilor in familie. Se poate dezvolta si ca o mica afacere dar aici mai apare DSV-ul, pe buna dreptate.
Parerea mea e ca se pot creste intr-o familie 10 fete si un baiat. Calculati voi cata carne avem.SI.....SANATOASA.

Inainte de a accesa acest forum am cautat forum-uri despre iepuri. Asta era prin primavara.Nu am gasit decat....nu gasesc termenul.
Pe cand la albine.... :D ( sper ca am folosit bine acest cap )
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron