Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde machi33 » 12 Ian 2015, 17:23

pt iernare in stupi dadant cu fund de plasa care aranjament este cel mai bun?aranjarea fagurilor central ,unilateral sau bilateral?
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 12 Ian 2015, 17:39

machi33 scrie:pt iernare in stupi dadant cu fund de plasa care aranjament este cel mai bun?aranjarea fagurilor central ,unilateral sau bilateral?

N-am cum sa ghicesc ce vrei ?
1-aerisirea AV CERE sa ridici cuibul sa nu stea ''pe sita'' , un cat de 1/2 ,3/4 ,1/1 sub el .
2- ghemul poti sa-l faci lateral , central (bilateral nu )
3-rezervele bilateral ; extremitati FULL central mai putin .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde machi33 » 12 Ian 2015, 17:41

ghitacusman scrie:
TDI scrie:Nu, daca pica - acolo raman.

:D .Daca esti meserias , nu pica nici macar una ( ....ziar ,cat gol ,..rabdare ,..).

daca nu sunt meserias poti sa explici si pe intelesul novicilor?te rog!
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

Re: Iernarea albinelor

Mesajde machi33 » 12 Ian 2015, 17:49

nae scrie:
machi33 scrie:pt iernare in stupi dadant cu fund de plasa care aranjament este cel mai bun?aranjarea fagurilor central ,unilateral sau bilateral?

N-am cum sa ghicesc ce vrei ?
1-aerisirea AV CERE sa ridici cuibul sa nu stea ''pe sita'' , un cat de 1/2 ,3/4 ,1/1 sub el .
2- ghemul poti sa-l faci lateral , central (bilateral nu )
3-rezervele bilateral ; extremitati FULL central mai putin .

la un stup dadant cu fund AV ce organizare recomanzi? fagurii mai plini se aseaza in centrul cuibului(central) sau pe laterale(unilateral-cei plini la diafragma dupa care in ordine descrescatoare)?
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 12 Ian 2015, 18:00

machi33 scrie:
nae scrie:3-rezervele bilateral ; extremitati FULL central mai putin .

la un stup dadant cu fund AV ce organizare recomanzi? fagurii mai plini se aseaza in centrul cuibului(central) sau pe laterale(unilateral-cei plini la diafragma dupa care in ordine descrescatoare)?

-central la sistem ME daca nu toate pline
-pt iernarea pe un corp bilateral
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabimihai » 12 Ian 2015, 22:02

Vreau sa va spun ca am stupi pe 10 rame Dadant cu cat de 1/1 si fund antivarooa. Iernez stupii in corpul de jos, cuibul format pe metoda clasica, elipsa avand la margine rame aproape pline cu miere. Anul trecut, am iernat sub forma de V, adica ramele cu miere multa pe centru iar celelalte in functie de coronita spre lateral, in total 6-7 rame cuibul. A fost primul an cand am iernat asa. Am constatat ca este o iernare mai buna decat cea unde cuibul are hrana mai multa pe laterale, deoarece cuibul se posteaza undeva aproape de centru si incepe sa consume din ramele cu multa miere. Pe masura ce se ridica, se face trecerea inspre dreapta sau stanga pe celelalte rame unde exista miere mai multa, iar in urma raman ramele apropae goale. In schim la iernarea in forma de semicerc pe mijloc, atunci cand cuibul ajunge sus, avem in stanga si in dreapta rame cu miere mai putina, si daca avem ghinionul sa se mute cuibul inaintea unui ger pe astfel de rame, avem ghinionul sa consume mierea si sa ramana blocate acolo din lipsa de hrana, rezultatul fiind mortalitatea cu hrana in stup.
Am patit-o acum 3 ani. Concluzia, iernarea e mai buna in forma de V decat in forma de semicerc, parerea mea.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 12 Ian 2015, 23:06

Nici gerul nu mai e ce a fost odata , demult :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde MUSTA » 19 Ian 2015, 17:07

am cateva lazi dadant pe 24 rame cu diafragma etansa despartitoare,adica 2 lazi de 12 rame despartite de aceeasi diafragma; anul acesta in 3 din aceste lazi am iernat 6 familii,dar in pat cald,iar astazi am observat ca ambele familii si-au format ghemul langa diafragma, simtind caldura de acolo; oare se poate intampla ca unul sau poate amandoua ghemele sa piarda contactul cu mierea din extremitati datorita situatiei sus prezentate? cum pot repara greseala?
Ultima oară modificat de MUSTA pe 19 Ian 2015, 17:22, modificat 1 dată în total.
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 19 Ian 2015, 17:17

Sigur pot, daca nu i-ai impachetat corespunzator, ca si cum ar fi numai unu, taiat in doua, de diafragma.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vlad » 19 Ian 2015, 18:14

in situatia cand se ierneaza doua roiuri intr-o lada , inca de la impachetare trebuie avut in vedere ca peste iarna ambele ghemuri vor migra spre diafragma despartitoare . deci aici primele rame si de o parte si de cealalta , trebuie sa contina cea mai multa miere .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vlad » 19 Ian 2015, 18:19

MUSTA scrie:am cateva lazi dadant pe 24 rame cu diafragma etansa despartitoare,adica 2 lazi de 12 rame despartite de aceeasi diafragma; anul acesta in 3 din aceste lazi am iernat 6 familii,dar in pat cald,iar astazi am observat ca ambele familii si-au format ghemul langa diafragma, simtind caldura de acolo; oare se poate intampla ca unul sau poate amandoua ghemele sa piarda contactul cu mierea din extremitati datorita situatiei sus prezentate? cum pot repara greseala?


cum ai asezate urdinisurile , unul spre vest si celalalt spre est sau S-N? de ce n-ai mai facut doua gauri langa diaframa si gata , ca ma indoiesc ca ai fiecare familie pe 12 rame . sau mai e o varianta : confunzi patul cald cu rece .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde MUSTA » 19 Ian 2015, 19:58

urdinisurile sunt pe aceeasi parte,iar problema mare este ca lazile sunt pe o platforma,gen vagon apicol si nu le pot muta de acolo
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 14 Feb 2015, 22:35

Bine v-am regasit pe anul 2015! nu am mai intrat de foarte mult timp pe aici asa ca in primul rand va urez:"la multi ani cu sanatate!". Ieri am umblat si eu la stupisorii mei pentru a le pune niste turte Apiluk polen fiindu-mi frica sa nu se strice vremea. Anul trecut aveam 4 familii iar acum am ajuns la 12,unele fiind niste roiuri facute prin august daca nu chiar mai tarziu. I-am iernat in doua moduri:patru dintre ei in corpul de sus pe 5-7 rame de 1/1 iar corpul de jos de 3/4 este plin cu ramele goale din care am extras miere anul trecut. la marginea dinspre vest al cuibului am pus diafragma si polistiren de 10cm.La ceilalti opt,mai mici ca putere i-am iernat pe un singur corp,pe acelasi sistem. peste rame am pus ziare care au coborat in jos dupa ultima rama,a urmat diafragma si polistirenul,apoi spatiu gol pana la peretele vestic al stupului. Deasupra podisorul plin si capacul in care am introdus polistiren extrudat de 3 cm.Rezultatul:toti stupii sunt in viata,chiar si familiile slabe,nu am avut condens si sunt multumit deplin pana acum. Toti 12 au avut doar ziare peste rame si polistiren in laterale si in capace. la mine a tinut metoda,nu stiu cum e la altii. Doamne ajuta! hai primavara!!!!!!!!!!!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Dinca Catinel » 14 Feb 2015, 22:41

Si fundul? E inchis si la fel si posidorul? Sau e plasa jos? Daca e asa e interesant ca nu ai condens.
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 15 Feb 2015, 08:27

Fundul e tot inchis,doar urdinisul are vreo 7 cm deschidere cu o gratie anti-soareci facuta de mine din tabla,stil pieptene,un dinte da,unul ba,la latimea de max 0,7cm fiecare "dinte" lipsa.Voi incerca sa pun poze pentru exemplificare dupa-amiaza,daca imi va permite vremea sa le dau jos capacele si podisoarele.Condensul cred ca e absorbit de ziarele de deasupra,am incercat la unul sa pun peste podisor panza dintr-aia de se pune sub parchet si nemaipermitand transferul de caldura spre capac,a facut condens asa ca in decembrie pe 24 cand a fost foarte cald am renuntat ramanand doar cu ziarele deasupra si totul e super bine,slava Domnului! La revedere!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 15 Feb 2015, 09:45

Daniel-new :lol: dacă mai stăteai 2 zile puteai sa spui "Hristos a înviat " în loc de La Mulți Ani :lol: . Metoda aplicata de tine îmi este cunoscuta și mie, anul trecut am încercat-o și eu, nu pot spune ca am fost 100% mulțumit, dar important este ca am trecut iarna cu toate cele care au intrat în ea , însă cu mici particularități fata de tine. Eu subarurile le-am avut scoase toate iarna și le-am băgat abia în primăvara când a început ponta. Anul acesta am aplicat alta metoda, mai simpla și mai comoda. Am pregătit rezervele de iernare din timp și cat de cât după părerea mea suficiente și vizavi despre "înfofolit " ABSOLUT nimic peste rame și în partea goala a lazii. Cuibul 5-6-7 rame după puterea famiiei, diafragmă parțială, podisorul în care am băgat ceva materiale și capacul! Astăzi sper sa ajung la ele cu câte o turta FĂRĂ polen pentru început
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori