Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde vulpea » 13 Feb 2015, 12:59

pt.j 67:nu pui niste poze cu cosnitele tale ? poate ti le iau eu contracost (cat crezi ca ai cere per buc.?)
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde danielM » 13 Feb 2015, 14:11

,,Am o intrebare pt cei care folosesc capac pe falturi care vine in prelungirea corpurilor fara a iesi in afara, ne-telescopic, intrebare pt cei care folosesc (Nelu Guist, Adi Blaguescu, Lucian Avram, dar nu numai): nu aveti probleme toamna-iarna-primavara cu infiltratii de apa din ploi? Eu cu inca 2 amici care folosim, toti de pe langa Bucuresti, suntem inebuniti de apa care se infiltreaza pe langa falturi si ajunge in stup. Si nu este vorba de defect de fabricatie ci de tipul de model. Cred ca pt iarna urmatoare imi fac un rand de capace clasice, telescopice (model ACA) pt ca apa sa se scurga pe langa stup.[/quote],,


Se poate pune la inpachetare o folie anticondens de calitate, in asa fel incat capacul sa o fixeze peste toata lumina cuibului sau toata suprafata corpului. Nu face condens si apa ce se opreste pe ea, se evapora prin aerisirile capacului. Folia anticondens , din alea pentru acoperisuri numai sa aiba in compozitie mai mult material testil decat plastic, este foarte buna la inpachetare.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde CristianBee » 13 Feb 2015, 21:38

catalin.profiri scrie:Am majoritatea sistem 10R+cat 1/2. Am crescut cateva caturi 3/4 anul trecut si le voi putea folosi si pe acelea. Problema e ca am mai multe tipuri de cutii (cu FAV, fals intre corpuri,capac cu aerisire si unele cu fund fix, cutii simple, fara fals, din primavara vor primi imbinare in cepuri)
Ma gandesc sa mai cumpar niste cutii, in acelasi format, sh
Am rama de 37, sunt in trecere catre 34. La fel si in caturi, sunt in trecere catre 1/2redus
Daca ar fi sa o iau de la inceput as face lazile de 11R (vezi ce spunea dl Guist mai devreme) si ramele de 34. In felul asta ar intra 12 rame in cuib + 2 caturi de 1/2 redus.


Cepurile sunt din lemn sau metal ( bara filetata sau otel rotund ) . Cate pui pe cutie si in ce pozitie , fata / spate sau pe laterale ? . Cepurile le faci fixe sau sa le poti scoate . Vazusem la cineva ca folosea pilite de cuplare cilindrice in care baga bucati de bara filetata M10 la cat vroia , el folosea de 3 cm si nu cu cepuri din lemn ca se mai rup .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde catalin.profiri » 14 Feb 2015, 18:38

M-am gandit la cepuri de lemn, prinse cu aracet in partea de jos, pe laterale.
1 pe fiecare latura.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde neculai.luca » 14 Feb 2015, 23:26

pab scrie:Salutare,
Am o intrebare pt cei care folosesc capac pe falturi care vine in prelungirea corpurilor fara a iesi in afara, ne-telescopic, intrebare pt cei care folosesc (Nelu Guist, Adi Blaguescu, Lucian Avram, dar nu numai): nu aveti probleme toamna-iarna-primavara cu infiltratii de apa din ploi? Eu cu inca 2 amici care folosim, toti de pe langa Bucuresti, suntem inebuniti de apa care se infiltreaza pe langa falturi si ajunge in stup. Si nu este vorba de defect de fabricatie ci de tipul de model. Cred ca pt iarna urmatoare imi fac un rand de capace clasice, telescopice (model ACA) pt ca apa sa se scurga pe langa stup.


Deși am capace ”telescop” n-am fost mulțumit cu infiltrația apei în sezonul rece.
Plus alte considerente ( la iernare întorc podișorul- hrănitor pentru a putea pune o perniță din bevatex direct pe rame și-atunci nu mai coboară suficient de sigur capacul peste cuib ).
Așa că de 4-5 ani le pregătesc așa pentru iernare :
Fişiere ataşate
Fotografie0071-redim..jpg
Fotografie0072-redim..jpg
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde neculai.luca » 14 Feb 2015, 23:42

Stupii sunt :cuib 12 rame 1/1(dar pun numai 11, a 12-a intră f.greu după ce sunt propolizate), 2 caturi de 1/2 a câte 12 rame.
Fundul este detașabil, pat cald iarna, pat rece vara, sită pe 75% , vara fără șubăr, iarna împing șubărul cam 2 cm în față . Sunt mulțumit cum iernează, primăvara trebuie să le iau rame cu puiet și albină să ajut partea nordică a pavilionului.
Dacă aș începe acum albinăritul mi-ar plăcea să am un singur tip de ramă ( fie MER , fie ME cu 8 rame).
Când n-oi mai putea ridica un cat de aprox. 28 kg voi lucra bucuros ramă cu ramă !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Ce tip de stup folosim

Mesajde Alexandru.Chisinau » 15 Feb 2015, 00:39

Salutare.
Eu am folosit din 2012 și până anul trecut doar stupi din frigidere ( viewtopic.php?f=18&t=5796&p=240835#p240835 ) iar anul trecut am trecut la Dadant de 12 rame, par rece, cu regret fără funduri AV dar detașabil, câte 2 caturi de 1/2 unite între ele cu două bețișoare bătute în ținte (așa le-am procurat) în care pun rame de 1/1, capace ”telescop”, grosimea probabil e de 3 cm (nu am reținut minte grosimea dar știu că cu așa groasime nu se mai produc stupi acum). Deci i-am procurat deoarece anul trecut făcusem multe roiuri și acești stupi se vindeau ieftin și nu în ultimul rol a jucat faptul că eu fac staționar. Acum visez să trec la niște stupi cât mai ușori și mai comozi în folosință. M-am cam încurcat cu stupii. Mă gândesc la stupi din plastic cu 8 rame toți de 1/3, am auzit că un om poate să se isprăvească și cu 600 de astfel de stupi dar cui să-i vând eu albină pe așa rame? :) Am intrat aici ca să văd ce alegeri își fac apicultorii. Puține expuneri au fost până aici ca să mă hotărăsc la un stup anumit, mai aștept expuneri, poze, video ș.a.

Sănătate
Fişiere ataşate
DadantVechiDeTot.jpg
Dadant
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde popik50 » 15 Feb 2015, 00:53

Pana acum am mers pe sistem 10 rame dadant cu 2 magazii de 1/2, pentru pastoral sunt excelenti...
Fişiere ataşate
SAM_1484_opt.jpg
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde mausica » 15 Feb 2015, 11:21

popik50 scrie:Pana acum am mers pe sistem 10 rame dadant cu 2 magazii de 1/2, pentru pastoral sunt excelenti...

De curiozitate :
suportii aia mari de is prinsi jos pe lada nu erau suficienti ?De ce ai pus 2 randuri ?cum de nu ii asezi stupii pe suportii lor ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde alt stupar » 15 Feb 2015, 11:41

neculai.luca scrie:Stupii sunt :cuib 12 rame 1/1(dar pun numai 11, a 12-a intră f.greu după ce sunt propolizate),

Legat de acest neajuns' sugerez colegilor care inca sunt in faza de a-si gandi lazile ca indiferent de modelul pentru care opteaza sa-i impuna tamplarului ca la latimea lazilor sa mai adauge cel putin un centimetru in plus.
O fi avand rama 37 mm cand e noua, numai ca propolisul se aduna, lemnul lucreaza... si tare-i neplacut sa te urci cu picioarele pe ultima rama ca sa incapa in lada... :twisted:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde ovidiu_78 » 15 Feb 2015, 12:00

bine zici Adi,avand rama de 37 latime...un cuib are intodeauna 380mm latimea,pt zece rame,deci 1cm se lasa toleranta si asa este ca e cateodata prea fix...
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde dragos_vintu » 15 Feb 2015, 12:10

Eu am mers pe 11 rame - 10 rame cu FA si 1 rama oarba 1/1 + 2 caturi 1/2
Dar pentru ca nu e standardizat si e greu sa gasesti acesorii pe 11 rame trec incet incet pe 10 rame.
Assumption is the mother of all fuckups
dragos_vintu
 
Mesaje: 73
Membru din: 31 Dec 2013, 01:47
Localitate: Bucuresti

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde popik50 » 15 Feb 2015, 14:43

mausica scrie:
popik50 scrie:Pana acum am mers pe sistem 10 rame dadant cu 2 magazii de 1/2, pentru pastoral sunt excelenti...

De curiozitate :
suportii aia mari de is prinsi jos pe lada nu erau suficienti ?De ce ai pus 2 randuri ?cum de nu ii asezi stupii pe suportii lor ?

Stupii din poza erau situati pe vatra de acasa iar rampele sunt fixe si sunt facute cu ceva anii in urma, asa ca nu are rost sa folosesc picioarele stupilor. Cand sunt in pastoral, e alta situatie, atunci raman doar picioarele stupilor ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde mausica » 15 Feb 2015, 15:47

ovidiu_78 scrie:bine zici Adi,avand rama de 37 latime...un cuib are intodeauna 380mm latimea,pt zece rame,deci 1cm se lasa toleranta si asa este ca e cateodata prea fix...

Si la 380 mm e cam fix cateodata cand sunt propolizate bine(cel putin eu patesc asta),noile cutii au 385mm
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde cristi_vidican » 15 Feb 2015, 16:17

alt stupar scrie:Legat de acest neajuns' sugerez colegilor care inca sunt in faza de a-si gandi lazile ca indiferent de modelul pentru care opteaza sa-i impuna tamplarului ca la latimea lazilor sa mai adauge cel putin un centimetru in plus.
O fi avand rama 37 mm cand e noua, numai ca propolisul se aduna, lemnul lucreaza... si tare-i neplacut sa te urci cu picioarele pe ultima rama ca sa incapa in lada... :twisted:

Îmi amintesc de primii ani, când în stupi intrau doar 9 rame. Și acelea bine îndesate! :lol:
Când mi-am făcut eu ramele (deși am 380 mm spațiu pentru ele) mi le-am făcut cu speteaza de 35 mm. Apoi de 36. Niciodată 37.
Am direcționat niște prietenii la un tâmplar pt rame. Li le-a făcut de 34 mm :lol:
Erau cam necăjiți.
Le-am zis că peste ani o să se bucure.

Ieri m-am uitat mai cu băgare de seamă la stupi. E tare nasol când scândura nu e bine uscată. Alții au mai lăsat spații între corpuri.
Cred că Dumnezeu a avut în vedere acest lucru când le-a dat albinelor propolisul.
Am vorbit odată cu un tâmplar, ca atunci când îmi face stupii să-i facă la precizie mare.
Zice el: nu-i bai, că propolizează albina.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde mausica » 15 Feb 2015, 16:33

cristi_vidican scrie: Ieri m-am uitat mai cu băgare de seamă la stupi. E tare nasol când scândura nu e bine uscată. Alții au mai lăsat spații între corpuri.
Cred că Dumnezeu a avut în vedere acest lucru când le-a dat albinelor propolisul.
Am vorbit odată cu un tâmplar, ca atunci când îmi face stupii să-i facă la precizie mare.
Zice el: nu-i bai, că propolizează albina.

:lol: :lol: ala da tamplar
la ultimul lot de stupi ai patit asta?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 35 vizitatori