Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sfaturi pentru un incepator

Mesajde relaxatu » 19 Feb 2015, 22:20

buna ziua!
Am și eu niște întrebări dacă se poate.
În 2012 am comandat 2 stupi orizontali. Pana anul trecut au stat printr-o magazie. În 2014 au fost populați de către un cumătru de-al meu. în septembrie sau octombrie am făcut cunoștință pentru prima data cu apicultura și mi-am propus sa mă țin de ea. Am pregătit albinele pentru iernat , am fost pe 4 ianuarie la ele și le-am pus turtită. Pe 28 ianuarie când m-am dus pentru o noua porție de turtițe una din familii era moartă. Acum vine întrebarea : cum reușesc sa populez stupul acesta din cel care a rămas .... Caut de câteva zile pe internet care este cea mai ușoară metoda care sa nu mai implice alte costuri si sa am o familie de calitate.. Cred ca cer cam multe dar sper ca nu suntbprea mofturos.
Mulțumesc anticipat.
Ps. Caut fara costuri pentru ca trebuie sa investesc banii in combinezon si alte ustensile necesare.
relaxatu
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Feb 2015, 21:56

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde BRUMITA » 19 Feb 2015, 22:51

Din ce zona esti ? ;)
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde Mircea_63 » 19 Feb 2015, 22:52

Ai grija maxima de cel care a supravietuit. In luna mai, imediat dupa salcam sau in loc de salcam daca nu ai in zona (important ca urmatoarele trei saptamani sa nu ai un cules puternic) il imparti in doua si cei doi stupi ii asezi stanga dreapta simetric fata de locul stupului mama. Peste o saptamana verifici care dintre ei are larve tinere. Asta are matca.
Ambilor stupi le dai 100-200 ml de sirop odata la doua zile. Dupa implinirea a 20 de zile de la aceasta impartire, la stupul fara matca sistezi siropul si nu il mai deschizi macar 10 zile. De asemenea, la stupul asta nu umblii la rame in toata aceasta perioada. Cand au trecut cele 10 zile, verifici daca a aparut puietul larvar. Daca DA, e in regula, ai matca imperecheata si deja ai doi stupi. Revii cu stimularile cu sirop.
Asta este varianta cea mai simpla. Nu neaparat si ideala, dar am presupus ca inca nu stii nimic.

Presupunand ca incepi sa stii, sa intelegi ce vezi in stup, ar fi bine ca in stupul orfanizat (fara matca) sa rupi prima botca capacita, sa lasi doua botci frumoase si la fel, celelalte (daca sunt) sa le rupi.

Si mai bine, cumperi o matca, ii dai cateva rame cu albina... si ai doi stupi. Insa pentru asta trebuie sa inveti mai multe. Timp ar fi pana atunci.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde proapis13 » 20 Feb 2015, 00:58

INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE
viewforum.php?f=7
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde relaxatu » 20 Feb 2015, 21:44

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Sunt din Piatra Neamț iar stupii sunt amplasați intr-o liziera de salcâm. Din cate am înțeles în luna mai trebuie sa fiu atent. Stupul mort cum il igienizez?
relaxatu
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Feb 2015, 21:56

Re: Sfaturi pentru un incepator

Mesajde un OM » 20 Feb 2015, 22:09

Curatare de albinele moarte si de resturile grosiere de ceara. Apoi flambare, nu cu tot dinadinsul, a peretilor si fundului cu o parlitoare de porci.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron