Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde LUCIAN AVRAM » 02 Feb 2015, 22:23

nu are belet de voie de la mama soacra :D :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde peterneamt » 03 Feb 2015, 00:48

mircea scrie:
janese scrie:ma teoreticienilor!!! :D ..unu zice ca ani de zile a experimentat diferite typuri de nuclee( si lui abia i-a dat paru la subtioara!!)..altu zice ca are sute de nuclee...dar nu e in stare sa puna o poza cu sutele alea in lucru de anu asta, de anu trecut...sau de cand o avea o poza!...altu pune un foto cu un nucleu razlet...prospat facut si proaspat vopsit...oare o avea niste nuclee ,,haisite de atatea serii de crestere sa ne arate si noua aici?..altu zice ca sunt neste ,,schepsisuri" la ewk-uri!...dar despre ,,sicritili" astea nu zice acuma!.....pretenu ignatov(accent pe pe n sau pe t? cum s-o pronunta?)...o avea si el o poza cu ciurdina de nuclee puse la lucru????..pana acumaaa...eu cred ca......eu zic ca!!!!!

Auzi Janese ?...Te trec lipsa la apel.
Cam mari pauzele astea ale tale....ce naiba faci...studiezi paralelismul picioarelor la matci in timpul zborului de imperechere ?
Vezi ca raman incepatorii fara tatucul lor, cine sa le mai dea un sfat la nevoie.
Esti de neinlocuit in chestii de astea, leatule.
Asa ca fa bine si gaseste-ti timp si de forum.
`nteles ?

Nimeni nu e perfect, deci nici nucleele de împerechere......Fiecare trebuie să gândească şi să analizeze ce e bine şi ce nu i se potriveşte......Şi apoi cine îţi cere un sfat ţi-l cere, fie ca să nu îl asculte, fie ca să aibă pe cine da vina....informaţia este pe forum...... acuma fiecare trebuie să se decidă........ :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde feederman » 03 Feb 2015, 14:03

Daniel Popovici scrie:Am gasit urmatorul text (Cristian Ioan Bratu):
„Cei care au interprins cateva studii pe acest subiect au fost americanii si rezultatele lor s-ar putea rezuma la un factor major: caldura. Caldura din interiorul nucleului, stupului in primele 36 h . Migratia spermatozoizilor este favorizata de miscarile spasmotice a musculaturii abdominale ale reginei, aceste miscari actionand ca o pompa asupra spermatozoizilor. Studile comparative au aratat ca prin inducerea artificiala a unor diferite temperaturi in interiorulul nucleului, gradul de umplere a spermatecii a fost direct proportional cu temperature mai ridicata(dar nu mai mult de 35 de grade). Consecinta practica: nucleii trebuie sa fie corect formati in ceea ce inseamna cantitatea de albina. Cu cat sunt mai mari cu atat mai bine...”
Ma indoiesc ca albina imprastiata pe un singur fagure mare poate asigura matcii temperaturi peste 30 de grade la orice ora – Poate mai degaba albina compactata intr-un nucleu mic, cu 3-4 fagurasi.
Ce parere aveti?

Preocupati sa obtinem regine cu orice pret, neglijam acest adevar cunoscut de foarte mult timp. Suntem tentati sa echivalam situatia din Romania, cu cea din SUA, sau cea din Europa de vest, ignorand diferentele climatice precum si caracteristicile echipamentului de crestere. In SUA, zonele de crestere sunt cele cu medii de temperatura ridicate, iar crescatorii din SUA si Europa folosesc nuclee din materiale termoizolatoare de calitate si numai in sezonul foarte cald. Un nucleu cu dimensiuni reduse, confectionat din lemn nu va asigura confortul termic necesar. In cazul unor nuclee cu putere redusa, am constatat de multe ori aparitia fenomenului de blocare a cailor sexuale, manifestata prin umflarea excesiva a abdomenului, in timp ce lungimea ramanea aceeasi * si lipsa definitiva a pontei. Repetarea acestui fenomen intr-o stupina cu 7-8 stupi, ma determina sa cred ca aparitia dopului spermatic, se datoreaza probabil si imposibilitatii migrarii spermatozoizilor, ca urmare a unei temperaturi scazute. Un nucleu pe o singura rama este ca o plapuma de 1m/1m care trebuie sa inveleasca un lungan de 2m.
*Adica stagnarea dezvoltarii.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde thomas » 03 Feb 2015, 23:48

Adevarat, temperatura este esentiala. S.a simtit asta la cresteri anul trecut.. Insa cum afecteaza ponta initiala a unei matci, mai trebuiesc info..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde thomas » 10 Feb 2015, 22:18

Scuzati putin offtopic.ul, dar poate stiti unde as putea gasi oferte de nuclee mai ieftine (diverse modele)? Preturile la magazinele online mi se par mari.. si nici nu am timp sa mi le confectionez.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde danpaulprodvest » 16 Feb 2015, 21:34

Mesaj editat
danpaulprodvest
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Aug 2013, 17:19
Localitate: Deva,Hunedoara


Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde mircea_tm » 18 Feb 2015, 21:57

este bine daca fac o gaura de aerisire deasupra urdinisului la nucleele de imperechere? am citit in cartea lui Ruttner-Cresterea Matcilor, de o varianta de nucleu, folosita destul de frecvent in SUA , si anume: " in partea opusa urdinisului se afla o alta gaura de 25 mm diametru , prevazuta cu o gratie si care serveste aerisirii" .

eu as vrea sa fac aceste gauri deasupra urdinisului, prevazute cu sita...o parere daca se poate!?! multumesc anticipat
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jenica67 » 18 Feb 2015, 22:07

Daca l-ai citit pe Hristea, el are stupul de imperecheat matci tot asa(ca americanii). Urdinisul si aerisirea se afla pe fete opuse, pentru a se forma un curent de aer. Eu mi-am facut si nucleele cu sita pe fund.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde un OM » 18 Feb 2015, 22:09

Atragi hoatele cu o aerisire in lateral si mai sus fata de urdinis. Ajungi in apropierea mierii cu aerisirea. Fa o decupare in fundul nucleului. Numarul hoatelor care dau tarcoale va fi mai mic.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde mircea_tm » 18 Feb 2015, 22:33

un OM scrie:Atragi hoatele cu o aerisire in lateral si mai sus fata de urdinis. Ajungi in apropierea mierii cu aerisirea. Fa o decupare in fundul nucleului. Numarul hoatelor care dau tarcoale va fi mai mic.
jenica67 scrie:Daca l-ai citit pe Hristea, el are stupul de imperecheat matci tot asa(ca americanii). Urdinisul si aerisirea se afla pe fete opuse, pentru a se forma un curent de aer. Eu mi-am facut si nucleele cu sita pe fund.


va multumesc ! :)
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde CristianBee » 19 Feb 2015, 14:52

mircea_tm scrie:este bine daca fac o gaura de aerisire deasupra urdinisului la nucleele de imperechere? am citit in cartea lui Ruttner-Cresterea Matcilor, de o varianta de nucleu, folosita destul de frecvent in SUA , si anume: " in partea opusa urdinisului se afla o alta gaura de 25 mm diametru , prevazuta cu o gratie si care serveste aerisirii" .

eu as vrea sa fac aceste gauri deasupra urdinisului, prevazute cu sita...o parere daca se poate!?! multumesc anticipat


Pentru ce ai pune sita la acea gaura ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde thomas » 22 Feb 2015, 18:42

Ierneaza cineva in urmatorul tip de nucleu: 3 in 1, fiecare despartitura a cate 2R intregi Dadant?
Rezultate?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jenica67 » 22 Feb 2015, 21:15

Da, dar acum este o singura familie in cutie. Vezi aici postarea mea, este o imagine cu familia, fara turte si ajutoare :
viewtopic.php?f=21&t=2086&start=992
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde thomas » 22 Feb 2015, 22:30

Da, frumos! dar deja aia e familie mare pt mine.. :))
Poti sa desparti cu 2 diafragme etanse si sa faci 3 nuclei? Am vazut la cineva vara asa ceva, deci 3 nuclee in cutie, dar nu stiu daca poate trece iarna cu nuclee a cate 2 rame. Oricum, avand pereti comuni, cred ca.si pot pastra cat de cat caldura..
Scopul meu e sa iernez 3 matci asa.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jenica67 » 23 Feb 2015, 00:30

Tot aia este daca ai 3 roiuri de 2 rame sau 1 de 6 rame. ideia este sa ai albina suficienta si mancare. In lada aceia, se pot pune si rame d1/2 pe inaltime si rame 1/1. Daca te uiti atent, vezi ca 2 rame sunt, cum am facut roiul de 4 rame 1/2 si cand s-a dezvoltat le-am ansamblat si i-am mai pus rame intregi. Lada aceia permite mai multe variante. Iti mai pun o data o poza cu ea goala. Am mai pus-o dar acum nu o gasesc.
Fişiere ataşate
001_resize.JPG
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori