Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mavrik

Mesajde thomas » 25 Feb 2015, 13:42

Are aceeasi substanta activa predominanta ca si mavrirolul.
Care este concentratia pentru aplicarea pe fasii de lemn?
Se mai poate achizitiona? Tinand cont de faptul ca multe farmacii veterinare nu mai vand produse fara trimitere de la medicul veterinar..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Mavrik

Mesajde kiloz » 28 Feb 2015, 08:43

Materia prima este fabricat in Cehia.Se gaseste sub mai multe denumiri.
http://www.pestcontrol-expert.ro/mavrik-2-f.html
KLARTAN , MAVRIK-art.preluat de pe internet
O substanta folosita in apicultura
Aceste informatii despre Klartan (Mavrik) , au ca sursa de inspiratie internetul . Articolul nu reprezinta un studiu de
specialitate si nu promoveaza produsul .Totodata va atrag atentia ca folosirea lui nu este aprobata in Romania
.Denumirea comerciala a produsului in America este Maverik , iar pentru Europa , Klartan.Comercializarea in
Romania se face sub denumirea de Maverik 2 F . Klartan(Mavrik 2 F),contine 240 g tau-fluvalinate / litru.
Pentru a combate Varroa s-au folosit diferite substante printre care si Klartan(Mavrik),care are ca
principiu activ tau-fluvalinate.Insecticidul combate afidele , acarienii , paianjenii in agricultura.Cum si
varroa face parte din aceeasi familie , cineva a venit cu ideea sa foloseasca insecticidul diluat , avand
in vedere ca nu afecteaza albinele si nu are un grad mare de toxicitate pentru om. Si a mers !
Exista pe piata un produs similar , de uz apicol , numit Apistan , ce are ca substanta activa acelasi
tau-fluvalinate in concentratie de 10% . Pentru multe tari a devenit un produs de baza in lupta contra
varroa . Varianta romaneasca se numeste Mavrirol . Practica de a folosi insa produsul necomercial in
apicultura, Klartan(Mavrik) a ramas , ba mai mult s-a raspandit peste tot in lume (Europa , in cele doua
Americi , inclusiv in Romania) avand in vedere pretul mai mic (de 10-15 ori fata de Apistan).
Klartan(Mavric) se livreaza familiilor de albine in doua moduri : benzi impregnate si prin stropiri
directe
Klartan in benzi impregnate
Tehnologia aplicata este similara cu a celor doua produse de uz apicol , Apistan si Mavrirol .
1) Confectionarea benzilor
Ca suport de baza se folosesc fasii de lemn de pin(sau orice rasinoasa) , de preferinta lemnul fiind
uscat. Fasiile au dimensiunea de 200 mm/ 20 mm/ 2 mm , dimensiuni oarecum calculate, pentru a
absorbi numai o anumita cantitate de solutie apa/Klartan(Mavrik).Se afirma in unele tari ca fasiile de
lemn ar fi cel mai bun suport , datorita faptului ca elibereaza constant principiul activ cu care sunt
impregnate . Bineinteles ca suportul poate fi realizat si din alte materiale(carton , fitil bumbac
,etc),insa lemnul de rasinoase este considerat solutia optima. In partea superioara dam o gaura , prin
care cu ajutorul unei sarme agatam benzile de rame.
2) Proportia Klartan si apa
Insecticidul Klartan(Mavrik) trebuie diluat cu apa pentru a obtine o solutie de baza care sa nu
afecteaze albinele si sa distruga acarianul varroa. In Spania se foloseste un procent de 5 % Klartan , in
Franta si Italia 2 % , iar in tarile Americii de Sud 2,5 % . Producatorul Apistanului realizeaza 3
concentratii de tau-fluvalinate , 1 % , 2,5 % si 10 %, aceasta din urma fiind cea mai folosita.
- 1 -
Ultima oară modificat de kiloz pe 28 Feb 2015, 08:49, modificat 1 dată în total.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Mavrik

Mesajde kiloz » 28 Feb 2015, 08:47

3) Impregnarea benzilor
Dupa toate informatiile gasite , concentratia cea mai uzitata de catre apicultori este de 2,5 %. Pentru a
realiza solutia cu care impregnam benzile vom amesteca 2,5 ml de Klartran cu 100 ml de apa . Pentru
a nu gresi masuram cantitatea de Klartan(Mavrik) cu ajutorul unei seringi , dupa care agitam intens
solutia, obtinand o buna omogenizare. Daca avem un numar mare de benzi vom prepara o cantitate
mai mare de solutie , respectand dozajul . In aceasta solutie scufundam benzile de lemn , unde le vom
lasa 24 de ore . La expirarea celor 24 de ore , acestea vor fi scoase si dupa o usoara zvantare , pot fi
introduse in familii.
4) Introducerea benzilor impregnate
Benzile de lemn , impregnate cu solutia apa/klartan se introduc intre ramele 3-4 si 7-8 , la mijlocul
intervalelor . Se folosesc 2 benzi pentru 10 rame acoperite cu albine . Pentru familiile de albine slabe (
5 rame) si roiuri se foloseste o singura banda , iar pentru cele foarte puternice (15 rame) putem folosi
3 benzi . Dupa introducere , benzile sunt mentinute in stupi o perioada de 6 saptamani (42 de zile) , in
asa fel incat sa eclozioneze 2 generatii de albine lucratoare . Perioada se poate prelungi pana la 8
saptamani in cazul cand inca mai exista trantori in familii . Atentie ! Nu prelungiti tratamentul mai
mult de 8 saptamani !
5) Perioada de tratament
Pentru Romania , tratamentul antivarroa cu solutie de Klartan(Mavrik) impregnat in benzi de lemn se
face o singura data pe an , demarand lucrarea la sfarsitul verii(15-20 august) , sau in toamna(sfarsit de
septembrie) , avand grija ca temperatura sa depaseasca 10 grade C. Este foarte important ca
tratamentul sa fie efectuat corect si sa nu se depaseasca durata (6-8 saptamani). Este interzisa
efectuarea tratamentului inainte de a extrage mierea marfa din faguri !
Klartan prin stropiri directe
Cu toate ca tratamentul familiilor de albine , prin stropire directa , cu solutie de Klartan/apa se face
peste tot in lume , informatiile gasite sunt foarte putine .In Romania este principala metoda de
administrare , 7 din 10 apicultori , practicand procedeul (constatari personale) .
1) Proportia Klartan si apa
Pentru stropiri directe se foloseste o solutie mai diluata decat cea folosita pentru impregnarea benzilor
. Procentul de Klartan(Mavrik)/apa este in general de 0,2 % - 0,3 % . Pentru a obtine solutia corecta , se
amesteca 2 ml de Klartan(Mavrik) cu 1 litru de apa si se agita puternic pentru o buna omogenizare.
2) Administrarea tratamentului
Pentru fiecare interval de rame , se administreaza prin stropire cu o seringa , cate 1 ml de solutie
Klartan/apa in proportia recomandata . Se fac 3 tratamente la interval de 7 zile .
3) Perioada de tratament
Se face un singur tratament pe an ( 3 reprize) , intre sfarsitul verii si mijlocul toamnei , cu conditia ca
temperatura sa depaseasca 10 grade C.
- 2 -Diverse
1) In administrarea insecticidului Klartan(Mavrik) , trebuie sa tinem seama de faptul ca nu este un
produs de uz apicol , desi a fost (si este) folosit peste tot in lume.Hotararea de a-l folosi sau nu , este
decizia personala a fiecarui apicultor.
2) Dozajul si administrarea trebuie facute conform celor recomandate.
3) Klartan(Mavrik) , distruge varroa in proportii de peste 91 % - 95 % , in conditiile in care se respecta
tehnologia si nu este instalata rezistenta varroa la fluvalinate din solutia de Klartan/apa.
4) Se constata ca dupa o folosire de 8 ani a produsului Klartan(Mavrik) , incepe sa se instaleze
rezistenta varroa la produs . Fenomenul este intalnit in Italia , Franta , Germania , etc.
5) Tratamentul cu Klartan(Mavrik) nu exclude folosirea alternativa a altor acaricide antivarroa (vezi
Varachet).
6) S-a constatat ca in primele primele 10 zile de tratament , mor 63 % din varroa , in urmatoarele 10
zile , 30 % , iar in ultima parte 7 % .
7) Nu s-a constatat prezenta fluvalinate din Klartan(Mavrik) in miere (sau cel mult in cantitati
rezonabile,care nu inpurifica mierea) , daca a fost respectata tehnologia . In schimb , ceara din faguri ,
poate fi contaminata in cazul folosirii abuzive si necorespunzatoare a Klartanului . Un exemplu clasic
este acela cand apicultorul uita peste iarna benzile impregnate in stupi.
8) Tratamentul antivarroa cu Klartan(Mavrik) in benzi impregnate este mai facil , iar substanta activa
este livrata mai corect , decat in cazul metodei prin stropiri directe .
9) Mavrik 2 F este o suspensie fina, omogena , mobila , cu tendinta de depunere in timp, dar cu o
foarte buna capacitate de revenire in sistem, ce contine 240 g/l tau-fluvalinate , de culoare crem , cu
miros specific. Nu este corosiv. In Romania este comercializat de firma
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Mavrik

Mesajde proapis13 » 28 Feb 2015, 10:42

Oameni buni,produsul Mavrik este un insecticid :!:
Este un topic intitulat Mavrirolul unde se vorbeste tot despre asa ceva ;)
viewtopic.php?f=8&t=626&hilit=klartan#p10743
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Mavrik

Mesajde cucubau » 10 Aug 2017, 08:44

Avand in vedere "criza produselor antivarroua " un tratament alternativ cu un "medicament" usor de procurat este cel cu mavrik.
In anii trecuti am folosit mavriK prin picurare sau impregnat pe benzi textile sau lemn.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Mavrik

Mesajde Closcutz » 10 Aug 2017, 10:39

Ce dozaj ati folosit dle Cucubau? Cum l-ati aplicat pe benzi textile, de lemn sau prin pulverizare?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Mavrik

Mesajde cucubau » 10 Aug 2017, 12:08

Dozele utilizate pentru tratament sunt date in postarile anterioare , personal am folosit:
Pentru picurare 0,2% respectiv 5ml/2,5 litri apa , aproximativ 1ml/ interval albine,
Impregnat in fasii de lemn sau textil 10% , respectiv 50ml/0,5 litri apa.
Foarte eficient in cazul tratamentelor prin picurare.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Mavrik

Mesajde Tino » 17 Aug 2017, 09:43

Salutare tuturor
Am gasit un document in care se spune clar ca fiecare banda de Mavrirol contine 240 mg substanta activa. Daca vrem sa respectam acelasi dozaj, rezulta ca fiecare banda/stinghie trebuie impregnata cu 1ml de Mavrik 2F (Substanta activa Tau-fluvalinat 240 g/l ). Am gresit eu calculul?
La apusul soarelui, si oamenii scunzi au umbra lunga.
Avatar utilizator
Tino
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Noi 2011, 09:50
Localitate: Bucuresti, stupina in Socea, jud.Neamt

Re: Mavrik

Mesajde cucubau » 18 Aug 2017, 08:56

Daca documentul in cauza este acesta , am mari semne de indoiala ca ar exprima si realitatea.
In cea ce priveste taufluovanilatul cred ca este un zero in plus.
Fişiere ataşate
mavrirol jpg.jpg
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Mavrik

Mesajde stefanmadalin » 18 Aug 2017, 11:08

Tino scrie:Salutare tuturor
Am gasit un document in care se spune clar ca fiecare banda de Mavrirol contine 240 mg substanta activa. Daca vrem sa respectam acelasi dozaj, rezulta ca fiecare banda/stinghie trebuie impregnata cu 1ml de Mavrik 2F (Substanta activa Tau-fluvalinat 240 g/l ). Am gresit eu calculul?


Corect, asa mi-a iesit si mie. Cu 1ml Mavrik asiguri 240 mg taufluvalinat.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Mavrik

Mesajde Tino » 18 Aug 2017, 14:35

Va salut domnule Dumitru, documentul este un .pdf cu mai multe pagini insa forumul nu permite atasarea acestui tip de fisier asa ca pun doar pagina de interes:
Fişiere ataşate
mavrirol.jpg
La apusul soarelui, si oamenii scunzi au umbra lunga.
Avatar utilizator
Tino
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Noi 2011, 09:50
Localitate: Bucuresti, stupina in Socea, jud.Neamt

Re: Mavrik

Mesajde cucubau » 19 Aug 2017, 17:28

Din experienta proprie stiu ca o banda textila identica cu cea din mavrirol poate absorbi 4ml solutie apa + mavrik , concentratia fiind de 10%.
Pentru a asigura 240mg/banda , concentratia ar trebuii sa fie minim25% adica 3 parti apa si una mavriK. Oare ce ar iesii?
Daca cineva ar vrea sa experimenteze ar face bine daca ar face publice rezultatele obtinute.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Mavrik

Mesajde gica.mosu » 26 Aug 2017, 07:46

...Multam Kiloz si Cucubau pt precizari si info....Dar,vad ca "d-om profesor stie tot" zice ca:si Mavrik2f e un insecticid si.....Pai, sa-mi ziceti voi:CARE din MEDICAMENTELE FOLOSITE nu contin AC subst daunatoare :?: ...uneori am intrat in ceata cu dozajele(cei care a-ti folosit dati diferite procente,ore e bine?....Lamuriti situatiea sa "intelege ta't pr...u) inclusiv cei care fac tr cu aceste substante pt prima oara :shock: ....Un lucru e clar=multi le folosim pe BA"JBAITEEE :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Mavrik

Mesajde Donbazil » 15 Sep 2017, 22:33

Salut!

https://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/ ... ml-7343977

Recomandari de aplicare PENTRU ALBINE
Se amesteca 2 ml Klartan la 1 litru de apa.
Din solutia rezultata, se pulverizeaza 1 ml solutie per intervalul de albina ocupat. Nu faceti supradoza-riscati sa omorati matcile sau toata familia de albine!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Mavrik

Mesajde State » 15 Sep 2017, 22:58

Donbazil am făcut 2 tratamente până acum cu această substanță. Nimic ieșit din comun, 2-3 păduchi pe ici pe colo(65 de colonii au făcut același tratament, in aceeași zi, rezultatele aceleași). Nici pe albina nu am văzut(ca in alti ani). Ori nu sunt, ori tratamentele nu sunt eficiente. Tocmai de asta ieri am aplicat alt tratament, cu altă substanță sa vedem daca exista vreo diferență. Mi se arată o fumigație săptamana viitoare. Daca nici la aia nu cad, atunci e bine.
Mai așteptăm și alți colegi să-și spună părerea. Ținând cont de prețul foarte mic, ar fi ideal sa fie și bun.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Mavrik

Mesajde State » 15 Sep 2017, 23:01

Și încă o chestie: Am găsit același produs in farmacie Fitosanitara. :idea:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori