Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 02 Mar 2015, 23:19

alt stupar scrie:Mai Alexandre, mai copii...
De ce nu invatati voi mai intai sa tineti o dalta corect in mana si abia mai apoi sa visati la fineturi de astea... electrice ?

Cu toate scuzele de rigoare ...pentru faptul ca ne abatem de la subiect , dar ce va face sa credeti ca nu stim sa tinem dalta in mana s-au ca dv o tineti mai bine ? Conversam cu totii pe aici deoarece vrem ceva mai mult, mai bun , si pentru a evita greseli pe care unii si altii le-au facut
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Alexandru.Chisinau » 03 Mar 2015, 21:25

alt stupar scrie:Mai Alexandre, mai copii...
De ce nu invatati voi mai intai sa tineti o dalta corect in mana si abia mai apoi sa visati la fineturi de astea... electrice ?


Vă salut cu tot respectul. Fără nici o supărare din partea mea vă zic că admit cele expuse de matale dar nu înțeleg un lucru: de ce un începător (în cazul meu anul 4 de apicultură) să nu viseze la o instalație electrică ce nu-i chiar așa de costisitoare, plus se răscumpără în următoarele luni de zile.
Din contra vă mărturisesc că albinarii bătrâni m-au tot sfătuit să-mi pun instalație electrică dar eu cu regret am tot evitat și până în ziua de azi încă nu mi-am instalato. Sper mult să reușesc să mi-o instalez în următoarea săptămână.

7Rame scrie:V-as ruga totusi sa fiti foarte atenti cand introduceti in stupi tensiune 220V.
Foarte atenti!

Să înțeleg că poate să agite albina sau să ia foc stupul, ce variante mai sunt?

7Rame scrie:Variante sunt foarte bune la 12V, cu rezistori de 30-40W, incalzesc de numa'-numa'!

Admit expusele matale dar totuși îndrăznesc să vă rog să ne explicați mai pe larg de ce considerați așa?

jenica67 scrie:7rame, problema cu 12 volti este curentul. 30-40 W/12 V=2,5-3,33A. Daca ai peste 15-25 de stupi trebuie sa ai transformator de sudura( ca si curent si nu prea departe de tensiune). Daca ai sute ....... Dar transformatorul creste foarte mult costul instalatiei. De aceia a pus omul un interupator diferential (74 lei), ca sa il protejeze de electrocutare.


Deci să înțeleg că ne recomandați varianta cu 220 volți ? Mă iertați de întrebare concretă dar eu trebuie odată și odată să mă hotărăsc ce să-mi cumpăr de aceea îndrăznesc să pun întrebări nu din cauză că așa mi-i dragă.


Multă sănătate și instalație electrică de calitate la toți apicultorii!


Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde alt stupar » 03 Mar 2015, 21:37

Bine, instaleaza-ti-o atunci...
Las' ca se rascumpara intro luna. Luna noua, in primul patrar.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde 7Rame » 03 Mar 2015, 21:55

Stiu Jenica. Costuri, bani samd.
personal nu as lucra cu 220V.
18 lei alimentarea pt 3 stupi, la 12V, supadimensionata cu 20% fata de consumul VA efectiv. putere 180 VA, consumator rezistiv, ca doar nu e inductiv!! Daca folosesc serie (chiar si 220V) e rau, nu pot controla eventuale avarii. Stiu, costa, dar noi vrem intodeauna din nimik sa facem bici. Am sistemul, dar inca nu-l folosesc. costa cca 25 lei stup. Independent, exact, sigur.
risc electric diminuat la zero, cu o siguranta termica cu deschidere la 60-70 grade, montata direct...pe rezistor.
termostatare in 3-4 puncte, chiar si in lada, diferentiat, pe putere stup, culoare lada, etc, ca sunt in comert, si cu 5 sonde, cu relee separate. Histerezis plus/minus satisfacator,

Si da, pot pune si o automata diferentiala in tablou, sa stau fara niciun stress. Am vazut arc electric intre 2 prize, aflate pe peretii unei camere..de nu stiam cum ma cheama! Din senin, s-a schimbat umiditatea in camera, si aia a fost!!
Sunt inspector SSM, deci cred ca e o deformatie profesionala. Nici prin cap nu va trece cate se pot intampla, in rau, din...nimik! in cel mai bun caz se poate vedea cum arde un stup, ca o torta. Cel mai rau...Doamne fereste!

Inainte insa, asigurati-va ca aveti acolo, acum, 6-7 intervale de goanga sanatoasa, 4 rame full de miere, cu furculita langa ele, ceva bidoane la beci, samd.
si dalta!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 03 Mar 2015, 22:43

Azi am fost la Cluj. Am trecut pe la o firma care comercializeaza ecofilmul. A fost tare de treaba patronul firmei. Am primit gratis materale pentru doi stupi. O sa testez putin iar sambata trec sa cumpar ceea ce trebuie pentru incalzire. Poate la targul din Cluj, sambata punem de o intalnire sa ne sfatuim putin. La fel putem discuta si sambata viitoare la targul din Iasi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Stupina incalzita electric

Mesajde Alexandru.Chisinau » 04 Mar 2015, 12:52

Vă salut. Am fost contactat (pentru ce îi mulțumesc mult) de un apicultor (nu zic cine e, sper că va scrie el de unul singur) prin mp și informat de niște lucruri foarte importante. De oarece timpul ne restrânge (cel puțin eu așa simt și văd) și nu avem dorință, bani și voie să greșim când facem un sistem electric de încălzire voi cita scrisele forumistului secret:
forumist secret scrie:Eu pun sub semnul intrebarii zicerea ca cu 8w in lada goala se ridica temp cu 10-15grade peste temp ext. Am facut probe noptile trecute in lada goala. Prezenta sau nu a unei izolatii de 0,5cm polistiren peste folie sub capac nu ara infuienta. Temp exterior 2-7grade. Astfel o rezistenta hot film legata 8 inserie ca pe forum sau un bec 10w la 12v aduce in plus 4 -5 grade. O rez film 6 in serie aduce 6-7grade dar incepe sa se topeasca. Atentie chiar si cu 9 in serie amperaju e mai mare decit in original. Cu bec 21w 12v la 3g ext avem 12g int. Cea mai faina solutie cred ca este cu cablu incalzitor deviflex de 18w/ml de care voi cumpara , serpuind cate 1m/stup. Va rog sa spuneti un curier si modalitate de a va trimite 1m hot film coreean gratis ca eu nu mai adopt aceeasta solutie. Cu respect ... 07........ .


După acest mp mă simt mulțumit de informare și apreciez gestul foarte mul și tot odată sunt pus în dilemă în ce privește alegerea sistemului de încălzire electrică.
Tot căutând prin net să văd ce încălzire electrică folosesc apicultorii am dat la ucraineni de mai multe companii (să zicem așa) ce produc sistem de încălzire la albini. Spre exemplu vedeți: http://prom.ua/Obogrevatel-dlya-ulev.html
Fişiere ataşate
ucraina.jpg
Încalzire electrica produsă în Ucraina
ucraina.full_obogrevatel-ulyev-1.jpg
încalzire electrica produsă în Ucraina
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde jenica67 » 04 Mar 2015, 15:50

7Rame, nu stiu de ce voi aveti nevoie de rezistente asa de mari. Din datele date de regretatul Gica, ei foloseau rezistente setate sa dea cca 7,5 W (rezistente de 100 omi x 8 in serie = 800 omi) curentul era de cca 0.275 A ai atunci se schimba datele problemei. Transformatorul se dimensioneaza cu secundarul la 55V (220 V / 8 = 27.5 V) cate doua rezistente in serie, pentru doi stupi apropiati. Pentru 50 de stupi 0.275 A x 25 ramuri = 6.875 A.
Puterea transformatorului 55 V x 6.875 = 378 W, cu grad de siguranta 450 W. Suprafata tolelor 21,21 cmp. Deci daca luam niste tole cu miezul de 5 x 5 cm, care nu este un transformator mare. La 25 cmp obtinem un transformator de 625 W. Eu calculam trafurile asa spire / V = 50 / S -> sp/V=50/25=2. 220 V x 2 = 440 sp pentru primar si 55 V x 2 = 110 (120- cu pierderile de tensiune pe cabluri) sp pentru secundar. Curentul in primar 625 W / 220 V <= 3 A ajunge sarma de 1 mm, secundarul 625 W / 60 V ( pt 120 sp) = 10.4 A se alege sarma de 2 mm. Acum la 10 A in secundar putem alimeta 37 ramuri x 2 rezistenta pe ramura rezulta 74 de stupi. Deci cu un transformator de 625 W putem alimenta 74 stupi. Asa mai merge. Ideia este ca rezistenta care face incalzirea, sa se afle intr-o cusca de plasa, ca albina, sa nu poata avea contact cu temperatura acesteia. Sper ca nu am gresit la calcule :lol: daca va pricepeti puteti verifica calculele, ca nu mai am rabdare sa mai calculez o data) Sper sa va fie utile socotile, daca va intereseaza. Na ca am gasit si dimensiunile tolei E5, are suprafata bobinalului si izolatiei 1875 mmp, deci bobinajul incape, ca nu ocupa decat cel mult 920 mmp, restul este pentru carcasa si izolatii.
Am ales 55 V pentru secundar, o tensiune care nu este periculoasa pentru om.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 04 Mar 2015, 18:05

De azi dimineata am trecut la teste. Am luat o lada goala, si am lasat 50 de cm de ecofilm cam 32 de w. Trebuia sa o tai la 25 cm, dar incerc intai asa cum am primit-o. Doar lada goala cred ca nu este supusa unui test corect. Cel mai bine ar fi sa o testez cu rame si albine. Prea mult spatiu este doar in lada goala. Aerul se incalzeste foarte repede, dar prin circulatia naturala, la fel de bine caldura se pierde prin scadura de doar 2,2 mm.

Eu cred ca acel ecofilm trebuie pus la o diafragma fixa in lada dubla. Caldura va fi preluata de albine mult mai economic.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 04 Mar 2015, 19:01

dupa 3 ora a urcat la peste 30 de grade
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde 7Rame » 04 Mar 2015, 19:08

un rezistor de 40w, aplicat pe un radiator, de Al de ex (profil de geam termopan)in asa fel incat acesta sa se incalzeasca sub 30 grade. Si nu mai trb cusca de protectie pt goanga.
rezistor alimentat la 12V (vad ca si rusii aplica pt aceasta tensiune), cu alimentare termostatata din interiorul stupului (sonda interna, pusa functie de putere stup, care da temperatura efectiva din stup) care permite deschiderea/inchiderea circuitului de alimentare (chiar si foarte des-deci lucreaza mult bobina de la releu) dar care mentine temp (din stup!!) acolo unde vreau eu.
3=4 sonde, aplicate in 3-4 stupi de configuratii diferite, si care normal, ca au parametrii diferiti de temperatura, dar eu reglez sa zicem temp ambient stup in plaja 20-25 grade, neinteresandu-ma cate rame are stupul, pe mine ma intereseaza temp din stup.
Repet, costa, dar merita!.
In acest an, din pacate, sau din fericire, nu prea am unde sa introduc radiatorul/rezistorul, ca sunt multe rame pe cuib, chiar si 10 din 10. Si stau prost cu curentul, la locatia actuala.
Dar sistemul il am, si merge.
Pe radiator, siguranta termica, sa nu care cumva sa se intample probleme, ele para peste 60-70 grade, deci se deschide siguranta si opreste automat alimentarea.

Vine acum un val de frig, era interesant de vazut o diferenta.
Adstazi am fost la stupi, si credeti-ma, fara incalzire, dar extrem de stransi, si cu mult polen de afara si mancare in rame....am vazut matzisori claditi din tavan!! Poate nu sunt singurul, Am rtamas soc! Si ma gandeam ce ar mai fi mers acum un 12V acolo...dar nu ca e neaparat musai
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde Alexandru.Chisinau » 04 Mar 2015, 23:36

balasbebe scrie:De azi dimineata am trecut la teste. Am luat o lada goala, si am lasat 50 de cm de ecofilm cam 32 de w. .


Mă bucur să aud că se testează ecofilmul și vă mulțumesc de publicarea rezultatelor.
Ecofilmul e de 50 cm pe ...? (30 cm ?)
Mulțumesc anticipat.


Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde clncatalin » 05 Mar 2015, 00:07

A incercat cineva sa incalzeasca un adapost sau un pavilion?
Eu nu am incercat incalzirea in niciun fel pana acum, dar teoretic, m-ar tenta mai mult incalzirea unui pavilion sau a unui adapost prin sistem de incalzire centrala decat incalzirea individuala a fiecarui stup in parte. (prin incalzire ma refer la pastrarea unei temperaturi optime iernarii prin contracararea fluctuatiilor mari spre minus si mai ales stimularea dezvoltarii in perioada februarie-aprilie)
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Stupina incalzita electric

Mesajde Alexandru.Chisinau » 05 Mar 2015, 01:32

Vă salut din nou.
Am dat de niște informație video foarte prețioasă la vremea actuală. Apicultorul Ion din Berindei și-a făcut încălzire electrică din ecofilmul de 30 cm lățime și de 24 volți, branșate a câte 8 bucăți. Cam cum am văzut la Comynyc doar că ecofilmul la tăiat a câte 4 fâșii.
Incalzire electrica a stupilor cu ecofilm materiale folosite Berindei 2015
https://www.youtube.com/watch?v=l48OrdNWncE
Stupina din Berindei 2015 incalzire electrica a stupilor cu HOT-FILM Korea Heating 2
https://www.youtube.com/watch?v=fdWv-Z2p1XM
Stupin din Berindei 2015 incalzire electrica a stupilor cu HOT-FILM Korea Heating 3
https://www.youtube.com/watch?v=gU9D2tmjPmc

Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 05 Mar 2015, 08:31

Ecofilmul este de 50/50 cm. Urmeaza sa-l tai sa fac doua teste, in conditii diferite de temperatura. Daca se trece pe incalzire electrica va trebui sa izolam cat mai bine stupul, altfel aruncam banii, asa cum zicea Janesse.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 05 Mar 2015, 10:47

,, Cel mai bine ar fi sa o testez cu rame si albine"
Sa ne spuneti si noua cum faceti teste in lada cu albine ca eu nu vad cum deoarece in momentul de fata chiar daca albinele stau sub forma de sfera , in lada tot sunt 10-15 grade in functie de izolatie chiar la 2-3 grade afara . S-au cate grade credeti ca trebuie aduse pe plus in lada cu albine si fata de ce ? de temperatura de afara ? de dupa diafragma ? albinele fac oricum 33-34 in zona cu puiet .
Parerea mea este ca asa cum spunea nea GICA in prima pagina a acestui forum , 10-15 grade fata de temperatura de afara e in limita de siguranta in caz de pana de curent , si suficient incat sa ajute familia . Referitor la metode fiecare face cum considera mai ok . Succes tuturor!!!
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde kiloz » 05 Mar 2015, 11:14

Temperatura in lada sa fie cit mai constant,indiferent de temperatura exterioare. Este reglat de termostat,iar locul montarii sesizorului alege fiecare. Daca este lateral linga ghem,ar trebui undeva la 15 grade iar daca deasupra ghemului de 25 grade. Oricum familia incalzita desface ghemul, sta resfirat si ocupa toate fagurii din cuib,bineinteles depinzind de puterea familiei.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori