Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat apicol.

Mesajde nissan » 19 Feb 2015, 16:16

Buna ziua ,as avea si eu o intrebare : ce acte trebuie sa am cand circul cu camionul omologat apicol pe drumurile Romaniei ???
Pe langa cele cunoscute de noi toti : certificatul de inmatriculare cu itp la zi ,CI , permis de conducere categoria respectiva,rca valabil,rovinieta.......????
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: CE ACTE TREBUIE SA AM CAND MERG CU CAMIONUL OMOLOGAT API

Mesajde proapis13 » 19 Feb 2015, 17:17

Mai trebuie,tahograf,foaie de parcurs,carnet de stupina completat la zi si vizat de medicul veterinar,ordin de deplasare in pastoral vizat de catre forma asociativa si de primaria pe raza careia faci deplasarea,stupii sa fie crotaliati pentru a evita suspiciunea de furt...
Citeste si Legea Apiculturii unde o sa gasesri info si despre cum scutesti de taxe la primaria camionul apicol...
salve ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: CE ACTE TREBUIE SA AM CAND MERG CU CAMIONUL OMOLOGAT API

Mesajde cucubau » 19 Feb 2015, 17:48

proapis13 scrie:Mai trebuie,tahograf,foaie de parcurs,carnet de stupina completat la zi si vizat de medicul veterinar,ordin de deplasare in pastoral vizat de catre forma asociativa si de primaria pe raza careia faci deplasarea,stupii sa fie crotaliati pentru a evita suspiciunea de furt...
Citeste si Legea Apiculturii unde o sa gasesri info si despre cum scutesti de taxe la primaria camionul apicol...
salve ;)

tahograful nu este necesar la camioanele omologate apicol ,
Celelalte acte nu stiu daca sunt necesare a insoti stupina la deplasarea pe drumurule publice sau numai atunci cand stationeaza .
Dupa cum se poate vedea in legea apiculturii constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor nu pot fi facute de catre agentii politiei rutiere.
Art. 18
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiuni, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) avertisment sau amenda de la 25 lei la 50 lei, in cazul nedetinerii carnetului de stupina;
b) avertisment sau amenda de la 50 lei la 75 lei, in cazul necompletarii carnetului de stupina;
c) avertisment sau amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neidentificarii stupilor de catre apicultor, la formele asociative de profil legal constituite, conform legislatiei in domeniu;
d) avertisment sau amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul neidentificarii stupilor de catre formele asociative de profil, legal constituite, conform legislatiei in domeniu;
e) avertisment sau amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul lipsei panoului de identificare la stupinele deplasate in pastoral;
f) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul vanzarii materialului biologic apicol de elita si multiplicare neautorizat;
g) cu amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neanuntarii de catre apicultor, in maximum 24 de ore de la instalarea stupinei pe vatra, a consiliului local si a administratorilor terenurilor agricole sau silvice pe raza caruia se deplaseaza cu stupii in pastoral;
h) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul nerespectarii de catre apicultor a distantelor dintre stupine la masivele melifere din paduri;
i) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul nerespectarii de catre apicultor a distantelor dintre stupine la culturile agricole;
j) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul amplasarii de catre apicultor a stupinei pe directia de zbor a albinelor apartinand altor stupine sau amplasarii stupinei intre alte stupine si sursa de cules;
k) cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, in cazul nerespectarii prevederilor art. 15 alin. (1) si (2), cat si acordarea de despagubiri apicultorului pentru daunele create;
l) cu amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul nerespectarii prevederilor art. 13 alin. (1) si (2).
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre:
a) persoane imputernicite de primar sau primarul general al municipiului Bucuresti, pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. g) si i) - l);
b) persoane imputernicite din cadrul Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor, pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. a);
c) persoane imputernicite din cadrul Agentiei Nationale pentru Ameliorare si Reproductie in Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu", pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. b) - f).
d) structurile teritoriale de regim silvic, pentru contraventiile prevazute la alin. (1) lit. g) si h).
(3) Contravenientul poate achita, in cel mult 48 de ore de la data incheierii sau, dupa caz, de la data comunicarii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.

In articolul 18 alineatul 2 se specifica clar cine face constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute in lege
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde proapis13 » 20 Feb 2015, 01:19

Cucubaule.....amesteci mere cu pere si nu e bine...
Camionul apicol este scutit doar de catre plata impozitului la administratia publica locala/primarie
Pe drumurile publice,atat soferul cat si autoutilitara se supun legilor rutiere din Romania
Reciteste legea in sensul asta si o sa vezi ca am dreptate... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde cucubau » 20 Feb 2015, 09:58

Sunt posesor al unui camion omolagat apicol si nu vorbesc in necunostinta de cauza .
Pe camion am tahograf si limitator de viteza pentru ca au fost montate de vechiul proprietar. La omologare nu au fost necesare si sunt simple piese de decor . Se considera ca un camion apicol trebuie sa circule doar noaptea si programul la care se supune un camion obisnuit nu este necesar. In plus nici o autoritate rutiera nu are competenta sa ceara diagrama sau lincenta de transport in cazul camioanelor omologate apicol. Nu este aceeasi situatie cand transportul se realizeaza cu un camion obisnuit de marfa , marfa in cauza fiind stupi cu albine.
Pentru conformitate se pot cere informatii de la RAR .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde eugen. » 20 Feb 2015, 19:46

Cucuau are dreptate.... momentan ! pana viseaza altceva legiuitorii !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde stuparu 70 » 10 Mar 2015, 21:19

soferului nui trebuie nici atestat profesional daca camionul este omologat apicol [informatii ARR tel 0213121519 ]
stuparu 70
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Feb 2012, 21:25

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde sorinmob » 10 Mar 2015, 21:26

asa ca nivel de discutie.pot spune si eu ceva.
am camion omologat apicol.tahograf am dar neverificat.RAR nu are treaba cu el deci ...se poate circula fara tahograf pe o distanta nu mai mare de 150 km de la locul de garare a camionului , adica adresa din certificat. de aici inainte se poate discuta. trabuie atestat. nu conteaza ca e omologat sau nu.nu discutile la telefon sau intre cunostinta rezolva problema ci actul normativ
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde stuparu 70 » 10 Mar 2015, 21:51

sorinmob scrie:asa ca nivel de discutie.pot spune si eu ceva.
am camion omologat apicol.tahograf am dar neverificat.RAR nu are treaba cu el deci ...se poate circula fara tahograf pe o distanta nu mai mare de 150 km de la locul de garare a camionului , adica adresa din certificat. de aici inainte se poate discuta. trabuie atestat. nu conteaza ca e omologat sau nu.nu discutile la telefon sau intre cunostinta rezolva problema ci actul normativ

OG 27 02 2013 Munitoru oficial 122/2013 art19 punct m
stuparu 70
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Feb 2012, 21:25

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde stupar » 11 Mar 2015, 00:26

Ce se aude despre verificarea technica se face la trei ani,sau anual,ducem albinele la I.P.? Nu am posibilitate sa le descarc 100 de stupi. :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde nissan » 18 Mar 2015, 19:13

in concluzie ?
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde big_bro » 19 Mar 2015, 11:41

Nu trebuie licenta de transport pentru transportul stupilor, insa autovehiculul (ansamblul) cu MTMA peste 7,5 tone trebuie echipat cu tahograf omologat, verificat periodic, iar conducatorul sa respecte programul de conducere conform Regulament (CE) 561/2006
http://www.arr.ro/files/tahograf-digita ... ie/561.pdf

Acte necesare la bord:
- Certificat de Inmatriculare cu ITP valabil
- Dovada verificare tahograf
- Dupa caz, card tahograf digital sau diagrame tahograf pentru ultimele 28 de zile (se completeaza manual pentru perioda in care nu s-a condus)

Nu cred ca ISCTR va cotrola "la sange" un apicultor, dar exista probabilitatea ca un control sa se faca conform legii. Vorba dulce mult aduce...
“Nu poti convinge un credincios de nimic; credinta lui nu se bazeaza pe dovezi, ci pe nevoia adânc înradacinata de a crede.”
Avatar utilizator
big_bro
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Oct 2012, 13:51
Localitate: Bucuresti

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde nicu has » 19 Mar 2015, 20:50

La 3,5 t trebuie tahograf?
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde cristi_vidican » 20 Apr 2017, 15:11

Am dus albinele la rapiță.
Pentru că în trecut am trecut și pe la primărie și s-au uitat la mine :o și :lol:
am zis că nu mai dau pe acolo.
Acum e altă zonă.
Deja poliția m-a găsit.
M-au pus în temă să intru în legalitate, ceea ce voi și face.
Omul e deschis, dar riguros.

Mi-a spus că trebuie să asigur paza stupilor. Altfel dacă vine seara la stupină și nu găsește pază, e bai.
Știți ceva legat de asta? Că în lege nu există. O fi altă lege?

De asemenea văd că în lege scrie că trebuie în 24 de ore de la așezarea stupinei în pastoral să anunți în scris consiliul local sau administratorul terenului.
Deci, poți să nu anunți primăria dacă anunți în scris administratorul terenului!!!???
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde mellis » 20 Apr 2017, 15:20

cristi_vidican scrie:Mi-a spus că trebuie să asigur paza stupilor. Altfel dacă vine seara la stupină și nu găsește pază, e bai.
Știți ceva legat de asta? Că în lege nu există. O fi altă lege?

Este lege nescrisa - daca vine nu are cine sa-l "cinsteasca".
Poate stie el ce are prin comuna si cu ce se confrunta.
O fi vreo lege locala la primarie...
Nu exista legal asa ceva - intreaba-l prieteneste care este legea citata?

Sanatace!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde Shrek » 20 Apr 2017, 18:02

Cre' ca 333, nu stiu exact dar cauta pe goagal legea pazei bunurilor. Acolo găsesti toate informatiile. Daca esti documentat il poți aburi' daca nu , garcea te piglue! Oricum daca te calcă hoții rămâi cu paguba indiferent daca ai sau nu pasă. Mai indicat ar fi o asigurare. Sau o pușcă! ?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori