Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 08 Mar 2015, 18:52

Eu am termostatul, si am verificat de mai multe ori pe parcursul noptii. filmul e la 220Vdimensiune 25 x30. La 0 grade aveam maxim 4 grade si izolat cu polistiren pe jumatate din cutie, laterale si sus. Am lasat, bineinteles 3 cm spatiu pentru urdinis. Altfel e ca si cum l-am baga in casa fara nici o pierdere. Trebuie luat in calcul pierderea prin schimbul de aer, altfel ne pacalim singuri.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 08 Mar 2015, 19:22

Merge si cu film, insa pe toti peretii cutiei plus izolatie foarte buna, ceea ce creste mult costul total.Eu raman la parerea ca tot varianta d-l Gica e mai buna. Cu rezistente tip frigider. Sa nu uitam ca o familie de albine are nevoie de un volum dublu de aer. Sa nu uitam ca d-l Gica avea o aerisire de o palma in fund si o folosea in acelasi timp cu incalzirea. Apoi iar foarte important, caldura trebuie sa invaluie cuibul. Si mai e ceva, un senzor de umiditate nu ar strica.

Astea sunt parerile mele dupa ce am luat,comparat, montat si testat.
p.s E foarte important unde masori temperatura, unde pui termostatul. Daca e sus..degeaba!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2015, 23:19

Lipind firele se pot reduce costurile cu capse si clesti de sertizare
<iframe width="854" height="510" src="https://www.youtube.com/embed/yShiclPsTco" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2015, 23:20

https://www.youtube.com/embed/yShiclPsTco" frameborder="0" allowfullscreen
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Stupina incalzita electric

Mesajde Alexandru.Chisinau » 16 Mar 2015, 04:53

Vă salut.
Am vorbit ieri cu om de știință și el m-a sfătuit să nu folosesc încălzire cu raze infraroșu deoarece:
ouăle depuse de matcă se pot usca dacă să nu-i administrezi permanent apă și mai zicea că albinele nu iubesc orice fel de raze.
Teoretic parcă sună corect, am găsit și prin internet informație ce vorbește despre faptul că pielea umană în urma supunerii la razele infraroșii se deshidratează (iar cu oul de albină vă imaginați ce se face?). Dar în practică albinarii folosesc Hot-Filmul și nu se plâng ci din contra mărturisesc că albinele se dezvoltă mai bine ca cele ne încălzite. Bănuiesc că nu prea are cum să dăuneze încălzirea prin razele infraroșii când e vorba de menținerea temperaturii în stup la +5°C. Dar voi ce ziceți?

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde TDI » 16 Mar 2015, 04:58

Alexandru.Chisinau scrie:Vă salut.
Am vorbit ieri cu om de știință și el m-a sfătuit să nu folosesc încălzire cu raze infraroșu deoarece:
ouăle depuse de matcă se pot usca dacă să nu-i administrezi permanent apă și mai zicea că albinele nu iubesc orice fel de raze.
Teoretic parcă sună corect, am găsit și prin internet informație ce vorbește despre faptul că pielea umană în urma supunerii la razele infraroșii se deshidratează (iar cu oul de albină vă imaginați ce se face?). Dar în practică albinarii folosesc Hot-Filmul și nu se plâng ci din contra mărturisesc că albinele se dezvoltă mai bine ca cele ne încălzite. Bănuiesc că nu prea are cum să dăuneze încălzirea prin razele infraroșii când e vorba de menținerea temperaturii în stup la +5°C. Dar voi ce ziceți?

Multă sănătate!

Domnul Balaş Bebe la Iaşi spunea acelaşi lucru. Dar, contraargumentele ar fi 2, din momentul in care ai pus incalzirea, pui si folia integrala deasupra si incepi administrarea de sirop 1:1. Instalatia de incalzit fiind in principiu in partea opusa cuibului.
Din pacate toata situatia inca e la nivel teoretic.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde jenica67 » 16 Mar 2015, 09:16

Eu la firma la care am lucrat inainte de revolutie, aveam incalzire cu raze infrarosu. Pot sa iti spun ca iarma, pe partea pe care ne batea raza, muream de cald, ne inroseam la fata de la razele infrarosii ca de la zoare cand te bronzezi, dar pe partea cealalta eram inghetati. Nu cred ca folia aia face raze infrarosii, ca nu pot ajunge la temperatura aceia ridicata, ca sa le produca. Dar daca produc raze infrarosii, numai partea de jos a corpurilor, partea expusa la raza o sa fie calda, cealalta care este in umbra, nu se incalzeste.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde TDI » 16 Mar 2015, 09:51

Filmul asta are incorporat un fel de rezistenta de carbon care se incalzeste, nu cred ca emite niciun fel de raze - oricum pozitionarea, din punctul meu de vedere ar trebui facuta in partea opusa cuibului.
Problema, din punctul meu de vedere este ca nu are suficienta putere sa incalzeasca familia suficient; suficient insemnand 21-22 grade sus in folie, 14-16 grade la mijloc si 12 grade jos, dar - asta tine in primul rand de cate benzi se folosesc si de dispunerea lor.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 16 Mar 2015, 12:05

Nu are suficienta putere si este si pe baza de infrarosu. La incalzirea prin rezistente tip frigider, si acolo trebuie administrat sirop fie ca ninge. Temperatura corpurilor din vecinatate e cu 3-4 grade mai ridicata decat a aerului. Cititi fratilor datele tehnice din carte inainte de a folosi.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde TDI » 16 Mar 2015, 12:15

Rezistentele tip frigider noi costa 70-80 Ron si probabil nu suntla fel cu cele vechi. Rezistente vechi... daca are cineva, astept mp.
Sănătate!
David, nu am cumpărat încă filmul, e încă in faza de teste/discutie/fezabilitate. Înainte de momentul cumpărării se făcea o analiza exhaustiva.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 18 Mar 2015, 12:12

Sunt si variante mai puternice la 220 v http://sculesantier.ro/384-film-incalzi ... ating.html
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 18 Mar 2015, 14:14

Deja am impresia ca cineva vrea sa faca publicitate. Si e aiurea. Cand am testat la 220 si nu ridica mai mult de 4 grade cand afara sunt 0 grade. In fine, fiecare face ce vrea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde nae » 19 Mar 2015, 22:05

daffid mihailov scrie:Deja am impresia ca cineva vrea sa faca publicitate. Si e aiurea. Cand am testat la 220 si nu ridica mai mult de 4 grade cand afara sunt 0 grade. In fine, fiecare face ce vrea.

Nu ma pricep dar ma bag .. teoretic .
Ce te supara ?, 4* la interior cand afara sunt 0 e MARFA .
Incearca un cat macar de 1/2 sub corp , izoleaza podisorul , scoate polistirenul lateral ca noapte nu-ti trebuie =ai poarta deschisa ;) , iar ziua ''tine '' rece :D
Proteic fara caldura = 0
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 19 Mar 2015, 23:36

Pe mine nu ma supara nimic. Doar ca e bine sa se dea datele corect. Ca sa nu se dezinformeze. Pana la urma fiecare e liber sa ia si sa testeze. Eu am zis ca merge, dar cu folie de incalzire pe ambii pereti, izolati total si cu plistiren(ceea ce nu stiu daca mai renteaza la costuri vs randament). Apoi trebuie sa avem in vedere si schimbul de aer de care albina are nevoie(am impresia ca nu se ia in calcul).

p.s. am izolat jumatate cuib lateral si sus si jos cu polistiren. Poate ca la 24v are randament mai mare ca la 220v :roll:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde comynyc » 19 Mar 2015, 23:49

daffid mihailov scrie:Deja am impresia ca cineva vrea sa faca publicitate. Si e aiurea. Cand am testat la 220 si nu ridica mai mult de 4 grade cand afara sunt 0 grade. In fine, fiecare face ce vrea.

Eu folosesc ecofilm 24 v , 65w ml cate 7cm / stup la 30 cm latime cate 7 bucati in serie (cam 31vpe fiecare) , stupi fund plin diafragma polestiren extrudat ambele parti si sus si obtin 12 gr C cind afara sunt 0 , test facut cu o lada cu 7 faguri goi in ea echipata cum am descris mai sus cu sonda de temperatura pusa intre rama 3 si rama 4 la 10 cm de sus in jos .
Cunostinta apropiata ; ecofilm 24 v , 65w ml cate 10cm / stup la 30 cm latime cate 8 bucati in serie (cam 27v pe fiecare) , stupi fund plin diafragma polestiren extrudat ambele parti si sus si obtine 10 gr C cind afara sunt 0 , test facut cu o lada cu 7 faguri goi in ea sonda pusa la fel ca si mine.
Alta cunostinta ;ecofilm 220 v , 65w ml cate 10cm / stup la 30 cm latime legate in paralel , stupi in pavilion ,lazi cu fund plin diafragma polestiren extrudat ambele si sus carpe si obtin 10 gr C cind afara sunt 0 , test facut cu o lada cu 6 faguri goi in ea.
Referitor la infrarosu nu stiu daca emite s-au nu asa ceva dar la mine functioneaza din 16.02.2015 si nu am nu am sesizat nimic rau in stupi,ci dinpotriva ....
Daca am facut reclama chiar a fost fara intentie (eu nici macar nu am cumparat de la ei , am cumparat acelasi lucru dar din alta parte ) si daca prin asta am deranjat rog pe cei in masura sa imi stearga mesajele cu pricina .
Am venit aici pentru a afla unele informatii si pentru asta am expus cea ce am facut dar cred ca voi intra mai rar pe aici.
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD

Re: Stupina incalzita electric

Mesajde daffid mihailov » 19 Mar 2015, 23:56

De cati cm ai urdinisu?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori