Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine sub sita AV

Mesajde iulians » 25 Aug 2013, 14:49

Stupii cu fund AV au un consum mai mare de hrana pe timpul iernii si ies mai tarziu albinele la zborul de curatire insa avantajul este ca ierneaza fara condens.Nu am observat albina multa sub stup care sa ma ingrijoreze.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Albine sub sita AV

Mesajde B.K » 26 Aug 2013, 00:06

namzeb scrie: sau pot ingheta daca va fi un ger cumplit.

Imi permit sa te contrazic , cartile spun ca albinele nu au cum sa moara de frig peste iarna indiferent de temperatura de afara , ghemul se formeaza tocmai pentru a se creea o temperatura optima supravietuirii. La sistemul
de iernare clopot , daca etansarea este buna deasupra , monoxidul de carbon coboara si se elimina prin sita de pe fund , astfel permite o iernare optima ptr albine , avantajul foarte mare la sistemul asta de stup este ca scapi de condens in totalitate. Bafta!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Albine sub sita AV

Mesajde akmm » 26 Aug 2013, 09:38

Pentru a nu ramane dator si cu alte explicatii iau in discutie revizia de primavara.
La stupii cu FAV se trage subarul si se curata.In mod normal daca nu avem suspiciuni de lipsa hrana/matca/etc nu intervenim in cuib.
La stupii cu fundul plin oricat de mult am regla planietatea se intampla de fiecare data ca apa sa se aduna in unul din colturi sau in margine.Acolo colcaie viermii (la propriu) si acolo apare si putregaiul.
Aceasta mizerie trebuie obligatoriu extrasa.
Eu de regula ma duc inarmat cu o galeata, spaclu lat (10cm) si un burete de vase.In galeata pun si cateva picaturi de detergent de vase.
Sterg un pic partea fara rame si mut cuibul prin glisare cu totul.Ramane doar sa trec diafragma si polistirenul din stg in dr sau invers, functie de cuib.
In locul ramas gol este privelistea descrisa mai sus.Curat mai intai cu spaclul dupa care spal.Pot readuca cuibul la loc pentru a evita repozitionarea urdinisului sau il pot lasa asa.E la discretia stuparului dornic de aventuri nemaitraite.
La mine toate fundurile pline sunt vopsite cu grund si doua straturi de vopsea plus un contur de 2cm pe corp.
In aceasta primavara patanii am avut mai ales cu stupii cu fund plin.In acesta familii cuibul se extinde foarte greu din lipsa de propolis proaspat necesar slefuirii fagurilor mucegaiti.Eu asa cred.
Cum credeti: roiurile in salbaticie se instaleaza in scorburi din copaci ,,vii'' sau uscati?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Albine sub sita AV

Mesajde B.K » 26 Aug 2013, 10:53

Scorburi uscate evident
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Albine sub sita AV

Mesajde octav88 » 26 Aug 2013, 23:03

Cum credeti: roiurile in salbaticie se instaleaza in scorburi din copaci ,,vii'' sau uscati?[/quote]
Eu am vazut in copaci vii stejar
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Albine sub sita AV

Mesajde State » 26 Aug 2013, 23:08

akmm scrie:Cum credeti: roiurile in salbaticie se instaleaza in scorburi din copaci ,,vii'' sau uscati?


Eu cred ca doar in copaci "vii". Nu neg cealalta varianta dar n-am vazut.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Albine sub sita AV

Mesajde ovidiu_78 » 27 Aug 2013, 01:50

in copaci uscati...din cauza sevei sa nu fie umiditate...asta ar fi logic...am mai vazut filmulete pe youtube si acolo am remarcat doar copaci uscati,si in acel film cu albinele africane e la fel....o fi poate si in cei vii...
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Albine sub sita AV

Mesajde lucky5strike » 27 Aug 2013, 02:09

Poti sti ce e in inima copacului? Ia jucati-va cu drujba cand aveti ocazia. Eu zic uscat. Mediu controlabil, mai cald si unde rontaie cat vor sa-si dezvolte cuibul, in rest lacuiesc si propolizeaza.

Avem albine sub sita av? Pai: canicula, vant rece, tratamente av, cam astea-s cauzele.

Ca sed acolo, e pentru ca-s proaste ca oile. Nu destepte ca bondarii.

Spre norocul nostru :twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Albine sub sita AV

Mesajde State » 27 Aug 2013, 14:44

lucky5strike scrie:Poti sti ce e in inima copacului? Ia jucati-va cu drujba cand aveti ocazia. Eu zic uscat. Mediu controlabil, mai cald si unde rontaie cat vor sa-si dezvolte cuibul, in rest lacuiesc si propolizeaza.



Stai sa ne intelegem.
Sunt copaci care sunt verzi, au frunze/fructe dar in interior exista posibilitatea sa aiba o scorbura, unde lemnul este uscat. De ce se intampla treaba asta , nu stiu...poate ca de vina sa fie vreo boala(aici ne-ar putea lumina colegul Dragos2006). Cert este ca am vazut albine in copaci verzi , adica "vii".
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Albine sub sita AV

Mesajde iunicu » 28 Aug 2013, 08:52

Circulatia sevei la copaci se face prin cambiul vascular, adica imediat sub coaja. Inima arborelui fiind uscata oarecum. Vedem multi copaci verzi gaunosi care traiesc bine mersi pentru ca au sistemul circulator functional. Asa ca in scorburile pomilor vii, exista o umiditate convenabila albinei.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Albine sub sita AV

Mesajde State » 28 Aug 2013, 09:37

iunicu scrie:Asa ca in scorburile pomilor vii, exista o umiditate convenabila albinei.



Implicit si o temperatura , atat iarna cat si vara. :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Albine sub sita AV

Mesajde IGNITE » 28 Aug 2013, 10:15

iunicu scrie:Circulatia sevei la copaci se face prin cambiul vascular, adica imediat sub coaja. Inima arborelui fiind uscata oarecum. Vedem multi copaci verzi gaunosi care traiesc bine mersi pentru ca au sistemul circulator functional. Asa ca in scorburile pomilor vii, exista o umiditate convenabila albinei.

exact. unii copaci pot avea inimă roşie pe dinăuntru sau pot fi prea uscaţi, deterioraţi. cei peste 100 de ani...pot avea inimă roşie.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Albine sub sita AV

Mesajde Lorenzzo » 12 Dec 2014, 19:04

salutare!imi puteti da cateva sfaturi cu msa scap de condensul din stup? nu am fund antivaroua si am izolat deasupra cu hartie si material textil dupa care podisorul si capacul.
Lorenzzo
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Oct 2014, 16:29

Re: Albine sub sita AV

Mesajde Mircea_63 » 12 Dec 2014, 19:09

Urdinisul cat mai bine deschis, fara zgarcenie. Totusi... sa ai gratie antisoareci.
Mai citeste pe aici viewtopic.php?f=4&t=931
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine sub sita AV

Mesajde alex977 » 22 Mar 2015, 00:42

ves.lucian.zabrani scrie:De ce stau albinele adunate sub sita AV ???
alex977
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Dec 2011, 16:26

Re: Albine sub sita AV

Mesajde catalin_CJ » 23 Mar 2015, 22:08

Am recuperat 5 familii din scorburi de copac toti erau vii si o umezeala si o putoare in ele larve de gindaci, lilieci si alte minuni. Scorburile la 4 din 5 erau orientate aproximativ spre nord.La unu din iei care era intrun stejar miau c*cat albinele toata fata stupului cred ca aveau nosemoza era inflorit teiul diaree nu puteau avea cred ?Gaura de intrare era ori jos de tot ori undeva aproape de mijloc. Concluziile sa le traga batrini forumului . Unu singur mai avea o intrare deasupra cuibului. :?:
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori