Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan constructie stup

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2015, 21:28

Catalin1 scrie:
proapis13 scrie:
Catalin1 scrie:circulatia aerului

Vezi ca ai reprezentat gresit dispunerea dioxidului de carbon in stup...mai studiaza.. :!:

Te rog spune-mi cum ar fi corect.
multumesc

Tu cum crezi ca ar trebui daca stim ca CO2 este mai greu decat aerul :?:
Acel CO2 e plin de aer viciat...pe unde iese afara,prin urdinisul superior :?: :roll:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 03 Feb 2015, 21:59

proapis13 scrie:
Catalin1 scrie:
proapis13 scrie:
Catalin1 scrie:circulatia aerului

Vezi ca ai reprezentat gresit dispunerea dioxidului de carbon in stup...mai studiaza.. :!:

Te rog spune-mi cum ar fi corect.
multumesc

Tu cum crezi ca ar trebui daca stim ca CO2 este mai greu decat aerul :?:
Acel CO2 e plin de aer viciat...pe unde iese afara,prin urdinisul superior :?: :roll:

In carte am citit ca CO2 se acumuleaza in fundul stupului si creste pana la baza urdinisul superior pe unde iese afara.Dar are efecte benefice pana la o anumita concentratie privind starea de hibernare a familiei de albine. Adica incetineste metabolismul.Dar tot aerul in cuib este intr-o continua miscare inclusiv Co2 . numai ca cu cat urdinisul e mai sus cu atat improspatarea cu aer curat e mai scazuta cum spune cosming.
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde cosming » 04 Feb 2015, 00:48

Catalin1 scrie:
cosming scrie:Cataline, doar pentru pct. 3, aerisirea se produce cu atat mai deficitar cu cat fanta de aerisire este mai aproape de mijlocul inaltimii incintei pe care vrei s-o improspatezi cu aer. Strict pentru albine in cazul stupului cu soclu plin un urdinis cf cu stas-ul, dimensionat corect, cu o mica fanta in podisor e suficient sa asigure debitul de aer necesar. Sa ai in vedere ghemul nu stupul cand reprezinti CO2. Caldura se aduna sub podisor, si daca mergi pe varianta numai cu urdinis superior sigur o vei pierde in detrimentul unui consum de miere si eventuale incercari de propolizare. Nu stiu ce stupi ai dar recurge la gauri, ca in desen, ca ultima varianta.

Multumesc Cosming,
Problema este ca eu nu stiu inca sa apreciez deschiderea urdinisului inferior cu fanta din podisor si marimea familiei.Daca merg pe sistemul asta exista posibilitatea sa am un curent de aer prea mare sau prea mic in functie de marimea ghemului.Dar Co2 nu se aduna la fundul stupului? Am stupi dadant 10 rame.Ei nu au gauri.Si nici fanta .Acum as vrea sa fac niste lazi dadant si una pentru experiment dar nu stiu unde sa dau gaura de 25mm. Daca o dau prea jos am sus caldura si umezeala,daca o dau mai sus am am mult CO2 si e mai frig.Eu am citit in carte ca gaura se da la 70mm de la marginea superioara a lazii in jos sau la 2/3 de la baza lazii in cazul cand ai pat rece.srie ca ar fi mai benefic pentru familie chiar daca consuma mai multa miere. Problema este ca incepand cu luna februarie unii apicultori obtureaza gaura si deschid urdinisul de jos din cauza ca matca incepe sa oua.Am citit ca familia in natura isi stabileste un alt urdinis pentru iarna mult mai sus decat era intrarea de vara. Acum eu nu stiu daca e asa.

Neaparat sa-mi dai titlul cartii/cartilor in care ai gasit atatea informatii despre CO2 si gauri de aerisire fara sa puncteze deschiderea urdinisului in cm pe interval albina iarna si vara.! Un mol de co2 are masa mai mare decat unul de aer
dar masa relativa a celor doua gaze scade odata cu cresterea temperaturii. Nu e cazul ca co2 evacuat din cuib in jurul a 20-30 grade sa fie mai usor decat aerul si se naste intrebarea ce anume scoate co2 din stup. Strict la stup cu fund plin si urdinis cf stas concentratia de co2 in partea inferioara e identica cu cea atmosferica, mare in cuib(deja aici e problema albinei ea stie sa-si conditioneze microclimatul mai ales daca e suficienta in stup) si medie in restul spatiului datorita diferentei de presiune a aerului exterior si interior stupului. Acesta diferenta de presiune imprima viteza inclusiv moleculei de carbon, cat e ea de grea si o da afara din stup. Cum? Pentru aerisire doar cu urdinis cf stas, aer proaspat intra in partea inferioara urdinisului si iese prin partea superioara a acestuia aer viciat. Cu fanta in podisor ori gauri in diverse locuri ce depasesc planul median al stupului, acestea sunt zonele de eliminare aer viciat. Personal nu cred ca o anumita concentratie de carbon in spatiul delimitat de ghem si lateralele stupului aduce vreun beneficiu. Ce se intampla in ghem nu stiu dar albina sa fie.De ce sa nu aducem cat mai repede suficient aer proaspat folosind tiraj natural pe toata inaltimea stupului habar n-am, dar numai cu o gaura de 25 mm pentru aerisire fara urdinis narcotizezi albina de tot.Sunt situatii cand o astfel de gaura intr-un cos de centrala termica face minuni cu tirajul ce initial parea nul si nu e cazul stupului cu cateva zeci de grade.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 05 Feb 2015, 23:03

Cosming aici am citit .Cartea se numeste Stuparitul nou din 1976.
DSC_0776.jpg
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 05 Feb 2015, 23:26

...
DSC_0777.jpg 1.jpg
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 05 Feb 2015, 23:28

Continuare
Fişiere ataşate
DSC_0778.jpg3.jpg
DSC_0777.jpg2.jpg
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 05 Feb 2015, 23:29

Catalin1 scrie:Continuare
Fişiere ataşate
DSC_0778.jpg4.jpg
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Re: Plan constructie stup

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Feb 2015, 23:33

Cataline 1 !!! Nu te superi pe mine !!!
Pe unde mergem noi pe jos , altii au mers demult calare !!!
Experimenteaza si spune-ne si noua !!!
Dar , fa cumva . si nu-ti pierde timpul aiurea !!!
Fereasca Sfantul , sa ajungi sa nu vezi padurea din cauza copacilor !!!
Te rog sa nu te superi si sa nu crezi nimic urat despre mine !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Plan constructie stup

Mesajde SorinDaniel » 22 Mar 2015, 12:31

Urdisul superior trebuie facut la 2/3 de fundul stupului, pe o lungime de 10 cm si inaltime de 10 mm. Se poate ierna foarte bine in pat rece si binenteles urdinisul de jos inchis si fundul cat mai etans .
Din experienta mea as spune ca iernarea cu urdinis superior prezinta mai multe avantaje. Punctez cateva :
- familia se apara mult mai bine de furtisag;
- iese mai repede la zborul de curatire;
- consum scazut de miere si iernare mai linistita; ce ai scris de CO2 este corect .
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Plan constructie stup

Mesajde dantat » 30 Mai 2015, 21:31

Atentie mare la generalizari.
Daca fundul este cu sita a.v., subarul de tabla probabil nu este perfect etans, iar un urdinis superior poate fi fatal.
Latimea urdinisului superior nu trebuie sa depaseasca 1 cm/ rama albine (stranse in ghem de iernare). As zice sa nu fie mai mare de 5 cm lungime/ 8-9 mm inaltime. De asemenea, ramane de inteles CAND se inchide urdinisul inferior. Trebuie sa existe un zbor de orientare pentru cel superior. Altfel, in iarna, la primul zbor de curatire, avem sau nu avem surprize ?
Atentie mare cand si cum se jongleaza cu cele 2 intrari altfel riscam sa ramanem fara albine.
Sistemul canadian se bazeaza de asemenea pe 2 urdinise, zapada acoperindu-l pe cel de jos, ramane cel de sus pentru aerisire si curatire.
Am vazut multi stupari cu stupi ce au PODISOR cu aceasta fanta. Insa capacul imbraca podisorul si acopera fanta, aceasta avand atunci rol doar de aerisire. Multe variatii pe aceasta tema. Eu prefer jonglerii cat mai putine.
Sanatate.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Plan constructie stup

Mesajde Catalin1 » 25 Iul 2015, 17:14

Multumesc dantat,
Stupii tai sunt prevazuti cu urdinis superior? La ce distanta este facut la tine? Cati cm de la marginea superioara a lazii?
Catalin1
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Dec 2014, 21:40

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori