Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Revizia generala de primavara 2015

Mesajde ovidiu8403 » 09 Mar 2015, 08:39

Ei nah ... sa ma umflu umpic in pene de incepator ce sunt deschid un topic. Ieri mai pe fuga la 11-12 grade fac revizia sumar-generala (prima rama evaluez mancarea a 2 a 3 la mana puietu rapid scos-bagat inapoi) , am mancare in ei, si in medie puiet 2-3 rame de toate natiile de la ou la capacit, matci f bune ce au umplut marginasele fetele exterioare dar si o pensionara rau ce ponteaza prea multi trantori , cred ca se vrea schimbata timpuriu. Situatia o evaluez ok. Nu am pierderi de fam. sau matci . Turta proteica si dai inainte ... ;)
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde Kodrea » 09 Mar 2015, 19:10

Primul tratament cu varachet cand ?
Avatar utilizator
Kodrea
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Mar 2013, 20:37
Localitate: Vorniceni-Botosani

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde comi » 09 Mar 2015, 20:12

Cand temperatura exterioara ajunge la plus 12 grade Celsius.
Asa scrie parca in prospectul de la varachet!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde gabimihai » 11 Mar 2015, 21:43

Eu as zice ca tratamentul se face cand noaptea temp. stabilizata la min. 10 grade, albine rasfirate, altfel apar problemele. Revizia de primavara, toti ne gandim, dar cand?, pai sa vedem cum evolueaza vremea. Pana anul trecut o faceam in jur de 18-20 martie, anul trecut nici vorba, frig si ploi, revizie pe 10 aprilie, anul acesta se pare ca va fi ca anul trecut, in putine zone din tara vor fi conditii prielnice pentru revizie pana la sf. lui martie. Vom vedea.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde peterneamt » 11 Mar 2015, 22:36

Corect . Atât controlul cuiburilor cât şi tratamentele antivarooa cu amitraz se fac când albinele nu se mai află în ghem (temperatura diurnă peste 14 grade C) .Hrănirea cu sirop deasupra cuibului...... se face când albinele încep să aducă polen zilnic. Hrănirea cu sirop dat după diafragmă......se face cînd temperatura minimă nocturnă este peste 8 grade C. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde FlorinBee » 12 Mar 2015, 01:28

Daca ar fi sa luam in considerare temp minina nocturna de 8 grade, abia peste o luna am putea sa le administram sirop in hranitor :roll:
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde peterneamt » 12 Mar 2015, 08:37

FlorinBee scrie:Daca ar fi sa luam in considerare temp minina nocturna de 8 grade, abia peste o luna am putea sa le administram sirop in hranitor :roll:

Poţi pune hrănitorul uluc la marginea cuibului şi apoi diafragma.......dar......mai bine în ramă . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde martanul » 12 Mar 2015, 22:50

FlorinBee scrie:Daca ar fi sa luam in considerare temp minina nocturna de 8 grade, abia peste o luna am putea sa le administram sirop in hranitor :roll:

taichii peste o luna va inflori rapita si altii vor pune caturile de recolta daca matale peste o luna vrei sa incepi stimularea revizuiesteti calendarul lucrarilor ,natura este in startblocuri peste 10 zile ai sa fi uimit cum a progresat ieri au carat polen de la corn ,la corcodus se vede mugurul alb ,frasinul sta sa pocneasca ,caisul timpuriu are mugurul alb,ieri am vazut in stupina lamium purpureum sta sa infloreasca si eu ca de fiecare data sunt in urma cu tamplaria :oops:
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde Donbazil » 12 Mar 2015, 23:20

ovidiu8403 scrie:Ei nah ... sa ma umflu umpic in pene de incepator ce sunt deschid un topic. Ieri mai pe fuga la 11-12 grade fac revizia sumar-generala (prima rama evaluez mancarea a 2 a 3 la mana puietu rapid scos-bagat inapoi) , am mancare in ei, si in medie puiet 2-3 rame de toate natiile de la ou la capacit, matci f bune ce au umplut marginasele fetele exterioare dar si o pensionara rau ce ponteaza prea multi trantori , cred ca se vrea schimbata timpuriu. Situatia o evaluez ok. Nu am pierderi de fam. sau matci . Turta proteica si dai inainte ... ;)



Sal'tare!

Apai ori e "sumara" ori e "generala" ca asa, nici cal nici magar .....
Da' mai stii!...Poate se mai schimba tehnica apicola! :o :shock: :?:

Sal'tare!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde martanul » 12 Mar 2015, 23:37

apoi ca si o complectare spun si eu principalele lucrari din stupina
1-CFP =control fugitiv de primavara
2CPP=control principal de primavara
3CVX3X=control de vara
4CPT=control principal de toamna
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde kio » 22 Mar 2015, 20:04

Prima deschidere de cuiburi pe anul asta. Din 5, 3 cu puiet pe 4 rame din 6. Unul, cu puiet pe 3 rame si albina mai putina - trecut o rama marginasa dupa diafragma, redus la 5 rame. Al cincilea, stupul campion ani la rand, puiet pe 1 (una) rama! Nu mi-a venit sa cred!!! Acum o luna, cand i-am pus turte, avea condens dupa diafragma mai mult decat ceilalti si credeam ca a luat-o inainte cu ouatul, ca de obicei. Zboara foarte bine, are miere si aduce polen, regina pe rama cu puiet. Am trecut o rama marginasa dupa diafragma si am intepat capaceala cu furculita, asa ca a ramas pe 5 rame. Incerc sa inteleg ce se intampla...
Avatar utilizator
kio
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Apr 2011, 08:17
Localitate: Fieni

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde Florin Dobre » 22 Mar 2015, 22:27

kio scrie:Al cincilea, stupul campion ani la rand, puiet pe 1 (una) rama! Nu mi-a venit sa cred!!!

O fi ajuns matca la fundul sacului. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Revizia generala de primavara 2015

Mesajde kio » 22 Mar 2015, 23:08

2008 - regina din botca de salvare;
2011 - schimbare linistita;
2013 - unificat cu alta familie fara regina;
2014 - divizat; regina batrana a continuat cu o familie care acum e ok! deci, regina de 1 an... Nu prea a luat gene bune de la mama sa. O schimba albinele, cu siguranta. Il tin sub observatie.
PS. 2009 - 2013 productii record (2,5 caturi 1/2, in stationar!).
Intra in iarna cu albina relativ putina dar in primavara se dezvolta exploziv. Cuminte, harnica, era o incantare sa o urmaresti...
Avatar utilizator
kio
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Apr 2011, 08:17
Localitate: Fieni


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori


cron