Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2015, 02:34

"Alt Stupare", de ce nu stai in banca ta?!?
Tu chiar nu pricepi ca... de patru generatii... v-ati degenerat?!?
Esti MODERATOR, asta insemnand si faptul ca te intereseaza traficul pe acest forum...
Daca ai verticalitate de "stupar", afiseaza toate postarile tale - din ultimii doi ani - ca sa vada toti membrii ce contributie desteapta ai adus acestui forum...(ca sa nu dam nastere la interpretari)!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde paul » 14 Mar 2015, 07:31

Andrei, alt stupar are afisate 2641 de mesaje in care a spus multe. Tu ai putin peste ... 2500, in care ai spus putine.Ma refer la ... apicultura. Chiar daca alt stupar a folosit un stil mai personal,a fost onest in postari si cei care aveau ceva mobila prin mansarda au inteles exact ceea ce a vrut sa exprime. Drept e ca nu prea-i genul care sa mangaie pe crestet suficientii si laudarosii ... Eu unul trebuie sa recunosc ca am avut foarte multe de invatat de la el , de la Ioan Guist (criticii tai) si de la multi altii de pe aici . Nu-mi amintesc sa fi retinut ceva de la colegul Vulpea care-si aroga o anumita varsta (se pare ca trebuie sa mai astepte pasarile calatoare care aduc in cioc ... intelepciunea),inafara faptului ca a intrat pe acest forum doar pentru a plati niste polite! :oops:
Iarasi vei spune probabil pe celalalt forum ca sunt un pupincurist. Nu-i cunosc personal nici pe alt stupar, nici pe Ioan Guist, de fapt, inafara de Genutzu si Ioan Puiu nu am cunoscut pe nimeni face to face. In schimb, v-am cunoscut pe toti virtual observandu-va si analizandu-va postarile si mi-am permis sa trag niste concluzii (cele de mai sus). In ceea ce te priveste ... daca n-ai fi asa orbit de orgoliu, ai putea fi un interlocutor destul de agreabil.
Parerea mea . :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde kiloz » 14 Mar 2015, 07:56

Muntoiu.Radu scrie:
" acel " greu al apiculturi "are inca albine dupa jumatate de secol "- da, are niste mate lesinate, mortalitate in fiecare iarna, miere cumpara din piata, etc. Exista un proverb vechi - "cine nu are batrani sa-si cumpere". Asta era valabil pana cum 1-2 secole cand nu se schimba nimic si tinerii faceau aceleasi lucruri ca si batranii. Azi (nu numai in apicultura), cine nu are batrani, sa fuga de ei cat poate, sunt un pericol public (cu mici exceptii).


Daca n-ar fi fost batrinii aia din apicultura, si la ora actuala stupareai in buduroaie sau in cosara! Dar probabil si pentru albine era mult mai bine! Cindva si batrinii aia au fost tineri, dar probabil cu altfel de gindiri!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde alt stupar » 14 Mar 2015, 09:51

La ora 1.34 A.M. ignatov andrei scrie:"
Daca ai verticalitate de "stupar", afiseaza toate postarile tale - din ultimii doi ani - ca sa vada toti membrii ce contributie desteapta ai adus acestui forum...(ca sa nu dam nastere la interpretari)!!!

Deci clar... dupa ora 24 toate mâţele sunt negre ;)
Deci intratat de puternic te obsedez incat sa vii cu sugestii dintrastea... sa afisez inca odata toate postarile mele ? :shock:
Si ma rog... unde ai dori sa le "afisez" ? In pagina personala a matale e bine ???

Auzi ? Dar nu-i mai simplu sa dai un click aici search.php?author_id=57&sr=posts si iaca... le ai afisate la orice ora din zi sau din noapte, cand doresti matale ? ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Mircea_63 » 14 Mar 2015, 12:02

Iata istoria acestui "mă":

Muntoiu.Radu scrie:Am zis ca nu mai postez reply-uri pe forumul asta dar nu pot sa las oamenii mai putin informati sa induca lumea in eroare.

"in natura merge ursu toamna si pune polistiren pe linga faguri" - nu ma, in natura au pereti de lemn de 5-10-20cm si un singur urdinis cum am facut eu. Adaposturi mai rele nu au decat daca nu gasesc in primele 2 zile de la roit. 2cmm de polistiren extrudat au acelasi efect ca 10cm de lemn.

"dupa care il bandajeaza cu material textil deasupra"- nu ma, in natura lemnul (deseori putrezit) de deasupra absoarbe umiditatea emanata de ghem. Asta fac paturica si catul puse deasupra in impachetarea mea.

"dupa ce a strins familia pe 5 rame" -in natura familia nu se extinde pe 10-12 rame ca in cutiile noastre si nu trebuie "restransa".

"Ma intreb cum de albinele vecinilor tai se pun pe vizite spre stupina ta taman in Noiembrie" - nu ma, nu vine nici o albina in stupii mei, se intalnesc ele la cules. Asa se transmit parazitii Varroa - de pe planta urca pe albina.

" acel " greu al apiculturi "are inca albine dupa jumatate de secol "- da, are niste mate lesinate, mortalitate in fiecare iarna, miere cumpara din piata, etc. Exista un proverb vechi - "cine nu are batrani sa-si cumpere". Asta era valabil pana cum 1-2 secole cand nu se schimba nimic si tinerii faceau aceleasi lucruri ca si batranii. Azi (nu numai in apicultura), cine nu are batrani, sa fuga de ei cat poate, sunt un pericol public (cu mici exceptii).


alt stupar scrie:Mah... pericol public sunt astia asemeni tie... si nu numai in apicultura !
Vai de ele albine, pe ce maini ajung ! :evil:


vulpea scrie:alt stupar:vrei sa-mi "traduci" sensul lui mah ?.cine iti da dreptul sa scri de maniera asta ?


Alt stupar l-a parafrazat (imitat pe intelesul tuturor) pe Muntoiu. Cata vreme a folosit in mod repetat Muntoiu acest cuvant, n-a fost bai. In momentul in care l-a folosit @alt stupar, s-au gasit revoltatii de serviciu.
Care este explicatia? Am gasit doar doua explicatii si nu stiu care este cea corecta:
1. Prostia!
sau
2. Ranchiuna din motive personale!
Daca cineva cunoaste vre-o alta explicatie, il rog frumos sa o expuna.

In cele din urma, data fiind varsta d-lui Vulpe si a d-lui Ignatov, sunt nevoit sa-i dau dreptate lui Muntoiu. cine nu are batrani, sa fuga de ei cat poate.
Ai dreptate Radule, odata cu varsta, unii se strica la cap.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde SorinDaniel » 15 Mar 2015, 20:45

In ceea ce priveste pe cei batrani, din partea mea tot respectul. Chiar daca uneori nu pot sa fiu intru totul de acord dar respect parerea lor, experienta si anii.
Cred ca asa este normal, mai devreme sau mai tarziu vom ajunge si noi ca ei ...
Iar daca este vorba de gasit "explicatii" nu cred ca este vorba de nici una dintre cele doua. Poate mai degraba prea multe posturi acide la parerea colegului Muntoiu.
Este metoda expusa de el buna sau nu, cred ca mai degraba ani putini de experienta si entuziasmul expuneri au iritat nejustificat pe uni dintre noi. Stupii inca nu au iesit din iarna asa ca trebuie sa asteptam concluziile de final. Sigur pe cine intereseaza asta ...
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:30

22 Martie 2015

Inca e frig, dar vine primavara :
Fişiere ataşate
a.jpg
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:32

Albinele zboara acum aproape in fiecare zi si deci ventileaza involuntar stupul si deci mucegaoiul nu se mai poate forma. Asa ca am luat jos caturile. S poate vedea clar diferenta intre cele care nu au avut crapaturi sau paturici/polistirene prea scurte care au lasat aerul sa circule si cele care au avut. Tot mucegaiul s-a format in timpul gerurilor de Anul Nou si a evoluat dupa aceea. Cele care nu au avut umezeala (probabil nu aveau puiet) de Anul Nou nu au mai facut mucegai pana azi.
Data fiind greutatea sigilarii perfecte a imbinarilor dintre diferitele corpuri si faptul ca lemnul crapa si se deformeaza iarna, s-ar putea sa folosesc folie de plastic deasupra (la podisor) :
Fişiere ataşate
b2.JPG
b1.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:32

3-4 :
Fişiere ataşate
b4.JPG
b3.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:33

5-6 :
Fişiere ataşate
b6.JPG
b5.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:33

7-8 :
Fişiere ataşate
b8.JPG
b7.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:34

9-10 :
Fişiere ataşate
b10.JPG
b9.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:35

11-12 :
Fişiere ataşate
b12.JPG
b11.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:35

13-14 :
Fişiere ataşate
b14.JPG
b13.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:36

15 :
Fişiere ataşate
b15.JPG
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu.Radu » 24 Mar 2015, 10:36

De vreme ce acum au nevoie de caldura mai mult decat de aer proaspat, am redus urdinisurile si am incercat sa sigilez total podisorul :
Fişiere ataşate
c2.jpg
c1.jpg
Muntoiu.Radu
 
Mesaje: 36
Membru din: 06 Ian 2015, 16:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori