Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: parafinarea lazilor

Mesajde lucky5strike » 30 Noi 2011, 15:38

Daca se pune aracet de calitate, nu cred sa fie probleme la desprindere...

Pe de alta parte, nu neg ca in filmulete nu am vazut decat parafinarea pe corpuri mici, deci unde
nu s-a umblat cu uluc si lamba!

Mie imi surade productivitatea operatiunii, bate orice pistol!

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: parafinarea lazilor

Mesajde Adrian Galofteanu » 01 Dec 2011, 20:30

Eu pana acum am parafinat stupi facuti din 2 feluri de panouri:
1. - Panouri cumparate lemn masiv - molid, produse la Sweighoffer;
2. - Panouri din lemn de molid si din lemn de tei facute de mine. Teiul uscat natural, molidul uscat la uscator.

La varinta 1 nu am avut nici un fel de probleme, am parafinat cu mentinere max 2 minute si lazile s-au comportat foarte bine.

La varianta 2 (tei) a avut surpriza ca dupa o mentinere mai mare decat de obicei (~5 minute) sa observ ca in anumite zone ale imbinarii lamelelor se desprinsesera din lipitura.

Aracetul este de calitate.

Verific aracetul din cand in cand astfel: - dupa uscare aracetul trebuie sa devina sticlos iar pentru a fi pe deplin convins ca avem un aracet de calitate, lipim doua bucati de lemn si dupa cateva ore incercam sa rupem in zona lipiturii. Rezultatul trebuie sa fie o ruptura a lemnului din zona lipiturii sau de oriunde dar niciodata desprinderea pe zona lipita.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: parafinarea lazilor

Mesajde SorinDaniel » 26 Ian 2016, 01:56

Din pacate, nu s-a mai scris nimic despre parafinarea stupilor.
Sunt interesat de acest subiect. Am incercat si eu anul trecut si a fost ok.
As vrea sa stiu daca apar in timp dezavantaje .
Mai practica cineva aceasta metoda ? Ce probleme ati intampinat ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: parafinarea lazilor

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2016, 17:22

Ia topicul in fata, Sorin...

Acum 5-6 ani, fondurile pt achizitii lazi noi erau consistente. Lazile aflate in comert erau de o calitate cel mai adesea jalnica. Am in portofoliu 175 de asemenea lazi, in timp "pilite" ici colo in atelierul propriu... sa le fac functionale. A le parafina pe astea, ar fi fost vanare de vant...

De atunci, calitatea lazilor a mai crescut, ca si tamplarii stupari... astfel ca pastrarea loc cat mai mult timp poate fi o optiune valabila.

Deci, altele sunt datele problemei de aici inainte.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: parafinarea lazilor

Mesajde SorinDaniel » 31 Ian 2016, 23:27

Pana acum am dezifectat lazile vechi cu soda caustica si flambare. Lemnul a rezistat destul de bine dar este un procedeu care mananca destul timp. Acum am comandat 100 de caturi care vreau sa le parafinez. Nu vreau sa mai folosesc vopsea asa ca sper ca parafina sa fie o solutie mai buna. Aceste caturi le folosesc numai in pavilion. Inainte de a introduce catul in parafina voi verifica umiditatea lemnului, sper sa fie sub 14 % .
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: parafinarea lazilor

Mesajde SorinDaniel » 10 Mar 2016, 09:04

Am inceput parafinarea si caturile se comporta bine.
Parafinez timp de 3 min. la peste 150 gr. C
La temperatura de 180 gr. C. cu timp mai mare, au aparut crapaturi pe lungimea lemnului. Vina mea ! :cry:
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: parafinarea lazilor

Mesajde octavianpopescu » 23 Oct 2017, 10:52

Nu am posibilitatea (e prea complicat pt mine) sa fac baie de parafina in care sa scufund stupii.dar daca o topesc si o dau cu trafaletu ca pe vopsea o fi bine?!o fi mai bine decat cu vopsea?
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: parafinarea lazilor

Mesajde cristi_vidican » 23 Oct 2017, 11:08

octavianpopescu scrie:Nu am posibilitatea (e prea complicat pt mine) sa fac baie de parafina in care sa scufund stupii.dar daca o topesc si o dau cu trafaletu ca pe vopsea o fi bine?!o fi mai bine decat cu vopsea?

Decât să faci asta, mai bine lucrezi gratis pentru mine 1 lună. :lol:
Parafina trebuie să ajungă la o anumită temperatură și să intre în lemn.
așa că, mai bine dai cu o vopsea bună.
Mă suni pe mine și-ți zic una bună, bună și ieftină. Nu e cea mai ieftină, dar la banii tăi ...
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: parafinarea lazilor

Mesajde SorinDaniel » 26 Oct 2017, 21:18

Daca stupii stau afara atunci eu recomand doua maine de grund si doua de vopsea. Tratati asa am avut stupii pe stationar care s-au pastrat bine peste 10 ani.
Parafina nu se da cu pensula. Scopul este ca la peste 150 gr. C sa intre in structura lemnului. Cu pensula va curge vara, la soare.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori