Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rame mucegaite?

Mesajde vali.anghel » 25 Mar 2015, 12:34

Va salut...am niste rame de cuib cu miere ce le-am pastrat peste iarna pentru a stimula in primavara cu rama dupa diafragma. Problema e ca au pe ele un fel de praf de culoare cenusie, cred ca este mucegai. Mai pot baga acele rame in stup? Sau scot mierea din ele si le dau la reforma?
Incerc sa atasez jos o imagine cu o rama.
Fişiere ataşate
rama 1.jpg
rama cuib
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Rame mucegaite?

Mesajde mirel » 25 Mar 2015, 12:40

baga fara probleme , ala nu e mucegai...e ''bruma'' ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Rame mucegaite?

Mesajde TDI » 25 Mar 2015, 15:21

Rama din poza nici macar nu a avut puiet pe toata suprafata, coronitele sunt inca albe...
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Rame mucegaite?

Mesajde Doru89 » 25 Mar 2015, 15:50

Dupa mine ar mai duce inca un sezon daca se vede clar lumina prin fundurile celulelor si eu cateva asa zici is vechi dar nau nici 2 sezoane pentru ca au fost de miere o perioada,cand is negre se vade de la o posta nu au varful celulelor gri.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Rame mucegaite?

Mesajde Florin Dobre » 25 Mar 2015, 19:23

Toamna sortez ramele. Ramele care au suprafete cu celule de trantori, fagure deformat ori celule ingrosate se duc la topit.
Fagurii goi prin care nu trece lumina au aceeasi soarta.
Primavara mai fac o sortare.
:idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Rame mucegaite?

Mesajde daffid mihailov » 25 Mar 2015, 19:38

Las-o ma ca merge-asa! Regina prefera ramale negre. Stie ea ce stie.
Unii vor abline mici, altii vor albine mari. :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rame mucegaite?

Mesajde paul » 25 Mar 2015, 19:43

Parerea mea ... o rama PERFECTA pentru imprimavarare !
Prefer sa largesc cuibul NUMAI CU ASTFEL DE RAME ! Albinele ... stiu de ce ! ;)
LE ... pentru cei mai catolici decat papa ... o albina putin mai micuta nu prezinta un dezavantaj, ba din contra, acea camasuiala este formata din straturi succesive de propolis care se stie ca este antiseptic, antifungic , anti ... Despre ce vorbim ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Rame mucegaite?

Mesajde Florin Dobre » 25 Mar 2015, 19:48

In plus se simte si prietenul nostru varroua mai inghesuit in celulele alea mici. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Rame mucegaite?

Mesajde vali.anghel » 25 Mar 2015, 19:54

Sa inteleg ca pot baga astfel de rame dupa diafragma,cel putin pentru stimulare. Vad ca la introducerea ei in cuib, pentru ouat, parerile sunt impartite. Este o rama de 2 ani...asta ar fi al 3-lea an de folosinta...si ultimul ma gandeam eu. Aveam de gand sa o folosesc pt ca nu am prea multe rame negre.
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Rame mucegaite?

Mesajde Florin Dobre » 25 Mar 2015, 20:00

Dupa diafragma merge brici...initial zgariata usor, apoi(când se incalzeste bine vremea) descapacita.
O poti baga si in cuib dar doar daca esti mai jupan decat papa. :lol:
ghitacusman scrie:riscul meseriei pentru cei care le prefera :lol: .

Pana dai cu capul de ceva tare. Apoi te indrepti catre catolicism.:D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Rame mucegaite?

Mesajde paul » 25 Mar 2015, 20:06

vali.anghel scrie:Sa inteleg ca pot baga astfel de rame dupa diafragma,cel putin pentru stimulare. Vad ca la introducerea ei in cuib, pentru ouat, parerile sunt impartite. Este o rama de 2 ani...asta ar fi al 3-lea an de folosinta...si ultimul ma gandeam eu. Aveam de gand sa o folosesc pt ca nu am prea multe rame negre.

Eu bag astfel de rame ca cea din imagine la largirea cuibului primavara ! Zgarii cu furculita mierea, o stropesc cu putin sirop inmiresmat cu ceai sau protofil si o asez langa ultima rama cu puiet. GARANTAT intr-o saptamana este ouata din leat in leat.
Nea Ghita, este un fapt binecunoscut ca sindromul VSH se manifesta cu mai mare amploare la puietul depus in celula mica!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Rame mucegaite?

Mesajde iunicu » 25 Mar 2015, 20:08

Rama aia nu e neagra. Este numai un efect optic datorat expunerii. In schimb capaceala prezinta mucegai alb si pe alocuri verde. Eu am bagat asfel de rame in stup dar zgaraiate cu furculita. Au curatat tot.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Rame mucegaite?

Mesajde daffid mihailov » 25 Mar 2015, 20:12

Daca tot vreti sa faceti ceva, inainte sa o bagti in stup, o puteti sterge cu o carpa pe unde e mierea capacita.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Rame mucegaite?

Mesajde alt stupar » 25 Mar 2015, 20:21

fratioare, ia si foloseste rama aia unde vrea sufletelu lu matale - in cuib, dupa diafragma la descapacit, la roii care-i vei face.... unde vrei !
Nu are nici pe dracu.... garanteaza altstupar !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Rame mucegaite?

Mesajde iunicu » 25 Mar 2015, 20:46

Am rame din 2012 care sunt roscate. Au stat mai mult la margine. Nu varsta e decisiva ci numarul de eclozionari. Eu zic sa mai faca o poza cu focus pe celulele de jos si cu blitz. Cine a apreciat grasit da o bere.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Rame mucegaite?

Mesajde Closcutz » 25 Mar 2015, 22:27

1 Rama din topic n-are pic de mucegai(din ce se vede). 2 Se poatre folosi fara probleme. 3 E chiar o rama ok, dupa parerea mea.
Off topic...Tot ce-am cumparat la inceputul carierei de apicultor (atat familii cat si roi) aveau o problema serioasa la capitolul rame si in plus de asta, am bagat ca ursul la cladit in fiecare an ca sa depasesc pragul psihologic de 100; asa ca stiu foarte bine ce inseamna familii cu rame numai noi, dar si rame din timpul lu` bunica.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori