Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valigorj » 25 Mar 2015, 22:49

siropel marca NEWMARK cumva?
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 25 Mar 2015, 22:52

CLUBUL deținătorilor de MEA-uri se extinde.

Fundurile din foto vor lua mâine drumul Blajului, ... pentru dezvoltarea unor stupine MEA. ;)

ZECE negrii mititei, ... negrii vor fi de albină ! :)
Fişiere ataşate
14273122587840.jpg
Funduri MEA .
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 25 Mar 2015, 22:53

valigorj scrie:siropel marca NEWMARK cumva?

Da, da ... ! :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 26 Mar 2015, 09:25

activ scrie:
florind scrie:albina a inceput ponta inainte sa urce in corpul 2 ceea ce a fortat-o sa ramana in corp 1

EXCLUS ... !!!

Şi dacă ... albina n-ar fi început ponta sau, altfel spus, înainte de a începe ponta ar fi dorit să urce în catul 2 ... unde ar fi urcat ??? ... fiindcă, după cum se poate vedea în imaginile de mai sus, în ramele din catul 2 nu mai era o celulă necăpăcită. DECI ?!?! ... cade această abordare profană.
"Aici" suntem cu stupul în față, nu cu cartea în brațe.
Deci ... viața bate filmul. ;).

ÎNTREBAREA ... care aş fi vrut să v-o pun, retoric bineînțeles, nu este ... De ce nu a urcat albina în cat, după o iarnă întragă ? ... fiindcă răspunsul la întrebarea asta îl ştiu mai bine ca orcare altul, având toate datele problemei, ci ... Pe câtă miere (rame cu miere) a iernat această familie şi cât a consumat ? ... în condițiile în care atunci când am deschis-o mai aveaun catul 2 plin cu miere căpacita pâna la ultima celulă ... iar în catul 1 mai avea cel puțin 4-5 rame adunate de miere ... şi aceasta în proporție de 80% căpacită.



Salut

Pentru ca sa intelegi anumite aspecte ale apiculturii precum si a intui actiunile unui ghem de iernare trebuie sa studiezi bazele apiculturii in primul rand dupa care este nevoie de ani de experienta
Ghemul de iernare nu se misca pe rame asa cum se misca albina vara pe rame
Ghemul de iernare la un stup in pat rece nu se misca de la stanga la dreapta sau invers ci din fata in spate si jos sus. Degeaba are mancare in stanga daca nu are mancare deasupra .
Cand ghemul ajunge la leatul superior o parte din albina este intre corpuri si deasemenea pe primele celule din corpul superior, daca distanta dintre corpri o permite si deasemenea temp o permite.

Ca obs , din ceea ce ai scris mai sus nu cred ca sti mare lucru
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 26 Mar 2015, 09:30

activ scrie:
florind scrie:alta obs - diferenta intre leat inferior corp 2 si leat superior corp 1 trebuie sa fie intre 6mm si 8 mm

Asta e observație pretabilă sectiunei PAGINA APICULTORULUI ÎNCEPĂTOR .

Dacă ar fi cum zici tu, ar fi trebuit ca măcar jumătate din stupii MEA să fi întâmpinat probleme în a urca în catul 2 pe perioada iernării (ca cea expusă mai sus) ... în condițiile în care caturile şi ramele stupilor MEA au fost făcute în acelaşi timp,la acelaşi tâmplar, din acelaşi lemn şi după aceleaşi dimensiuni .

În plus ... garantez că distanța între leațul de sus al ramelor din catul 1 şi leațul de jos al ramelor din catului 2 în unele locuri depăşeşte 10 mm .
Dar dacă pregătirea multietajaților de iernat se face când trebuie (august - septembrie) albina mai are timp şi vreme să facă crescături, chiar umplute cu miere, între cele 2 caturi, crescături care vor facilita trecerea ghenului pe timpul iernii dintrun cat în altul ... sau dacă pentru pregătirea pentru iernare cuibul nu va suferii modificări (ex.- cazul stupului MEA) şi vor fi făcute doar complectări cu miere iar cescăturile dintre caturi făcute în sezonul activ rămân intacte, ... sau dacă se va opta la construcția ramelor pentru lețuri mai supțiri pe înălțime şi lățime, ... sau prin introducerea între leațurile cu pricina a unor crenguțe care să faciliteze urcare albinei de pe un leaț pe celălalt.



Salut

Merci pentru apreciere

Nu ma deranjeaza ca mai facut incepator , incepatori suntem tot timpul in acest domeniu
Dar vreau sa fac o observatie : Un incepator ca mine a facut in 2013 10 to miere iar in 2014 cand a fost cel mai dur sezon am facut 6 to miere
Daca vrei si dovezi suna te rog la Dobre - Tremot si fiii sa ai si certitudinea calitatii

Eu am spus ca asta e distanta optima pentru ca un ghem sa treaca in orice conditii din corpul inferior in cel superior si nu cu ajutor gen crengute , fagurasi scarite etc
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 26 Mar 2015, 09:31

activ scrie:
florind scrie:ce este peste 8 mm si temp scazute afara albina nu trece chiar daca are corpul full de miere


OARE ... ?!?!

Eu zic că reuşita trecerii ghemului dintr-un cat în altul depinde de mult mai mulți factori.



Oare !!!!? Si care sunt acestia ?????

Sa ne luminezi si pe noi cei incepatori
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 26 Mar 2015, 09:34

activ scrie:
florind scrie:
din experienta ca si teoria recomanda rame mai inchise la culoare pentru cuib ; dar cand e vorba de foame nu se mai pune problema

Pentru multietajați ... lucrurile se schimbă.

Dacă ai catul 1 în care s-a format ghemul rama închise la culoare aproape goale cu mâncare ... şi catul 2 cu rame albe pline cu miere căpăcită ... se va întâpla următorul fenomen : albina îşi va căra mâncare din catul 2 jos în catul 1pe ramele negre în perioadele mai calde ale iernii, începând de toamna târziu, ... iar în condițiile unu ger aspru de lungă durata (2-3 săptămâni) după ce va epuiza toată mierea din corpul 1de pe ramele negre unde se afla ghemul ... riscă să nu poată urca în corpul 2 după miere, murind de foame în catul 1.



Ce aprecieri la rece si fara experienta faci

Daca ramele din cat 2 sunt capacite tu crezi ca o sa urice albina sa descapaceasca si sa duca mierea in corp 1?

Cand pregatesti familiile de iernare prin aranjarea ghemului si a hranei ?????
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 26 Mar 2015, 09:38

activ scrie:
florind scrie:normal la ME cuibul trebuie format prin grija apicultorului intre corpuri

TOT RESPECTUL !!!
Singura ... şi ce-a mai inteligentă observație .



Interesanta apreciere

Vorbesti ca de obicei dar nu sti ce vorbesti

Lasa pe altii pentru aprecieri : gen Pupemea, Valter, Pab

Iti urez un an foarte bun, butoaie pline si gandeste de mai multe ori inainte sa faci aprecieri la anumite adrese

si anume : DOCUMENTEAZATE si EXPERIMENTEAZA nu dupa ureche cum rezulta din aprecierile tale
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 26 Mar 2015, 09:48

Domnu activ

imi pare rau ca ti-am transmis cateva cuvinte mai grele dar asta e : plata si rasplata

vreau sa mai adaug cateva obs pe aceasta pagina (si ultimele) : ieri a avut loc la Baicoi o intalnire a apicultorilor ce colaboreaza cu Tremot si a venit un apicultor (ing) din Gorj care a spus ca apicultura este de mai multe feluri printre care si apicultura pe internet.

Aceasta apicultura este foarte nociva pentru multi incepatori "ca si mine" , de ce ?
Pentru ca sunt induse erori grave , nu din rea intentie ci din superficialitatea unora.

Propunerea mea este ca cine doreste sa invete apicultura sa studieze teoria foarte bine , sa o inteleaga si in timp va capata si experienta necesara pentru a da lectii altora.

toate cele bune
butoaie pline
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde teinegru64 » 26 Mar 2015, 13:11

florind scrie:Domnu activ

Imi pare rau ca ti-am transmis cateva cuvinte mai grele dar asta e : plata si rasplata


Aline unde ii gasesti pe astia cu tonele???...de miere.Se zice ca cel de scoate tona...de miere nu mai sta pe internet.Doar daca are MEA. :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 26 Mar 2015, 22:22

florind scrie:Ghemul de iernare la un stup in pat rece nu se misca de la stanga la dreapta sau invers ci din fata in spate si jos sus. Degeaba are mancare in stanga daca nu are mancare deasupra .

Ca obs , din ceea ce ai scris mai sus nu cred ca sti mare lucru

:oops:
STIE . :D
D-ta postezi avand in fata un DB nu un ME(variatiuni mea/mer); cand o sa te plictisesti de gaurit rame DB pt o buna iernare o sa intelegi avantajul ramei mici(vireaza stanga -dreapta ) .
Cand isi formeaza ghemul in fata nu mai merge in spate la umezeala si aer viciat in veci . ;) (DB)
Lasa 3.14 albine intr-o cutie(DB) cu AV sau aerisita in draci si rame pline sa vezi ca isi formeaza ghemul sus pe speteze si daca prinde cald coboara(adica ''invers'') daca nu ..nu .
La inceput nu mi-a placut ME/MEA acum DA ; Alin mi-a placut din prima :D .
Va salut pe amandoi .
-'13 =10 T si '14 =6 T nu-i rau ; M Bals !?= apicultura e profitabila .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florind » 27 Mar 2015, 08:24

nae scrie:
florind scrie:Ghemul de iernare la un stup in pat rece nu se misca de la stanga la dreapta sau invers ci din fata in spate si jos sus. Degeaba are mancare in stanga daca nu are mancare deasupra .

Ca obs , din ceea ce ai scris mai sus nu cred ca sti mare lucru

:oops:
STIE . :D
D-ta postezi avand in fata un DB nu un ME(variatiuni mea/mer); cand o sa te plictisesti de gaurit rame DB pt o buna iernare o sa intelegi avantajul ramei mici(vireaza stanga -dreapta ) .
Cand isi formeaza ghemul in fata nu mai merge in spate la umezeala si aer viciat in veci . ;) (DB)
Lasa 3.14 albine intr-o cutie(DB) cu AV sau aerisita in draci si rame pline sa vezi ca isi formeaza ghemul sus pe speteze si daca prinde cald coboara(adica ''invers'') daca nu ..nu .
La inceput nu mi-a placut ME/MEA acum DA ; Alin mi-a placut din prima :D .
Va salut pe amandoi .
-'13 =10 T si '14 =6 T nu-i rau ; M Bals !?= apicultura e profitabila .



Domnu' Nae nu am DB , din 2003 am numai ME cu AV - formatul cuibului 2 corpuri 3/4 si mai departe corpuri de 1/2 - si iernez fara podisor lemn si cu suber-ul bagat
am adoptat acest sistem cu 2 de 3/4 si restul de 1/2 tocmai pt a-mi facilita transportul respectiv manipularea

observatiile care le-am facut mai sus sunt din experienta mea , poate la dv se intampla altfel , asta e

sanatate si butoaie pline
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 27 Mar 2015, 10:46

florind scrie:
nae scrie:
florind scrie:Ghemul de iernare la un stup in pat rece nu se misca de la stanga la dreapta sau invers ci din fata in spate si jos sus. Degeaba are mancare in stanga daca nu are mancare deasupra .

Ca obs , din ceea ce ai scris mai sus nu cred ca sti mare lucru

:oops:
STIE . :D
D-ta postezi avand in fata un DB nu un ME(variatiuni mea/mer); cand o sa te plictisesti de gaurit rame DB pt o buna iernare o sa intelegi avantajul ramei mici(vireaza stanga -dreapta ) .
Cand isi formeaza ghemul in fata nu mai merge in spate la umezeala si aer viciat in veci . ;) (DB)
Lasa 3.14 albine intr-o cutie(DB) cu AV sau aerisita in draci si rame pline sa vezi ca isi formeaza ghemul sus pe speteze si daca prinde cald coboara(adica ''invers'') daca nu ..nu .
La inceput nu mi-a placut ME/MEA acum DA ; Alin mi-a placut din prima :D .
Va salut pe amandoi .
-'13 =10 T si '14 =6 T nu-i rau ; M Bals !?= apicultura e profitabila .


Nae nu am DB , din 2003 am numai ME cu AV ...
observatiile care le-am facut mai sus sunt din experienta mea , poate la dv se intampla altfel , asta e

Pe pagina ta ai afirmat ca fac ''misto'' , ce e neserios in postarea mea ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 08 Mai 2015, 21:45

MEA-riada continuă ... ! :)
Fişiere ataşate
2015-05-08 21.22.44.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 08 Mai 2015, 22:07

Așa arată azi un cat de MEA ... pus la începutul culesului de rapiță numai cu foițe (faguri artificiali).
Fişiere ataşate
2015-05-08 21.40.37.jpg
2015-05-08 21.43.35.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 10 Mai 2015, 11:14

Același cât de MEA de mai sus, cu miere de rapiță ... pregătit de extras. ;)
Fişiere ataşate
2015-05-10 11.07.53.jpg
Cat MEA înainte de extrasul de la rapiță.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori