Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde Closcutz » 26 Mar 2015, 22:54

Pentru 40000 de coco trebuie 12000 SO(o familie este cotata 52,26) de unde rezulta ca trebuie sa ai minim 230 stupi. C-o fi mult, c-o fi putin judecati dvs. Da cred c-ati vrea sa stiti cati stupi trebuie pt suma maxima de 50000 iepuroi :?: O nimica toata, vreo 575 de familii.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde daffid mihailov » 26 Mar 2015, 23:22

Cei care au avut masura 112 nu mai pot accesa si noua masura chiar daca s-a terminat sau au reaziliat contractu. De cei cu 141 nu zice nimic. Oare daca este in desfasurare, mai pot accesa noua masura? Mai am o nelamurire, trebuie sa fii angajat pe raza localitatii unde ai exploatatia, dar trebuie sa si traiesti exclusiv din exploatatia detinuta, sau se admite si un al 2-lea job?

Multumesc
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde Closcutz » 26 Mar 2015, 23:29

Din ce am citit poti avea alt job, dar sa fie pe raza localitatii unde este exploatatia agricola.
Cei care au avut sau au 112 nu mai pot accesa 6.1. Sa ai 141 si apoi 6.1 nu pare logic sa fie admis, asta intelegndu-se dintre randuri: masura se numeste instalarea tinerilor fermieri si in consecinta daca ai ferma de cativa ani(cu toate actele, inregistrata, stupii in registru agricol nu vad unde mai e instalarea). Si daca citesti ghidul solicitantului ai sa mai gasesti si altele, dar vorba aceea: incercarea moarte n-are!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde dorindafi » 27 Mar 2015, 11:48

cu 2/3 luni in urma citeam pe un sait despre 6.1 ca pot fi acesate fondurile si de catre un membru al familiei , adica preluare de afacere
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2015, 12:22

dorindafi scrie:cu 2/3 luni in urma citeam pe un sait despre 6.1 ca pot fi acesate fondurile si de catre un membru al familiei , adica preluare de afacere

In noua masura NU se poate face asa ceva si NU poti nici sa preiei ferma de la cineva ce a accesat 112/141... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde geangu » 27 Mar 2015, 13:34

Care este problema daca tatal cedeaza fiului exploatatia ? din contra, ai punctaj mai mare daca se preia o exploatatie integral.Singura conditie este ca exploatatia respective sa nu fi accesat 112 sau 6.1.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde daffid mihailov » 27 Mar 2015, 19:40

Am fost azi la consultant si am inteles. Ce de conditii artificiale s-au creat ca sa-ti storci mintea cum sa fentezi sistemul. Instalarea tinerilor fermieri e doar o chestie despre cum sa treci afacerea de pe un nume pe altul. Nimic mai mult. As fi mers pe incurajarea celor care au inceput cu 141, tineri. Insa, sa mai discut despre cum ar fi fost daca...nu are nici un rost.

Prin absurd, un tanar vrea sa preia o ferma apicola de 230 stupi, e o investitie enorma. Numai sa fie ruda sa aibe mare incredere( insa aici poate intra la creare de conditii artificiale in cazul in care nu se preia integral), pentru ca se trece totul pe numele tanarului, inclusiv terenul, pomii si animalele din exploatatie. Deci...?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2015, 20:38

INSTALAREA TÂNĂRULUI  FERMIER  
Etapa I: Înregistrarea tânărului fermier la Oficiul Registrului Comertului ca
microîntreprindere/întreprindere mică
, cu obiect de activitate în domeniul pentru care
solicită sprijin în cadrul submăsurii 6.1, cu maximum 24 de luni înaintea depunerii cererii
de finanţare
(între timp, fermierul pregătește planul de afaceri, organizează  activităţile
administrative, achiziționează bunuri pentru noua întreprindere, etc.).  
Această  etapă  trebuie să  fie încheiată  înaintea depunerii cererii de finanţare pentru
această sub‐măsură;
2.2 Condiţii minime obligatorii pentru acordarea sprijinului
Pentru a putea primi sprijin în cadrul submăsurii 6.1, solicitantul sprijinului trebuie să 
îndeplinească următoarele condiţii:
să se încadreze în categoria microîntreprinderilor și intreprinderilor mici;
 deține o exploatație agricolă cu dimensiunea economică cuprinsă între 12.000 și 50.000 SO
(valoare producție standard conform ultimului calcul valabil la momentul depunerii cererii
de finanţare);
 deține competențe și aptitudini profesionale, îndeplinind cel puțin una dintre următoarele
condiții:
o studii medii/superioare în domeniul agricol/veterinar/economie agrară;  
o cunoștințe în domeniul agricol* dobândite prin participarea la programe de
instruire/ certificat de competenţe dobândite ca urmare a experienţei (ANC),
sau
o angajamentul de a dobândi competențele profesionale adecvate într‐o perioadă 
de    grație de maximum 33 de luni de la data adoptării deciziei individuale de
acordare a ajutorului
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde daffid mihailov » 27 Mar 2015, 23:59

N-as prea fi vrut sa-i dau dreptate lui Proapis, dar cam asa sta treaba cu microinteprinderile...Dati un ochi si pe propunera la noul cod fiscal pe 2015 pentru IMM-uri. :D

O seara faina!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde geangu » 28 Mar 2015, 10:15

Asta ne mai lipsea sa ne facem si microintreprinderi !
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde adytza » 29 Mar 2015, 03:49

Pai avem doua situatii privind impozitarea PFA si I.I. cu obiect de activitate cresterea albinelor:
1. Ca microintreprindere conform acestei interpretari
: "http://www.fonduri-ue.ro/poscce/fonduri_structurale/pdf/Intrep_legate_si_partenere_25_08.pdf"
Dau un singur citat:"1.1 Sunt o intreprindere?
Primul pas pentru a va califica drept IMM sau întreprindere mare este sa fiti
considerati intreprindere.
In concordanta cu noua definitie, o intreprindere este "orice entitate angajata intr-o
activitate economica, indiferent de forma sa legala".
Aceasta formulare nu este noua. Ea reflecta terminologia folosita de Curtea Europeana
de Justititie in deciziile sale. Fiind inclusa formal in recomandare, scopul noii definitii pentru
IMM este acum clar evidentiat. Prin urmare, persoanele fizice autorizate, asociatiile familiale,
parteneriatele si asociatiile angajate intr-o activitate economica pot fi considerate
intreprinderi.
Factorul determinant este activitatea economica, nu forma legala."

2. Totusi conform codului fiscal ne incadram la venituri agricole deci suntem impozitati la norma de venit.Avem articole special in lege pentru asta, adica de la art. 71 in sus, inclusiv referirile la familiile de albine

In sprijinul acestei afirmatii ar mai fi si acest extras din codul fiscal: "ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.
"
PFA si I.I. nu sunt persoane juridice
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde tudorascu » 29 Mar 2015, 11:31

Foarte bune aceste precizari. Cu multumiri aditza.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde mariusman » 04 Apr 2015, 19:47

buna ziua!
vin in intampinarea dumneavoastra cu o mare nevoie de ajutor si cu problema mea,care pare una personala, dar are legatura cu masura 112. Am depus in 2010 pentru masura 112 si m-am incadratla 24000 euro. Anul trecut in primavara am luat si transa a doua. Problema este una de alt nivel. Doresc sa renunt la proiect si sa dau toti banii inapoi pentru ca am de gand sa parasesc tara, asta dupa ce am fost parasit eu de sotie care este si gravida in aceste momente :cry: si vreau sa-i fiu alaturi. Nu proiectul este cauza,ci mediul de acasa, nu reusesc sa creez armonie intre membrii familiei.
Intrebarile mele ar fi: la suma pe care am primit-o, care sunt penalizarile pe care trebuie sa le suport? in cat timp trebuie sa platesc banii? ce alte obligatii mai am ? unde pot afla mai multe detalii?
ajutati-ma! chiar sunt disperat... :cry:
mariusman
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Apr 2015, 19:02

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde jiji » 04 Apr 2015, 20:38

mai bine dai la un prieten sa ti continue proiectul fra sa vorbesti cu cei de la apdrp si mai vi la ultima vizita si gata
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde cristi-serban » 05 Apr 2015, 09:12

Mariusman ;;; vei putea fi controlat doar daca ai ghinion sa fi tras la sorti pt un supracontrol cu pers de la comisia europeana, in rest 2 ani ca maine trec si scapi de treaba;;;; doar sa pui declaratiile la ANAF o data pe an, platesti impozitul ;;; cu albinele faci o intelegere cu cineva sa va fie bine la amandoi.
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Masura 6.1 2014 - Vechea Masura 112

Mesajde proapis13 » 05 Apr 2015, 10:32

Vedeti ca voi,beneficiarii M112,sunteti in monitorizare timp de 3 ani dupa ultima transa de plata :!: :shock:
Asta inseamna ca in otice moment puteti fi controlati fiscal si fizic pe teren la stupina ....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori