Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2015, 22:31

Murinhio scrie:http://contabilul.manager.ro/a/14749/pfa-urile-vor-fi-impozitate-cu-435-codul-fiscal-la-raport-clasamentul-schimbarilor-propuse-pentru-2015.html

NU are a face cu APICULTURA link-ul de mai sus :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Murinhio » 27 Mar 2015, 23:20

proapis13 scrie:
Murinhio scrie:http://contabilul.manager.ro/a/14749/pfa-urile-vor-fi-impozitate-cu-435-codul-fiscal-la-raport-clasamentul-schimbarilor-propuse-pentru-2015.html

NU are a face cu APICULTURA link-ul de mai sus :!:

Eu cred ca are... Cei mai multi apicultori au Pfa si guvernantii nostri se gandesc sa ne cam impoziteze. Cel mai mult pe cei care nu au angajati 1530 lei +3% din venit. Cam mult totusi
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2015, 23:32

Murinhio,APICULTURA este impozitata la norma de venit...mai intereseaza-te :!:
...cand ai timp citeste Art 52 din Codul Fiscal....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2015, 23:38

...si inca una gaselnita din noul Cod Fiscal....
I.M.M.-urile ,in afara de cei 3% or sa plateasca la Fisc 500 ron/ luna in plus....
La cei ce vor sa acceseze M 6.1. se cere ca mai intai,tanarul fermier sa mearga la ORC
sa se inregistreze ca microintreprindere sau intreprindere...deci I.M.M. :!: :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde geangu » 30 Mar 2015, 16:49

Mai sus spuneai ca apicultura este impozitata la norma de venit !
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde tudorascu » 30 Mar 2015, 17:06

Orice IMM ,indiferent de activitate se supune noului cod fiscal. Cred ca a fost gandita dinainte. Oricum stiau ei ca cine preia ferma o ia de sot sau parinti,asa ca s-au gandit sa impoziteze noii fermieri. Au renuntat la faptul sa nu ai servici ,dar platesti CAS-uri in doua locuri . Si parca trebuie sa pastrezi exploatatia 7 sau 10 ani.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde geangu » 30 Mar 2015, 18:08

Noul Cod Fiscal este mult mai favorabil pt. noi, din cate am citit eu, nici nu mai este nevoie de evedenta contabila pt. PFA . Cat priveste chestia cu microintreprinderea, eu inteleg aceasta notiune ca pe un concept, mai ales ca In legatura cu definitia intreprinderii: Legea nr. 346/2004 a fost modificata si completata prin Legea nr. 62/2014 (MO 328/06.05.2014) care, printre altele, modifica art. 2 dupa cum urmeaza:
Art. 2. – (1) În sensul prezentei legi, prin întreprindere se înţelege orice formă de organizare a unei activităţi economice, autorizată potrivit legilor în vigoare să facă activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii, în scopul obţinerii de venituri, în condiţii de concurenţă, respectiv: societăţi reglementate de Legea societăţilor nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, societăţi cooperative, persoane fizice autorizate, întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale şi întreprinderile familiale, autorizate potrivit dispoziţiilor legale în vigoare, care desfăşoară activităţi economice.
(2) Prevederile prezentei legi sunt aplicabile şi asociaţiilor şi fundaţiilor, cooperativelor agricole şi societăţilor agricole care desfăşoară activităţi economice.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 30 Mar 2015, 19:42

tudorascu scrie:Orice IMM ,indiferent de activitate se supune noului cod fiscal. Cred ca a fost gandita dinainte. Oricum stiau ei ca cine preia ferma o ia de sot sau parinti,asa ca s-au gandit sa impoziteze noii fermieri. Au renuntat la faptul sa nu ai servici ,dar platesti CAS-uri in doua locuri . Si parca trebuie sa pastrezi exploatatia 7 sau 10 ani.

Noua M.6.1. interzice ce am subliniat cu rosu,de aceea ai la dispozitie 24 de luni
sa devii fermier si sa te scolesti pana la depunerea planului de afaceri :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde tudorascu » 30 Mar 2015, 22:21

Si cum poate accesa un tanar masura ? Cumpara 3-400 de stupi sau 30 de vaci ?
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 30 Mar 2015, 22:26

tudorascu scrie:Si cum poate accesa un tanar masura ? Cumpara 3-400 de stupi sau 30 de vaci ?

Asta ar fi simplu,numai ca de anul acesta NU se poate accesa M 6.1 DOAR CU ALBINE..
aI mai jos adresa masurii si este topic separat pentr M 6.1 in forum...
http://portal.apdrp.ro/informatii_gener ... i_fermieri
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde tudorascu » 30 Mar 2015, 23:18

Multumesc proapis pentru link. Eu nu ma incadrez de aceea nu l-am citit, dar cu noile prevederi sunt sigur ca se vor accesa maxim 10% din banii destinati masurii tinerilor fermieri.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde akmm » 31 Mar 2015, 09:34

tudorascu scrie:Orice IMM ,indiferent de activitate se supune noului cod fiscal. Cred ca a fost gandita dinainte. Oricum stiau ei ca cine preia ferma o ia de sot sau parinti,asa ca s-au gandit sa impoziteze noii fermieri. Au renuntat la faptul sa nu ai servici ,dar platesti CAS-uri in doua locuri . Si parca trebuie sa pastrezi exploatatia 7 sau 10 ani.

Pai si la spital cand mergi iti face doua injectii in loc de una.Ca platesti in doua locuri.
E o goana disperata dupa bani in toata lumea.Cica s-au intors extraterestii, ne-au aratat filmele de cum se ocupau de noi inca de la inceput si acum suntem datori sa le dam dijma.Evident nu bani, ci ceva ce se cumpara cu ei...Poate ne zice Modi cum sta treaba.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde tudorascu » 31 Mar 2015, 15:03

Cine-i Modi?!!!!
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde daffid mihailov » 31 Mar 2015, 18:54

Vine cu foncirea. Cine? ANAF-ul.

Nu stiu de ce am impresia ca nici macar nu-i intereseaza cat se colecteaza din acele bonuri. Ii intereseaza doar sa dipsara micile afaceri, ca asa cresc vanzarile marilor corporatii. Nu se leaga cumv si cu alte masuri, 3 exploatatii pentru un "tanar" la pret de una"? Oferta!

Se pare ca terapia de soc abia a inceput si eu credeam ca a trecut criza. :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde peterneamt » 01 Apr 2015, 08:16

daffid mihailov scrie:Vine cu foncirea. Cine? ANAF-ul.

Nu stiu de ce am impresia ca nici macar nu-i intereseaza cat se colecteaza din acele bonuri. Ii intereseaza doar sa dipsara micile afaceri, ca asa cresc vanzarile marilor corporatii. Nu se leaga cumv si cu alte masuri, 3 exploatatii pentru un "tanar" la pret de una"? Oferta!

Se pare ca terapia de soc abia a inceput si eu credeam ca a trecut criza. :lol:

Da..... cine-i acolo ? -Ana !- Ana şi mai cum ?- Ana f. !!!
Mai mulţi bani o să colecteze de la sărăntoci şi găinari decât de la cei cu iahturi şi pişcine ,,,,,,,,,,''că de şi ei e deştea cu bani''....... !!! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde talex » 01 Apr 2015, 23:08

nomele de venit pentru activitati agricole

http://codfiscal.net/41123/normele-de-v ... i-agricole

Desi in titlu apare anul 2014, daca dai click pe Galati, vrancea, buzau, braila, tulcea, constanta, apar normele de venit pentru 2015
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


cron