Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 10 Apr 2015, 22:49

Pentru tratamente sau folosit atat substante permise dar si interzise. Cunosc multe cazuri care au folosit si cazuri care nu au folosit . Acum sunt tot in tabere diferite , cu pierderi sau fara .
Un caz aparte : cineva a pierdut populatia a doua pavilioane , la analize a reiesit ca familiile d-lui au suferit de .. Loca europeana . Curiozitatea ca nu au supravietuit peste iarna .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 10 Apr 2015, 22:56

Varroua a fost de fapt cireasa de pe tort . In vara trecuta ceva a afectat albina adulta , ca urmare si-a pierdut din capacitatea de intretinere a puietului , o parte din puiet a murit nu de boala ci de neingrijit, odata mort a aparut infectie la nivelul puietului , gen LE . Populatia de varroua s-a situat in limite relativ normale , dar scazand numarul de albine paduchii au devenit foarte numerosi pentru populatia de albine ramasa , si cum doar paduchii au fost vizibili cu ochiul libet toata lume a dat vina pe ei .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde TDI » 10 Apr 2015, 23:23

La mine in zona sunt pe o raza de un km in jur de 200 de familii care nu sunt tratate sau sunt tratate o singura data in septembrie.
Anul trecut dupa tratamentele din toamna si din primavara si de dupa răpită, salcam, tei, la floarea soarelui, una din cele mai bune familii dupa primul tratament au picat 1000 de acarieni, al doilea 300, al 3-lea 250 si tot înainte încă 3 tratamente. Reinfestarea e masiva.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Mishu05 » 10 Apr 2015, 23:29

Confirm treaba cu reinfestarea. Pe una din vetre la primele 3 tratamente au cazut masiv. La al 4-lea si al 5-lea, din ce in ce mai putini. La al 6-lea iarasi explozie. De unde nene? De la vecini. Alte 2 vetre un pic mai izolate, dupa primele 2-3 tratamente mai cadeau maxim 10-15 paduchi , s-a linistit treaba.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alin75 » 11 Apr 2015, 06:26

Nu am auzit, nu am văzut stupină distrusă 100%. Am văzut stup mort de foame ---> cel puțin 2 pumni buni de albina moarte în celulă, restul picate pe fundul cutiei; am văzut stup deranjat de ceva (era mișcat de pe poziție)---> toate albinele căzute pe fundul cutiei. Colegul spune că erau toți căzuți pe fundul cutiei...... Deci?
D-nul Adi, dezvoltați putin ideea cu polenul.
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde sorin_s2003 » 11 Apr 2015, 06:28

alt stupar scrie:
sorin_s2003 scrie:Da, am recoltat polen,dar ff putin,cam 3 kg.z.

in ce perioada ?
De hranit cand ai hranit ?

Am hranit cu cca 7 kg sirop 2:1 per familie in luna august.Am terminat cam prin 25 august.
sorin_s2003
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Sep 2012, 08:32
Localitate: Ideciu de Sus, Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alin75 » 11 Apr 2015, 07:08

alin75 scrie:.....
D-nul Adi, dezvoltați putin ideea cu polenul.

Erau ceva "scăpări" pe la "întâlnirile de seara", mi-am amintit după ce am scris!! Scuze!
Paște Fericit!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Mihnea 97 » 11 Apr 2015, 08:27

Citesc cu ingrijorare si nu imi vine sa cred cit de mare e rata mortalitatii la uni stupari . Anul trecut 2014 am suferit un tratament aviochimic surpriza la culesul de rapita , ce sa va zic am fost terminat , substanta iesita la analiza a fost lambda cihalotrin in acel moment am zis ca sa terminat capitolul apicultura , dar cu multa rabdare si unificari am inceput tratamentele cu tot felul de retete noi si vechi incepind cu vitamine si terminind cu sucul de ceapa si bineinteles tratamentul antivaroua cu furetto . Culesurile principale au fost dezastuase , tot timpul se schimbau matcile , un dezastru. A venit toamna din 50 de familii la rapita am intrat la menta cu 41 de familii vai de capu'lor , cind a inflorit menta , o frumusete , a venit apa mare si a pus 30 de cm de apa peste ea , pastura 0 . Am intrat in iarna cu tema , in timpul iernii am avut 1 singur zbor de curatire serios in rest nimic pina in primavara , alte emotii. In ianuarie prima turta erau toate prezente la apel , a doua turta in februarie efectiv complet , am iesit cu fruntea sus din iarna .
In schimb cei cu care am fost la menta au pierdut 50% din efectiv nu pricep care a fost cauza.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Dragos2006 » 11 Apr 2015, 08:36

In balta asta toamna a fost multa miere de mana .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Mihnea 97 » 11 Apr 2015, 10:44

Dragos2006 scrie:In balta asta toamna a fost multa miere de mana .


Cred ca asta e motivul ratei mare de mortalitati in zona mea , eu cred ca am scapat datorita tratamentelor administrate cu sirop de zahar.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde proapis13 » 11 Apr 2015, 10:54

Mihnea 97 scrie: Cred ca asta e motivul ratei mare de mortalitati in zona mea , eu cred ca
am scapat datorita tratamentelor administrate cu sirop de zahar.

Sunt interesat de un stfel de tratament,mai multe detalii daca se poate... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Mihnea 97 » 11 Apr 2015, 12:01

Fiecare administrare de sirop a avut in compozitie si suc de ceapa impreuna cu vit. C si extract de plante , alte administrari au avut in compozitie Apicomplex , si asa mai departe . Iar in colectia de reviste " Apicultura in Romania" , din ani '83, '84 ,'85 , '86 si '87 (colectie pe care am primit-o de la un stupar care nu mai e printre noi ) am gasit multe retete si experiente ale apicultorilor din perioada de aur care combinate cu cele de actualitate m-au ajutat sa imi "repar" familiile de albine dupa incidentul cu Lambda Cihalotrin .
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde amina » 13 Apr 2015, 01:38

eu am pierdut 14 din 109 , 2 au murit iar restul au ramas fara regina si i-am unificat dar sincer ma asteptam deja erau notati din toamna cu probleme,tot anul m-am chinuit cu roiurile pt. ca nu se fecundau reginile,sper sa fie bine dar intradevar am o cunostinta care a ramas din 85 cu....1,am vazut cu ochii mei,aveau miere, nu am gasit o explicatie care sa ma multumeasca,..............vreau sa va spun ce am patit anul trecut la 3 zile dupa ce a inflorit salcamul pt. a fi vigilenti ,din pacate eu am aflat tarziu ,..deci cand era in toi la salcam au stropit cu avionul cei de la dsv pt,. capuse fara sa anunte ,mortalitatea a fost destul de mare ,am ramas fara culegatoare si nu numai eu ,foarte multi pe o raza destul de mare, dar ce putem noi sa le facem lor va doresc un an bun cu familii puternice si cu butoaie pline
amina
 
Mesaje: 95
Membru din: 05 Iul 2011, 22:13
Localitate: iasi

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mundumio » 13 Apr 2015, 14:27

Pana cum:
0% mortalitate
3 familii cu cate 2 rame de puiet(din 20). Au schimbat reginele dar nu stiu cand, probabil toamna tarziu, nu mai erau marcate de anul trecut.
Restul zic eu ca sunt prea puternice, cate 5 rame pline de puiet, cuibul blocat cu polen(nu fac pastoral).
Tratamente au primit 4 sedinte in toamna, ultimele doua cand nu mai aveau puiet cu Taktic.
Mancare au primit doar in toamna sirop cu ceai de menta. Acum am pus la cei trei ceva apifonda .

De vecinul cu sacul peste stupi, mortalitate 100%.

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde almasel » 13 Apr 2015, 19:44

Din cate am vazut sambata... cred ca am scapat de greutati (cel putin pana la toamna)!
Bilant:
*86 familii intrate in iarna
*am facut o unificare in iarna (matca pierduta, mancare ioc), pentru a evita bezmeticirea si perderea totala am unificat cu un roi mai amarat.
*un roi a iesit la 1 martie doar pe doua rame, e in crestere, isi revine frumos
Cu alte cuvinte am iesit cu 85 de familii, acum au puiet la greu, mancare la fel.
Sambata am vazut cate 1-2 rame blocate cu polen; de asemenea, a inceput timid culesul la papadie, urzica moarta, corcodus. Urmeaza "grosul" pomilor fructiferi; sper sa fie, caci rapita in zona mea nu prea este, deci stam acasa pana la tei.
Mancarea (miere sau zahar) si tratamentele (Taktic) sunt sfinte. Restul tine de flerul fiecaruia sau de felul cum intelege fiecare situatia.
Despre "cum a fost" sunt povesti stuparesti (cum sunt si alea vanatoresti); om vedea cum o sa fie pe viitor! Previziunile pentru salcam nu sunt prea bune in Banat, se anunta ploi si furtuni, cel putin asa zice accuweather si astia nu prea gresesc. Bine ar fi ca anul asta sa nu o nimereasca.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mellis » 14 Apr 2015, 01:08

Tot vorbim de creșterea numărului de varroa. Era un studiu amintit la tratamente parca - de Ackm - despre fundul AV prost construit ce duce la cresterea numărului paraziților. Posibil sa fim in acest caz? Supoziții sunt multe.
Am mai citit ca vecinii bulgari ar ar fi in top printre tarile cu multi paraziti..
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori