Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde cristi_vidican » 12 Apr 2015, 14:42

7Rame scrie:eu imi fac al 2-lea RMN la coloana, hernie. Ele sunt de capul lor!

Cred că acesta e cel mai mare coșmar al unui stupar: să te apuce hernia de disc primăvara.
Am avut și eu dureri în iarnă, dar văd că totul e ok. Nu știu ce a fost și, de frică, nici n-am întrebat.
Însănătoșire grabnică.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde zip2006 » 12 Apr 2015, 18:11

Fratilor din 2013 octombrie dorm pe o usa de sifoner cu o patura peste ea nu mai am nimic ,imi amortea degetul mare de la piciorul drept ,dupa o saptamina pe TAMBAL a disparut ,ma feresc de frig (curent) si astazi am umblat cu fes la 22 grade si infofolit dar nu mai am probleme ...cind ii vad pe unii ca umbla cu SALELE GOALE MA APUCA ZGRIBULICIUL feritiva de vinturile care crede-ti ca va racoresc sau sa mergeti cu geamul deschis la masina ...boala curata ..sanatate maxima .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde csaa » 14 Apr 2015, 09:22

Am matci care au pontat pe aproape toata suprafata ramei, din leat in leat, dar si matci care au pontat pe mai multe rame cate 1/3-1/4 din rama. Le-am restrans cuibul acum o luna (am lasat ramele cu puiet plus doua rame marginase cu miere). Ca si numar de rame cu puiet la ora asta.....am familii cu 5 rame de puiet, cu 4 (majoritatea), dar si cu 3 rame de puiet.
Sper ca alea cu 5 rame sa nu roiasca cand o ploua la rapita
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde pngflorin » 14 Apr 2015, 09:32

Nr mediu de rame la mine in stupina este de 3 (75% acoperire), anul asta nu am stimulat cu sirop, doar turte Beefonda si o turta cu proteina.De o luna insa descapacesc ramele de miere pe care le-am pastrat.
Cules insa frumos la pomi fructiferi atat de nectar cat si polen.....insa nopti f reci, iar ziua vant puternic.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde thomas » 14 Apr 2015, 19:04

La mine media e de aproximativ 3r. In functie de populatie. Cei cu albina putina au ouat 50-80% din rama, iar cei cu albina multa au rame ouate 90%. Cel mai bun (1 :D) are 9 rame si 5 de puiet ouata foarte frumos. Polen la greu si ceva nectar. De-abia incep fructiferii.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde DoarEu » 19 Apr 2015, 13:26

La mine , la un stup(singurul de altfel :lol: ) am 3 rame cu puiet in toate stadiile(2 cu capacit si 1 cu oua si larve)
Eu zic ca e bine din 5 rame......
Sanatate!
Le : Rame 1/1
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 19 Apr 2015, 21:33

DoarEu scrie:La mine , la un stup(singurul de altfel :lol: ) am 3 rame cu puiet in toate stadiile(2 cu capacit si 1 cu oua si larve)
Eu zic ca e bine din 5 rame......
Sanatate!
Le : Rame 1/1


E bine,cu putin noroc:**vreme favorabila**)obtineti in jur de 10 kg la salcam II....rapita*KAPUT*
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde talex » 19 Apr 2015, 21:39

o medie de 3 rame am si eu, am si cativa cu 4 si unu cu 5, insa majoritatea au 3
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde DoarEu » 20 Apr 2015, 06:43

tiih scrie:
DoarEu scrie:La mine , la un stup(singurul de altfel :lol: ) am 3 rame cu puiet in toate stadiile(2 cu capacit si 1 cu oua si larve)
Eu zic ca e bine din 5 rame......
Sanatate!
Le : Rame 1/1


E bine,cu putin noroc:**vreme favorabila**)obtineti in jur de 10 kg la salcam II....rapita*KAPUT*

Nici nu se pune problema de scos miere....fie salcâm II fie FS
Eventual de deblocat cuiburile ca altfel......
Oricum mă bazez pe înmulțire decât pe producție
Sănătate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 20 Mai 2015, 23:04

M-am uitat si eu astazi precum ... calicu-n traista,dupa ceva miere de rapita, rapita care s-a cam gatat si salcamul care inca n-a inflorit. ;) Miere cam putina in caturi si prea multa-n cuiburi (coronite de 4-5 degete in partea superioara a ramelor, capacita ... ca toamna ;) ). Stiti vreo metoda cum le-as putea determina s-o verticalizeze ??? In schimb ... puiet pe 8-9 rame la majoritatea ! ;)
Nu am vazut botci (i-am verificat pe toti) ! :P
Sambata ii duc la salcam ( acum ma rog sa infloreasca pana atunci ;) ).
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde mausica » 20 Mai 2015, 23:11

paul scrie:M-am uitat si eu astazi precum ... calicu-n traista,dupa ceva miere de rapita, rapita care s-a cam gatat si salcamul care inca n-a inflorit. ;) Miere cam putina in caturi si prea multa-n cuiburi (coronite de 4-5 degete in partea superioara a ramelor, capacita ... ca toamna ;) ). Stiti vreo metoda cum le-as putea determina s-o verticalizeze ??? In schimb ... puiet pe 8-9 rame la majoritatea ! ;)
Nu am vazut botci (i-am verificat pe toti) ! :P
Sambata ii duc la salcam ( acum ma rog sa infloreasca pana atunci ;) ).

stai bine,si eu am stat inainte de rapita f bine(chiar prea bine din moment ce au facut nebunii),am tras si miere,am facut si roiuri,la S1 f slab la mine in zona(de extras nici nu se punea problema),mutat la S2 si a inceput promitator.sper sa tina vremea si atunci e f bine . daca nu mai trag o tura de roi
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Florin Dobre » 20 Mai 2015, 23:40

Se pot zgaria coronitele si ar fi nevoite s-o mute. Eu i-as lasa asa Paul. La ce sa-mi verticalizeze rapita? Nu mai bine verticalizeaza direct salcâmul in cat si rapita ramane pentru ele? :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde nicus » 21 Mai 2015, 00:03

Paulica, zic si eu asa de o teorie :

Inainte de rapita aveai coronitele astea asa de generoase?
Daca da, insemana ca acolo se afla ceea ce ai administrat in pungi si nu rapita sau ceea ce a fost peste iarna. Unde sa puna si ele saracele atata cules ? :D
(Acolo pe langa pungi poate se mai aplica si metoda ceea a trioletului, pentru desfacere de cuib)
Daca nu, albina asta stie si asta e limita/pragul ei. Acum este pusa pe blocat de cuib si evacuare spatiu 10R/DB (Cata albina ai in cat/caturi?). Trebuie albina care sa mearga mai suuus.
Am rugamintea sa anunti ziua in care vezi prima botca. Cred ca nu i departe.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Closcutz » 21 Mai 2015, 00:13

paul scrie:M-am uitat si eu astazi precum ... calicu-n traista,dupa ceva miere de rapita, rapita care s-a cam gatat si salcamul care inca n-a inflorit. ;) Miere cam putina in caturi si prea multa-n cuiburi (coronite de 4-5 degete in partea superioara a ramelor, capacita ... ca toamna ;) ). Stiti vreo metoda cum le-as putea determina s-o verticalizeze ??? In schimb ... puiet pe 8-9 rame la majoritatea ! ;)
Nu am vazut botci (i-am verificat pe toti) ! :P
Sambata ii duc la salcam ( acum ma rog sa infloreasca pana atunci ;) ).

Daca ai gol de cules mare intre rapita si salcam sa te tii: vor fi botci pentru tot nordul Moldovei!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 21 Mai 2015, 08:09

nicus scrie:Paulica, zic si eu asa de o teorie :

Inainte de rapita aveai coronitele astea asa de generoase?
Daca da, insemana ca acolo se afla ceea ce ai administrat in pungi si nu rapita sau ceea ce a fost peste iarna. Unde sa puna si ele saracele atata cules ? :D
(Acolo pe langa pungi poate se mai aplica si metoda ceea a trioletului, pentru desfacere de cuib)
Daca nu, albina asta stie si asta e limita/pragul ei. Acum este pusa pe blocat de cuib si evacuare spatiu 10R/DB (Cata albina ai in cat/caturi?). Trebuie albina care sa mearga mai suuus.
Am rugamintea sa anunti ziua in care vezi prima botca. Cred ca nu i departe.

Nicus ... inainte de a incepe pomii fructiferi , coronitele erau rase. Le-am administrat intre 4 si 6 kg de sirop de caciula. La 10 rame cuib asta inseamna cam 500 g /rama. Cand au inceput fructiferii si papadia era iarasi ...foame. Siropul meu s-a transformat in puiet. Am dus stupii la rapita cu coronite (papadie, pomi) de maximum ... un deget.Acum sunt de ... 4 degete si capacite alb ca la salcam( peste 1 kg)
Pun aceasta situatie pe faptul ca noptile au fost foarte reci. Sapatamana trecuta , dimineata nu erau mai mult de 3*C.
LE ... la o medie de 8-9 rame cu puiet (sub coronita), eu zic ca ar fi ceva albina acolo care sa urce in cat ! ;)
Ultima oară modificat de paul pe 21 Mai 2015, 08:14, modificat 1 dată în total.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 21 Mai 2015, 08:14

Closcutz scrie: Daca ai gol de cules mare intre rapita si salcam sa te tii: vor fi botci pentru tot nordul Moldovei!

Salcamul din fata blocului a inceput sa infloreasca. Estimez cam 3-4 zile pana sa inceapa si cel de acolo de unde vreau sa duc stupii. Vineri jefuiesc ce-i prin caturi si sparg cuiburile cu cate 2 foite fiecare iar sambata seara mut.
LE ... o zi sau poate doua, mai da si rapita aia ceva ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori