Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 18 Apr 2015, 14:57

Buna ziua.Se poate baga o rama goala(fara fa ,fara sarma) in cuib acum?
Am un roi pe 5 rame dadant 1/1 tinuta intr-un stup DB
Acum cateva saptamani i-am bagat o rama scoasa la inceput de martie(era doar putina miere pe ea, capacita) fiindca crestea pe leatul de sus al ramei imediat urmatoare dupa cea cu puiet(aveam o rama de puiet compact, doar intr-un colt putina miere) din cuib.Acum e pe 5 rame dintre care 3 cu puiet.
Acum creste fagure pe cealalta parte dinspre prima rama cu puiet(cel compact,prima rama cu puiet) si o cam cere pe a 6-a
1.Acum intrebarea mea este: Pot sa ii dau o rama goala fara sarma,fara FA ?
Vreau doar sa aiba spatiu de ouat/depozitat polen/nectar fiindca abia au inceput fructiferii.
Albina de acoperire zic eu este destula fiindca e cam neagra(de albina) diafragma(intervalul dintre ultima rama si diafragma) dar nu e pe primul interval dintre peretele stupului si prima rama decat 10-15 albine.
2.Fa pot sa ii bag peste 2 saptamani fiindca atunci am drum...
3.Ar fi bine Fa peste 2 saptamani sau fac mai mult rau?(polen am destul de la fructiferi si la 1-2 zile 250-300 ml sirop 1/1)
M-am exprimat eu mai filozofic dar sper sa intelegeti :))
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde teinegru64 » 18 Apr 2015, 15:42

Nu.Probabil ai diafragma de polistiren.Cum sa ceara a sasea rama?..... cand ai 15 albine pe fata ultimei rame?
Vezi ca in ultimul timp ...prognozele meteo sunt foarte exacte.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Rama goala in cuib

Mesajde Doru89 » 18 Apr 2015, 15:50

Daca diafragma e nearga si pe exterior as baga o rama construita mai nearga ori noua daca ai intre peultima si ultima rama ,tu ai explicat ca rama de la perete nu are multa albina dupa ce am inteles deci poti sa bagi si eu am bagat tot asa dar am verificat si in stadiu e puietul capacit si da mai bine asteapta pana cand trece vremea asta ra si extinde cuibul acum nu are nici un sens,la mine deja sa schimbat radical vremea de la 33-35 ieri la sub 18 azi deci lasai asa 5 zile ori pana cand se indreapta vremea.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 18 Apr 2015, 17:18

Pai si ce sa le fac ca rame construite nu am si cresc pe leatul de sus in draci...d'aia cer a 6-a rama
am spus ca am negru de albina la intervalul dintre ultima rama si diafragma(am de lemn,pfl sau ce naiba o fi...) si au mers cu puietul pana la rama de acoperire(intervalul dinspre cuib)...
Nu am decat sa le bag peste 2 saptamani un FA sa vedem ce fac...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde Doru89 » 18 Apr 2015, 17:57

Pai baga o rama goala intre ultimele rame si o sati creasca eu am crezut ca ai ceva rame si cioare de 5 ani :D.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Rama goala in cuib

Mesajde Arhivistu » 18 Apr 2015, 19:03

Baga-i o rama cu foita daca tot vrei sa ii bagi si crezi ca ii mai trebe o rama...de ce sa bagi una goala? :shock:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Rama goala in cuib

Mesajde cucubau » 18 Apr 2015, 22:10

Daca exista cules , si exista si suficienta populatie vor cladii in ori ce spatiu disponibil in cuib sau in vecinatatea cuibului cu sau fara faguri artificiali .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde iunicu » 18 Apr 2015, 22:35

Dragule, daca nu ai fagure artificial sa pui in rama, baga si o rama goala. Dar insarmeaz-o. Daca fagurele o sa fie frumos atunci o sa ai o rama buna cu fagure armat.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Rama goala in cuib

Mesajde Arhivistu » 18 Apr 2015, 23:28

Daca nu ai un fagure artificial...atunci las-o balta :(
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Rama goala in cuib

Mesajde iunicu » 18 Apr 2015, 23:51

Nu fi asa de aspru. Cu toti stim cum e la inceput, nu ai de nici unele. Nu demult cumparam si eu cate 10 faguri si ma trezeam ca imi mai trebuiesc doua foi si eu mai aveam doar una. Puneam cutterul pe FA si aplicam cate jumatate de fagure pe rama.
Am ramas o data si fara rame si am bagat un leatz superior de la o rama stricata. Au cladit pe leatul ala imediat chiar daca numai celule de trantor.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Rama goala in cuib

Mesajde Aurel1959 » 19 Apr 2015, 10:00

DoarEu scrie:Pai si ce sa le fac ca rame construite nu am si cresc pe leatul de sus in draci...d'aia cer a 6-a rama
am spus ca am negru de albina la intervalul dintre ultima rama si diafragma(am de lemn,pfl sau ce naiba o fi...) si au mers cu puietul pana la rama de acoperire(intervalul dinspre cuib)...
Nu am decat sa le bag peste 2 saptamani un FA sa vedem ce fac...

Asa cum a spus si Iunicu, o rama goala insarmata nu strica.O va cladi cu celule de trantor pe care ulterior poti sa le tai daca le oua.In doua saptamani pot avea cules si neavand front de lucru si spatiu nu ai decat de pierdut.Asa macar produc ceara.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 19 Apr 2015, 13:11

Azi,la un control(de mai devreme) am gasit ouata si rama de acoperire, pe ambele fete. :D
Le-am bagat o rama insarmata intre ultima rama cu puiet si rama de acoperire.
Acum cuibul este asa:
1 Rama de acoperire cu miere
2 Rama cu polen(full polen)
3 Rama goala cu sarma(o sa ma uit daca cresc)
4 Rama puiet(prima cu puiet)
5 Rama puiet
6 Rama puiet si miere(putina, prin colturi, restul este ouata)
Cam asta am acum.....sper sa fi facut bine cu rama insarmata fiindca baga polen la greu si am zis sa aiba unde sa-l puna
Sanatate!

Le: Polen\miere au cam pe toate ramele, polen destul pe langa puiet si miere prin colturi...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde Florin Dobre » 19 Apr 2015, 13:18

Muta rama 1 dupa rama 6 ca sa fie puietul incadrat de rame cu papa. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 19 Apr 2015, 13:20

Florin Dobre scrie:Muta rama 1 dupa rama 6 ca sa fie puietul incadrat de rame cu papa. :idea:


Pai are papa cam pe toate ramele.Daca mut rama 1 dupa rama 6 nu ramane fara miere in partea de unde am luat rama?
Le : Pe rama 2 are doar polen.f. putina miere...
Le2: Matca ce cauta pe rama cu polen?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde catalin_CJ » 19 Apr 2015, 22:17

Spatiu pentru a depune. :roll:
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Rama goala in cuib

Mesajde iunicu » 19 Apr 2015, 23:00

Asculta ce iti spune Florin, incadreaza puietul intre rama cu miere si cea cu polen.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori