Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 22 Apr 2015, 07:57

Nu va complicati cu alte lazi. Sunt de ajuns fagurii. Am vorbit cu oameni de pe dincolo care nu trateaza si folosesc acelasi sistem de lazi ca si cei care trateaza.
Insa nu uitati cel mai important lucru care este selectia. Evitati de asemenea hranirile artificiale exceptand situatiile de urgenta.
Folosing faguri naturali dupa cateva generatii de albine se ajunge la o dimensiune mai mica a celulei. Avand in vedere ca albinele vor fi putin mai mici se practica si o spatiere mai mica intre rame de la 35 la 32 de mm.

La mine au prins destul de bine salcia si corcodusul cateva zile. De cateva zile insa e foarte frig si umed. In stilul asta iara va trebui sa le dau io.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde Bee Happy » 22 Apr 2015, 09:55

aiudeanu scrie: Si in plus, vreau sa incerc stupul hexagonal in acest an!


Spune-ne mai multe despre acest stup hexagonal. Motivatii, avantaje, mod de lucru, tip de rame, etc...
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde Gicuta » 22 Apr 2015, 10:21

aiudeanu scrie:Da, au mai fost schimbari climatice, dar pe vremea aceea albinele erau in scorburi, nu in cutii patrate si cu paduchii pe capul lor! Plus ca nu le lua nimeni mierea, decait eventual ursul, care nu le punea in loc sirop de zahar! daca asta este modul de abordare al problemei, este clar ca unii chiar nu inteleg ce se intimpla!
Toata consideratia pentru celelalte postari, care ating situatii reale pentru noi si mai ales, albinele noastre!
In ceea ce ma priveste, am inceput sa trec familiile pe faguri crescuti natural, dar insarmati, ca sa reziste la transportul in pastoral. Si in plus, vreau sa incerc stupul hexagonal in acest an!

Succes !
PS. Warre mi se pare un pic mai putin costisitor, iar principiile sunt aceleasi ca pentru stupul hexagonal.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 22 Apr 2015, 13:11

Eu am ales Stupul hexagonal pt ca mi-e mai usor sa folosesc pentru zona centrala faguri deja claditi din stupii vechi, albinele vor construi doar cei marginasi, mai mici.
Apoi magazinele vor fi cu fagurii 1/2 pe care iarasi ii am deja!
In plus, la Warre trebuie introduse caturile noi dedesubt, ceea ce pt mine e mai greu, am stimulator cardiac. Si riscul de roire e mai mare la Warre, spatiul e mai strins decat la cel hexagonal, care insa permite restrangeri si el, daca e cazul.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 22 Apr 2015, 19:27

cred ca stupul octogonal este mult mai simplu de construit(are toate elementele identice)si mai ales se apropie cel mai mult de stupul cilindric(vezi familiile de albine din interiorul copacilor).spatiile din colturi sunt ca si inexistente.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 22 Apr 2015, 20:04

Pentru cei ce sustineti stupul hexagonal si octogonal,ce diferenta de volum este intre cele doua :?:
Sunt stupi model Warre si inafara de estetica cu care se lucreaza mai usor si care este mai practic ??
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 22 Apr 2015, 21:31

prin simpla intuitie,iti poti da seama ca stupul octogonal are un volum mai mare decat stupul hexagonal.in nici un caz ambii stupi nu sunt de "tip" Warre.se poate lucra ca stupi DB-LR si mai ales(mai avantajos) ca stupi Layens.ca o remarca personala,ramele centrale mai inguste(25 mm),iar ramele marginale(de stransura)mai late(40 mm).atentie-fara hofmann(cu sipci de distantare-model rusesc).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 22 Apr 2015, 21:59

vulpea scrie:prin simpla intuitie,iti poti da seama ca ....

...simpla mea intuitie imi spune ca esti un...parerolog,asa ca nu contez pe ce scrii...
am cerut info de la cei ce folosesc acest model de stup si strict la subiect...reciteste ce am scris...
hexagonalul stiu ca are 9 leaturi iar octogonalul 10 .... sunt tot stupi model Warre... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 23 Apr 2015, 00:41

cand te-am intrebat daca ai facut scoala la liceul 2 te-ai suparat:hexagonul are 6 laturi,iar octogonul 8 laturi !si iti scriu fara RACA !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 23 Apr 2015, 00:48

PS.nu cred ca a folosit cineva in RO nici "hexagonul" daramite "octogonul" !mai ales folosind rame si nu gen "cosnita"(a se vedea modelul lui Mihai Stupar).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 23 Apr 2015, 07:51

vulpea scrie:PS.nu cred ca a folosit cineva in RO nici "hexagonul" daramite "octogonul" !mai ales folosind rame si nu gen "cosnita"(a se vedea modelul lui Mihai Stupar).

SUNT FOLOSITE AMBELE MODELE...CAUTA SI VEI GASI DACA NU STII ...TE AJUT...
Postarile tale sunt la limita regulamentului...incearca ceva la subiect...daca poti...
Am mai scris la Pagini personale unde am facut liceul... daca stii unde...cauta... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 23 Apr 2015, 09:46

ce are-La limita regulamentului-cu faptul ca te crezi apicultor si care nu sti ca celula fagurelui de albina are 6 laturi si e identica cu un hexagon;chiar nu ma deranjeaza sa MA AJUTI in a-mi arata ce,unde si mai ales cine foloseste asa ceva.STIMA pentru AJUTOR.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde proapis13 » 23 Apr 2015, 10:10

vulpea scrie:ce are-La limita regulamentului-cu faptul ca te crezi apicultor si care nu sti ca celula fagurelui de albina are 6 laturi si e identica cu un hexagon;chiar nu ma deranjeaza sa MA AJUTI in a-mi arata ce,unde si mai ales cine foloseste asa ceva.STIMA pentru AJUTOR.

Cand o sa incetezi cu glumele astea de santier... :?: :lol:
macar razi cand faci astfel de glume....
Este un tip cu dileme existentiale la adresa de mai jos...
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 7555,d.d2s
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 23 Apr 2015, 11:15

cum draq m-ai "nimerit" ? am facut santier inca depe vremea cand s-a construit Orsova noua(la care am contribuit si eu),am continuat santierul in Dolj la Nea Marin(Bailesti) si apoi in Bucuresti. multumesc pt. filmulete,dar te rog sa recitesti ce am scris( hexagon sau OCTOGON cu RAME !).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde TDI » 23 Apr 2015, 11:47

vulpea scrie:cum draq m-ai "nimerit" ? am facut santier inca depe vremea cand s-a construit Orsova noua(la care am contribuit si eu),am continuat santierul in Dolj la Nea Marin(Bailesti) si apoi in Bucuresti. multumesc pt. filmulete,dar te rog sa recitesti ce am scris( hexagon sau OCTOGON cu RAME !).

Un search pe youtube:
[youtube]http://youtube.com/watch?v=OQpaNNe2SRQ[/youtube] stupul octogonal
[youtube]http://youtube.com/watch?v=PcbGm5Lptkg[/youtube] ruche octagonale
In 2 minute.
Răbdare trebuie, teinegru parca avea ceva de genul.
Dar, logica unde-i?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde vulpea » 25 Apr 2015, 15:37

climatic stability ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori