Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Apr 2015, 23:37

Magazia din lemn si din OSB din pozele mele !!!
Tot ce a fost de taiat acolo am taiat cu un flex de 2000 de Watti !!!
M-a ferit Dumnezeu de necazuri !!!
Si , ca sa fiu sincer 100% , pet-urile de 2 litri cu bere Timisoreana stateau langa fantana intr-o galeata de plastic !!!
Stateau pana le goleam !!!
In 2 zile a fost ridicata si acoperita !!!
Am muncit eu si cu prietenul meu !!!
Au mai ramas mici completari , pe care le-am facut ulterior !!!
Oare nu Dumnezeu m-a ferit de necazuri ???
Acuma , sa fiu iarasi sincer , nu as mai face la fel !!!
Slava Domnului !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde petru71 » 21 Apr 2015, 23:54

Lucian, cu siguranta te-a ferit Dumnezeu de belea.
Da-l naibii de disc de circular montat pe flex, ca-i extrem de periculos.
Am mai facut eu multe alte tampenii din care am tot invatat... :mrgreen:

Cu drag,
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde mellis » 22 Apr 2015, 00:03

Felicitari pentru stup, nu este rau pentru inceput.
Eu nu folosesc flex ci firiz japonez manual ;), merge pe balcon incet si sigur..
Am facut si eu cativa stupi cu freza manuala dar este multa munca si nu se prea justifica..
In ultimul timp nu am mai facut decat fundul si capacul, caturile nu sunt atat de scumpe sa merite orele de munca.
Ca si sfat, sa folosesti suruburi pe ambele laturi ale cutiei. Cu ce il vopsesti?
Cat ai lasat scandura de zbor? Din cate vad si inteleg scandura de zbor este subarul. Ce faci vara cand scoti subarul de tot?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde STEFAN88 » 22 Apr 2015, 21:20

mausica scrie:
STEFAN88 scrie:Nu sunt olsuruburi decat 4 restu sunt cuite pt a fi f bine intarit stupul in sine.

Intreb si eu daca puneai doar holsuruburile nu era destul ? Ai bagat cat pt 2 stupi.
Panoul e lipit ?
Oricum felicitari!!!


Da am pus si aracet la imbinare dar sunt cuite mici de mac 1 cm mai mult sa intareasca am gandit eu...
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde STEFAN88 » 22 Apr 2015, 21:24

mellis scrie:Felicitari pentru stup, nu este rau pentru inceput.
Eu nu folosesc flex ci firiz japonez manual ;), merge pe balcon incet si sigur..
Am facut si eu cativa stupi cu freza manuala dar este multa munca si nu se prea justifica..
In ultimul timp nu am mai facut decat fundul si capacul, caturile nu sunt atat de scumpe sa merite orele de munca.
Ca si sfat, sa folosesti suruburi pe ambele laturi ale cutiei. Cu ce il vopsesti?
Cat ai lasat scandura de zbor? Din cate vad si inteleg scandura de zbor este subarul. Ce faci vara cand scoti subarul de tot?
Sanatate..


este direct scandurica de zbor, iarna pot sa bag un placaj in loc de scandurica care este detasabila dar nu pana in capat sa aibe si aer ca deasupra va fi izolat ermetic o sa iernez tip clopot cu aerisire pe dedesupt ....
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde STEFAN88 » 22 Apr 2015, 21:25

STEFAN88 scrie:
mellis scrie:Felicitari pentru stup, nu este rau pentru inceput.
Eu nu folosesc flex ci firiz japonez manual ;), merge pe balcon incet si sigur..
Am facut si eu cativa stupi cu freza manuala dar este multa munca si nu se prea justifica..
In ultimul timp nu am mai facut decat fundul si capacul, caturile nu sunt atat de scumpe sa merite orele de munca.
Ca si sfat, sa folosesti suruburi pe ambele laturi ale cutiei. Cu ce il vopsesti?
Cat ai lasat scandura de zbor? Din cate vad si inteleg scandura de zbor este subarul. Ce faci vara cand scoti subarul de tot?
Sanatate..


este direct scandurica de zbor, iarna pot sa bag un placaj in loc de scandurica care este detasabila dar nu pana in capat sa aibe si aer ca deasupra va fi izolat ermetic o sa iernez tip clopot cu aerisire pe dedesupt ....


cu vopsea de lemn m-am gandit sa vopsesc cu pensula ca nu am pistol si compresor din pacate .....
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde STEFAN88 » 22 Apr 2015, 21:28

va multumesc pt sfaturi foarte frumos........in legatura cu flexul , ciar nu am constientizat dar voi fi atent pe viitor ca e vb de sanatatea si integritatea mea......cat despre lucru am tot timpul din lume sa fac eu tot la stup nu ma preseaza nimeni si nimic credeti-ma inca ma relaxez cand lucrez cu lemnul....
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde STEFAN88 » 22 Apr 2015, 21:37

Azi 22.04.2015 profitand de vremea f frumoasa am lucrat un pic in stupina si am nevoie daca va rog frumos de niste pareri ale dumneavoastra :

am o familie mai slabuta 4 rame pline cu albina la care am pus azi puiet capacit de la o alta puternica 7 rame pline cu albina, dupa toate acestea am schimbat si locurile stupilor practic o rocada in locul celui slab l-am pus pe cel puternic si invers bineinteles consultandu-ma cu un apicultor chiar azi .....am facut mutarea dupa ora 16:00 sper sa nu fi fost matcile peafara sa nu intre gresit in stupi..........intradevar am observat cum lucratoarele intrau toate in vechiul loc si noul stup adica cel slabut dorindu-mi sa-l intaresc in acest mod.... ajutati-ma cu sfaturi
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde STEFAN88 » 23 Apr 2015, 21:33

dati-va cu parerea va rog ca sunt f curios la ceea ce am zis mai sus


va multumesc tare mult
STEFAN88
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Dec 2014, 20:44
Localitate: ORADEA

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde teinegru64 » 24 Apr 2015, 06:28

Procedand asa...niciodata nu o sa stii care regina merita sa traiasca.Mereu vei fi la mana crescatorilor de matci...deoarece ale tale... te lasa balta cand iti e lumea mai draga.
Eu prefer sa trag de la o familie de elita 60 kg si de la mortaciune 10 kg...Cand fac media pe stupina da 17 kg. :lol:
De asta nu iubesc matematica. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde Marin D » 17 Mai 2015, 13:08

STEFAN88 scrie:pot sa va zic ca nu am folosit freza si abric decat un flex cu panza pt lemn si slefuit masina de gaurit .......deci nu este facut stas are mici imperfectiuni dar in opinia mea arata binisor si este numai bun sa-l utilizezi dar cu timpul o sa-mi iasa mai bine cu siguranta!!! :D

Dragule, nu lada face miere ci priceperea stuparului. Pentru munca ta ai not zece. A iesit chiar bine. Si sa mai stii ceva, albina nu stie ca nu l-ai lustruit cu masini profesionale...
Avatar utilizator
Marin D
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2015, 17:55
Localitate: Bucuresti

Re: PRIMUL MEU STUP- FACUT 100% DE MINE

Mesajde Marin D » 17 Mai 2015, 13:14

ves.lucian.zabrani scrie:Magazia din lemn si din OSB din pozele mele !!!
Tot ce a fost de taiat acolo am taiat cu un flex de 2000 de Watti !!!
M-a ferit Dumnezeu de necazuri !!!
Si , ca sa fiu sincer 100% , pet-urile de 2 litri cu bere Timisoreana stateau langa fantana intr-o galeata de plastic !!!
Stateau pana le goleam !!!
In 2 zile a fost ridicata si acoperita !!!
Am muncit eu si cu prietenul meu !!!
Au mai ramas mici completari , pe care le-am facut ulterior !!!
Oare nu Dumnezeu m-a ferit de necazuri ???
Acuma , sa fiu iarasi sincer , nu as mai face la fel !!!
Slava Domnului !!!
:P :P :P

Din tot sufletul te invat sa nu mai lucrezi cu flexul la lemn. Eu ma patit rusinea si mi-am taiat doua degete. Norocul meu cel mare ca am ajuns la sputalul care trebuie si astazi am mana intreaga , sigur nu ca inainte, si doar degetul aratator a ramas mai stramb , dar functional 50%. Nu mai lucra la lemn cu flexul NICIODATA !
Avatar utilizator
Marin D
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2015, 17:55
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori