Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 01 Mai 2015, 22:50

Are cineva idei despre, ce se poate face impotriva comercializarii falsurilor din raft?
Veniti fratilor cu o solutie pe care sa o punem in practica, local, regional si la nivel de tara.


A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde cantemir » 01 Mai 2015, 23:51

Practic e la fel de simplu: procesatorii la pârnaie! Si nu numai ei... :evil:
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde teinegru64 » 02 Mai 2015, 00:10

Ma doare ...stiind ca mierea mea ajunge pe alte meleaguri.Dar cand ma gandesc ca batranii nostri mor in rahat....si copii lor ii indoapa cu mierea mea pe altii....mult mai in varsta........zeci de ani....sunt multumit ca am ce pune pe masa.Probabil e si mentalitate...La noi se consuma miere doar la recomandarea medicului...care nu mai accepta spaga .Iti vorbeste frumos si de Dumnezeu.Dupa sase luni ,dai ortu popii si dai vina pe miere.Daca nu era falsificata mai traiai 50 de ani. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Dragos2006 » 02 Mai 2015, 08:24

Treaba e foarte simpla , sunt doua tabere : pe o parte e o adunatura dezbinata numita apicultori iar pe alta parte o organizatie superputernica numita retaileri . Cei din urma au pus bani mana de la mana si au trecut prin parlament legi favorabile lor . Apicultorii sa multumeasca la cei cativa procesatori care fac export.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Mihnea 97 » 02 Mai 2015, 20:05

Dragos2006 scrie:Treaba e foarte simpla , sunt doua tabere : pe o parte e o adunatura dezbinata numita apicultori iar pe alta parte o organizatie superputernica numita retaileri . Cei din urma au pus bani mana de la mana si au trecut prin parlament legi favorabile lor . Apicultorii sa multumeasca la cei cativa procesatori care fac export.



Mare dreptate ai Dragos legat de "adunatura " asta de apicultori . Mai deunazi cind am ridicat problema desfacerii mierii s-au ridicat citiva mai acatarii cu penita ascutita si m-au atacat direct si indirect .
Vezi draga Doamne aveam prea putine "pilde" postate pe acest forum ( vezi bursa mierii) ?!! Iar :?: :?: de la 1 Maiu' muncitoresc il intreb pe Nae (mare atotstiutor) cum Doamne facem si procedam cu atestatu" si cu carnetu" de producator.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 02 Mai 2015, 23:13

Apicultorul are:
- impozit, carnet de stupina, crotalii, pesticide, rovignete, declaratii peste declaratii, LEGE, analize la predare, etc

La raft ajunge, ORICE. Cum este posibil?

E plin internetul de sfaturi si de stiri, dar ATAT!

"Un apicultor a avut ideea să cumpere cîteva borcane comercializate în reţelele Selgros, Kaufland şi Carrefour şi să le ducă la laboratorul pentru chimia produselor apicole al Institutului Apicol Bucureşti. Rezultatele au fost revoltătoare, pentru că arătau că sub eticheta de miere se vindea în mai multe cazuri un produs amestecat, cu aditivi alimentari, fără proprietăţile terapeutice specifice. În alte cazuri, sortimentul de pe etichetă nu avea nici o legătură cu conţinutul din borcan. La firma Moş Costache în Kaufland şi Selgros se vindea „miere de salcîm“ care era, de fapt, de rapiţă şi, mai grav, falsificată cu adaosuri de glucoză industrială. Tot cu glucoză era falsificată şi mierea de la firma Apimond, care se vinde în reţeaua Selgros ca fiind de salcîm, cînd, în realitate, este de rapiţă, de mană şi de păducel. Firma Tadasen vindea în Kaufland miere cu modificări organoleptice şi de rapiţă, cu etichetă de salcîm. Tot în loc de miere de salcîm Regina Mierii vindea în Kaufland de rapiţă 89%, iar Apidava vindea în Selgros cu doar 20% salcîm, deşi minimul acceptat este de 30%. În Carrefour se vindea şi miere produsă în Turcia, cu acelaşi adaos de glucoză şi analizele de polen în neregulă. "

Cine ne protejeaza? Cui sa ne adresam? Ce trebuie sa facem? Putem face CEVA ? Pentru impozit s a scris, s a citit si ATAT, iar urmarile sunt vizibile!
Vrem sa facem ceva, sau trebuie sa faca altii pentru noi?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde TDI » 03 Mai 2015, 08:48

Orice atitudine luata de legiuitor, orice lege, act sau control ii afectează pe procesatori, imbuteliatori, toti actorii majori (€) si ii ajuta pe apicultori, mai ales pe cei mici, ridicând in mod natural pretul la en-gross.
Ganditi-va cati scrasnesc din dinti ca preturile au crescut cat au crescut, comercianti sunt din ce in ce mai multi.
Cine poate găsi datele operationale MADR pentru productia de miere pe 2014?
Egalitate, dar nu pentru căței!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 03 Mai 2015, 10:16

Recomand prietenilor si cunoscutilor sa citeasca Buletinul de analiza a mierii....si apoi sa ia atitudine... :!:
Fişiere ataşate
Buletin de analiza mierii....jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde brianoo_bz » 03 Mai 2015, 10:56

pai acuma la rapita un vecin de pastoral a venit cu aprox 30 saci de zahar dar nu pentru prajituri ci pentru albine
in fiecare seara le pregateste siropel deci in caturi va avea sirop cu aroma de rapita
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 03 Mai 2015, 13:12

ghitacusman scrie:
proapis13 scrie:Recomand prietenilor si cunoscutilor sa citeasca Buletinul de analiza a mierii....si apoi sa ia atitudine... :!:

bun ,am citit ,............si acum ce atitudine sa iau ? (in contextul actual ).

Mediatizari respectivul buletin de analize...eu l-am postat si pe FB iar clientilor mei
le inman si cate o foita de asta odata cu cumparatea borcanelului de miere :!: ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Dragos2006 » 03 Mai 2015, 16:53

Respectivul ”buletin de analize” valoreaza fix cat o bucata de hartie igienica folosita ! Nu te poti lua dupa o analiza facuta la un concurent al firmelor respective.
Lupta nu trebuie sa o ducem cu ambalatorii de miere cu ”scame” , noi trebuie sa invatam sa ne promovam marfa noastra si atat . Problema este ca fiecare apicultor din Romania sa dea un leu pe colonia de albine in fiecare an pentru promovarea mierii romanesti . Sunt metode clasice inventate de altii mai evoluati decat noi prin care un consumator sa stie exact că manancă miere din stupina lui nea Gheorghe si nu miere din cisterna turceasca.

PS. Daca un potential consumator de miere intra intamplator pe acest topic si citeste ca mierea din rafturi este falsa , ca nea Ion merge cu 30 de saci de zahar la stupina , nu va mai cumpara miere in vecii vecilor . Mare dreptate a avut Brancusi...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Dragos2006 » 03 Mai 2015, 20:03

Mierea producatorilor romani nu mai are loc pe piata interna . In 2014 s-au importat in Romania undeva in jur de 4000 tone de miere dinspre est si pana din China. Grav este ca producia interna este in cadere libera .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 04 Mai 2015, 12:03

Din anul 2011 - aprilie pana in 2015 - aprilie (mai) ramanem cu aceeasi intrebare:

CINE TREBUIE SA IA MASURI?

http://stirileprotv.ro/stiri/social/mie ... aieti.html
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 15:24

Buna initiativa,
De ce sa ramanem la vorbe, cand putem face o minicampanie de promovare a mierii romanesti pe piata romaneasca, sunt campanii la radio/tv ce s-au facut pe bani grei pentru promovarea consumului de miere - dar ce miere/de unde/cine? Raspunsul este in aer..
Cine este dispus sa facem o (an)cheta cu modalitati de promovare, targuri/evenimente?
O eventuala lege a produselor apicole diferentiate?
Ideile sunt binevenite, haideti sa le punem in parctica, o asociatie a producatorilor autohtoni cu mierea de calitate, analize, magazine naturiste..ce ar mai putea fi de ajutor?
Publicitate?
Daca nu noi atunci cine?
Eu mereu am facut anticampanie la mierea luata din piata sau din magazine, mierea se falsifica de sute de ani. In secolul nostru frate cu otravirea prin alimente - mierea ar trebui sa repare ce strica altii, nu sa strice si ea...
Particip la o actiune colectiva de promovare/schimbare de mentalitati.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 15:33

proapis13 scrie:Recomand prietenilor si cunoscutilor sa citeasca Buletinul de analiza a mierii....si apoi sa ia atitudine... :!:

Sunt sanse sa avem acces la acest buletin stampilat sau cu parafa institutului de cercetare (pentru necredinciosi)?
Multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 04 Mai 2015, 15:57

Si eu zic ca s doua subiecte separate:
1. Eliminarea falsurilor de la raft .
2. Promovarea consumului de miere .

Acestea sunt strans legate (consumul de miere fiind mare parte constant). Iar ORDINEA trebuie sa fie 1 si dupa aia .. 2.
Automat, eliminand falsul iti va creste tie vanzarea si pretul de achizitie..

Deci sa ne oprim la primul subiect, pentru promovarea mierii se poate face un alt topic.

Da, poate fi si subiectul 3 (scaderea productiei) dar este si asta ALT subiect, sa nu divagam..
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori