Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Capaceala

Mesajde redoo » 02 Mai 2015, 08:19

Pana acum nu am pastrat capaceala, a fost data la topit. Acum am un client care-mi cere capaceala si ma gandesc sa pastrez 3-4 borcane. Intrebarea este...cum o pastrez in conditii optime si la ce pret se vande un borcan de capaceala?
Merci.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Capaceala

Mesajde nicu has » 02 Mai 2015, 17:01

Pai capaciala contine si miere ccred ca tot ca PE miere trebuie pastrata
Cat despre pret nu stiu
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Capaceala

Mesajde BRUMITA » 02 Mai 2015, 17:36

Se păstrează în miere.
Sta și un an , dacă mai turnați pe ea putina miere cât sa o acopere.
Se vinde foarte bine ;)
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Capaceala

Mesajde irina » 04 Mai 2015, 16:09

E pacat sa fie data la topit....


"ADIO pastile! Alimentul care vindecă ficatul şi plămânii şi reglează metabolismul
.....
Totodata, celelalte substante continute de capaceala: mierea, enzimele si antibioticele naturale au rol antibiotic si conservant.
Cum se administreaza
Datorita substantelor active din compozitie, capaceala reuseste sa regleze metabolismul organismului, sa amelioreze si sa vindece multe boli. Aceasta comoara a stupului, capaceala, se consuma prin mestecare pana cand ceara se topeste in gura.
Totodata, acest remediu intervine in igiena orala (in cazul stomatitei si paradontozei), vindeca bolile respiratorii (laringita, faringita, astmul), de ficat, creste si mentine vitalitatea organismului. De asemenea, miraculosul produs apicol are si efect de lubrifiere a vaselor de sange, fiind de mare ajutor in cazul persoanelor care se confrunta cu probleme ale aparatului circulator."
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Capaceala

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 16:47

Am un borcan de anul trecut, cum mierea s-a gatat ma pun pe mestecat, sa vezi ce sanatos o sa fiu;)
Multumesc de informatie.
Sa ne auzim sanatosi..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Capaceala

Mesajde proapis13 » 04 Mai 2015, 17:51

ghitacusman scrie:unii folosesc capaceala pentru faguri bio .

...iar unele sa....se epileze... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin



Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori