Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Montare cat 1/2

Mesajde Attila97 » 02 Mai 2015, 19:14

Ma descurc si asa :) multumesc de sfaturi
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Montare cat 1/2

Mesajde MIHAEE'E » 03 Mai 2015, 07:45

Salut .
daca ai fam asa bune cum zici, incearca sa le duci undeva la salcam si le vor cladi foarte foarte repede .
anul trecut am fost in aceeasi situatie si la fam. bune am pus cat cu foite si la salcam si la tei au fost toate cladite 100% si au bagat si miere!
toate sfaturile de pana acum sunt foarte bune si merita sa le aplici !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Montare cat 1/2

Mesajde Adi Hodis » 03 Mai 2015, 09:17

Attila97 scrie:Nu asta am vrut sa zic.daca pun in magazia de 1/2 o rama de 1/1 ocupa jumate de cat si jumate de cuib si sa pun in cuib pe fund rama de 1/2? Sa atinga cu leatu de jos fundul,are ceva? Nu am cum sa o atarn numa daca o leg de cea de 1/2

Hai noroc Atiila ! ... ca o sa ai nevoie, pare-se. :)

Da o scara, ai p”acasa ?. Ca si aia o fi buna ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Montare cat 1/2

Mesajde Attila97 » 03 Mai 2015, 10:50

Am,am , dar nu va fii nevoie ;) voi distruge botcile
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Montare cat 1/2

Mesajde kiloz » 03 Mai 2015, 23:58

Taie din rame 1/1 gata cladite doua jumatati si monteaza in rama de jumatate.Si pe astea intercaleaza cu faguri artificial si ai rezolvat problema ramelor crescute pentru caturi..Cite 2-3 taiate ,inseamna 4-6 rame cladite+restul faguri artificiali .
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Montare cat 1/2

Mesajde vulpea » 04 Mai 2015, 06:48

si cum crezi ca le mai poate insarma ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Montare cat 1/2

Mesajde kiloz » 04 Mai 2015, 07:23

Rame neinsirmate.Foloseste sirmele vech din ramele 1/1.Albinele asa de bine lipeste de leturi ca nu se rup nici la stors.Stiu pe mult care folosesc metoda asta fara sirma ca rama ingrosata in caturi.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Montare cat 1/2

Mesajde proapis13 » 04 Mai 2015, 07:30

kiloz scrie:Taie din rame 1/1 gata cladite doua jumatati si monteaza in rama de jumatate.

Asa am procedat si eu la inceputuri
Am insarmat rama de 1/2,am onsulat sarma si am pus fagurele deasupra
Apoi cu sursa de curent am incintat sarmele si au intrat in fagure...ziceai ca este crescut acolo de cand lumea :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Montare cat 1/2

Mesajde MIHAEE'E » 04 Mai 2015, 10:07

Salut !
La ramele acelea le poate face un semn si nu le stoarce
Le poate pastra si le da la toamna dupa diafragma !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Montare cat 1/2

Mesajde vulpea » 04 Mai 2015, 10:54

daca tine sa faca asa ,cred ca mai bine ar fi ca la jumatatea de sus sa prinda un leat inferior,iar la jumatatea de jos sa prinda un leat superior.asa apar 2 rame incheiate ca dela inceput (cu conditia sa taie in asa fel ca sa respecte dimensiunile exterioare dela R 1/2.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Montare cat 1/2

Mesajde Attila97 » 04 Mai 2015, 12:36

Multumesc tuturor pt sfaturi,am luat 2 rame din cuib si le am pus in cat cu 5 rame de 1/2 cu foita langa.azi ii deschid sa vad daca au inceput sa construiasca si voi posta poze daca doriti :)
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Montare cat 1/2

Mesajde Chiritoiu Cristian » 26 Iun 2015, 12:18

Attila97 scrie:Buna ziua!Sunt un incepator in apiculturasi ieri am montat si eu caturile la unele din familiile mele de albine(familiile sunt la blana,nu am mai pus caturi la familii niciodata si nu am rame de 1/2 cladite) si m-am uitat azi daca au inceput sa cladeasca ramele, dar albina nici nu a urcat in cat deloc.Am folosit o fratie hanneman,am pus cate 5 rame in fiecare cat si le am stropit cu putin sirop de zahar.Imi puteti spune va rog ce pot face ca albina sa urce in cat?


Salut. Si eu sunt incepator si anul asta am pus pt prima data catul. Ma aflu in aceeasi situatie ca si tine. Eu am procedat in felul urmator: Am bagat in cat 8 rame cu foite(nu 10 cat are el capacitatea) dar nu am folosit nici-o gratie, (daca regina are de lucru in cuib nu are de ce sa se urce sa oua in cat) si dupa cateva zile, au urcat singure in cat si au inceput sa construiasca. L-am pus cam cu 3-4 zile inainte sa infloreasca salcamul. Urca in cat cand au cules si nu mai au loc jos sa depoziteze mierea.
Sanatate
Avatar utilizator
Chiritoiu Cristian
 
Mesaje: 26
Membru din: 22 Iun 2015, 12:36
Localitate: Valea Mare Jud. Valcea

Re: Montare cat 1/2

Mesajde DoarEu » 27 Iun 2015, 21:29

Chiritoiu Cristian scrie:
Attila97 scrie:Buna ziua!Sunt un incepator in apiculturasi ieri am montat si eu caturile la unele din familiile mele de albine(familiile sunt la blana,nu am mai pus caturi la familii niciodata si nu am rame de 1/2 cladite) si m-am uitat azi daca au inceput sa cladeasca ramele, dar albina nici nu a urcat in cat deloc.Am folosit o fratie hanneman,am pus cate 5 rame in fiecare cat si le am stropit cu putin sirop de zahar.Imi puteti spune va rog ce pot face ca albina sa urce in cat?


Salut. Si eu sunt incepator si anul asta am pus pt prima data catul. Ma aflu in aceeasi situatie ca si tine. Eu am procedat in felul urmator: Am bagat in cat 8 rame cu foite(nu 10 cat are el capacitatea) dar nu am folosit nici-o gratie, (daca regina are de lucru in cuib nu are de ce sa se urce sa oua in cat) si dupa cateva zile, au urcat singure in cat si au inceput sa construiasca. L-am pus cam cu 3-4 zile inainte sa infloreasca salcamul. Urca in cat cand au cules si nu mai au loc jos sa depoziteze mierea.
Sanatate

Pai de aceea construieste albina faguri,fie ea in natura(salbatica) fie in stup.Daca nu are nevoie de spatiu pentru depozitare miere\ponta matcii nu creste nici cum.
Sanatate multa!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori