Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 16:01

Traiesc in alta lume, o lume ce poate fi schimbata.
Daca luam exemplul polonezilor ce ies in strada - se mobilizeaza colectiv pentru a schimba o lege sau a-si exprima punctul de vedere cand sunt deranjati de o lege absurda, aflam ca se poate.
Cine face legea? Cum se schimba o lege?
Pentru ce exista campanii publicitare, cum putem educa oamenii?
Multi nu stiu ce e mierea, cum spuenea Brumita la o actiune caritabila de iepuras - erau copii ce nu au consumat miere nicioadata..
Sunt multe cazuri in care legile au fost schimbate prin actiuni colective si oameni uniti cu mentalitati puternice. Romanii sunt uniti?
Daca nu se poate face nimic de ce am mai deschis acest topic?
La altii se poate, la noi de ce nu?
Caii verzi pe pereti daca sunt imbracati in miere si promovati - pot fi sanatosi..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 16:42

Este greu sa ne dam seama ca suntem o putere, si impreuna putem face si schimba multe.
Sunt vecini ce reusesc si fac, noi stam cu mana in san sa vedem cum este prostita/distrasa lumea in massmedia cu diverse tampenii cand se omit lucruri esentiale, de sanatate..
Eu sunt mai visator si cred in schimbare, se poate, mai ai greu dar merge.
Daca studiem, modalitati sunt, trebuie doar vointa.
Mentalitatea romaneasca este greu de schimbat, in ultimii ani mi se pare ca se degradeaza comunicarea, alaturarea oamenilor, multi trag pentru ei, nu realizeaza ca impreuna sunt mai puternici, pot schimba si trage semnale de alarma cand lucrurile merg intr-o directie stramba - si noi suntem strambi de mula vreme...
Eu am incercat sa educ colegi, prieteni, cunoscuti referitor la miere, la produsele de calitate, nu este usor sa schimbi, sa promovezi, sa faci diferenta intre bun si rau, multi nu stiu si trebuie invtati.

Daca revenim la subiect - cum putem schimba legal definitia mierii, si eticheta comerciala?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 04 Mai 2015, 17:09

Orice actiune de genul trebuie facuta in extra sezon, acum se discuta, se aduna idei, se constata daca avem "speranta" sau ne vedem iar in.. 2019.
Cand se golesc campurile, o sa fie probabil si o sustinerea mai mare.
(Daca nu ajung personal la toate.. usile, vin doi sau mai multi in locul meu.)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 04 Mai 2015, 17:28

mellis scrie:
proapis13 scrie:Recomand prietenilor si cunoscutilor sa citeasca Buletinul de analiza a mierii....si apoi sa ia atitudine... :!:

Sunt sanse sa avem acces la acest buletin stampilat sau cu parafa institutului de cercetare (pentru necredinciosi)?
Multumesc..

Semnalul de alarma a fost dat tot aici pe forum in 2013 cand am postat pentru prima data acest buletin de analiza
viewtopic.php?f=12&t=4091&start=16#p143820
Din cate am aflat atunci direct de la ICDA aceasta institutie face doar analiza mierii
La reclamatii se dispun controale si masurile ce se impun...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 17:31

Pe baza acestui tabel se poate face o reclamatie la OPC de exemplu?
Multumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 04 Mai 2015, 17:57

mellis scrie:Pe baza acestui tabel se poate face o reclamatie la OPC de exemplu?
Multumesc...

NU...e prea veche si nu are date de identificare...data,stampila,etc..
Dar daca faci dovada cu acte ca ai dus miere la analiza si este insotita
de bonul fiscal de la magazinul de unde ai cumparat se schimba calimera.. ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 18:14

Am sa fac asta, vreau as verific si mierea de anul acesta (cata o fi) si apoi iau prin sondaj cateva..
Stiti in zona Timis centru de analize?
Parca era unul in Arad. Cam cat costa o analiza?
Multumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 04 Mai 2015, 18:24

ghitacusman scrie:esti dspus la asa ceva ? In prima faza-i simplu , luam mancare in traista si incepem sa batem pe la usi .Asta-i partea usoara .Partea grea e ca nu putem rezolva din prima si trebuie sa stam cu saptamanile pe la usi ..................ce zici nicus , te bagi ?


Din pacate serviciul actual si familia nu imi permit atata libertate, sunt cam limitat cu timpul.
Am sa ma interesez ce se poate face legal si prin ce modalitati. Incerc sa sprijin din umbra.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 05 Mai 2015, 00:03

Institutul National de Cercetare - Dezoltare pentru Tehnologii Criogenice si Izotopice

S a autodenumit la un anumit moment dat, INAMICUL MIERII FALSIFICATE.

Ceva vesti de la ei din curte?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde MyBees » 05 Mai 2015, 10:22

Vezi tu, Mellis, asta-i problema noastra... Ne place sa facem galagie pe forumuri, facebook, twitter, etc, etc, dar cand sa trecem la fapte, dintr-o data suntem ocupati cu altceva.
Mai era cineva care la momentul introducerii impozitarii, dupa un tam-tam de ziceai ca-i rupe pe guvernanti in doua, cand a venit momentul faptelor spunea ca din pacate nu poate participa, dar el sprijina "virtual" :lol:
"Virtualul" ramane virtual dragilor, pana una alta violul caruia-i suntem supusi este cat se poate de real. Sa ne opunem virtual, este ca si cum ne-am face ca ne impiedicam... Pai atunci nu mai bine tacem si ne facem ca ne place?

Te-am citat pe tine pentru ca era cel mai potrivit comentariu pentru ce doream sa spun, sa nu intelegi ca as avea ceva cu tine. Oricum, toti suntem la fel.


mellis scrie:
ghitacusman scrie:esti dspus la asa ceva ? In prima faza-i simplu , luam mancare in traista si incepem sa batem pe la usi .Asta-i partea usoara .Partea grea e ca nu putem rezolva din prima si trebuie sa stam cu saptamanile pe la usi ..................ce zici nicus , te bagi ?


Din pacate serviciul actual si familia nu imi permit atata libertate, sunt cam limitat cu timpul.
Am sa ma interesez ce se poate face legal si prin ce modalitati. Incerc sa sprijin din umbra.
Sanatate..
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 05 Mai 2015, 11:40

Ziua buna,
Am sa fac in prima faza analize si reclamatie la OPC.
Asta e primul pas - dar vor mai urma.
Serviciul zilnic nu imi permite sa stau cu saptamanile pe la usi - dar se pot face sesizari si multe altele si virtual. Vorba orbului - vom vedea.
"Oricum, toti suntem la fel." Cei de la Mobexpert au o reclama de genul- "Ce bine este ca suntem toti diferiti".
MyBees, tu ce ai sa faci impotriva mierii false?
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 05 Mai 2015, 14:32

Oameni buni, din 10 cati nu au tratat cu indiferenta subiectul si macar si au exprimat opinia, deja unii nu fac ceva corect. (si asta pentru ca vor sa faca)
Daca 1000 de reclamatii ar merge la aceasta institutie (si asta lunar!!) sunt sigur ca vor gasi si un .. cadru legal.

Hai sa facem/propunem ceilalti ceva mai bun, mai plauzibil, mai credibil sau cu sanse de izbanda mai mari.

Cine sunt actorii implicati in lantul mierii ?

1. producatorii (apicultorii)
2. achizitorii (pietarii, procesatorii)
3. procesatorii (imbuteliaza sau exporta)
4. firme intermediare (distribuitorii)
5. mega-marketul

6. CLIENTUL FINAL (copilul, batranul, bolnavul, personajul din fata raftului de miere= romanul)

De catre cine e pacalit acesta: 1, 2, 3, 4, 5? Mai sunt si altii ?

Putem sa gasim cadrul legal sub care actioneaza acestia? (adica cei MEGA, nu pisoii)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 05 Mai 2015, 15:08

Un punct de plecare, din republica Moldova, mai sap sa vad ce gasesc:
http://lex.justice.md/document_rom.php?id=25D15E6E:7A861A9F

Caut legea ce a adus furori in industria alimentara - aveam un email dar nu il mai gasesc- prin obligarea comerciantilor sa mentioneze cantitatea de zahar sau substante folosite in alimente.
Daca gasim cadrul legal de care sa ne luam ar fi un pas inainte.
Daca pe eticheta ar fi scris de exemplu alta denumire decat miere - sau exact ce contine ar fi o imbunatatire.
Se discuta mai sus de concentratii minime mentionate de lege la salcam, avem ceva link?
Multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 05 Mai 2015, 15:12

Un alt cui de care ne putem lua:
http://www.anpc.gov.ro/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=31&Itemid=38

"MIERE SI ZAHAR
62. Ordin 522/798/317/2003 al ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor şi al ministrului sănătăţii şi familiei şi presedintelui Autoritãţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor pentru aprobarea Normelor cu privire la natura , conţinutul, originea, prezentarea, compoziţia, calitatea şi etichetarea mierii;
63. Ordin 269/ 453/ 81/ 2003 pentru aprobarea Normelor cu privire la natura , conţinutul, originea, prezentarea, compoziţia, calitatea, etichetarea şi marcarea unor zaharuri destinate consumului uman;
64. REGULAMENTUL (CEE) NR. 1234/2007 de instituire a unei organizări comune a pieţelor agricole şi privind dispoziţii specifice referitoare la anumite produse agricole („Regulamentul unic OCP”);
"

http://www.legex.ro/Ordin-522-2003-38380.aspx
" Art. 2
Normele generale privind etichetarea alimentelor se aplica in cazul produselor definite in anexa nr. I, in urmatoarele conditii:
1. Termenul "miere" se aplica numai produsului definit in anexa nr. I pct. 1 si este utilizat, in cazul comercializarii, pentru a desemna produsul respectiv.
2. Denumirile produselor incluse in anexa nr. I pct. 2 si 3 se aplica numai produselor definite in anexa nr. I si se utilizeaza, in cazul comercializarii, pentru a desemna produsele respective.
Aceste denumiri pot fi inlocuite cu denumirea simpla "miere", cu exceptia mierii filtrate, a mierii in faguri, a mierii cu bucati de fagure sau a bucatilor de fagure in miere si a mierii destinate industriei:
a) in cazul mierii destinate industriei, cuvintele "pentru gatit" apar pe eticheta in imediata apropiere a denumirii produsului;
"
"3. Mierea destinata industriei - mierea:
a) care este adecvata pentru utilizare industriala sau ca ingredient in alte alimente care sunt ulterior procesate; si
b) care poate:
- sa prezinte un gust ori miros strain; sau
- sa fi inceput sa fermenteze ori sa fi fermentat; sau
- sa fi fost supraincalzita.
"
Ultima oară modificat de mellis pe 05 Mai 2015, 15:19, modificat de 2 ori în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 05 Mai 2015, 15:13

DIRECTIVA 2001/110/CE A CONSILIULUI UE

DIRECTIVA 2001/110/CE A CONSILIULUI din 20 decembrie 2001 privind mierea

+ modificarea din 2014

DIRECTIVA 2014/63/UE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI A CONSILIULUI din 15 mai 2014 de modificare a Directivei 2001/110/CE a Consiliului privind mierea

În special, Directiva 2001/110/CE interzice adăugarea oricărui ingredient alimentar în miere, inclusiv aditivi alimentari sau orice alte adaosuri, altele decât mierea.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Dragos2006 » 05 Mai 2015, 16:17

Conform legii TOATA mierea din supermarketuri este perfecta ! Voi vorbiti doar din auzite si din ce cititi pe net, habar nu aveti care este realitatea . In cel mai realist caz putem spune ca un consumator roman poate cumpara o miere comuna de pe rafturile supermarketurilor sau o MIERE PREMIUM DIRECT DE LA APICULTOR DIN STUPINA !!! Este la fel cand mananci o bucata de carne de la market si alta cand manaci o bucata de carne dintr-un animal crescut pe langa casa la tara.

PS. In legatura cu respectivul buletin de analize , ICDA este procesator si comerciant de miere , nici o instanta nu ia in considerare acea bucata de hartie in care sunt atacati concurentii directi.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori