Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matca atacata la reintroducere

Mesajde IDG » 09 Mai 2015, 22:36

Buna ziua,
Vreau sa prezint o situatie intalnita astazi.
Cum intentionez sa fac o dezvoltare a stupinei am decis ca la controlul de astazi sa fac si marcarea matcilor. Nu ma intereseaza culoarea sezonului ci doar sa fie mai usor de gasit in caz ca trebuie sa caut sa iau puiet.
Daca tot marcam am zis sa le si scutez un pic din aripioare ca sa fiu sigur ca nu am probleme daca fac controlul mai rar in perioada asta.
Zis si facut, insa surpriza a aparut la final.
Dupa ce am eliberat-o pe ultima pe leatul superior am inchis si am inceput sa strang ce aveam pe acolo. Cam peste 15 minute mi-a dat prin cap sa ma uit daca a coborat pe rama si cand ridic podisorul vad un ghem de 5 cm diametru.
Am scos-o si am bagat-o in colie si am pus-o inapoi pe rame.
Am lucrat familie cu familie si nu exista sansa sa fi introdus matca gresit in familie.

Cred ca se vede ca nu am taiat decat varful aripioarelor si nici nu am vopsit-o exagerat.

Acum imi fac griji ca ar putea sa fie ceva generalizat :(

Ce ar fi putut cauza un astfel de atacat asupra matcii mama?

Imagine
IDG
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Mar 2015, 04:31
Localitate: Olt

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde clabescu.marius » 09 Mai 2015, 23:48

Matca in momentul in care ai eliberat-o pe rame probabil a fost agitata si sa miscat mai repede moment in care albinele au atacat-o sau markerul folosit la marcare a avut un miros iritant pentru ele.Eu niciodata dupa marcare nu dau drumul matcii intre rame,ci o pun tot pe rama pe care o gasesc dupa ce a stat sa se usuce 1-2 minute intr-o cusca de transport.La eliberarea ei inapoi pe rama trag capacelul si o las sa plece singura din colivie,o urmaresc cateva secunde sa vad comportamentul albinelor,apoi aranjez totul la loc si inchid familia.
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde IDG » 09 Mai 2015, 23:57

clabescu.marius scrie:Matca in momentul in care ai eliberat-o pe rame probabil a fost agitata si sa miscat mai repede moment in care albinele au atacat-o sau markerul folosit la marcare a avut un miros iritant pentru ele.Eu niciodata dupa marcare nu dau drumul matcii intre rame,ci o pun tot pe rama pe care o gasesc dupa ce a stat sa se usuce 1-2 minute intr-o cusca de transport.La eliberarea ei inapoi pe rama trag capacelul si o las sa plece singura din colivie,o urmaresc cateva secunde sa vad comportamentul albinelor,apoi aranjez totul la loc si inchid familia.


Marius sa-ti zic cum am facut eu.
Am pins-o in cusca de transport am intrat in casa pentru ca batea vantul si am pus-o pe o bucata de fagure, am prins-o intre degete si am marcat-o dupa care i-am dat drumu pe fagure, dupa 5 minute am eliberat-o in familie pe speteaza ramelor lasand-o sa coboare usor din colivie.
Cred ca avea timp sa se usuce...mie unu imi parea uscat.
IDG
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Mar 2015, 04:31
Localitate: Olt

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde Florin Dobre » 10 Mai 2015, 00:17

Zilele astea marchez matcile de anul trecut.
Markerul este pe baza de ulei...cica miroase. :?
Gasesc rama cu matca, asez rama orizontal pe stupul deschis, prind matca, o marchez, suflu cateva clipe peste marcaj, ii dau drumul usor pe rama(o las pe ea sa coboare de pe mana), bag rama la loc in cuib. Nu-s probleme.
:idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde thomas » 10 Mai 2015, 08:13

E posibil ca, fiind scoasa din cuib si marcata sa.si schimbe mult mirosul si atitudinea. Eu le marchez pe rama unde le gasesc. Nu le iau in mana, dureaza max 10-15s. N.am avut probleme pana acum. Marker Posca pe baza de apa.
Daca sunt scoase mai mult din stup e buna precautia coliviei si putin otet/tuica..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde IDG » 10 Mai 2015, 10:24

thomas scrie:E posibil ca, fiind scoasa din cuib si marcata sa.si schimbe mult mirosul si atitudinea. Eu le marchez pe rama unde le gasesc. Nu le iau in mana, dureaza max 10-15s. N.am avut probleme pana acum. Marker Posca pe baza de apa.
Daca sunt scoase mai mult din stup e buna precautia coliviei si putin otet/tuica..


am incercat si pe rama insa garda incearca imediat sa o acopere si nu am reusit din cauza asta...merge probabil in nucleu...
IDG
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Mar 2015, 04:31
Localitate: Olt

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde DoarEu » 10 Mai 2015, 12:04

IDG scrie:
thomas scrie:E posibil ca, fiind scoasa din cuib si marcata sa.si schimbe mult mirosul si atitudinea. Eu le marchez pe rama unde le gasesc. Nu le iau in mana, dureaza max 10-15s. N.am avut probleme pana acum. Marker Posca pe baza de apa.
Daca sunt scoase mai mult din stup e buna precautia coliviei si putin otet/tuica..


am incercat si pe rama insa garda incearca imediat sa o acopere si nu am reusit din cauza asta...merge probabil in nucleu...

Matca tanara.... S-a speriat cand ai marcat-o si cand ai pus-o pe rama albinele au facut ghem pe ea ca sa o protejeze...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde IDG » 10 Mai 2015, 12:33

DoarEu scrie:
IDG scrie:
thomas scrie:E posibil ca, fiind scoasa din cuib si marcata sa.si schimbe mult mirosul si atitudinea. Eu le marchez pe rama unde le gasesc. Nu le iau in mana, dureaza max 10-15s. N.am avut probleme pana acum. Marker Posca pe baza de apa.
Daca sunt scoase mai mult din stup e buna precautia coliviei si putin otet/tuica..


am incercat si pe rama insa garda incearca imediat sa o acopere si nu am reusit din cauza asta...merge probabil in nucleu...

Matca tanara.... S-a speriat cand ai marcat-o si cand ai pus-o pe rama albinele au facut ghem pe ea ca sa o protejeze...


Sunt de anul trecut, deci nu prea e asa tanara :)
Si nu o strangeau sa o protejeze...a fost un atac autentic
IDG
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Mar 2015, 04:31
Localitate: Olt

Re: Matca atacata la reintroducere

Mesajde DoarEu » 10 Mai 2015, 12:56

Doar la matca asta s-a intamplat asa?
Daca s-a intamplat la mai multe schimbat markerul...miroase
Le:Sau introdusa ca si cand ar fi matca cumparata....dar mai bine schimbat markerul
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori