Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 08 Mai 2015, 14:00

Mai taie din ele... 17 rame de puiet ? Dă-mi si mie câteva .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 08 Mai 2015, 14:10

Eu plec de la premisa ca nu ne aburim unii pe altii. Daca nu, mai bine punem punct aici. Cate rame de puiet crezi ca ii trebuie unei familii ca sa se apuce de roit acuma 3 saptamani? 10-12?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 08 Mai 2015, 14:19

Pai vorbim acelasi lucru dar nu gandim acelasi lucru...
O familie inghesuita (lipsa spatiu/cat/rame) are puiet pe multe rame, acestea nu sunt tabla de puiet, amestecat nectar/pastura cu puiet.
Ca si numar este mare - dar daca luam suprafata in dm nu e chiar atat.
Acum poate unii au - dar vrem poze ;)
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 08 Mai 2015, 14:32

Familiile au intrat in iarna cu 20 kg miere de floarea soarelui, 6 rame sus, doua marginase jos plus ceva miere in jurul puietului, pe care l-au avut pana la jumatea lui decembrie.
Normal ca nu erau tabla de puiet. In orice caz nici nu era puiet ici colo, ca sa umblu cu ruleta dupa mine sa masor dm patrati :D Inainte de a roi au blocat sus cu miere celulele din care a eclozat.
Nu cred ca are rost sa ne pierdem in discutii sterile despre ce inseamna rama cu puiet. Parerea mea.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde DoarEu » 08 Mai 2015, 14:37

Am mai auzit pe unii si altii(nu de pe forum), mari "apicultori" care se laudau cu 13-17 rame puiet(unul chiar cu 20 :shock: )Degeaba ai tu 10 rame 50% puiet daca nu ai 5 tabla.Pe langa spatiul irosit mai apar si alte probleme cum ar fi la extras(cuib blocat), miere nedistribuita uniform samd.
Acum cei ce chiar au atatea rame DE puiet sa fie in bafta lor si grija mare la roit.....
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 08 Mai 2015, 14:47

Au roit pt că matca nu a putut ține pasul cu un cuib asa de împrăstiat ( aici un pic , acolo un pic ) . Cu cât este mai împrăstiat puietul cu atât matca ajunge mai târziu la acea celulă , că dacă nu ajunge la timp celulele libere o să fie umplute cu nectar sau polen si de aici blochează cuibul si mai departe ... trebuie cumpărată o scară .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 08 Mai 2015, 14:54

Ca și exemplu DM : el ținând stupii câte 4 pe palet , cuibul era natural spre centrul acestuia ( 4r jos si 4r sus ca si ex ) dar rame pline nu ici colo iar în restul ramelor mierea /polenul pt puiet . În felul asta puietul stătea în contact direct cu C de recoltă .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 08 Mai 2015, 17:18

Nu m-am uitat de mult la filmele lui DM, din cate imi amintesc lua periodic puiet de la familii sa nu roiasca (din cate am inteles cuibul in verifica primavara si toamna), nu mai stiu daca din C2 sau se uita si in C1... La ME teoretic ar trebui sa nu umblam in cuib, personal mut (in C3), bag rama la crescut in cuib (C2), teoretic ar trebui sa pun cat gol intre C2 (cuib) si C3 - miere.
Ma lamuriti va rog daca e bine ca pun rame in C2 sau este mai mult treaba de DB.
Multumesc...
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde Molluc » 08 Mai 2015, 19:34

tuturicius scrie:Pe partea de jos a ramelor, si in C1 si in C2. Avea familia atunci vreao 17 rame de puiet asa ca a facut si multe botci. Tin minte ca in C1 avea ouata si rama marginasa intr-o parte.
Traiasca! da' mai ales noi!
Eu ii si plimb, asa grei cum sunt. Deocamdata mi-am facut o targa demontabila, dau jos fata, o bag sub stup din spate catre in fata si pun la loc partea din fata si o asigur cudoua stifturi. Apilift nu am apucat inca sa imi fac, n-am, timp deocamdata pt. ca imi fac stupi :P

Salutare. Pune o poza cu targa demontabila sa vedem cum ai constrito poate ne facem si noi. Mersi fain.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 08 Mai 2015, 19:39

Pun. Maine sau poimaine.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 08 Mai 2015, 19:47

mellis scrie:Nu m-am uitat de mult la filmele lui DM, din cate imi amintesc lua periodic puiet de la familii sa nu roiasca (din cate am inteles cuibul in verifica primavara si toamna), nu mai stiu daca din C2 sau se uita si in C1... La ME teoretic ar trebui sa nu umblam in cuib, personal mut (in C3), bag rama la crescut in cuib (C2), teoretic ar trebui sa pun cat gol intre C2 (cuib) si C3 - miere.
Ma lamuriti va rog daca e bine ca pun rame in C2 sau este mai mult treaba de DB.
Multumesc...
Sanatate...


Daca vrei poti sabagi rame in C2 dar muncesti in plus . Tu la momentul actual ai tot puietul in C1 deci pe 1C de 3/4 daca spui ca in C2 nu ai pic de puiet datorita nectarului . Uitate cum este distribuit puietul in C1 . Vrei sa extragi din C2 ? .

Legat de corpul gol intercalat intre C2 si C3 eu iti spun asa . Cel mai bine il pui peste cel actual atunci cand acesta
( C3 ) este pe jumatate plin , asta daca stii ca ai sa mai ai cules .

in loc sa pui rame in cuib ( C2 ) pune caturi .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 09 Mai 2015, 21:55

mellis scrie:Mai degraba as pune un corp intre C1 si C2 - gen Margarit (doar ca el mai avea si C3 plin - la mine nu e inca plin - trebuie verificat zilele acestea)..


Cum adica "gen Margarit" ? Cum adica avea C3 plin? In ce perioada zici ca facea manevra si de ce?
Nu cred ca baga el cat intre C1 si C2 dar, te las sa imi arati filmarea.

Am ajuns si eu sa citesc aici... mellis am citit ce ai scris pe aici si sper ca anu asta nu faci ca anu trecut cu ME-ul ca te spun la mentor :)
Asta e buba la ME...prea multe corpuri si o dam in matematica, inversari/permutari/zeci de rame de puiet...etc.
Da-i pace !

Intrebari de baraj:
avem asa, fund-C1-C2-C3-capac.
Unde pui C4 ?
De ce acolo ?
Cand il pui ?

Alte intrebari existentiale:
Albina care vine cu nectar pe urdinis, unde il depune?
In C1, C2 sau C3?
De ce il pune acolo?
In care rama?
In ce zona a ramei?
Ce se intampla cu picatura aia de nectar dupa ce este adusa de culegatoare?


Nu oamenii au aratat albinelor ce si cum sa faca, ci albinele au aratat oamenilor cum se organizeaza !
Noi oamenii, adaptam ce vedem pe intelesul nostru, creeand tehnica de lucru.

P.S. Ma ierti daca am fost unpic taios cu tine mellis, e de la intepatura ce am luat-o azi direct in vena :oops:
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 09 Mai 2015, 22:54

mellis scrie:
Mai degraba as pune un corp intre C1 si C2 - gen Margarit (doar ca el mai avea si C3 plin - la mine nu e inca plin - trebuie verificat zilele acestea)..


Cum adica "gen Margarit" ? Cum adica avea C3 plin? In ce perioada zici ca facea manevra si de ce?
Nu cred ca baga el cat intre C1 si C2 dar, te las sa imi arati filmarea.

- a gresit si el , intradevar acesta nu baga un corp intre cele doua ale cuibului .

Am ajuns si eu sa citesc aici... mellis am citit ce ai scris pe aici si sper ca anu asta nu faci ca anu trecut cu ME-ul ca te spun la mentor
Asta e buba la ME...prea multe corpuri si o dam in matematica, inversari/permutari/zeci de rame de puiet...etc.
Da-i pace !

Intrebari de baraj:
avem asa, fund-C1-C2-C3-capac.
Unde pui C4 ?
- peste C3
De ce acolo ?
- este mai usor
- albina natural tinde sa isi tina rezervele in jurul puietului .
- albina tanara tinde natural sa urce ( de aceea cladeste ceara alba pe speteaza de sus , ea vrea tot mai sus ) .
Cand il pui ?
- cand corpul precedent este pe jumatate plin si exista un cules incontinuare .

Alte intrebari existentiale:
Albina care vine cu nectar pe urdinis, unde il depune ?
- aceasta il preda albinelor tinere .
In C1, C2 sau C3?
- in corpul unde intalnesc primele celule libere ( poate fi C1, C2 , C3 ) .
De ce il pune acolo?
- pentru ca albina uraste celulele libere .
- pentru a putea prelua mai mult nectar .
In care rama?
- in rama in care gaseste celule libere ( poate fi rama de puiet sau o alta rama cu celule goale )
In ce zona a ramei?
- unde sunt celule goale ( indeosebi daca acestea sunt in preajma puietului )
Ce se intampla cu picatura aia de nectar dupa ce este adusa de culegatoare?
- este preluata de catre o alta albina care o depune in prima celula libera intalnita si mai apoi dusa in alta celula daca este considerat de cuviinta de catre albine .


Nu oamenii au aratat albinelor ce si cum sa faca, ci albinele au aratat oamenilor cum se organizeaza !
Noi oamenii, adaptam ce vedem pe intelesul nostru, creeand tehnica de lucru.

P.S. Ma ierti daca am fost unpic taios cu tine mellis, e de la intepatura ce am luat-o azi direct in vena
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde Adi Hodis » 11 Mai 2015, 06:38

[quote="CristianBee"]
Ce ai vrut sa zici Cristiane ?.
Ca nu ai scris nici o litera in plus la postarea pe care ai citat-o.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 11 Mai 2015, 08:11

Adi Hodis scrie:
CristianBee scrie:Ce ai vrut sa zici Cristiane ?.
Ca nu ai scris nici o litera in plus la postarea pe care ai citat-o.


Ce este scris cu liniuta in fata este scris de catre mine , compara postul meu cu cel al lui Hatganul . Am pus asa ca sa pot raspunde la fiecare "intrebare " .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 11 Mai 2015, 10:10

CristianBee scrie:
Adi Hodis scrie:
CristianBee scrie:Ce este scris cu liniuta in fata este scris de catre mine , compara postul meu cu cel al lui Hatganul . Am pus asa ca sa pot raspunde la fiecare "intrebare " .


CristianBee, este mai usor de observat daca intercalezi in text cu alta culoare - selectat text in cauza si folosit butonul "Culoare font" de mai sus.
Am observat liniuta dar mi-a trebuit timp sa-mi dau seama ;)
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori