Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Caturi...!!!

Mesajde popik50 » 22 Ian 2015, 23:50

In fiecare iarna le modific...planurile. In timpul sezonului activ sunt corectat de realitate. :lol:
Sa traiesti Adi! M-a innebunit nevasta-mea cu ramele de la tine. Uite ma astea rame, nu ce ai luat tu! :D[/quote]

:lol: ...daca vede si cutiile de la firma respectiva...nu mai ai timp de forum... :lol:
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Caturi...!!!

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 02:13

Gicuta scrie:
ves.lucian.zabrani scrie:Asa ar fi trebuit sa inceapa !!! Din fericire , eu asa am inceput !!! Cu funduri detasabile !!!
:P :P :P

Eu inca mai am....Si mi-au prin bine cand au venit hotii la stupi :D


Scuzati off-topic, sunt curios ce s-a intamplat cu hoții..
Si eu m-am gândit la (Si am )AV ca si protecție pt hoții prosti..
Sper ca mai aveți si lăzile, nu doar AV..
Spor in toate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Caturi...!!!

Mesajde un OM » 23 Ian 2015, 08:11

Daca fundul este mobil si mai exista si niste manere, Hotii sunt tentati sa ridice de manere, ce se intampla apoi banuiti...
Este doar o solutie. Poti da insa peste un hot hotarat si priceput.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Caturi...!!!

Mesajde Gicuta » 23 Ian 2015, 10:01

mellis scrie:
Gicuta scrie:
ves.lucian.zabrani scrie:Asa ar fi trebuit sa inceapa !!! Din fericire , eu asa am inceput !!! Cu funduri detasabile !!!
:P :P :P

Eu inca mai am....Si mi-au prin bine cand au venit hotii la stupi :D


Scuzati off-topic, sunt curios ce s-a intamplat cu hoții..
Si eu m-am gândit la (Si am )AV ca si protecție pt hoții prosti..
Sper ca mai aveți si lăzile, nu doar AV..
Spor in toate..

Off topic: Cum spunea si UN OM, daca au manere, "meseriasul" pleaca cu stupul fara fund in mana. Eu i-am avut claditi (cat peste cat ME) pe fund mobil. Au reusit sa fure vreo cativa dintre ei, doi i-au rasturnat, dar pe fondul muscaturilor dramatice (si stiu ce spun) i-a prin politia in noaptea aceea la vreo 40 km.
Revenind la topic, cred ca fundul mobil iti permite sa faci in sezonul activ tot felul de manevre (cum ar fi inlocuirea unei jumatati de cuib primavara cu rame noi, asa cum spunea dl Gica Romanesc). In plus curatirea de primavara se face in cel mai scurt timp posibil.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Caturi...!!!

Mesajde mellis » 23 Ian 2015, 11:09

Multumesc pentru raspuns,
La acelasi scenariu m-am gandit si eu cand am scos arcurile de la fundul AV.
Nu am avut astfel de evenimente din fericire, dar ma bucur ca au fost prinsi si ca aveti albine bune de paza ;).

Spor in toate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Caturi...!!!

Mesajde Gicuta » 23 Ian 2015, 11:28

mellis scrie:Multumesc pentru raspuns,
La acelasi scenariu m-am gandit si eu cand am scos arcurile de la fundul AV.
Nu am avut astfel de evenimente din fericire, dar ma bucur ca au fost prinsi si ca aveti albine bune de paza ;).

Spor in toate...

Spor si la dvs. !!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Caturi...!!!

Mesajde mausica » 23 Ian 2015, 11:37

popik50 scrie:In fiecare iarna le modific...planurile. In timpul sezonului activ sunt corectat de realitate. :lol:
Sa traiesti Adi! M-a innebunit nevasta-mea cu ramele de la tine. Uite ma astea rame, nu ce ai luat tu! :D


:lol: ...daca vede si cutiile de la firma respectiva...nu mai ai timp de forum... :lol:[/quote]
Eu zic sa nu cumva sa le arati ca........o sa il mai auzim la telefon pe Florin doar :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Caturi...!!!

Mesajde thomas » 12 Mai 2015, 16:26

Problema mare cu un cat 1/1: familie puternica si am vrut sa vad cat duce matca. Cand avea jos 10R 1/1 cu 6-7R ouate, i-am pus cat 1/1. Am urcat sus 2R puiet flancat de 2R rezerve si jos am spart cuibul cu 2R crescute si 2FA. Toate bune si frumoase, familia s-a dezvoltat enorm de la fructiferi si am scos si 5 kg miere (de teama roirii-cuib blocat si inceput botci). Acum e pe 10 R jos si 8R sus. Problema e ca matca sta numai sus, oua tot ce prinde liber, dar jos e mereu blocat cu polen si miere. Bineinteles are si vreo 5 R ouate, dar aleatoriu, cam 20-30%. Adevarul e ca mi-e cam sila sa tot jonglez cu ramele. Cum ar trebui sa procedez sa nu-mi mai blocheze corpul de jos? Cei care aveti cat-uri 1/1 cum procedati?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Caturi...!!!

Mesajde mellis » 12 Mai 2015, 17:01

Salut,
Si eu am cat 1/1 la doi DB 12R (rama unica ;) ), am mutat rame acoperire sus si spart cuibul din 2 in 2 (una puiet / una foita sau partial cladita). Matca este jos momentan, in prima faza am urcat-o sus, dar pe urma mi-am dat seama ca poate ii e rau de inaltime.
Daca se duce sus - am lazi noi ME - o trec cu cel mai mare drag..
O rama noua/foita (3/4 - vreau sa trec pe ME) pusa in cuib (R8 parca) in 2 zile era crescuta si ouata din leat in leat.
La a doua verificare, am luat 3 rame cu puiet si facut un roi, ca spatiu era prea putin in cuib.
Sunt rame noi puse acum 2 zile cu ceva nectar in cat, sper sa se tina de treaba si nu de pom.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Caturi...!!!

Mesajde thomas » 12 Mai 2015, 18:02

Daca ai spart cuibul in stilul asta si ai si cat 1/1 sunt sanse mari sa nu roiasca. Cel putin, in cazul meu, familia respectiva sta cuminte si foarte activa. Ma intrebam doar de ce nu oua cum trebuie jos si blocheaza cuibul? In loc sa faca invers: rezervele sus si puietul jos.. In fine, vine salcamul si poate ii mai pun un cat :)) stup stil turn!! mai era cineva pe forum cu turnuri.. Faza complicata e ca atunci cand ridici catul de 1/1 trebuie sa stai bine cu coloana..DEocamdata nu.l divid pentru roi. Sunt curios cat poate aduna la salcam, ca are populatie destula.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Caturi...!!!

Mesajde gabimihai » 12 Mai 2015, 22:10

Solutia blocarii cuibului de jos cu pastura si miere e faptul ca albina culegatoare vine printr-un singur urdinis. Ia fa tu la fiecare cat un urdinis superior de 6 cm si o sa se schimbe problema.Pentru mine anul acesta e prima data cand am dat drumul deja la acel urdinis la cat si culegatoarea vine pe acolo, cei drept nu toata dar indata ce se invata numai blocheaza corpul de jos. Cu aceeasi problema m-am confruntat in anii din urma. De ce unii stupari din occident au urdinise la caturi?...sa evite blocarea corpului de jos, iar culegatoarea nu mai traverseaza corpul pentru a ajunge la cat unde este mierea culeasa.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Caturi...!!!

Mesajde gabimihai » 12 Mai 2015, 22:13

o poza din aceasta primavara. La urdinis dau drumul cand catul are 5 rame cu puiet si albina.Acum cand postez am urdinisurile deschise, in cat am 5 rame cu puiet capacit iar corpul are 8 rame cu puiet capacit plus albina acoperitoare. Maine ma duc la tara si voi face poze.
Fişiere ataşate
P1100789.JPG
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Caturi...!!!

Mesajde CristianBee » 13 Mai 2015, 02:08

Gabi , pe bune de unde ai scos 13 R cu puiet capacit ? . Sa faci poze la ramele cu puiet ca is curios .
Sanatate !
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Caturi...!!!

Mesajde CristianBee » 13 Mai 2015, 02:14

thomas scrie:Problema mare cu un cat 1/1: familie puternica si am vrut sa vad cat duce matca. Cand avea jos 10R 1/1 cu 6-7R ouate, i-am pus cat 1/1. Am urcat sus 2R puiet flancat de 2R rezerve si jos am spart cuibul cu 2R crescute si 2FA. Toate bune si frumoase, familia s-a dezvoltat enorm de la fructiferi si am scos si 5 kg miere (de teama roirii-cuib blocat si inceput botci). Acum e pe 10 R jos si 8R sus. Problema e ca matca sta numai sus, oua tot ce prinde liber, dar jos e mereu blocat cu polen si miere. Bineinteles are si vreo 5 R ouate, dar aleatoriu, cam 20-30%. Adevarul e ca mi-e cam sila sa tot jonglez cu ramele. Cum ar trebui sa procedez sa nu-mi mai blocheze corpul de jos? Cei care aveti cat-uri 1/1 cum procedati?


Daca matca este in alta parte a cuibului cautand celule ca sa poata oua in acestea ana ajunge la rama ta introdusa albia o sa puna nectar .
Mierea / polenul sunt in concurenta cu matca . Daca ea nu tine padul cu albina = cuib blocat polen/nectar .
Cauza ? . Dupa mine cuibul este prea are pentru ce poate duce matca .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori


cron