Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Atestatul de producator 2015

Mesajde mirel.79 » 06 Mai 2015, 00:03

Buna seara.
Am o problema cu eliberarea certificatului de producator pe segmentul apicol. Am fost la primaria din comuna de pe raza unde am situata stupina si m-am confruntat cu urmatoarea problema, am domiciliu in loc. Slatina iar stupina o am situata pe raza loc. Brebeni, unde locuiesc parintii mei, pe scurt intrebarea este cum pot face certificatul de producator pentru ca cei de la primarie i-mi spun ca trebuie sa figurez la ei in registrele agricole neaparat, alta solutie nu exista ?
Avatar utilizator
mirel.79
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2015, 23:19
Localitate: SLATINA

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde MIHAEE'E » 06 Mai 2015, 06:51

salut, in aceeasi situatie sunt si eu !
mie mi-au zis sa merg cu tata socru la primarie sa fac un contract de concesiune sau ceva de genul acesta ( in care va fi trecuta suprafata si intervalul de timp ) si apoi imi vor deschide si mie o fila in registrul agricol sa ma ia in evidenta ! nu am mai ajuns dar daca rezolv ceva te tin la curent !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde CORNEL V. » 06 Mai 2015, 07:32

Se poate sa iti deschida si tie rol in registrul agricol...o sa-ti zica in prima faza ca nu se poate,bla,bla,bla,insista ca este legal si iti vor face
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde alt stupar » 06 Mai 2015, 08:09

pozitie in reg. agricol, sectiunea "strainasi"
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde iunicu » 06 Mai 2015, 13:50

Eu am resedinta in Bucuresti si stupina in ilfov. In ilfov sunt propietar. Sunt inregistrat in reg. agricol.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde iunicu » 06 Mai 2015, 13:57

Cred ca merge si cu un contract de comodat in nume propriu. Comodati o suprafata de gradina si gata. Nu e nevoie de notar. Il faceti de mana si iscaliti.
model.
http://www.avocatnet.ro/UserFiles/artic ... 261703.doc
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde sapstel » 06 Mai 2015, 19:55

[quote="mirel.79"]Buna seara.
Am o problema cu eliberarea certificatului de producator pe segmentul apicol. Am fost la primaria din comuna de pe raza unde am situata stupina si m-am confruntat cu urmatoarea problema, am domiciliu in loc. Slatina iar stupina o am situata pe raza loc. Brebeni, unde locuiesc parintii mei, pe scurt intrebarea este cum pot face certificatul de producator pentru ca cei de la primarie i-mi spun ca trebuie sa figurez la ei in registrele agricole neaparat, alta solutie nu exista ?[/quo


Pe certificatele de producator exista o optiune in care sunt specificate persoanele care , pe langa posesorul certificatului,pot utiliza acest certificat. Atunci cand posesorul unui rol agricol solicita eliberarea unui certificat, el poate cere, ca, pe documentul respectiv sa fie trecut si alt uilizator. In cazul dvs., parintii pot solicita certificat de producator, daca la registrul agricol al d-lor figureaza cu familii de albine, iar ca si utilizator, puteti fi trecut dvs. Daca nu figureaza cu familii la rolul agricol este alta poveste....
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde csabio » 07 Mai 2015, 23:20

Am auzit de la cineva ca nu se mai poate vinde mierea pe certificat de producator! Este adevarat?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde mirel.79 » 08 Mai 2015, 00:01

S-a rezolvat, au deschis cei de la comuna pozitie de rol in registrul agricol la sectiunea strainasi si au trimis cererea la cei de la Slatina, mi-au spus ca se va face o comisie de verificare si apoi cei de la comuna vor emite certificatul, este adevarat ca se putea rezolva si cu un contract de arenda dar eu am vrut ca treaba sa mearga cat mai repede. Acum sper ca raspunsurile primite aici inclusiv modul de rezolvare a situatiei mele sa ajute cat mai multi apicultori mai ales cei care au domiciliu pe oras iar stupina sa zicem ca o au pe vatra unui prieten dintr-o anumita localitate. Eu, recunosc, am avut noroc ca am intalnit pe cineva acolo la primarie care ma cunostea si care sincer este foarte capabil pentru ca ceilalti de acolo inclusiv cel care trebuia sa se ocupe de chestia asta i-mi spuneau ca trebuie sa-mi fac mutatie pe acea localitate.
Va salut si va multumesc pentru raspunsuri.
Avatar utilizator
mirel.79
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2015, 23:19
Localitate: SLATINA

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde mirel.79 » 08 Mai 2015, 00:03

...si da mierea nu se mai poate vinde decat in baza acestui certificat de producator, cel putin asa mi-au spus cei de la apicola ei avand si legea afisata la intrare 145/2014.
Avatar utilizator
mirel.79
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2015, 23:19
Localitate: SLATINA

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde proapis13 » 08 Mai 2015, 09:27

csabio scrie:Am auzit de la cineva ca nu se mai poate vinde mierea pe certificat de producator! Este adevarat?

De anul acesta dispare denumirea de Certificat de producator
Din 4 Mai 2015 mierea se poate vinde doar pe baza de,
Atestat de producător şi carnet de comercializare
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde csabio » 08 Mai 2015, 09:52

deci se poate cu atestat de prod. merci
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde csabio » 08 Mai 2015, 18:35

Am intrebat la Aca despre atestat si vanzarea mierii. In caz ca este interesat cineva va scriu ce si cum. Cu atestat nu se poate vinde cu amanuntul , doar la procesatori. Ma gandesc ca la vanzarea cu amanuntul este nevoie de autorizatie de la dsv.cu analize la miere, pfa, casa de marcat etc.etc.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde thomas » 21 Mai 2015, 19:09

Cum e pana la urma, cu atestat de producator se poate comercializa si cu de-amanuntul?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde Dragos2006 » 22 Mai 2015, 10:42

Daca esti simplu taran si vrei sa-ti vinzi marfa la piata trebuie sa ai asupra ta atestat de producator si carnet de comercializare in care la sfarsitul zilei vei nota marfa si cantitatea vanduta. La ”Viata satului ” s-a prezentat foarte bine toata procedura.
Daca esti PFA trebuie sa ai casa de marcat.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Atestatul de producator 2015

Mesajde thomas » 24 Mai 2015, 22:16

ok, ms! nu sunt pfa, evit casa de marcat..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


cron