Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde B.K » 20 Ian 2015, 10:03

cornelioandanciu scrie: Problema roitului este eliminata de multietajat daca faci cele doua chestii, matca scimbata la doi ani plus cules in perioada critica in care roiesc albinele.

Parerea mea este ca roitul poate fii tinut in frau indiferent de cutie , doar ca , in primul rand trebuie selectie continua la matci , iar in al 2 lea rand interventia si priceperea stuparului.

Sanatate !
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde B.K » 20 Ian 2015, 12:10

cornelioandanciu scrie:Evident! Daca obiectivul este doar tinerea sub control a roirii, se poate lucra cu lazi oricat de mici.Chiar si cu micronuclee. :D Din experienta mea iti pot spune ca la stupii mici apar sincope, ceea ce este in detrimentul productiei.Costa mai mult sa lucreezi cu un stup mic decat cu un stup mare.

Controlul roitului este unul dintre obiectivele unui stupar , dar nu putem spune de un anume tip de cutie ca elimina roitul in totalitate. Albinele roiesc si din ME si din Dadant 10r + cat 1/1 si din orizontal si din DB 12 rame........si tot asa. :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde vulpea » 20 Ian 2015, 14:39

pentru ce trebuie sa va incapatinati sa fiti contra firii/naturii ? nu credeti ca schimband pozitia stupului care sta sa roiasc
(puternic) cu pozitia unui stup slab reduce daca nu anihileaza "cheful"de roire ? intr-o stupina "slava Domnului" sunt stupi de toate "puterile" si ai posibilitatea si asa sa echilibrezi populatiile.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde vulpea » 20 Ian 2015, 14:45

am mai scris-o si ma mai repet:daca aveti probleme cu un DB 10 R "prolific", puteti sa folositi aceiasi cutie in combinatia
1/1+1/2 cu rama comuna si asa va rezolvati problema suprapopularii( rama Layens).voi decideti,eu asa as face.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde B.K » 20 Ian 2015, 14:55

vulpea scrie:pentru ce trebuie sa va incapatinati sa fiti contra firii/naturii ? nu credeti ca schimband pozitia stupului care sta sa roiasc
(puternic) cu pozitia unui stup slab reduce daca nu anihileaza "cheful"de roire ? intr-o stupina "slava Domnului" sunt stupi de toate "puterile" si ai posibilitatea si asa sa echilibrezi populatiile.

Discutam de cutii :D . Cu un stup intrat in friguri fiecare intervine cum doreste , sunt destule modalitati. Sanatate !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde akmm » 20 Ian 2015, 15:10

vulpea scrie:am mai scris-o si ma mai repet:daca aveti probleme cu un DB 10 R "prolific", puteti sa folositi aceiasi cutie in combinatia
1/1+1/2 cu rama comuna si asa va rezolvati problema suprapopularii( rama Layens).voi decideti,eu asa as face.

Nu prea merge cu: eu asa as face.
Pe cine intereseaza cine ce ar face? Sunt atatea variante de facut ca nu avem noi zile de trait.
Sa mai scurtam din ipoteze si sa trecem pe concret.Cine cum a facut si ce rezultate a avut.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde vulpea » 20 Ian 2015, 16:08

problema lui th nu este un caz ipotetic,ci ceva concret.precis nu m-am facut inteles:am aratat modul cum as aborda eu rezolvarea unui caz ca al lui th.in definitiv,unde nu da Dumnezeu sa am si eu o asemenea "problema"!.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde thomas » 20 Ian 2015, 23:55

Eu am in majorotate Dadant 10R cu cat de 3/4. Matca n.a ouat sus deloc, chiar daca n.am hanemann. Anul trecut n.am facut pastoral, ca am stupi putini. dar chiar daca a fost un an vitreg, familiile bune mi.au umplut catul la salcam, iar la tei cam 70-80%. Deci cum spuneam, in zona mea mi.a mers conbinatia dadant10r+cat3/4. Doar ca n.am reusit sa gasesc o modalitate sa am puiet mai mult decat in corpul de jos. Poate reusesc anul asta..
Nu e o constatare personala, dar cand numarul lucratoarelor care someaza este mmult mai mare ca al puietului de ingrijit, precum si un cuib blocat cu nectar sunt premisele cataratului prin pomi sau imbogatirii faunei salbatice cu roi.
Tinerea sub control a celor 2 aspecte este cheia!
Voi incerca sa fac asta si pe parcurs voi comunica rezultatele! Si bine ar fi sa postam ce facem, cu toate ca nu prea avem timp..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde ignatius » 31 Mai 2015, 09:14

Grea intrebare.
DEpinde de criterii, un stup trebuie sa produca cat mai multa miere, sa facem si 1-2 roirui si ceara etc.
Avantajul stupului cu 10 rame este mierea este urcata mai repde in caturile de 1/2 (pentru ca in afara de catul de 1/2 eu nu concep stupul) si daca avem 2-3 caturi de 1/2 atunci e perfect. Deci mierea o vom regasi mai usor in ramele de unde vrem sa extragem, la cel de 12 rame vom gasi multa miere in cuib langa puiet. E adevarat ca la stupul de 10 rame trebuie o mai buna organizare pentru a asigura matcii spatiu pentru ouat in conditiile in care apare blocajul cu miere si polen, dar asta nu este un lucru rau, de la un stup pe 10 rame anual putem face 2 roiuri de cate trei rame, pentru ca daca iei la momentul oportun cate 1-2 rame cu puiet capacit si bagi rame cu faguri ii dai si matcii loc de ouat si preintampini si roitul.
Avand caturi de 1/2 nu inteleg de ce sunt asa crispati unii ca urca matca in catul de 1/2 ? va urca si va oua in 2-3 rame pe centrul catului . e foarte bine, e tot in stupul nostru. la 10 rame cand pui si al doilea cat intercalat vom avea timp si pentru o mai buna capacire a mierii din catul 2.
Repet, maximul de miere se extrage cand mierea este urcata cat mai repde in cat si cea mai mare cantitate de miere o vom gasi in cat si nu in cuib.
cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 10:13

Miere e urcata in caturi cel mai repede atunci cand i cuibul copmpact . 10 R DB este prea mult pentru 90% din matci .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde nae » 31 Mai 2015, 14:28

CristianBee scrie:10 R DB este prea mult pentru 90% din matci .

''Prietene'' sper ca ai gresit sau schimba stuparul = e fara sanse . :(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Arhivistu » 31 Mai 2015, 18:42

12 rame....daca vrei il lasi pe 10 daca vrei il faci pe 11 sau 12 dupa puterea familiei ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 19:45

nae scrie:
CristianBee scrie:10 R DB este prea mult pentru 90% din matci .

''Prietene'' sper ca ai gresit sau schimba stuparul = e fara sanse . :(


Ok , sa ma explic . Cat oua o matca ? pai sa spunem 3000 x 21 = 63000 oua .

- 1R 3/4 - 6400 celule => 9,84 rame ouate la full .
- 1R 1/1 - 8640 celule => 7,29 rame ouate full .

Asta in teorie . In practica in cuib mai este ceva miere , polen , celule care nu sunt bune pentru a fi ouate samd .
Sa revenim pe pamant . In realitate niciodata nu ai sa ai o regina care sa oua echivalentul acelor7,29 rame sau 9,84 .
10R DB nu ajung nu pentru ca ar oua matca prea mult ci pentru ca noi nu separam mierea si polenul ( cantitatile prea mari ) de suprafata de puiet .
Pur si simplu se blocheaza cuibul cu miere si polen . Primavara in special cu polen ( pentru ca nectarul este in cantitati prea mici ) iar mai tarziu cu nectar ( FS ) .
Albina uraste celulele libere deci atunci cand va gasi ceva cu care sa le umple , le va umple cu ceea ce va gasi afara ( polen - primavara , nectar - mai tarziu ) . Cand umple cu polen iar acel polen nu este folosit in max 1 cel mult 2 sapt atunci acele celule nu sunt disponible matcii .
In loc sa extinzi cuibul si sa astepti ca acea matca sa umple lada mai bine las-o pe cate rame are ghemul astfel incat acele rame sa fie pline de puiet ai nu cu o coronita cat 5 degete . Tine cuibul strans pentru a asigura mai bine caldura , tine cuibul strans pe cate rame oua matca pentru ca sa nu fie adus polen in exces . Pune catul din timp 15 Martie si dai albinei de lucru din timp ca sa nu ii arda de roit .
In loc sa astepti sa umple albina lada si mai apoi sa ii pui catul mai bune dai catul din timp . Pune 3-4R ladite si restul cu foita . Albina tanara neavand de " extins cuibul " se va duce in cat ( unde este albina tanara sunt cladite si rame , se depune nectarul ) .
Daca o matca are la 1 Martie ( zona mea ) puiet pe 4R ( cat o avea ea acolo ) ii lasam 4R pana dupa ce cladesc catul iar apoi incepem si ii mai dam o rama cladita in cuib . Acele 4R ouate 90-95 % sunt destule pentru a face destule albine = 32000 celule pentru puiet . De la 1 Martie pana la rapita este timp pentu 2 generatii .
In primavara este acea explozie initiala dar totodata o matca nu o sa poata oua la capacitate datorita vremii schimbatoare ( cand este frig sau ploua matca oua cu mult mai putin ) fata de acele presupuse 3000 de oua depuse pe media celor 21 de zile . Poate o matca va oua si 4000 intr-o zi dar nu o poate tine asa in toate cele 21 de zile . Intervine natura ! .

Mai jos un tabel cu masuratorile facute la un stup in primavara .

Parerea mea :D
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 19:46

1.
Fişiere ataşate
image.jpg
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 19:46

2.
Fişiere ataşate
image.jpg
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 19:49

http://www.honeybeeworld.com/diary/arti ... frames.htm . Un om ce alucrat cu mii de stupi .
Graficele sunt facute pentru un stup din NV Germaniei asemanatoare cu a Romaniei in cea mai mare parte ( ierni putin mai blinde , in rest cam la fel ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 38 vizitatori