Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde nae » 31 Mai 2015, 20:21

CristianBee scrie: Pune catul din timp 15 Martie si dai albinei de lucru din timp ca sa nu ii arda de roit .
In loc sa astepti sa umple albina lada si mai apoi sa ii pui catul mai bune dai catul din timp . Pune 3-4R ladite si restul cu foita . Albina tanara neavand de " extins cuibul " se va duce in cat ( unde este albina tanara sunt cladite si rame , se depune nectarul ) .
Daca o matca are la 1 Martie ( zona mea ) puiet pe 4R ( cat o avea ea acolo ) ii lasam 4R pana dupa ce cladesc catul iar apoi incepem si ii mai dam o rama cladita in cuib . Acele 4R ouate 90-95 % sunt destule pentru a face destule albine = 32000 celule pentru puiet .
Parerea mea :D


Din practica mea care am 2 stupi frumosi :lol: (doi cai frumosi ) :
- catul sa-l pui cand cere fam ; mai bine 3 zile mai tarziu decat 3 zile mai devreme , albina tanara nu va urca sa-ti cladeasca ci va baga lemne sa incalzeasca ''vagauna'' . Daca mai ai si AV vei avea scandura plina de puiet racit ca ''fetele'' urca ... :(
Volumul neadaptat la puterea fam o tine in casa = ciuciu cules /dezvoltare si de roit roieste chiar mai repede .
N-am grafice sa sustin .
Vorba d-tale : parerea mea .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 20:57

uite aici . Am facut asa anul asta desi cam tarziu .

http://www.beesource.com/forums/showthr ... ost1252002

Se poate ? Ce zici .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde nae » 31 Mai 2015, 21:21

CristianBee scrie:uite aici . Am facut asa anul asta desi cam tarziu .

http://www.beesource.com/forums/showthr ... ost1252002
Se poate ? Ce zici .

Caii mei nu parlesc engleza , eu mai putin . :(
Se poate orice = esti multumit ?, continua .
Daca metoda e ''rea'' pt nae dar iti umple butoiul = bravo , daca butoiul e gol reflecteaza .
Ofam cu 4 rame puiet intr-un DB iti da la S 3-5 rame MIERE garantat(izolat bine in capac ) .
Daca ii pui cat nu-ti da miere ci un roi . :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde CristianBee » 31 Mai 2015, 21:25

Cate rame de puiet ai acum in cel mai bun stup ( dar rama cu o coronita de un deget in colturi sau deloc - poti aduna suprafata de puiet de pe mai mute rame )
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde nae » 31 Mai 2015, 21:40

CristianBee scrie:Cate rame de puiet ai acum in cel mai bun stup ( dar rama cu o coronita de un deget in colturi sau deloc - poti aduna suprafata de puiet de pe mai mute rame )

M-ai inchis .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 65 vizitatori